Как да вляза в ИТ сектора?

  • 5 572
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте,

Искам да се преквалифицирам (в момента работя като сервитьор - 8 часа на ден). На 30 съм. Нямам никакви знания за програмиране.

Какви са плюсовете и минусите на преквалифицирането?
Как да вляза в ИТ сектора, за да се възползвам от високото заплащане?
С какви проблеми ще се сблъскам?
С какви проблеми се сблъсквате вие?

# 1
  • Мнения: 2 903
С тия въпроси и това отношение дето си пуснал 4 идентични теми най-добре ще е да се откажеш.
Ако планираш да рекламираш тук някое ИТ курсче - също.

# 2
  • Мнения: X
В случай, че не е реклама ще кажа следното: Нямаш никакви знания и очевидно искаш висока заплата в ИТ сектора т.е отиваш там заради парите. Според мене нямаш никакви шансове ако това е мотивацията ти. Тази сфера е много трудна и си трябват години учене  на езици за програмиране и чужди езици, дори и някакво количество математика. След това ще започнеш да си търсиш работа може и да отнеме година. Накрая ако си кадърен, защото вече подбора е сериозен и не взимат всеки, ще те вземат на стаж, който е или неплатен или много ниско платен докато се учиш. Накрая ще те назначат с ниска заплата и с годините ще започне да расте. Ако парите са ти мотивация ще ти бъде много труден този период, който може и да продължи 4-5 години ако започнеш от нулата без никакви знания

# 3
  • Мнения: 3
В случай, че не е реклама ще кажа следното: Нямаш никакви знания и очевидно искаш висока заплата в ИТ сектора т.е отиваш там заради парите. Според мене нямаш никакви шансове ако това е мотивацията ти. Тази сфера е много трудна и си трябват години учене  на езици за програмиране и чужди езици, дори и някакво количество математика. След това ще започнеш да си търсиш работа може и да отнеме година. Накрая ако си кадърен, защото вече подбора е сериозен и не взимат всеки, ще те вземат на стаж, който е или неплатен или много ниско платен докато се учиш. Накрая ще те назначат с ниска заплата и с годините ще започне да расте. Ако парите са ти мотивация ще ти бъде много труден този период, който може и да продължи 4-5 години ако започнеш от нулата без никакви знания
Вече мислех по тази тема с парите и просто нямам избор, ако искам да създам семейство и да им дам всичко от което имат нужда.
Чух и за професиите Scrum master и Product owner / Продуктов мениджър. Тъй като имам опит с комуникация с хора може би ще е по-лесно там. До колкото знам не се изискват знания за програмиране.
Какво мислите?

# 4
  • Мнения: 785
Ако си сериозен и постоянен, ще ти отнеме около 1.5 - 2 години (с 4 - 5 часа учене и кодене на ден) да достигнеш едно ниво, при което вече може да пробваш да си намериш работа. Да, има глад за кадри в сферата в момента, но този глад е за СПЕЦИАЛИСТИ. Конкуренцията на ниво джуниър е огромна и е много трудно да се стартира.
Както са ти казали вече, ако само финансите са ти мотиватора, а самата работа не ти доставя удоволстие - откажи се. Но за да го разбереш това, трябва първо да опиташ. И ако смяташ, че от първия месец ще взимаш 5 - 6 хиляди заплата, много яко си се заблудил. Моята първа работа в сектора беше за 700лв, вярно преди немалко години, но идеята ми е, че първите няколко години няма да ти е кой знае колко висока заплатата. За да си добре финансово трябва да натрупаш доста практически опит и да знаеш как да се договаряш правилно. Доста хора са с грешната представя, че "АЙТИ-ТАТА" си бъркат по носовете по цял ден, цъкат там на клавиатурата, клатят си краката и в края на месеца взимат един чувал пари. Изобщо не е лесно!

# 5
  • Мнения: 25 620
Защо се ограничаваш само до IT сектора?
Щом цялата работа е заради парите, лекарите също изкарват добри пари. Пилотите – също. Моряците, особено капитаните. Мениджъри всякакви. Хората със собствен бизнес – също.
И даже не се иска програмиране...

# 6
  • Мнения: 2 230
За изброените позиции няма как да се справяш, ако не си работил в бранша по някаква позиция, да си видял как се случват нещата. Секторът е силно технически, преквалификация не е невъзможна, но трябва да си с нагласата, че има много да се учи и много труд да се полага. Парите не капят просто така без знания и умения насреща.

