Хистаминова непоносимост и всичко за нея!

  • 2 934
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 673
Хистаминът и неговата роля в организма
Хистаминът е химикал, който има централна роля в посредничеството на алергичните реакции, секрецията на стомашна киселина и възпалението в периферната нервна система. Хистаминът изпълнява важна функция като невротрансмитер и в централната нервна система. За хистамина е установено, че регулира множество патофизиологични и физиологични процеси, като секреция на стомашна киселина, възпаление и регулиране на вазодилатацията и бронхоконстрикцията.
Когато хистаминът изпрати съобщение до съответния център, храносмилателната система освобождава стомашни киселини и започва процес на усвояване и абсорбиране на хранителни вещества. Също така хистаминът е своеобразна аларма, която се задейства при наранявания или алергични реакции, като провокира имунната система да реагира адекватно в такива случаи.

От какво е обусловена хистаминовата непоносимост
Непоносимостта към хистамин по-точно означава състояние на неспособност на организма да преработи оптимално попадналия в него чрез храната хистамин. Въпреки че изглежда като обикновен здравословен проблем, хистаминовата непоносимост за специалистите вече е добила социална и икономическа значимост, изхождайки от това, че състоянието е пряко свързано с начина на хранене, а отделно от това бройката на засегнатите хора се увеличава с бързи темпове през последните години.
При твърде високи нива на хистамин или невъзможност за разграждането му, започва натрупване в организма. Това води до добре познатите симптоми на сърбеж, кихане, главоболие и мигрена, храносмилателни проблеми и други. Защо обаче се стига до това натрупване? Хистаминът се произвежда естествено в организма заедно с ензима диаминооксидаза (ДАО). Този ензим е отговорен за разграждането на хистамина, така че при недостиг на ДАО е възможно да се обуслови хистаминова непоносимост.

ДАО - пръв помощник на хистамина
Както вече стана ясно, в организма хистаминът не работи сам. В негова помощ работи ензимът диаминооксидаза. Именно този ензим е отговорен за безпрепятственото последващо негово разграждане. Нарушената активност или ниските количества на ДАО ензима водят до повишаване на концентрацията на хистамин в организма. Тоест, когато ДАО е в ниски нива в тялото, нивата на хистамин нарастват, което води след себе си до увеличаване на вероятността от развитие на различни по вид и агресивност симптоми.

Симптоматика при хистаминова непоносимост
Симптомите на хистаминова непоносимост са различни и за огромно съжаление, много от тях съвпадат с основните симптоми на други заболявания. Поради тази причина, нерядко откриването на хистаминовата непоносимост е затруднено или се забавя във времето, което в конкретни случаи е изключително рисково.
Сърдечно-съдова система
Храносмилателна система

В общи линии, симптомите на хистаминова непоносимост са сходни с тези на някои хранителни алергии:
* мигрена
* проблеми на стомашно чревния тракт
* гинекологични проблеми
* УНГ проблеми и други.
Най-честите симптоми на това състояние са главоболие, запушване на носа и/или синусите, храносмилателни проблеми, нередовен менструален цикъл, гадене придружено с повръщане, уртикария, отоци по тялото, постоянна слабост и умора. Всеки един от тези симптоми, както вече беше посочено, може да бъде признак на редица други заболявания, което превръща навременното диагностициране на хистаминовата непоносимост във важна стъпка към преодоляването ѝ.

Високо съдържание на хистамин в храни
Тъй като хистаминът е биогенен амин срещан в различни количества в немалко храни, хранителните навици, режими и изобщо приемът на храни, са от голямо значение що се касае хистаминовата непоносимост.
Най- високи концентрации на хистамин в стандартните хранителни продукти от нашия бит има в отлежалото сирене, киселото зеле, виното, месото минало през сушене или опушване. Повечето храни и напитки, както и продукти за тяхното създаване преминали през микробна ферментация, също са със завидно съдържание на хистамин.
Консервирана риба, рибни сосове и супи, миди, омари, раци, също попадат в категория „храни, които трябва да се избягват при хистаминова непоносимост“. От рибите скумрията, рибата тон, херингата и сардините са с изключително високи нива на хистамин.
От сирената с отличаващи се високи нива на хистамини са гауда, чедър, пармезан и ементал. Спанакът, патладжанът и доматите са най-богатите на хистамин зеленчуци.
Сред напитките в топ класацията се нареждат шампанското, бялото вино, червеното вино и бирата.

