Роботи. Цифровизация. Четвърта индустриална революция.

  • 4 512
  • 136
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 003
И ей така докато си бързате в ежедневието, стъкмявате лятната почивка или ученика за училище... завъртат ли ви се понякога в главата мисли като какво аджеба предстои.

Хитът с роботчетата по някои заведения и особено детски центрове... Харесва ли ви? Млади мами чуруликат: "Виж, маме, роботче. Роботчето сега ще вземе нашите чинийки и ще ги отнесе".

В по-големите чужди корпорации вече вървят проекти за въвеждане на роботи, които да премахнат необходимостта от някои сървис центрове. Изглежда ли ви все още далечно и чуждо или тъкмо напротив - предусещате как постепенно увеличаващата се бройка безработни вече наднича иззад ъгъла? Или смятате, че неее, това е за наше улеснение и никой няма изгуби работата си?

Когато преди много години се говореше за цифровизация и дори никому неизвестната тогава Мария Габриел стана някакъв отговорник по това в европейския парламент как си представяхте това животно цифровизацията? Че искат да ви подобрят ползването на офиса пакета/телефона, че искат да направят всички документи електронни или? Радвахте ли се, че вече няма да се срещате с досадните лелки зад всевъзможни гишета? Или смятахте, че в това има и нещо по-голямо?

Що е то четвърта индустриална революция по Шваб и има ли то почва у нас? А трябва ли да има?

Ако ви се говори по тези така далечни от отпуската и лятото теми... заповядайте.

# 1
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 954
Не съм конспиратор, но вярвам, че нищо хубаво не ни очаква с цифровизацията/роботизацията/ изк.интелект. Някои професии буквално ще изчезнат. Например в сферата на изкуството и дизайна.

Цифровизацията и забраната на кеша ще ни направят проследими и зависими. Проследимостта изисква индентификация. Днес през смарт устройство, утре с имплантиран чип.

Правенето на всичко онлайн, работата от вкъщи и липсата на жив контакт ще направи хората асоциални. Постоянното използване на изк.интелект да дава съвети и решения пък ще доведе до затъпяване, липса на опит и ограничаване на човешките способности.

# 2
  • Мнения: 32 449
На предишната ми работа като се въведе новата версия на програмата, се посъкратиха служителите доста.
Някои повишени, други преместени, трети съкратени.
Така ще е.

Но това, което се чудя е какво ще правят хората, които работата им вече ще се върши от изкуствения интелект.
Хубаво, някои ще могат да намерят друга, ама всички ли ще успеят.
Какво, от уж хубава професия чистачи ли да станат. Като и това ще се върши сигурно от робота.
Това което май ще стане е да се спретне пак някое мини апокалипсисче, война, вирус, че да намале населението за да няма безработни, гладни. Щото ако има, това ще доведе и до протести. А има хора не иска това.

# 3
  • Мнения: 4 003
Някои професии буквално ще изчезнат. Например в сферата на изкуството и дизайна.
Странно... Аз пък си мисля, че този тип професии са последното, което ще изчезне заменено от ИИ. Но може да греша де. Според мен първо ще се пробват да заменят в големите производства хората. Примерно в автомобилната индустрия. Там така или иначе от години са предимно с роботи. Но дали ще се започне с нискоквалифицирания труд или тъкмо обратно - с висококвалифицирания... това е интересно.

Някои смятат, че първо ще изгърмят сервитьори, продавачи в магазини и молове, касиери. А най-накрая по-арт професии като художници, гурме готвачи, дизайнери и архитекти.

Интересно какво мислите за медиците? Вървим дружно към въвеждане на нещо като електронен здравен статус. Твърди се, че ИИ ще може на базата на съдържащото се в здравния профил (в това число изследвания на кръв, урина и пр.) да определи от какво имате нужда, в какво количество и има ли нужда да си преподновите ваксината за нещо си.Wink

Елора, какво ще правят хората ли? Предвижда се безусловен базов доход. Според мен няма да е малък. Тъкмо напротив. Мисля си, че първоначално на много хора ще им хареса.

# 4
  • Мнения: 25 887
Навремето хората са раждали по много деца заради високата детска смъртност и безплатната работна ръка.
Когато и двете условия изчезнат, ще намалее количеството на хората за сметка на качеството.
На първо време най-трудоемките и „мръсни“ професии ще бъдат заменени от роботи, след това и „по-чистите“. Не мисля, че намаляването на броя на хората непременно е нещо лошо – и без това сме повече, отколкото планетата може да изхрани дългосрочно. По-добре роботи, отколкото глад или канибализъм.
Когато, а то е ежедневно, се сблъскам с някоя новина за човешка некадърност, корупция или друг подобен субективен фактор, наистина си мечтая роботите по-скоро да вземат нещата в свои ръце.

# 5
  • Мнения: 32 449


Елора, какво ще правят хората ли? Предвижда се безусловен базов доход. Според мен няма да е малък. Тъкмо напротив. Мисля си, че първоначално на много хора ще им хареса.

Оф, това ми е в сферата на фантастиката.

