Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 36

  • 24 811
  • 887
  •   1
Отговори
# 870
  • Мнения: 799
Единствения път като успях да изцедя повече милилитри, разбирай 50-60, беше като се събуди и почна да реве и тая ми ти кърма като почна да се лее.

# 871
  • Мнения: 303
Welt, опитах цял ден на кърма, но следа обада той освирепя от глад и дадох пак фомулирани. Утре чакам педиатъра да видим с него какво щи измислим, а в четвъртък си надявам да ида при консултант.


С помпата със ужасен зор изкарвам 20 мл от двете гърди. А той според мен не си изцоква сам достатъчно .ох, главата ми е буря от емоции. Така искам да ни се получи, но това със спането му е много трудно - не се буди кал за хранене, като го будя аз е ленив, след като приключим сесията с храненето се размърдва и после супер трудно ми заспива. Почти а понякога и до следващото хранене будува.


Адски съм благодарна на всички, за мненията и насоките и куража! 

Пробното теглене като цяло не е добър показател. За да се проследи теглото, бебето се тегли по едно и също време на денонощието, чисто голо, преди хранене. Трябва да наддава между 30 и 50 г за 24 часа.

Хубаво е да се проследи един ден изцяло на кърма, за да се види какво се случва.

# 872
  • Мнения: 1 836
Mariya26 нищо не е на всяка цена...важното е ти и бебчето да сте щастливи и спокойни...само за кураж ще ти кажа,че вече почти 6 месеца кърмя и с ръчна помпа едва изкарвам няколко капки,а с електрическа никога не изцеждам повече от 50 мл ...Даже по принцип 20-30 изцеждам...на мен доста добре ми се отразява бирената мая на лактацита...

# 873
  • Мнения: 303
С електрическата и много тегаво и при мен, с ръчната е по-добре, но ми боли и като стане време за цедене ми става зле.
Бирената Мая как я приемаш - на таблетки ли? Днес ще чакам педиатъра и ще го питам, защото вече съм на път вместо Мая, направо да си отворя една бира, ама от 2 литра - да се изстимулирам едно хубаво.

Mariya26 нищо не е на всяка цена...важното е ти и бебчето да сте щастливи и спокойни...само за кураж ще ти кажа,че вече почти 6 месеца кърмя и с ръчна помпа едва изкарвам няколко капки,а с електрическа никога не изцеждам повече от 50 мл ...Даже по принцип 20-30 изцеждам...на мен доста добре ми се отразява бирената мая на лактацита...

# 874
  • Мнения: 46
Комбинация от калций,магнезий,цинк за 10 дни също помага.Консултантите по кърмене отричат извеждането.

# 875
  • София
  • Мнения: 8 718
Мария, нямам много време да пиша ина диагонал четох, но ще маркирам няколко момента от това, което четох.

Гърдите не са съдове, които се пълнят изведнъж и ако излеем млякото, да им е нужно време да се напълнят пак. Т.е. когато цедиш с помпа, това не означава, че няма да има за бебето после- кърма започва да "слиза" в секундата, в която бебето засуче или помпата засмуче кърма. И щом се изпразни част от каналите- пролактиновите рецептори до регистрират и пращат сигнал на тялото- гърдата е празна, зърното се засмуква, значи има търсене и трябва да правиш още кърма. Колкото по-често се кърми или цеди, толкова повече кърма ще има, защото тялото отчита търсенето и произвежда още и още. Ако налаите стоят пълни, рецепторите го регистрират и пращат сигнал"млякото не се изпразва, няма търсене, не произвеждай". Затова и са ти казали д акърмиш по-често и в идеалния случаи дохранването ще е с кърма, защото ще я изчеждаш-допълнителна стимулация и изпразване, което ще увеличи кърмата. Мъничките бебенца имат нужда от 10-12 кърмения, абсолютния минимум е 8 пъти за 24 часа и ако спи е нужно да го будиш, за да ги прави тези минимум 8 пъти. Желателно е да е повече или поне да изцеждаш и да додаваш. Особено сега, когато бебето е много мъничко, тялото произвежда големи количества, защото първо не знае колко бебета са Smile , второ- да тече по-лесно за успаното новородено. След края на първия месец кърмата се регулира и тогава количествата са колкото има нужда бебето. В момента производството е по-голямо и първият избор за дохранване е изцедената кърма, защото така помагаш на тялото да разбере, че трябва да произвежда.
Жълтеницата ще мине, не се притеснявай. Тя минава с много хранене, за да се изхожда бебето(не с вода, с преваряване на кърмата, с глюкоза и подобни). Ядене.
Коластра имаме всички от около 20-та седмица, но ти може да не си я усетила. Не е задължително гърдите да са напрегнати, да изтича коластра. Много жени не усещат това, но си имат коластра. Това е лактогенеза 1, тя се случва без наши усилия и дори да не искаме.
Това, което помпата изкарва не е показателно, мисля и другите са го казали. Помпата и бебето "работят" на различен принцип. И за гърди, които не са свикнали с често изцеждане, може да не се получава. Плюс, че всяка помпа пасва на различни гърди. Как си настроена към изцеждане на ръка? Пробвала ли си да цедиш, докато бебето суче от едната гърда?
За меренето на кантарче- след всяко хранене е твърде често и не е показателно. Веднъж изяжда 20мл, друг път 60мл...и това те напряга излишно. По-идейно е на седмица или две- така виждаш дали наддава според добрите препоръки. А меренето след всяко хранене е първо хамалогия, второ-напрягащо за теб, което ти носи негативни емоции.
Бъди упорита с буденето, така ще помогнеш на бебето да хапва повече. Противно на бабешките легенди, бебетата не спят, когато са сити и спокойни. Често спят и ако са гладни, за да пестят сили. И така влизате в един кръг на неядене и все повече сън. За възрастта е нормално да е успано, те също са изтощени от раждането, също може да се дължи на някои медикаменти, упойки. Ако додаваш формула-тя ги успива повече и спят по-дълбоко, защото тялото пести усилия, за да смила.
На първо време ще кажа, че в момента храненето е с приоритет пред спането. Опитвай да почиваш, докато кърмиш, нека бебето има поне едно кърмене в диапазона между 2 и 5 сутринта, като преди това кърменето би трябвало да е късно в 11-12, не привечер. Да, може да става по-активен, но докато се установи кърменето всяка възможност да се нахрани добре и гърдите да получат стимулация е ценна. Имаш ли слинг? Някои бебета са по-спокойни в него, будуват си или сучат, докато са в него, но пък ръцете ти са свободни.
Пишеш, че вчера цял ден е било на кърма, но след това е прегладняло. Би ли споделила по кое време се е случило, преди това колко пъти си го кърмила? Даваш ли нещо за колики?


На тои ферман ще допълня да дебнете за срещи в града ви на НАПК или ЛЛЛ. Да отидете с бебето, да видите други опитни майки, бебета, консултанти по кърмене. Много е ценно, освен като информация, а и да се почувствате подкрепени и малко по-спокойни.
КОйто има време да се оправи- днес в Изток, в Малки приказки ще има среща на ЛЛЛ и ще я води ла лече лидерът Рина Господинова, което е и IBCLC. Ето го фейсбук събитието(за тези, които не знаят- те са безплатни, ЛЛЛ е съставена от доброволци, които предоставят информация за кърмене) https://www.facebook.com/events/3197958507005693/

# 876
  • Мнения: 303
Благодаря Дези, за изчерпателния отговор!
Точно по твоя съвет изцеждам след всяко кърмене, днес нов рекорд личен от двете гърди изцедих общо твърдо 30 при едно от цеденетата. Почнаха много да ме болят зърната от помпата, но стискам зъби и цедя.

Проблемът с не събуждането продължава. Днес беше педиатърът у нас и той просто проспа визитата му и не можех да му мушна гърда при никакви обстоятелства, след което като го съблякохме да го преслуша вече се събуди (но отново след като ние сме го бутали и мърдали) и вече тогава сука. Сега не може да заспи, а трябва след по/малко от час пак да го пробвам да кърмя.

Благодаря за обяснението за гърдите, това беше мое опасение, че ги изпразвам. Целта ми е да дохранвам само с кърма, но за сега съм далече от количеството. Винаги изяжда кърмата и си до хапва и формула (около 30 на ядене).

Прегладнявате беше към 16, знам че този диапазон е тежък, обикновено тогава ни е трудно да се нахраним. Мисля, че нама още колики, защото не плаче и не е неспокоен, няма стиснат ти ръце и крака. Но понеже ми е първо, може и да не се ориентирам добре. Бях го кърмила преди това на 3 часа, значи поне 5 пъти от 12 вечерта условно броено.