# 7
  • Мнения: 25 620
Младеж, главният ти проблем е, че си се родил много късно.
Това, което искаш, би могъл да постигнеш в ранния социализъм или през 90-те. Само тогава е било лесно осъществимо да работиш 30 години като овчар и после хоп! да станеш директор на предприятие например.
В останалите периоди не че е невъзможно, но да кажем – много трудно осъществимо, освен ако нямаш вуйчо владика. А ти определено нямаш, щом на 30 години още работиш като сервитьор. Което предполага и съответното образование, IQ, умение да учиш и възприемаш информация, както и още един куп други умения, които, ако ги имаше, сега нямаше да си сервитьор.
И то лош сервитьор, защото, ако беше добър, можеше да изкарваш колкото едно IT и дори повече...

ПП Иначе и аз си мечтаех и продължавам да си мечтая да стана астронавт, както и куп други професии, ама... друг път. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 785
Младеж, главният ти проблем е, че си се родил много късно.
Това, което искаш, би могъл да постигнеш в ранния социализъм или през 90-те. Само тогава е било лесно осъществимо да работиш 30 години като овчар и после хоп! да станеш директор на предприятие например.
В останалите периоди не че е невъзможно, но да кажем – много трудно осъществимо, освен ако нямаш вуйчо владика. А ти определено нямаш, щом на 30 години още работиш като сервитьор. Което предполага и съответното образование, IQ, умение да учиш и възприемаш информация, както и още един куп други умения, които, ако ги имаше, сега нямаше да си сервитьор.
И то лош сервитьор, защото, ако беше добър, можеше да изкарваш колкото едно IT и дори повече...

Чак пък повече Joy От едно IT до друго IT има голяма разлика.. Ако си IT и сервитьор изкарва повече от теб, то тогава или си начинаещ, или си доста некадърен.

# 9
  • Мнения: 14 862
Абе не че нещо, имам голямо уважение към сервитьори, продавачи, хамали и подобни, обаче некси прост сервитьор да е с такъв отличен правопис и пунктуация и да назнайва шикарни ингилизки наименования на професии ми говори за пързалка.
На сервитьорстването лошото са му смените и че си на крак, иначе пари се изкарват.

# 10
  • Мнения: 57
С много четене, труд и курсове - зависи какво точно IT искаш. Имам приятел, които работеше в заведение за бързо хранене и 1 година заедно с това всяка вечер учеше. После си намери ниско платене ИТ работа, продължи да учи и сега е с доста добра работа и високо платен. Но трябва силна мотивация, а не просто - искам висока заплата.

# 11
  • Мнения: 56
IT сектора не е само програмиране. Много по-лесно би започнал с QA. Например тук в САЩ има много курсове за такива, които след като ги завършиш ти помагат да си намериш работа като ти дават препоръки. Предполагам има такива и в България.

# 12
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 106
Чух и за професиите Scrum master и Product owner / Продуктов мениджър. Тъй като имам опит с комуникация с хора може би ще е по-лесно там. До колкото знам не се изискват знания за програмиране. Какво мислите?
Мисля, че ако беше пуснал поне е едно търсене с тия думички в гугъл щеше да установиш, че за тези занимания се изисква някаква дипломка, може и да не е програмиране, но все пак се изисква да представиш повече от едни голи думи и обещания.

# 13
  • Мнения: X
Никой не дава пара просто ей така, особено добри пари. Ако имаш връзки и си намериш държавна работа може и да успееш да се скатаеш, но ако си на частно трябва да си имаш сериозни знания и умения. Нищо не става на готово. Само с комуникативни умения освен политик не можеш да станеш друго. Всички коментари може да звучат демотивиращо, но всички се опитват да обяснят, че безплатен обяд няма. Ако искаш да отидеш при големите пари започвай курсове или висше и след няколко години ще можеш да започнеш да се издигаш. Отначало ще е трудно с малко пари, но с правилната мотивация и търпение ще се справиш. Не съществува позиция особено в този сектор, която можеш да заемеш с малко знания, за всички се изискват много умения.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 992
Като за начало трябва да имаш интерес към сферата, различен от материалния. Мъжът ми на много по-късна възраст се преквалифицира и работи като ИТ, но винаги се е интересувал, чел, обучавал до ниво да положи успешно изпити за позиция, на която колегите му са с техническо образование.
Та в отговор - иска се четене, усилия и интерес към определена сфера.

Общи условия

Активация на акаунт