Храни с ниско съдържание на хистамин
Природата се е погрижила в нея да съществуват и такива храни, в които съдържанието на хистамин да е много ниско или дори близо до нула. Такива храни са птичите меса, прясно уловена риба, млечните продукти освен горепосочените, плодове извън списъка на цитрусите, многоцветните зеленчуци от рода на зелевите, зеленолистните, бобови и оризови култури, зърна и брашна от тях, олио от различни семена. Списъкът е доста голям и изисква прецизно спазване в случай на хистаминова непоносимост. Картофи, царевица, ориз също могат да се консумират без притеснение.

Храни, освобождаващи хистамини
Освен че някои храни са заредени с високи количества хистамин, съществува и категория храни, които способстват освобождаването на хистамин в тялото. Това са така наречените хистамин либератори. Тяхната консумация води до форсиране на естествените процеси в организма и така тялото само успява с малко стимул, да започне да генерира известни количества хистамин.
Такива са цитрусовите плодове, папаята, ананасът, ягодите, ядките, шоколадът, спанакът и доматите, както и белтък на яйце, свинско месо, ракообразни, повечето подправки.

Откриване и диагностициране на хистаминова непоносимост
Важността на хистамина за тялото и нормалните функции на организма изисква всякакви отклонения от неговото усвояване да се откриват навреме. В случай, че става въпрос за проблем като хистаминова непоносимост, по-добре е човек да е наясно със състоянието си. За тази цел най-рационално, бързо и ефективно е подлагането на специализиран тест за хистаминова непоносимост.
Чрез него се измерват нивата на активност на ДАО ензима.

Непоносимостта към хистамин не е вид непоносимост, която може да се пренебрегне. Това е състояние, което може да засегне храносмилателната, кожната, дихателната и други системи, и може да предразположи към други здравословни състояния.
Хистаминовата непоносимост трябва да се диагностицира от компетентен лекар, след което да се изготви и спазва правилен хранителен режим. Само така могат да се избегнат неприятните симптоми и усложнения. В терапевтичния подход може да се включат и продукти като Анти Хистамин, който съдържа най-важните хранителни вещества, подпомагащи разграждането на хистамина.



Клиники и лаборатории, извършващи изследвания, свързани с алергии и хистаминова непоносимост:
- Геника - комбиниран тест ALEX 2; тест DAO

Препоръчани алерголози:
- Д-р Любка Иванова Тодорова  - 3-та градска болница
- Д-р Елисавета Кирилова - НеоКлиник
- Д-р Теодора Вълчева - Ушева - Александровска болница
- Д-р Кремена Найденова - Александровска болница

Постът ще се дописва, а после и аз ще споделя моята история до скорошното установяване на диагнозата.
Очаквам вашите мнения и препоръки.
Нека взаимно да си бъдем полезни! Heart

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Никой все още не иска да се включи и не мога да напиша отделен пост с моята история, затова ще редактирам този Simple Smile

Още от дете помня, че все имах някакви обриви. Мажеха ме с разни правени от аптеки мазила. Правиха ми кожни тестове и се установиха алергии към някои неща.
В последствие като тийн започнаха и други алергични прояви - сълзене на очите, сърбеж, кихане, водичка от носа и т.н. Установиха, че имам сенна хрема, за която при силни симптоми пиех разни препарати.
От време на време пак се появяваха разни уртикарии.
И така периодично, през няколко години правех кожни тестове, към които се добавяха още неща. През това време системно си пиех антихистамини при нужда и пръсках кортико-спрейове.
Обиколих много алерголози. По една или друга причина някак не се задържах при нито един - после ще напиша при кого и защо.

