Смяна на фамилия

  • 4 157
  • 108
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте, знаете ли дали при сключване на брак юридически има право да се приеме фамилията на съпруга без окончанието. Напр. вместо Талева..Талев и т.н Благодаря!♡

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 443
"Юридически" няма, практически се напълни с дами, които смятат, че мъжко окончание по чужбински образец е по-шик, като почнем с Надежда Нейнски и свършим с Мона Гочев. Въпреки недвусмисления закон никой не им е създал пречки.

# 2
  • Мнения: 2 903
В съда можеш да си смениш името с каквото поискаш, стига да убедиш съдията, че имаш уважителна причина за това.

# 3
  • Мнения: 1 602
"Юридически" няма, практически се напълни с дами, които смятат, че мъжко окончание по чужбински образец е по-шик, като почнем с Надежда Нейнски и свършим с Мона Гочев. Въпреки недвусмисления закон никой не им е създал пречки.

Това нужно ли беше?

# 4
  • Мнения: 12 667
Може не Талева, а Тальо, така е най-модерно.

# 5
  • Мнения: 4 842
Да, възможно е, но трябва да се намери служебно лице, което ще се съгласи. На много места отказват.

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 910
Ами ще отказват, аз се чудя как въобще се съгласяват, след като в закона е изрично регламентирано как се образуват фамилните имена.

# 7
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Ами ще отказват, аз се чудя как въобще се съгласяват, след като в закона е изрично регламентирано как се образуват фамилните имена.
Мдамммм и не длъж. лице по ГС отказва, а закона (ЗГР) определя, начина на формиране на имената....ма иначе да...той българина задължения няма, само права....

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 910
Ами утре ще дойде авторката и ще се похвали, че са я писали Талев след брака и ще ни убеждава как няма никакъв проблем, ако някоя желае да го направи... И това няма да учуди никого, щото те така се спазват законите в нашата мила родина.

# 9
  • Мнения: 2 114
По закон - не може, но на практика го правят.

# 10
  • Мнения: 8 832
AIDA_N сложете, моля, един цитат от закона, и то само по въпроса за фамилията.

Аз също не съм наясно може ли, не може ли да бъде Талев.

Според мен,
ако законът е добър, той трябва да има опции за избор:
например: Иванка Петрова се омъжва за Стоян Талев.
1. Двамата си избират за фамилно име едно от двете Петрова или Талев и то става тяхно фамилно име.
Иванка Петрова и Стоян Петрова, или Иванка Талев  и Стоян Талев:
не се смейте, с Петрова е смешно, но тя може да се казва Иванка Рихтер  и Стоян Рихтер
2. Всеки да си запази своята фамилия и няма да се казват еднакво
Иванка Петрова и Стоян Талев
3. Фамилията на един от двамата да бъде тяхна обща фамилия, като единият от съпрузите си запазва  и своята фамилия
Иванка Талев(а)  Петрова и Стоян Талев, редът на фамилните имена, според мен не трябва да има значение.
4. Ако един от съпрузите вече има 2 фамилни имена, да избере едно от тях, заедно с името на съпруга

# 11
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 910
Това е разпоредбата в ЗГР:
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс.
........

СК:
Фамилно име на съпрузите
Чл. 12. При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг, с което той е известен в обществото.

Няма пречка Стоян Талев да вземе фамилното име на съпругата си - Петрова, но ще се именува Стоян Петров, а не Стоян Петрова, тъй като чл. 14, ал. 1 от ЗГР казва, че се слага окончание съобразно пола, тоест жените са с фамилно име, окончаващо на -а. Това е. Изключенията разбира се също са посочени в закона. Фамилия Хасан ще е фамилно име и на жените, без окончание, както и Леви, Минасян, Рихтер и т. н.

# 12
  • Мнения: 4 842
И все пак има вратичка и законът не е съвсем еднозначен.

"...освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго."

Иначе нямаше да бъде възможно.
Това, че няма общо с традициите на семейството, а е собствено желание, е друг въпрос.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 443
Със сигурност е възможно семейните или религиозните традиции на семейство Талеви... грешка, семейство Талев, да налагат друго. Wink

Тая странна формулировка все пак има предвид имена без променливи окончания. 99% от българските фамилни имена не са такива и Талев със сигурност не е такова.
Но е мода и го позволяват на практика, да. Нямам представа дали се мотивират с иначе явно несъществуващи семейни традиции.

Окончанията на българските имена (-ов/-ев, -ски или -ин) по самата си природа имат род - или мъжки, или женски, не са родово неутрални. Самото окончание си съдържа рода.

# 14
  • Мнения: 4 842
Не е само до мода. Доста се улеснява животът в чужбина и главно тези двойки го правят.
За България не съм убедена до колко има смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт