Искам да стана монахиня, на според майка ми и там хората не са добри

  • 13 027
  • 226
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте, много ме влече монашеският живот, всичко друго ми изглежда преходно и безсмислено. Не ми се живее в днешният материален и комерсиален свят, струва ми се безсмислено и според мен води единствено до болка това повърхностно съществуване. Искам да служа на по-висша идея. Искам да съм заобиколена от добри и духовни хора, да стана монахиня. Споделих с майка ми и според нея там хората са като всички други и няма да намеря това, което търся. А като се разрових прочетох много новини за хомосексуализма в българската църква, а пък в някакъв женски манастир част от монахините се съюзили срещу една и я изгонили от манастира. Това което прочетох много ме разколеба и натъжи. Според вас има ли смисъл да пробвам? Имате ли познати поели по този път?

# 1
  • Мнения: 1 811
Щом ви влече,опитайте! До колкото знам,има пробен период,така наречените "послушници"Ако ви хареса ще останете.Никъде няма само добри хора.Както описвате вашето е по-скоро желание за бягство от свят в койте не се вписвате.Духовни хора можете да намерите навсякъде,просто не очаквайте,че са струпани на едно място.

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 373
Според мен, просто искаш да избягаш от миналото си, вместо да се изправиш срещу него, да го приемеш и преживееш. Лоши хора има навсякъде, а с добри и духовни можеш да се обградиш и без да си монахиня.

# 3
  • Мнения: 1 257
Не се става монах или  монахиня, за да се избяга от света и проблемите му, и да се служи на "по-висша идея" (що за определение изобщо Rolling Eyes )Това не е някакво общество на "добри и духовни хора", които просто си прекарват времето в един манастир. Монашеството е личен акт, а не влизане в социален кръг. То има дълбок смисъл, то е Посвещение, самоотвержена служба на Бог. Свързано е с дълбока вяра, със себеотрицание и послушание. Ако не сте вярваща, не познавате Библията, тайнствата и обредността на църквата, ако нямате желание за пълна отдаденост, не мисля, че това е вашето място.
Звучите по-скоро сякаш сте разочарована от начина си на живот тук и сега. Може би не трябва да търсите път за бягство, а начин за разрешаване на проблемите и вписване в средата. Светът не е само материален и комерсиален, в него има много хубави неща и стойностни хора, с които човек да се заобиколи и да се чувства щастлив и пълноценен.

# 4
  • Мнения: 4 582
Да, познавам жена, която след тежки житейски проблеми отиде послушница в манастир. Доколкото знам от общи познати, които са я срещали, не се е разочаровала, не са я гонили, вече какво й е вътрешното усещане - не знам.
Все пак не очаквайте, че ще се срещате  само с добри и духовни хора. Не знам как е в православната църква, сестрите на прабаба ми са били мисионерки - неомъжени, но не монахини. Пътували са, образовали са се и са обучавали и създавали училища в европейските колонии в Африка.

# 5
  • Мнения: 1 050
Аз не виждам смисъл в монашеството. Как точно то е полезно за обществото? Седиш отделен от него, ставаш в 5 часа да се молиш, садиш някакви неща, за да ядат хората в манастира и това е. Я дойде някой посетител да си поговорите, я не. Много по-съществено би било да работиш нещо, за което ти плащат и да правиш дарения за болни деца, например. Или да доброволстваш в организация, която реално и физически се грижи за пострадали хора и животни. Това, че живееш в материален и лош свят не означава, че и ти трябва да си такъв. Какво лошо има да се ожениш и да имаш деца, да ги възпиташ в добри ценности? Добре, може да не искаш деца, може да не харесваш брачния живот, ами направи нещо смислено и полезно за света. Седенето в манастир не е такова. Иначе и аз съм набожен човек, ама съм далеч от мисълта, че Бог иска от хората да живеят самотен и мъчен живот в манастир.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 132
Нищо не прочетох за вярата, себеотрицанието, смирението.
Липсват ви абсолютно всички качества за монахиня, съжалявам.

# 7
  • Мнения: 60
Не се става монах или  монахиня, за да се избяга от света и проблемите му, и да се служи на "по-висша идея" (що за определение изобщо Rolling Eyes )Това не е някакво общество на "добри и духовни хора", които просто си прекарват времето в един манастир. Монашеството е личен акт, а не влизане в социален кръг. То има дълбок смисъл, то е Посвещение, самоотвержена служба на Бог. Свързано е с дълбока вяра, със себеотрицание и послушание. Ако не сте вярваща, не познавате Библията, тайнствата и обредността на църквата, ако нямате желание за пълна отдаденост, не мисля, че това е вашето място.
Звучите по-скоро сякаш сте разочарована от начина си на живот тук и сега. Може би не трябва да търсите път за бягство, а начин за разрешаване на проблемите и вписване в средата. Светът не е само материален и комерсиален, в него има много хубави неща и стойностни хора, с които човек да се заобиколи и да се чувства щастлив и пълноценен.
Хм... не трябва ли точно там да е място на добри и духовни хора? Какви трябва да са хората там -зли и бездуховни ли , от такива как ще намерите духовна насока?