През последните няколко години смених няколко хистамина - Алегра, Ериус, Фортекал, сега пия Евофекс 180. Все още пръскам Димиста.
Пила съм Ефира, супер зле ми ставаше от нея. Едва издържах един месец, до момента, в който получих ужасна обърканост и тревожност и сама си я спрях. Изписваха ми и спрей за астматици, който така и не се престраших да пръскам. Надявам се да няма нужда.

Най-лошото е, че наред със стомашните проблеми - разстройство, газове, подуване на корема, болки в стомаха, гадене, наред с умората и чувството на безсилие понякога, имам и като подуване на лимфите на гърлото, все едно ми се подуват отвътре, сякаш гърлото ми се подува и се започва една суха кашлица. От това най-много се притеснявам.

Преди месец пуснах в Геника тест Алекс 2 за 388 май бяха алергена и ДАО, с който се доказа, че моят организъм не може да се справя с хистамина. Започнах диетата и се надявам бързо  да се овладее положението.
Отделно четох, че може да се взимат някои добавки за подпомагане на хистаминовото разграждане.

Честно казано, тази диагноза ми се струва доста страшна и неконтролируема, много ме плаши. Отделно, сега трябва да спра много любими храни. Смея да твърдя, че винаги съм се хранила здравословно.

Споделете вашите терапии, диети, препоръки за лекари и евентуални добавки, които могат да помогнат. Как вие се справяте с това състояние?

Последна редакция: ср, 19 юли 2023, 22:24 от aDream

# 1
  • Мнения: X
Някои лекари не правят разлика между хистаминова непоносимост и синдром на мастоцитната активация.
Кръвните тестове показват ли висок хистамин?
Симптомите и при двете са подобни. Антихистамините помагат донякъде за симптомите. Обаче мастоцитната активация се лекува с мастоцитни стабилизатори. Синдромът на мастоцитната активация е по-често срещаната от двете диагнози, но и погрешно често се диагностицира като хистаминова непоносимост.
И аз съм с твоите проблеми. Бях сигурна, че имам хистаминова непоносимост, както един от алерголозите ми каза.
Но други двама специалисти категорично отрекоха, и ме диагностицираха със синдром на мастоцитната активация.
Откакто започнах лечение с мастоцитни стабилизатори, вече коремът не ми се подува, не боли, газовете изчезнаха, някои алергични реакции намаляха. Но съм далеч от здравия човек, който бях преди да развия този синдром.

https://www.drtaniadempsey.com/mastcellactivationsyndrome

Последна редакция: чт, 20 юли 2023, 07:35 от Анонимен

# 2
  • Мнения: 4 673
Е, ти пък сега съвсем ме уплаши. И това звучи страшно и гадно Confused
Записала съм за алерголог, ще спомена и това предположение.

Къде ходиш на лекар и кой установи твоята диагноза? С какво изследване?
Благодаря ти предварително Simple Smile

# 3
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Ако подозирам драма с хистамина, бих си проверила гените DAO, HNMT и MAO B, микробиома за микрофлора, свързана с повишена продукция на хистамин, чревна пропускливост и хистамин във фецес, ДАО също. Ако наистина, ама наистина съм с мастоцитоза, бих вземала лутеолин като Glialia, рутин и кверцетин, също бих си проверила микробиома, чревна пропускливост и все пак хистамин, но във фецес. И в двата случая бих си проверила токсичните метали в урина и пълен минерален анализ, защото хистаминозите и мастоцитозите са върха на айсберга. 

# 4
  • Мнения: 887
Анонимен, при този "синдром на мастоцитната активация" има ли проблем при консумиране на храни, богати на хистамин (в смисъл задължително ли е като симптом), или са различни неща?

