Допада ли ви името за момиче???

  • 7 062
  • 154
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 12 888
И аз не съм гледала нищо в неделя и си оставам на старото мнение. Wink

Между другото, аз съм с интернационално име, а сестра ми - със старовремско като изброените по-горе, само че по-зле. Ами, мога да ви кажа коя сестра си харесваше името и коя беше другата, която го мразеше. На кого е нужно такова нещо? Не че няма красиви български имена, но има и такива, които са си изживели времето.
Но какво пък, нека има разнообразие, наистина.

# 106
  • Мнения: 12 493
Изобщо няма гаранция, че детето ще хареса името, което са му дали. Моята е Лъчезара и до преди година-две си харесваше името. Да, ама после започна - какво било това име, никой не се казвал така, защо не съм я кръстила Едже или Мелек (гледаше турски сериали)... Сега пък любимото й било Лора, трябвало да я кръстя така. А аз обмислях Александра, Дария и Лъчезара, като първото итретото са ми любими, но на нея сега никое от тях не й харесвало.

# 107
  • Melmak
  • Мнения: 3 280
Разбира се, че няма гаранция, че детето ще си харесва името. Кръстена съм на баба ми с българско име, не е архаично, а по-скоро вечно. Нито е от модерните, нито е нещо от рода на Пенка, Върбинка и подобни. Еми.. не си го харесвам. Обожавам баба ми и не ме е яд, че съм кръстена на нея, защото е страхотен човек. Обаче самото име.. ми дълго е, трудно е за транслитерация, работя с чужденци и за тях е мъка. Не харесвам твърде модерните тип Мелани, Джулиана и подобни, но и много архаичните не ми допадат. Никой не ми се е подигравал за името, нито в училище, нито никъде. И аз пак не го харесвам.

Из форума бях чела, че на една Дария в училище ѝ казвали диария. Красиво име е Дария, но ето и на него са успели да измислят простотия..
И все пак едно е да се казваш Пенка, Станка, Петка, Трепка и подобни, друго е да си Силвия, Мария или Ралица.

Сещам се за две сестри Силвия и Пенка. Ами..много ясно, че едната ще си е ок с името, другата ще се чуди на акъла на родителите си.

# 108
  • SF
  • Мнения: 21 506
Случаи всякакви. Като кръстят Виктория на баба Витка, която не го признава и създава ядове, след това за името на дядо Станчо внимават да бъде изкопирано едно към едно.

Имам приятелка (леко сменям името) Мариела. И друга наша приятелка все й повтаря, че много харесва това име и е искала даже дъщеря й да се казва така. Но не се казва така, защото баба Мария е настоявала, че ако я кръстят ("запишат") така, след това да ходи при баба си Мариела да я гледа. Дъщерята се казва Мария.

# 109
  • Мнения: 403
Зачетох темата и виждам, че доста от вас харесват името Сияна. Моята дъщеря се казва така, като никога не съм се сещала за това име, просто един ден си казах че така ще се казва и я кръстих така. 😂 Имена всякакви, но със сигурност мислете за това как ще се отрази на детето в градина или училище. Определено с буквата С има доста по-хубави имена, съответно с прякор или умалително име, който няма да бъде обиден за детето.

# 110
  • Мнения: 5 603
Не става дума дали си харесваме името или не. Аз почти не познавам човек, който си харесва неговото, колкото и да е хубаво. Май само една Виктория познавам, която е казвала, че й е любимо и дотам. Grinning
Всички останали са с резерви. Но едно е да не си харесваш принципно хубавото име, друго е да ти е много архаично/осмиващо/будещо подигравки. Две съвсем различни неща са.
Mkyorova, Сияна е много хубаво име, беше ми и на мен сред вариантите. Още като го чух за първи път, го харесах. Но друго с различна буква надделя, със сходен смисъл. Simple Smile
Скрит текст:
Не е въобще по темата, но само да допълня финално, че аз разбирам идеално желанието на тези хора да имат деца, но дали ще е непознат извън селото, или познат, за мен лично пак е неприемливо. Има и други начини да станеш родител, особено когато генетичният материал няма да е и на двамата партньори, но няма да навлизам повече в дълбочина... Такива са били порядките някога и е въпрос на светоусещане.
Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

Абсолютно аналогично е, защото е било единственият алтернативен начин.
И не е било точно слагане на тога, защото не си е избирала мъж от селото, а е ходила извън населеното място и човекът е бил непознат, а тя е нямала право да гледа или да пита кой е.
Обикновено за бездетните хора е по-важно да имат дете, а не как точно се е появило. Това е трудно за разбиране, когато човек не го е изживял.

# 111
  • София
  • Мнения: 13 602
Алиса, в онези времена алтернативата е била единствено да вземеш хранениче. Осиновяването не е имало сегашната форма. Аз за други исторически опции не се сещам.
Единственото друго популярно е било да ти даде дете близко семейство - това са били семейства на брат/сестра или на кумци/кръщелници, които са бедни и многодетни и са си давали на-малкото дете на богати бездетни роднини. Далеч по-грозно и страшно е, а и обърква отношенията в семейството за поколения напред (вкл.имахме възрастни, отдавна покойни, близки с подобна съдба и знам от първа ръка тежки истории).
Не пречупвай визията през съвременното развитие на медицината и социума.

