Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте,
Днес бях на зъболекар, защото имам една пломба, която е на повърхността на целия зъб, но е много плитка и винаги се счупва ръба и при всяка нова изработка. Имах силна чувствителност там, където се счупва на зъба и болка и първоначално мазаха с лепило за пломби, за да не усещам дразнене, но то се изтриваше бързо и пак мажеха, докато постепенно явно с годините нерва се отдръпна и болката почти изчезна. В тази дупчица се забиват семки от домати и малини и други храни и също е много неприятно, но се примирих. Преди години пломбата се оцвети в тъмен цвят и аз се опасявах, че може да има кариес, но ме увериха, че няма причина за тревога, обясниха, че това оцветяване се дължало на друго, вече не помня обяснението. Наскоро докато спя от пломбата се отчупиха нови парчета и посредата се показа тъмнокафяв цвят. Отидох днес на зъболекар и ми казаха, че има кариес, почистиха само средата на старата пломба и направиха нова, като използваха само инструмента за грубо пилене и оставиха дупката на ръба на пломбата, който е отчупен без пломба. Аз помолих да пломбират и там, защото много ми пречи да се храня и направиха и втора пломба върху старта. Докато ми пилиха кариеса нямах никаква болка. А когато ми пилиха пломбата, защото беше висока изпитах изключително силна болка, чак подскочих от стола. И от тогава имам постоянна болка в зъба. Нямах болка преди зъболекаря нито през цялото почистване на кариеса.
Въпросите, които ме тревожат са следните:
1. Има ли проблем, това, че не ми отстраниха цялата стара пломба. 2. Може ли да се поставят две пломби върху стара пломба, тя е на над 10 години. Опитах се да намеря в интернет информация за пломба върху стара пломба или частично отстраняване на стара пломба, но не намирам абсолютно нищо по този въпрос, което ми изглежда странно.
3. Все още виждам много силно тъмно оцветяване на старата пломба и трябва ли това да ме тревожи.
4. При положение, че кариеса е малък и пломбата много повърхностна нормално ли е да ме боли така след пломбирането и при условие, че нямах болка нито преди нито при почистването на кариеса.
5. Трябва ли да направя снимка, за да се уверя, че няма и друг кариес под пломбата.
Ще съм ви изключително благодарна, ако някой отговори на въпросите ми, много се тревожа. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 1 437
На мен на задните зъби ми се е случвало да пломбират върху предишна плобма, но първата не е слагана преди толкова много време като при Вас, ако е от значение. Според мен е добре да си направите снимка и да идете отново на зъбар, даже според мен идете и при друг за по-сигурно.

# 2
  • Мнения: 8
Благодаря за отговора. И аз си мисля за снимка, ако има кариес би трябвало да се види на снимката. Значи все пак се прави пломба върху стара пломба, това е успокояващо, защото един ред по темата не успях да намеря и се притесних.

# 3
  • Мнения: 40 955
Случвало ми се е при отчупено парче от пломба да не махат цялата стара. Не мисля, че е проблем, ако си е добра и стабилна. Даже е за предпочитане, защото при махане на пломба задължително има още малко стъргане, което отнема част от зъба. Но тази "шарена черга" при теб много ме съмнява, че е редна и нормална...

# 4
  • Мнения: 8
Да едно, че цвета е много променен и странен, друго, че се счупи и на ръба и после по средата и по средата се оказа, че има кариес, каква е гаранцията, че няма и другаде и че тази пломба е надеждна, може да е отлепена и на други места. Аз попитах дали е махнала цялата пломба, а тя каза не, и ме пита искам ли да я махне, аз също помислих, че ще се уголеми дупката и питах необходимо ли е, тя каза, че май не е необходимо и тогава беше пломбирала само средата, а в страни оставила дупката да си стои. Поисках втора пломба и на другата счупена част и това беше. Странно ми се струва всичко.

# 5
  • Мнения: 8 823
Живея в чужбина,  при нас не правят пломба върху пломба, махат цялата стара и след това поставят нова. Някои даже работят с упойка, правят снимки преди да седнеш, понякога  и след това.

Това само в БГ са ми го правили, че даже и с различни по вид материали ми бяха направили веднъж, сигурно за по-евтино.
Без да съм специалист,  това, да не видят, че под пломбата ти влизала семка...извинявай си е немърливост даже (от страна на зъболекаря ти), дори и да не е кариес, като го видят това нещо, трябва да ти го оправят.
Смени зъболекаря.

# 6
  • Мнения: 5 280
Никога не са ми правили пломба върху стара, но и при мен май като падне пломба, е падала цялата винаги.
На дъщеря ни преди години й правиха пулпит на млечен зъб (не знам как са умъртвявали и какво, но както и да е). Зъбът и пломбата след няколко месеца порозовяха. Започна да я боли и зъбът стана чувствителен на допир. След посещение при друг зъболекар, тя ни обясни, че на този и на още един от зъбите, които имаха пломба и се налагаше да се отворят и сменят (правени на едно и също място) не е сложена подложка между зъба и пломбата. Съответно когато се храни, топлината и студеното правят зъба чувствителен и от това идва болката. След като тя оправи пломбите, вече не е имало проблем. Зъбът още не е паднал, не я боли и няма проблем с него.

