Един въпрос в 7/8

  • 2 592
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 576
Ами не, не ми харесва - на секундата сменям канала, ако се мерне.
И се съмнявам, че поколенията след нас ще я харесват и слушат, освен ако не се модернизира по някакъв начин - като например "Притури се планината".

# 46
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Така наречената "народна музика" е безнадеждно осакатена. Всъщност, това даже не е народна музика. Не ми харесва, трудно различавам песните една от друга.
Виж, ако попадна на оригинална песен, се заслушвам.
От малка харесвам Гюрга Пинджурова, ако някой има нейни песни, моля да ми пише.

# 47
  • Мнения: 3 491
Не съм в среда, където се чува ежедневно, така че мога да претендирам за дистанцираност. Имаме у дома дискове, но не ги пускам, не изпитвам патриотична потребност. При това съм лишена от обкръжение, което може да влияе върху мнението ми.
Обаче когато случайно чуя по местното национално радио българска музика, си признавам: първо се запитвам какво е това красиво нещо, което слушам; после осъзнавам, че това са наши ритми; после се позачудвам, как така в България не ми е правело толкова силно впечатление. На чуждоземен фон като че ли по-ярко се откроява.
Точно преди 2-3 вечери изживях такава тръпка - пускаха ръченица в съпровод на кларинет, не казаха дали е Иво Папазов, но беше неговият стил на свирене от сърце.

# 48
  • Мнения: 5 877
Така наречената "народна музика" е безнадеждно осакатена. Всъщност, това даже не е народна музика. Не ми харесва, трудно различавам песните една от друга.
Виж, ако попадна на оригинална песен, се заслушвам.
От малка харесвам Гюрга Пинджурова, ако някой има нейни песни, моля да ми пише.
О, и аз харесвам Гюргя Пинджурова. Имах "Гугутка гука в усое", ама ми се затри при гръмването на компютъра ми. Ще потърся пак.
И "Лале ли си, зюмбюл ли си", и още няколко песни - повечето ги знам от учебника по пеене, няма кой знае каква автентика в мен.
Напоследък харесвам и българска класическа музика с народни мотиви - рапсодия "Вардар", "Тракийски танци" и пр. Това ме изненадва, досега въобще нищо не са ми говорили. Изведнъж открих, че ми става мило - и то в концертна зала като ги чуя, не знам защо.
А иначе не се имам за патриот (ни за меценат). Част от музиката ми харесва, друга част - не. Не обичам например шопските песни, дразня се леко от трапезните трактовки на македонските.

Последна редакция: нд, 28 яну 2007, 13:56 от Aнда

# 49
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 187
...От малка харесвам Гюрга Пинджурова, ако някой има нейни песни, моля да ми пише.
Виж тук  newsm10

# 50
  • Мнения: 1 517
У нас народната музика винаги е била на почит. Когато бях малка също. На децата им е приятно. Естествено не мога да случам само народно. В къщи се слуша всичко - от Висоцки до чалгата.
Кас, това, че народното ти дразни слуха е жалко, но не те прави по-малко българка или разни такива...просто е нямало кой да ти помогне да я заобичаш.
И с хорцата се справяме доста добре.

Последна редакция: нд, 28 яну 2007, 14:32 от Delta

# 51
  • Мнения: 5 877
...От малка харесвам Гюрга Пинджурова, ако някой има нейни песни, моля да ми пише.
Виж тук  newsm10

Много хубав линк, благодаря!

# 52
  • Мнения: 5 140
Обичам и харесвам народна музика, настръхвам особено като чуя нещо родопско.
Като малка съм пяла с майка ми, а и имаме позната приятелка от Мистериите.
Хорца обичам, стига да мога да ги играя.

# 53
  • Мнения: 14 654
обичам народни песни, и да ги слушам и да си ги запявам
и танцувам добре ръченица, и неравноделните ритми обичам
знам най-много шопски песни, понеже баба ми е шопкиня, знам и от северняшкия край
обичам народна музика, но това не означава, че обичам да гледам изпълненията на чичковци с елечета и китки над ухото

# 54
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850

обичам народна музика, но това не означава, че обичам да гледам изпълненията на чичковци с елечета и китки над ухото

Именно Wink Жалко че повечето хора свързват народната музика първо с този образ.

Общи условия

Активация на акаунт