# 5
  • Мнения: 5 674
Чела, недочела и аз имам някакви проблясъци по темата, естествено заради проблеми и задавам може би глупав въпрос но слънчевата алергична реакция може ли да е свързана?
И кой специалист се занимава с този вид непоносимост, за конкретни имена питам, защото ми е омръзнало да ми се отваря,,стига сте чели в интернет,,.

# 6
  • Мнения: 4 673
Всяка една алергия покачва хистамина в организма и затова се пият антихистамини, които да го нормализират. Отделно, ако ензимът ДАО на един човек е под нормата, той пък съвсем не може да се справи сам. Това се води хистаминова непоносимост. И затова трябва да се избягва всяко покачване. Тоест свързаните с него храни и доказаните алергични проявители за дадения човек. За мен са тясно свързани.
Единственият алерголог, който ме насочи към ДАО изследването, беше д-р Елисавета Кирилова от НеоКлиник в Иван Вазов, което доказа тази непоносимост и си обясних доста неща. Затова другата седмица имам записан час при нея, защото след излизане на резултатите не съм ходила.
Също бях доволна от д-р Ушева-Вълчева от Александровска, но не ми е удобна като часове.
Д-р Тодорова от 3 градска също е много добра. Даже мисля пак да отида за второ мнение.

Единствено леко се разочаровах от д-р Кремена Найденова от Александровска, защото някак й беше досадно да ми отговаря на въпросите. А като уплашен човек, който се сблъсква с някакви опасни, нови състояния, искам да знам какво трябва и какво не трябва да правя. Някак пренебрежително се отнасяше на всеки преглед,  докато аз много се притесних, когато на кожните тестове ми бяха нашарили и двете ръце, и половината светнаха в червени, сърбящи бабуни.
Вечерта, след теста, от толкова покачен хистамин, толкова лошо ми стана вкъщи, а никой не се беше сетил да ме предупреди после да взема поне едно противоалергично.
Знаете, че за кожни тестове не трябва да си пил хапчета поне една седмица.

# 7
  • Мнения: X
aDream, диагностицирана съм в държава, различна от България. Някои имунолози или хематолози специализиат в това.
Доколкото знам тестовете може да са кръвни (хистамин, триптаза), 24 часова урина, простагландини - не съм сигурна тези кръвно ли се изследват или чрез урина.
Хистаминът и триптазата при мен са нормални. Урина и простагландини не са изследвани, въпреки че проявих желание.
Диагностицирана съм само по симптоми.
Смята се, че ако мастоцитни стабилизатори помагат за симптомите, то е доказателство че е синдром на мастоцитната активация. При мен разликата беше драматична след като ги започнах. Не е 100 процента подобрение, но забележителна разлика.

Нямам мастоцитоза, а имам синдром на мастоцитната активация.

Lilly325,  да, има проблем. Високохистаминови храни трябва да се избягват, защото водят до симптоми.
Смятах това за странно, защото хистаминът ми е даже на долната граница. Обаче като прочетох повече за храните, се оказва че повечето високохистаминови храни не съдържат хистамин,  а предизвикват освобождаване на хистамин от мастоцитните клетки. И тогава, ако тези клетки не са стабилни, изпускат хистамини и още около 200 други химически вещества, което води до всичките симптоми.

Saule, проверявам сега за тежки метали. Пуснах кръвен тест обаче, още нямам резултати. Ако не покаже нищо, трябва да търся някой да ми пусне за урина и коса.

Dao бих изкала да изследвам, плюс генетичните, но не искат да ми ги пуснат тук. Не може като в България сама ди си ги поръчвам.

# 8
  • Мнения: 887
Благодаря, Анонимен, аз питах дали ако няма симптоми при консумиране на храни, богати на хистамин - дали освен хистаминова непоносимост, може да се изключи и споменатия синдром на мастоцитната активация?

# 9
  • Мнения: X
А, ясно. Смятам, че да, възможно е да имаш този синдром, без да имаш симптоми при консумация на храни.
Ако само някои системи са засегнати.