# 8
  • Мнения: 1 257
Хм... не трябва ли точно там да е място на добри и духовни хора? Какви трябва да са хората там -зли и бездуховни ли , от такива как ще намерите духовна насока?
Не сте наясно с базисни положения, и си личи. Никой не става монах заради общуването с хората там, както казах това не е клуб по интереси. Монах се става, за да се служи на Бог. Хората са такива, каквито са навсякъде - има добри, лоши, умни, глупави, всякакви. Няма тест на входа - ти си добър човек, заповядай, ти си лош човек, нямаш място тук. Да не говорим, че ви бяга и дефиницията за "духовност", иначе нямаше да се вторачвате точно в църквата.

Нищо не прочетох за вярата, себеотрицанието, смирението.
Липсват ви абсолютно всички качества за монахиня, съжалявам.

Hands Plus1

# 9
  • Мнения: 60
Хм... не трябва ли точно там да е място на добри и духовни хора? Какви трябва да са хората там -зли и бездуховни ли , от такива как ще намерите духовна насока?
Не сте наясно с базисни положения, и си личи. Никой не става монах заради общуването с хората там, както казах това не е клуб по интереси. Монах се става, за да се служи на Бог. Хората са такива, каквито са навсякъде - има добри, лоши, умни, глупави, всякакви. Няма тест на входа - ти си добър човек, заповядай, ти си лош човек, нямаш място тук. Да не говорим, че ви бяга и дефиницията за "духовност", иначе нямаше да се вторачвате точно в църквата.

Нищо не прочетох за вярата, себеотрицанието, смирението.
Липсват ви абсолютно всички качества за монахиня, съжалявам.

Hands Plus1
Това го осъзнавам, че се става монах , за да се служи на Бога. Но мисля, че е нормално да ме интересува средата, която е там, защото ако няма духовна среда и се води всякакъв друг живот, но не и духовен, какво място имам там? За мен църквата специално не е синоним на духовенство,  но не ми е известно в България да има будистки храмове с монаси. Човек няма как да е напълно духовен в материалния свят,затова  аз искам напълно да се изключа от него.

# 10
  • Мнения: 1 257
Човек няма как да е напълно духовен в материалния свят,затова  аз искам напълно да се изключа от него.

И как точно ще се "изключите"? Няма да ядете, няма да пиете, няма да носите дрехи, да четете книги, да спите на легло с чаршафи, да живеете в сграда? Защото - изненада! - това също са продукти на материалния свят. И какво значи "напълно духовен"? Колко е "ненапълно духовен" и "почти духовен" Smile
Темата поставена по такъв начин е несериозна. Не зная дали наистина ви липсват основни понятия, или просто търсите внимание чрез някаква "различност", но и в двата случая потърсете професионална помощ от опитен психолог. За мен темата приключи, съжалявам, че отделих от времето си.

# 11
  • Мнения: 788
Стани хипи.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 217
Истинското монашество е страдание и себеотрицание, лишение и молитва. Не е служене на по-висша цел, а изкупване на греховете на хората и грижа за бедните и страдащите.
И монасите са най-обикновени хора, на които нищо човешко не им е чуждо, но се борят със собствените си плътски желания.
Монашеството е призвание, а не бягство. И не лесен начин на живот.
Насочи се към друго поприще.

# 13
  • Мнения: 3 202
Направо си узряла за някоя секта...

# 14
  • Мнения: 795
По-нагоре имаше един много смислен коментар - ако искаш да промениш нещо, то тогава стани доброволка към кауза, която те влече или пък самата ти основи нещо. Това, в случай, че искаш да направиш света по-хубаво място. Ако идеята ти е самата ти просто да избягаш и не се сещаш за друг вариант освен за манастир, то тогава не знам и колко дълго ще издържиш при условие, че не го правиш, защото искаш да се отдадеш на Бог.
Лично мнение - за мен църквата не е актуална като институция по ред причини, но аз така или иначе не съм и вярваща. Може би правилно се ориентираш, че е опция за бягство от реалността, малко като хоспис, но не пропилявай години, които после не можеш да върнеш.

Общи условия

Активация на акаунт