# 6
  • София
  • Мнения: 39 091
Така. Много се говори за роботи за транспорт. Ами като знам какво е нивото на Гугъл мапс, просто няма шанс са се случи скоро.

# 7
  • Мнения: 25 887
Ами, то много неща, които съм ги чела като дете във фантастичните книги, вече са факт. Останалите предстоят. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 4 003
Хммм. Добре де, ама ако ще се намалява населението то не стигаме ли малко до тая крайност, че ще трябва да делегираме права на някой, който да решава кой да има поколение, кой не? Да дадем такива права на група хора или организация няма ли ли да ги направи арогантни и да се самозабравят?

И кой ще решава отлкъде именно да се намали населението - дали от Африка, Балканите или Северна Америка?

# 9
  • Мнения: 25 887
Хммм. Добре де, ама ако ще се намалява населението то не стигаме ли малко до тая крайност, че ще трябва да делегираме права на някой, който да решава кой да има поколение, кой не? Да дадем такива права на група хора или организация няма ли ли да ги направи арогантни и да се самозабравят?

И кой ще решава отлкъде именно да се намали населението - дали от Африка, Балканите или Северна Америка?

Защо толкова черна прогноза? Просто населението ще се редуцира от само себе си благодарение повишаването на стандарта.
Огледай се, като цяло по-богатите имат по-малко деца в сравнение с по-бедните.

# 10
  • INFJ
  • Мнения: 9 635
Наскоро ми се приядоха картофки от Макдоналдс. Стана ми тъжно, когато установих, че хората на касите, които приемат поръчките, са заменени от големи тъч телевизори, чрез които си избираш менюто. Платих пак там, с карта. Единственият човек, с който имах контакт, беше при взимането на поръчката. Скоро и тях ще ги измислят и заменят.

# 11
  • Мнения: 32 449
Ами, то много неща, които съм ги чела като дете във фантастичните книги, вече са факт. Останалите предстоят. Simple Smile

Откъде толкоз пари за да се раздават на милиони без работа.
Нещо ми е мътна и тъмна Индия това с базовия доход.
То може и да го въведат. Но ще има чистка, вярвай ми.

Защо ме търсиш?, не си ли чела в Сащ какво са правили с хората? Как са ги стерилизирали насилствено.
В случая говорим за евгеника разбира се, но и сега ще се приложи на определен % от населението.
А не знам кой ще решава. Има си кой.

# 12
  • Мнения: 25 887
Честно, става ми жал за вас. Не стигат рептилите, 5G и кемтрейлсите, ами и роботите вече взеха да настъпват...
Мъка, мъка!

# 13
  • Мнения: 4 003
Защо толкова черна прогноза? Просто населението ще се редуцира от само себе си благодарение повишаването на стандарта.
Огледай се, като цяло по-богатите имат по-малко деца в сравнение с по-бедните.

Смяташ, че стандартът ще се повишава? Добре, даже да приемем, че ще става така не е ли по-логично когато хората се чувстват добре, щастливи са да им се прииска и още едно дете? А после и още едно?

качеството на живот винаги се е подобрявало. Но населението никога не намалява. Защо така?

На теб роботите ти се струват конспирация ли? В такъв случай да те питам какво имат предвид под цифровизация на практика? Щото явно е важно нещо след като в европейския парламент редовно си назначават отговорници по цифровизацията.

Откъде толкоз пари за да се раздават на милиони без работа.
Нещо ми е мътна и тъмна Индия това с базовия доход.
То може и да го въведат. Но ще има чистка, вярвай ми.

Защо ме търсиш?, не си ли чела в Сащ какво са правили с хората? Как са ги стерилизирали насилствено.
В случая говорим за евгеника разбира се, но и сега ще се приложи на определен % от населението.
А не знам кой ще решава. Има си кой.

Де да знам откъде толкоз пари. Ама някои, знаем, си ги и пачатат на воля. Wink Да, и аз мисля, че ще има чистка. При това голяма. Но ако оставиш толкоз народ без работа рискуваш бунтове. Тъкмо затова ще дойде базовият доход. Ще смирява непослушните бунтовници. Wink

Последна редакция: пт, 18 авг 2023, 21:38 от Защо ме търсиш?

# 14
  • София
  • Мнения: 35 332
Защо толкова черна прогноза? Просто населението ще се редуцира от само себе си благодарение повишаването на стандарта.
Огледай се, като цяло по-богатите имат по-малко деца в сравнение с по-бедните.

Смяташ, че стандартът ще се повишава? Добре, даже да приемем, че ще става така не е ли по-логично когато хората се чувстват добре, щастливи са да им се прииска и още едно дете? А после и още едно?

качеството на живот винаги се е подобрявало. Но населението никога не намалява. Защо така?

На теб роботите ти се струват конспирация ли? В такъв случай да те питам какво имат предвид под цифровизация на практика? Щото явно е важно нещо след като в европейския парламент редовно си назначават отговорници по цифровизацията.
Защото качеството се повишава с стара и малка Европа, но стремглаво пада другаде.
Африка е мръсна, гладна и болна. Извън местата за туристи. Азия също.
Най- големите човешки популации са в най- бедните и гладни страни.

Общи условия

Активация на акаунт