Ето на български повече:

https://daofood.bg/2021/09/14/naj-vazhnoto-za-sindroma-na-mastoc … itna-aktivacziya/

Последна редакция: пт, 21 юли 2023, 00:37 от Анонимен

# 10
  • Мнения: 887
Моят проблем е само при консумация на глутен, но всички изследвания за него излизат отрицателни.
Но в същото време след намаляването му преди четири години (с друга цел), получих хормонален проблем. Ходих при имунолог, но не обърна никакво внимание на хормоналния проблем (който е причината да обикалям по лекари, вместо просто да мина на безглутенова диета), а за глутена само едно устно мнение, без диагноза. IgG ми излезе нисък, а описания синдром е свързан с клетъчния имунитет, може би той е застъпен в по-голяма степен при мен?! За съжаление лекарите, в чиято област са тези сложни неща, просто не им се занимава явно...

# 11
  • София
  • Мнения: 46
Някои лекари не правят разлика между хистаминова непоносимост и синдром на мастоцитната активация.
Кръвните тестове показват ли висок хистамин?
Симптомите и при двете са подобни. Антихистамините помагат донякъде за симптомите. Обаче мастоцитната активация се лекува с мастоцитни стабилизатори. Синдромът на мастоцитната активация е по-често срещаната от двете диагнози, но и погрешно често се диагностицира като хистаминова непоносимост.
И аз съм с твоите проблеми. Бях сигурна, че имам хистаминова непоносимост, както един от алерголозите ми каза.
Но други двама специалисти категорично отрекоха, и ме диагностицираха със синдром на мастоцитната активация.
Откакто започнах лечение с мастоцитни стабилизатори, вече коремът не ми се подува, не боли, газовете изчезнаха, някои алергични реакции намаляха. Но съм далеч от здравия човек, който бях преди да развия този синдром.

https://www.drtaniadempsey.com/mastcellactivationsyndrome

Може ли да споделите какви изследвания ви направиха за да се установи синдромът на мастоцитната активация ? Също да споделите и при кой лекар сте ходила.

# 12
  • Мнения: 1 011
Лятото бях пуснала тема тук във форума, но почти нямаше кой да отговори.
И аз като авторът на темата, още от дете страдам от разни обриви и вечно течащ нос. . Вече на 20 се намери лекар да ми каже, че страдам от атопичен дерматит. След още няколко години разбрах ( с метода проба, грешка), че имам непоносимост към млечни. Няколко години бях ту добре,ту не много добре, докато тази пролет се започна едно сълзене на очите, подуване на клепачите, конюнктивит. В последствие разбрах, че правя алергичен блефарит. С много търсене и четене стигнах до темата за хистаминова непоносимост. Започнах да си вода хранителен дневник, разбрах, че проблемът идва от там. Ходих на гастроентеролог, споделих му всичко, което написах тук и той ми каза : Да. Ще трябва да си пуснете изследване нщза хистаминова във фецес, и ако хистаминът се окаже висок, пийте тези хапчета (Даосин) и не яжте храни с високо съдържание на хистамин.
Това беше заключението на лекар, за който чаках за час цял месец.
Известно време положението беше добре. Сега симптомите са отново на лице. Освен това откривам и допълнителни здравословни проблеми, за които тепърва ще търся лекари.

# 13
  • Мнения: 158
На мен доктори ми бяха казали, че съм с хистаминова непоносимост.. след като от доста храни тичах в тоалетната за разстройство...забременях и не знам как точно, но нещата се пооправиха... ще видим какво ще стане като родя, дали ще се върне старото състояние, въпреки, че четох, че организмът се активира с цел да защити плода. Също така четох, а и това с бременността ме наведе на мисълта, че има някаква свързаност с хормоните... гледам, че сте спрели да пишете по темата... дали някоя е намерила отговори или решени на проблема...Confused

# 14
  • Мнения: 19 296
Пуснах си Дао ензим и излезе граничен, тоест с подозрение за хистаминова непоносимост.
Може ли да споделите какви други изследвания е добре да се направят?

Общи условия

Активация на акаунт