# 7
  • Мнения: 8
Да и на мен ми пломбираха навремето млечни зъби и уж ги лекуваха нещо и после се оказа, че отдолу се е подал постоянния зъб и го извадиха скоро след лекуването и пломбирането, не помня само един или всички. Но никога не са ми слагали подложка, само един път малка точица кариес се беше скрил под зъбен камък и когато взеха да почистват се оказа, че е вътре е голям кариес и стигнал близо до нерва и сложиха нещо, което щяло да стопира кариеса да се развива и да предпази нерва, не знам какво беше, но май е различно от подложка, с която се изолира пломбата от зъба. Тази пломба е много плитка и май няма място за подложка, на и на другите мисля, че никога не са ми поставяли подложка. Нито ми снимат зъбите, нито подложка са слагали. А сега последно бях в една уж реномирана клинка, защото имат лазерно лечение на венечен джоб. Действително много помага това лечение. Еднократно го направиха, много бързо и безболезнено и джоба се затвори за две години. Но за пломбата отидох при първия свободен зъболекар там, защото пазех от едната страна венеца, а от другата със счупената пломба беше много трудно да дъвча и бях принудена възможно най-бързо да отида за пломбиране. Зъболекарката беше много млада, стояха и трима асистенти и наблюдатели, беше много странно докато ми правят зъба още трима човека се надвесили над мен Simple Smile Това където се забиват семки и храна не беше под пломбата а от страни в счупен ръб от пломбата. Но все пак при две счупени части да пломбираш едната и да оставиш така другата не ми се струва нормално. То не може да се храниш с такава дупка в зъба. Като се забива храна упражнява натиск и налягане върху зъба и пломбата и боли много. И аз си мисля, че вероятно само в България се прави пломба върху пломба иначе щеше да има някаква информация по този метод на лечение, но за подобно нещо не се споменава никъде. Чудя се сега достатъчно ли ще бъде да направя снимка на зъба, за да съм спокойна? Дали мога да оставя пломбата така?

# 8
  • Мнения: 8 823
Леле, тази зъболекарка май се е учила на теб. Ами другите, защо не са се намесили не зная? Обикновено трябва да си запозната и да си се съгласила. Освен това, когато се учат, се плаща много по-малко за услугата  и винаги има желаещи.

Аз като раждах, имаха едно момиче, което се учеше, подписах даже, че съм съгласна да присъства на раждането. Добре, че беше тя, че с нея си стоях до раждането, акушерката излезе.

# 9
  • Мнения: 8
Не беше евтино от касата взеха и още 45лв от мен и никой нищо не ми е казал. Аз запазих часа през сайта и тя си е от техния екип не пише да се учи. Избираш си от всички зъболекари и записваш час. За нея имаше най-скоро, явно малко клиенти има. Това ме усъмни, но си помислих една обикновена малка пломба, що за зъболекар няма да се справи с това. А тези, които гледаха не разбрах учат ли се или няма какво да правят и гледат Simple Smile Защото дума не говореха. Аз съм била когато допускат студенти на преглед за един мъдрец, който месец след операцията се поду целта буза. Но тогава говореха и ги питаха. Сега беше много странно. Не приличаше на урок или нещо подобно. Но не са ми искали разрешение за това да присъстват други хора и да наблюдават. За първи път ми се случва подобно нещо. На първата пломба жената, която асистира и ме покани асистираше, а на втората не дойде и единия мъж асистираше. Все едно една зъболекарка с трима асистенти. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 753
Не трябва да имате никаква болка. Отидете при друг зъболекар, може да действат процеси отдолу и да се наложи да ви извадят нервите. Пломбата не изглежда въобще слята със старата; по принцип може да се постави до старата и да се слее с нея, като продължение,  но до нея. Не се снимайте за щяло и нещяло, да се снима всеки зъб е опасно и се подписва, преди всяка снимка, че са ви информирали за риска от облъчването и сте запозната, както и се изисква да отбележите, че не сте бременна в момента. В читавите рентгени е така. Този зъб въобще не изглежда добре, отидете при друг за второ мнение, пломбата е най-малкото. Болка не би следвало да има никаква.

# 11
  • Мнения: 8
Много хора казват, че имат болка след пломба, има доста статии по въпроса и пише, че е нормално, все пак е травмирано мястото. Но без снимка как ще разберат дали всичко е наред със зъба. Ще трябва да го отворят, това не е ли по-лошо, ако се окаже, че всичко си е наред. На снимката изглежда наистина много зле, но като опипвам с езика е съвсем гладка и няма никакви дупки или нещо различно по повърхността, на допир е като една цяла пломба напълно слята. Знам, че рентгеновите снимките са опасни, тя ме пита искам ли панорамна снимка, аз имам от преди две години панорамна. Даже имам образувание в хипофизата и ми е доста противопоказно да правя снимки. Но и всяко отваряне на зъба крие рискове. За сега може би второ мнение и снимка бих опитала. Но пак да махат пломбата и пак да пилят, ако има шанс и всичко да е наред не ми се иска. Тогава може още повече да се увеличи болката и чувствителността като увеличат пломбата и още веднъж травмират мястото. Ако имаше толкова напреднали процеси отдолу щеше да ме боли още като се счупи пломбата преди да отида на зъболекар. Мен ме боли от момента в който започна да пили пломбата, защото е висока. Но това не пречи разбира се да е останал някой кариес другаде под пломбата, след като се чупи на две места, може да се е отлепила и другаде. Дали снимка би показала, за да избегна евентуално, ако имам късмет ново пломбиране.

# 12
  • Мнения: 1 437
Снимката ще покаже всичко, стига гледащия да разбира 🙂 Това с болката след пломба, имала съм единствено болка на един мъдрец около 20мин след пломбата и то защото не исках упойка. Никога не ме е боляло иначе.

# 13
  • Мнения: 8
Благодаря. Да, и аз се надявам на снимката. Не знам рядкост ли е болката, но пишат, че е допустимо да се случва, не е задължително да е нещо нередно.

# 14
  • Мнения: 1 437
Амиии не знам. Стискам палци всичко да е наред! Като минеш преглед, пиши за развитието 🙋‍♀️

Общи условия

Активация на акаунт