За да съм по темата, аналогично е с имената. Животът е динамичен. Всичко се променя. Вкл. модите и харесванията на имената. За живота ми до тук е имало времена с модерни умалителни, после кратки, после дълги, после чужди, после класически, после измислени и какви ли не още. Та за, дай Боже, дългият и щастлив живот и на това детенце - модите също ще се сменят и все ще има ту харесване, ти не на името (каквото и да е то), пък и колкото хора, толкова вкусове.
Понеже съм живяла в Скандинавието, там се впечатлих какви странни и труднопроизносими имена дават понякога на децата си, но рядко някой се впечатлява от чуждия избор. Щом така харесва на родителите.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 02:21 от Fever Ray

# 112
  • Мнения: 5 603
Ама нали и аз това казвам - такива са били порядките тогава, разбирам. Самото виждане за нещата, че непременно жената е "виновна", дамгосването й като "ялова", че после и "благоволението" на родата да я пуснат великодушно на чуждо за един ден в годината, без да го правят на въпрос, та дано някой я осемени (дори не знам на какъв принцип става изборът - тя ли го избира, някой друг ли й го избира), да има наследник и да се махне петното от челото й, иначе - анатема, за мен лично е крайно неприятно и нищо прекрасно и позитивно не мога да видя. Като се надявам правото ми на мнение да бъде уважено. Simple Smile
За смяната на модите съм съгласна. Забелязвам, че сега примерно се върнаха имена като Яна и Рада сред децата, които са от едно време, но в момента пак са актуални. Обаче все си мисля, че случаят на Спаска няма да е такъв, но може и да бъркам. Wink

# 113
  • Мнения: 556
Е, щом са разрешавали жената да преспи с чужд мъж, значи са допускали, че вината може и да не е в нея.

# 114
  • SF
  • Мнения: 21 506
Fever Ray, и тук чуждият избор не ни определя поведението. Винаги мога да реагирам вътрешно, ако някой избере името Али Баба за сина си и ако имам време за празни приказки, ще го обсъдя с приятели на моя акъл, но пред родителите никога няма да покажа, че ми пука какво име са избрали. Мога да попитам за произхода или да изслушам с любопитство, ако те решат да разкажат как се е стигнало до този избор.
Точно по тази тема нито поведението ми, нито интересите ми са много по-различни от тези на скандинавците.
Коментирам чуждия избор, в тема, пусната за коментиране на чужд избор. Някой търси мнението ни/ми и аз си го пиша, когато имам време и желание да пиша.
В детските години, с незрялото поведение, когато съм чувала име на дете от сорта на Спаска, съм питала "мамо, защо тези хора са си кръстили детето така", но това се е случвало и при името Майкъл, Свен... - детско любопитство. Майка ми, като зрял човек, подобно на скандинавците, не се е занимавала с хорския избор и естествено, смислен отговор на детските въпроси не съм получавала.
Както вече отговорих и на потребителка (изтрито е), който както иска да си кръщава децата, но да имат едно наум, че и който, както иска ще ги харесва, възприема, коментира, имитира. Тези процеси в живота няма как да се спрат и всички да бъдат окачествени като невъзпитани, некултурни и т.н. И най-културният човек може да се изсмее на "честито ново бебе Спаска!" Като си има други проблеми и ангажименти, бързо ще забрави за бебето Спаска и ще даде вид, че наистина други неща са по-важни. Както и при скандинавците.

# 115
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 321
С български презиме и фамилия ,по-добре Спаска отколкото Стейси.
Аз съм с впечатления,че децата не се подиграват на имена.
Те измислят подигравки ,когато не харесват друго дете,независимо как се казва и са способни да измислят нещо гадно и за най-красивите имена.
В класа на дъщеря ми имаше момиченца Стефка и Йордана и момченце Недко.Никой не се е подигравал.Децата ги приемаха нормално.Обаче съм чувала коментари от родители...

# 116
  • София
  • Мнения: 1 981
Запишете ме и мен в списъка с хора, които си харесват името😁
Плюс винаги са ми казвали,че ми отива.
Но да едно е да не си харесваш името,съвсем друго е да те е срам да се представяш с него.
Позната Здравка се представя като Зара например.

# 117
  • SF
  • Мнения: 21 506
С български презиме и фамилия ,по-добре Спаска отколкото Стейси.
Аз съм с впечатления,че децата не се подиграват на имена.
Те измислят подигравки ,когато не харесват друго дете,независимо как се казва и са способни да измислят нещо гадно и за най-красивите имена.
В класа на дъщеря ми имаше момиченца Стефка и Йордана и момченце Недко.Никой не се е подигравал.Децата ги приемаха нормално.Обаче съм чувала коментари от родители...

Децата са толкова първосигнални понякога, че може да не харесат дете, само защото се казва с някакво такова име. Те още не умеят да търсят характер, ценностна система, навици и др. Липсва им начетеност и не се различават освен по марка телефон и маратонки, а по-късно и кой с каква кола го карат на училище.  Зависи Спаска от кой "отбор" ще се падне.

# 118
  • Мнения: 12 493
Може да те е срам от име като Салфетка, Ягодка, Черешка и подобни. Дори и неблагозвучни от днешна гледна точка имена като Пенка, Стаменка, Ценка или архаични като Стойна, Йорданка, Иванка не са повод да се срамуваш от името си и да го променяш. Здравка пък си е съвсем нормално пожелателно име, в пъти по-хубаво от Зара.

# 119
  • Мнения: 19 527
Напоследък страшно много западни имена чувам на хора около мен, в началото нещо като Ричард Груев ми правеше впечатление, сега почти всеки втори е Ханс, Матю, Мелани, Джесика, Лоте, Емили,(Емали) и др. Това в съчетание с българска фамилия ми е много смешно и нелепо.

Общи условия

Активация на акаунт