добавки за цикъл

  • 486
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 921
Здравейте . Извинявам се ако има такава тема .
Имам нередовен цикъл ,идва ми на няколко месеца. Не искам да пия противозачатъчни .
Искам да започна добавка, която ще ми помогне за регулирането на цикъла .
Моля предложете от кои добавки сте доволни и кои са ви помогнали . Колко време се пият и колко време се прави почивка .

# 1
  • Мнения: 6 346
Важно е каква е причината за този нередовен цикъл. Може да е поликистозни яйчници, може и понижена функция на щитовидната жлеза. Добавките биха били според причината (а ако става въпрос за хипофункция, направо си трябва хормон, не става само с добавки). Нещото, от което много жени с поликистоза са доволни, е инозитол, други са доволни от витекс, но аз не видях никаква полза за моя цикъл от тях. Може би ще можете да повлияете и с промяна в храненето и физическата активност, но не трябва да се залита и към крайности. Съветът ми е да търсите причината.

# 2
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Аз от Коледа пия Сайкъл баланс,но пак си варира-между 26 и 50 дни.Нямам ПКЯ,нито хормонални проблеми...

# 3
  • Мнения: 47
Ако сте с нисък BMI може да нямате достатъчно мазнини в тялото, които помагат за произвеждането на женски хормони. Аз бях под нормата като ученичка и от 43кг сега съм 51-2кг и се нормализираха нещата.

# 4
  • Мнения: 6 346
Да, при момичета и жени с прекалено ниско тегло, което често е резултат от много строги диети и/или прекомерна физическа активност, например спортистките, цикълът може или да стане нередовен, или да спре напълно, така че и това трябва да се вземе превид. Иначе здравословното хранене и здравословната физическа активност могат да са само от полза, но както писах, не трябва да се стига до крайности. Добре е да се набляга на по-слабо преработени храни (тези, които се купуват в максимално близко до естественоно си състояние), да има баланс между белтъчини, въглехидрати и мазнини, за да се контролира добре кръвната захар; да се използват полезни мазнини като зехтин, краве и кокосово масло (и да се изключат слънчогледовото олио и маргаринът), въглехидратите да идват повече от плодове и по-малко от брашна. Животинските храни са важни и за доброто хормонално здраве, и за цялостното здраве на организма - месо, яйца, млечни - и не могат да бъдат заместени от бобовите в никакъв случай, говорим за различен състав и различно действие върху организма, така че вегетарианството и още повече веганството могат да нанесат големи поражения.

Но тъй като и аз съм минала по този път - с нередовен цикъл, който беше не просто непредсказуем, а идваше на интервали от 45 до 80 дни, и след немалко години опити да повлияя с билки и хранителни добавки, мога да кажа, че нещата, които наистина повлияха при мен, бяха две: 1) промяна на храненето към по-здравословно + повишаване на физическата активност (но аз в един момент определено залитнах към крайност с прекалено нисковъглехидратно хранене, затова предупреждавам, че не трябва да се стига до крайности); 2) започване на прием на щитовидни хормони, след като най-накрая ми увря главата и реших, че само с "природни средства" не правя нищо, а си трябва истинско лечение. От години бях влачила хипофункция, която се беше задълбочавала все повече, но години наред не исках да приема, че трябва да приемам лекарства до края на живота си. Сега цикълът ми е много по-добре, макар че не е идеален, но промяната е осезаема. И се чудя защо толкова години държах да изпробвам "природни средства", вместо да си реша проблемите по-рано и да ми е мирна главата.

# 5
  • Мнения: 1 921
Този проблем го имам от тийнейджър . От доста години се опитвам да го оправя . Правила съм си всички нужни изследвания , даже съм ходила на ендо . Еми всичко е наред . Доста лекари смених . Изписват само хапчета като ги пия ми е по часовник , но като го спра го няма никакъв . Да не говорим за страничните ефекти . Тази година в интерес на истината ми е идвал само 4 месеца от 12 . Даже онзи ден ми дойде . На 27 съм и съм 70 + кг . Не искам да пия противозачатъчни защото не ми влияят добре . Поради тази причина пуснах тема за добавка .

ПС : Сега се сетих , че когато бях по - малка имах кръвоизлив . Буквално за един ден заминаваше един пакет превръзки , даже си цапах чаршафите . Толкова беше силен . И тогава ходихме с майка ми на лекар и там ми биха инжекция . И ми спря след ден , два . Тогава бях малка и не знам каква инжекция са ми били . Та възможно ли е от тогава да ми се е разбъркало нещо ?

# 6
  • Мнения: 6 346
Какво значи, че всичко е наред? Ако например отидеш при ендокринолог и той ти каже да изследваш само ТСХ, което се окаже в норма, това не означава нищо. Трябва да се изследва не само ТСХ, а най-малкото и ФТ4 + ФТ3, а резултатите не е достатъчно да са само в нормата. ТСХ не трябва да е над 1 през лятото или над 1,5 през зимата, за да може да се каже, че е добре. ФТ4 и ФТ3 трябва да са към горната граница на референтните стойности. На ендокринолозите им стига да погледнат ТСХ и да видят, че е в норма, но това всъщност изобщо не е достатъчно.

Както и да е, няма да пиша повече по тази тема, казах каквото исках да кажа.

# 7
  • Мнения: 1 574
Няма как всичко да е наред и да е толкова нередовен цикъла. Има специалност гинеколог-ендокринолог, намери такъв и отиди на него.
Инжекцията няма нищо общо, за да си имала кръвоизлв още тогава си имала проблеми.

# 8
  • Мнения: 10
Гледам, че темата май е приключила, но да се включа. Имах подобни проблеми. Бях на лекар, самия преглед и изписаните лекарства ми помогнаха, но не ми се искаше да продължавам да живея на лекарства. Някак съм фен на алтернативната медицина. Та, разрових се из интернет и открих един сайт - https://www.mirtamedicus.com/ . Гледам, че вътре са все добавки от естествени съставки. За щастие, имаше и такива за женско здраве. Харесах си 2-3 и реших да пробвам. Заместих лекарствата и засега да чукам на дърво, нямам проблеми. Може пък и в крайна сметка да съм имала дефицит на някой витамин или подобно.

Общи условия

Активация на акаунт