Будя го на 2 макс 3 часа. Приз нощта гледам да има даже две кърмения, но по съвет на педиатъра ще го направя едно, за да може да се наспи и да е активен през деня. Ще пробвам и така. Разбира се, ако се събуди сам сто пъти, сто пъти ще дам. Само да си поиска, че с това не будене и успаност много се затрудняваме с храненето.
Цедене на ръка - пробвах и не става, може би нямам техниката. Ще пробвам и докато кърмя, май това не съм го пробвала като комбинация.

В четвъртък ще се опитам да се видя с консултант на място, да види засукването и да коригира. По телефона ми е трудно и мисля, че на живо е по-добре. Но съм отворена за всякакви съвети и за това потърсих помощ тук.

# 877
  • Мнения: 799
Внимавай със съветите на педиатъра! Той е за да ти лекува детето, а не да ти помага да го отглеждаш.
Повечето дават много остарели съвети и хич не са в час. Заради съвети на педиатър имам приятелка не успя да кърми повече от 3 месеца. Да не говорим на мен какво ми казваха за вода със захар и как можело на поискване да кърмя

# 878
  • Мнения: 1 836
Бирената мая я пия 3х2

# 879
  • Мнения: 303
Да, има винаги и такива представители на тази професия. За щастие моят е добър, подробен и държащ се информиран човек. Първият му съвет беше да се насоча към консултант и да имам вяра в себе си. Останалата част от разговора, няма смисъл да я споделям. Така че му си доверявам.

Внимавай със съветите на педиатъра! Той е за да ти лекува детето, а не да ти помага да го отглеждаш.
Повечето дават много остарели съвети и хич не са в час. Заради съвети на педиатър имам приятелка не успя да кърми повече от 3 месеца. Да не говорим на мен какво ми казваха за вода със захар и как можело на поискване да кърмя

# 880
  • Мнения: 6 916
Внимавай със съветите на педиатъра! Той е за да ти лекува детето, а не да ти помага да го отглеждаш.
Повечето дават много остарели съвети и хич не са в час. Заради съвети на педиатър имам приятелка не успя да кърми повече от 3 месеца. Да не говорим на мен какво ми казваха за вода със захар и как можело на поискване да кърмя

Ще допълня, че ритъмът на съня на новородено бебе е съвсем различен от този на възрастен човек или дори на дете и понятие като "да се наспи през нощта" е доста противоречиво. Ако под нощ се има предвид между 00 и 6 часа - може да се мине с едно хранене. Но ако под нощ се има предвид от 20 или 22 часа до 6 или 8, това е твърде дълго време без храна за едно новородено. Като цяло преди да е сигурно, че бебето наддава, е добре да се спазва ритъма на 2,5 часа, после ако наддава добре, да се допусне евентуално една пауза от 4 часа. Но преди да е ясно, че бебето се храни добре и наддава, трябва редовно кърмене/хранене от шише, а не наспиване.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 00:03 от Welt

# 881
  • Мнения: 303
Да, съгласна съм. Между 12 и 6 ме насърчи да правя по-дълга пауза от моите 2,5 часа. Като да имам едно кърмене в този период поне. В болницата, апропо, не даваха храна между 1 и 7 и ги държаха на пауза.

# 882
  • Мнения: 2 291
В болницата им тикат шишето в 12, за да се нацокат здраво и да спят до 7 - не им дреме кърмено, некърмено. Ако не е заспало, директно шишето. Тая практика да отделят децата трябва да се махне но това отделен въпрос

# 883
  • Мнения: 847
Нещо не сте ме разбрала правилно ,моя син също спи при мен на спялнята ,също защото имам нужда от сън и не мога да ставам да ходя до неговото легло . Слагам го при мен на спалнята той започва да суче ,и когато заспи се отдръпвам от него и се обръщам на другата страна. Това имах предвид,че не му позволявам гърдата ми да е в устата му през цялата нощ докато спи .
Аз имам 4 деца и нито 1 никога не е спяло до мен на леглото. Кревантчето му е заплата до моята страна. Но така или иначе аз не съм кърмила на поискване а на 3 часа. И съм ставала за да сменя памперса капки да дам и тн. Трябва да го отвикнете. Станаро е като навик при вас и колкото по-късно го напровите толкона по-зле. Децата, никак не обичат да се отказват от лесното 🤩

# 884
  • Мнения: 2 291
чак пък да трябва, защо? Децата само веднъж са малки и всяко нещо с времето си. Варианти много

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт