Допада ли ви името за момиче???

  • 7 019
  • 154
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
Здравейте,мами
Познавате ли момичета с името Спасимира? На него съм се спряла, също се чудя за Симона, трябва да се комбинира с фамилията Халачка.
Мерси!

# 1
  • Мнения: 5 569
Здравейте,мами
Познавате ли момичета с името Спасимира? На него съм се спряла, също се чудя за Симона, трябва да се комбинира с фамилията Халачка.
Мерси!
Познавам едно момиче Спасимира. Честно казано, беше ми много странно, когато го чух за първи път. И все още не ми допада, макар и значението му да е хубаво - да спаси света, предполагам. Simple Smile Има толкова по-хубави имена. Симона, макар и масово, според мен е по-добре.
На дядо Спас ли трябва да е кръстено детето и няма ли да се задоволи само с буквичка?

# 2
  • Мнения: 3 597
Вярно е , че името не прави човека , но и на мен не ми допада . Напълно подкрепям горния коментар . Името има чудесно значение , но не бих го избрала за дъщеря си . Децата вероятно ще я наричат Спаска като по-голяма , дори и на шега . А и с фамилията ми звучи по-добре Симона .

# 3
  • Мнения: 483
Точно както са ви написали, децата ще я наричат Спаска. Имам позната, която кръсти дъщеря си така и всички деца и казват Спаска, а момичето се сърди ...е меко казано

# 4
  • SF
  • Мнения: 21 323
Въобще не ми допада. С е много благодатна буква за женски, а и за мъжки имена. Има "вносни", има и български благозвучни - Светла, София (мое любимо), Сара, Силвия (друго мое любимо), Сибила (ако искате по-рядко срещано), Сияна, Снежина... Сигурно има още 20 със С, които ми харесват повече от вашето предложение. Каквото искате, без такива като Спасимира, Спасилена, Спасинора, Спасизара....

Ако това са двете имена и за друго не може и дума да става - Симона!

# 5
  • Мнения: 1 835
Спасимира не ми харесва.Пък комбинацията с фамилията става направо смешно.Ламята Спаска е гарантиран прякор.Не го причинявайте на детето. С буквата С има прекрасни и нежни имена.
Пък дядо Спас ще почака да родите момче.

# 6
  • Мнения: 5 569
Сетих се, че познавам и Спасина. Същата работа. И пак ще се съкращава до Спаска. Не е ок. Май само Спасислава не съм чувала.
Скрит текст:
Обаче вчера прочетох за една Кристислава на дядо си Христо и баба си Славка, та... Animal See No Evil Всякакви комбинации.

# 7
  • София
  • Мнения: 13 464
Спасимира - категорично не.
Симона - да. И с фамилията стои добре.

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 016
И на мен въобще не ми харесва.
Вземете буквата на дядото, ако държите да го кръстите на него. Със С са ми много любими София и Стела.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 437
Въобще не ми допада. С е много благодатна буква за женски, а и за мъжки имена. Има "вносни", има и български благозвучни - Светла, София (мое любимо), Сара, Силвия (друго мое любимо), Сибила (ако искате по-рядко срещано), Сияна, Снежина... Сигурно има още 20 със С, които ми харесват повече от вашето предложение. Каквото искате, без такива като Спасимира, Спасилена, Спасинора, Спасизара....

Ако това са двете имена и за друго не може и дума да става - Симона!
+1
Ще добавя, че познаваме Спасиана.
И Стратиана познавам, кзват й Тити.
Не им е много лесно с имената им.
Обаче сложете имена със С пред Халачка, което само по себе си не е най-благозвучната фамилия и вижте кое стои приемливо.

# 10
# 11
  • SF
  • Мнения: 21 323
Обаче вчера прочетох за една Кристислава на дядо си Христо и баба си Славка, та... Animal See No Evil Всякакви комбинации.

По-добре от Славихриста.

За Спасимира Халачка също първото, което се сетих е, че удобно ще я наричат Спаси, Спаска, Ламята Спаска.
Мислили ли сте, как ще й казвате на галено, защото Спасимира не е най-удобното име за цялото му произнасяне.
Имам предвид, че Елена лесно става на Ели, но може и Елена да я наричат съвсем спокойно, ако не им допадат съкратени форми.

# 12
  • Мнения: 8
Благодаря ви, момичета. 😍 Наистина София звучи по-добре.

# 13
  • Мнения: 12 857
Спасимира е ужасно.
Сибила, Сияна ми харесват.
Евентуално Симона, ако трябва да е от изброените.

# 14
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Спасимира не ми харесва. Ако държите на Спас, може да е Спасена. Има такова име. Обаче пак е малко компромисно. Симона е твърде масово, може би София или Савина са по-благозвучни.

# 15
  • Мнения: 476
Спасимира не ми харесва определено.
Симона е по-добрият избор в случая.

Едни познати си кръстиха детето Акай и след това име вече направо ме е страх да питам децата как се казват...

# 16
  • Мнения: 902
Станимира, Станислава, Сияна (любимото ми), също така познавам Силвияна...

# 17
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 4 391
Познавам Спасимир и може би за това за мен името си е съвсем нормално.
Ако ви харесва защо не. Но сякаш с фамилията не ми се връзва много.

# 18
  • Мнения: 5 569
Спас и Спасимир някак за мъж са по-приемливи, отколкото Спаска и Спасимира за момиче.

# 19
  • София
  • Мнения: 8 670
Не ми допада. Симона е по-добър вариант.

# 20
  • Мнения: 1 374
Спасимира не ми хресва изобщо. Предполагам вкъщи може и да й казвате Мира, но със сигурност отнякъде ще й лепнат Спаска. Симона е много по-хубаво.

# 21
  • Мнения: 8 297
Аз познавам Симона Халачева Simple Smile
И ми звучи добре.
Също познавам и циганин Спас, та името го свързавам с него.

# 22
  • Мнения: 4 762
Стела( или Сара )Халачева ми допадат-  интернационално и няма начин да сбъркаш произношение или правопис на кирилица или латиница. Всяко друго кратко име би стояло много добре до тази фамилия, просто уточнете преоритетите при избор.

# 23
  • Мнения: 8
Благодаря ви за мненията,момичета.
Баткото се казва Борис, та наистина София за сестра му звучи добре.

# 24
  • Мнения: 26
Не ми харесва

# 25
  • Мнения: 5 440
Познавам Спасимира, не ми е странно, но за мое дете - не.
Познавам  и Спасена.
От двете - Симона.
Със С има страхотни имена.

# 26
  • Мнения: 1 404
Името Спасимира не ми харесва особено, но го възприемам нормално. Симона ми харесва повече, но не е сред любимите ми имена.

Ако приемате друти предложения, предлагам: Соня, Сузана, Станислава, Стефани/я, Светлана, Светослава, Северина...

Успех!

# 27
  • Мнения: 2 815
Спасимира не ми харесва.

Бих предложила Сияна.

# 28
  • Мнения: 5 569
Авторката май вече си хареса София, което е много хубаво име.
Сияна и на мен ми харесва.

# 29
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 797
Не познавам Спасимира, не ми харесва това име.

# 30
  • Мнения: 12 352
Спасимира го приемам нормално, но до Борис защо не помислите за една Светослава?
Светослава Халачева звучи добре.
София не ми е от любимите имена, но наистина Борис и София не звучи никак зле.

# 31
  • SF
  • Мнения: 21 323
Фамилията е  Халачка.

Иманета носят определен заряд. Спасимир е иди-дойди, - ще спасява света. На Спасимира обаче не й отива.
По същия начин донякъде приемам Бранимир, Страшимир, поне и Бранимира и Страшимира. И Спас, и Крум не са ми любими, но Спаска и Крумка пък съвсем. Затова някак мъжките имена да са си мъжки, а женските да не се префасонират. Пример е любимото ми име за жена Маргарита, което в мъжки вариант е Маргарит. Даже ми е смешно, някой да се казва Маргарит. Като Магарит.
Стела и Стельо - красиво име и вехто име. Елена и Елен за мъж са ми същата работа.
Ако й казват за кратко Мира, не знам дали дядото ще признае името.

Поздравявам ви, че избирате едно от любимите ми имена със С!!!!
Радвам се! Борис е хубаво мъжко име и сестричката заслужава име с мелодия, а не име, колкото да се угоди на някой.

# 32
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 054
Познавам една Спасимира,и понеже е много симпатична ми харесва и името.
На мен със С ми харесват Станислава и София.

# 33
  • Мнения: 2 761
Спасимира не ми допада. Симона звучи по- добре. Предлагам Савина, Стела, Слава.

# 34
  • Мнения: 19 523
И на мен въобще не ми харесва.
Вземете буквата на дядото, ако държите да го кръстите на него. Със С са ми много любими София и Стела.
Или Сияна

# 35
  • Мнения: 8 927
Трудно е с тази фамилия.
Стиляна Халачка
Хариета Халачка
Севдалина Халачка
Светозара Халачка

# 36
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 216
Познавам едно момиче с това име. Много ми беше странно, поне в началото. Никой не и вика Спаска, викат и Спаси, което е симпатично, но името не ми харесва. Симона и София също никак не ми харесват. Въпрос на вкус обаче.

В духа на Спасимира:

Станимира
Станислава
Светломира

# 37
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 016
Леко бременеене и една прекрасна София, бъдеща мъдра дама, на финала! Hug

# 38
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 307
Пък на мен Спасимира ми харесва, хем необичайно хем с традиции, има и много приятно звучене. По принцип харесвам имена завършващи на -мира 👍

# 39
  • Мнения: 8 927
Karolina Halacka
Eva Halacka
женският вариант е Halackova,  но вие искате да си остане така. Примерно Barbora Halackova. A мъжки вариант Roman Halacka, Karel Halacka, Ladislav Halacka.  (чете се с 'ч')
Според мен е чешко, но се среща и в Америка.
Собственото име на бебето българско ли да бъде?

# 40
  • Мнения: 554
Самира е компромисен вариант близък до Спасимира.

Името е вносно (арабско/близкоизточно), но благозвучно и не прекалено странно в български контекст. На мен ми е много женствено, а и има много красиво значение — да прекараш нощта в разговори; приказлива/сладкодумна Simple Smile А на иврит май означава “най-високото небе/рай”.

# 41
  • Мнения: 2 815
На мен София не ми харесва. Познавам такива, казват им Софи, Совке. И ударението ту така, ту така ...

# 42
  • SF
  • Мнения: 21 323
Еее, София е много красиво име. Краткото Софи също е сладко, с френски шик.
Сега, че някой може да й казва Софка, Пантофка, Човка, Мише, Бубе, Мило, Любовче... не влияе на името.
Но на Спасимира галеното определено си върви към Спаси, Спаска.
Спаси си е тъпо отвсякъде. Може и Спаска да предпочете пред Спаси.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 979
Познавам един мъж Спасимир викат му Паци, ми ужас ми е.За жена е мега зле името. Не го причинявайте на детето заради нечии болни амбиции.
Симона е хубаво име.

# 44
  • SF
  • Мнения: 21 323
Спасимир е спасителен вариант за тези, които не харесват името Спас.
Имах колега Спас, който хич не си харесваше името. Ама никак. Казвахме му Спейс. Много държеше да му казваме така. На Спас почти не се обръщаше, освен ако не беше официален разговор. Може би е съжалявал, че не е поне Спасимир.

# 45
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Ако много държат да е с корен Спас, нека помислят за Спасена.

# 46
  • Мнения: 1 624
Познавам Спасиела. Явно майката е Симона и не иска да е на нея.

# 47
  • Мнения: 8 927
София е много популярно име по света, първите три места в класациите, познато е, но е много разпространено. В този смисъл повече ми харесва Симона  Халачка. Ако майката е също Симона, не харесвам идеята да си го кръстиш на себе си. Името Спас в женски варианти не е благодатно.
Авторке, да пишем ли имена  с други букви?

# 48
  • Мнения: 8
София е много популярно име по света, първите три места в класациите, познато е, но е много разпространено. В този смисъл повече ми харесва Симона  Халачка. Ако майката е също Симона, не харесвам идеята да си го кръстиш на себе си. Името Спас в женски варианти не е благодатно.
Авторке, да пишем ли имена  с други букви?

Привет, благодаря на всички отзовали се.
Да, аз съм Симона, и незнам доколко е удачно дъщеря ми да е кръстена на мен. Иначе ми харесва името.
Предвид  първоначалнят ми замисъл Спасимира, какво мислите за Спасияна, наистина пък София е доста често срещано. А Спасимира/Спасияна/Спасена са свързани с моята баба, която много обичах.
Мислила съм и за Моника, но някак не ме влече.
Май май ще реша в последния момент или в самия ден на раждането, тъй като той наближава. За други имена не съм мислила, мъжът ми няма претенции.
Терминът ми е в дните около Архангеловден.

# 49
  • Мнения: 9 451
Не! Няма да е Спасимира, а Спаска

# 50
  • Мнения: 10 585
И ще й викат Спаска .. ужасно е.
Нещо друго измисли за детето.
Станислава примерно...

# 51
  • София
  • Мнения: 13 464
Станимира е по-добра опция от Спасимира.
София, Савина, Славена, Сияна, Сабина, Станислава. Всичко друго ми звучи по-добре

# 52
  • Мнения: 12 352
И Спасимира, и Спасияна ми харесват на мен. И ще си има детето имен ден на Спасовден. Интересни имена са, вярно натоварени са с послание и какво от това? А Спаска го свързвам с едно много симпатично момечнце (героиня) от едни стар детски български филм - "Рицарят на Бялата дама". Никой не се подиграваше на една от главните героини за името й - Спаска. И понеже училищните ми години минаха точно 80-те, то и на някого не са се подигравали за името и не са измисляли прякори. И от 25 години работят с ученици и не съм бела някой някога да се подиграва за името.

# 53
  • Мнения: 12 857
Спасимира/Спасияна/Спасена - тези не ми звучат добре. Мисля, че на теб ти харесват заради любимата баба.
Допълвам и Сибила, означава прорицателка. Звучи ми мистично.

# 54
  • Мнения: 554
Друг вариант е име с подобно значение на Спас/ка (спасител). Например Александър/Александра (защитник на мъжете/хората).

Ако държиш на буквата С, не видях Стамена като предложение. Старинно, българско, не е често срещано днес, но не звучи остаряло и бабешко, или поне на мен не ми. Означава непоклатима, здравомислеща.

# 55
  • Мнения: 600
Фамилията е хубава, познавам едно семейство със същата фамилия, много хубави хора и може би, защото я свързвам с тях ми харесва. Според мен почти със всяко малко име ще звучи добре. На мен Спасимира ми харесва, но галеното- не. На Станимира галено звучи по-добре - Стани, Стаси. И София също е много хубаво име, аз го мислех и за моето дете, но пък на татко й не му допадна.

# 56
  • Мнения: 8 927
Малко сричкообразуване
Спасиана   
Спасияна   
Спанислава   
Спасунка   
Спасена   
Спасимира   
Спасийка   
Спастена   
Спаска   
Спасяна


Аз съм за Спáсия Халачка. Нещо като Крисия.
Спас ако е 'спасител', Спасена е 'спасена' от спасител, страдателен залог, изменя се смисъла

Адела Халачка  и Борис Халачка
Ангелика Халачка
Аниела Халачка и Борис
Беатрис Халачка и Борис Халачка
Василена Халачка
Дебора Халачка
Добромира Халачка
Евгения Халачка
Елизабета Халачка
Катерина Халачка
Клементина Халачка
Нели Халачка
Никол Халачка
Отилия Халачка

И идва буквата С. За вашия род е силна буква, баба ти Спаска, ти, Симона. Но май е достатъчно да дадеш първата буква С и един вид ще е и на двете.

Силвина Халачка
Скарлет Халачка
Соня Халачка
Станила Халачка
Стефани Халачка (ударение на Е)
Теодосия Халачка
Хана Халачка (double Х)
Христина Халачка (double Х)


Симона, как точно  е името на баба ти? Може би има смисъл да го повториш 1:1.

# 57
  • Мнения: 4 762
Спасения ми се струва малко по- добре от Спасимира.

# 58
  • Down south
  • Мнения: 7 722
Представих си как Спасимира и Спасияна се произнасят буква по буква и ми стана мъчно за детето.

# 59
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 016
Борис не е ли Халачки?!

# 60
  • София
  • Мнения: 2 437
Моника е супер.
Да кажеш после какво реши!

# 61
  • Мнения: 44
Авторке,  твоя избор за София ми се струва най-правилен!

# 62
  • Мнения: 8
Благодаря на всички! Ще ви споделя по-нататък какво съм избрала! Имам още малко време за размисъл!
😘

# 63
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Ако ти си Симона, не мисля, че е добър избор да кръстиш детето пак Симона.

Станимира, Станислава, Славена, Стояна, Стамена.
Спасена Халачка
Спасияна Халачка

А ако детето се роди около Архангелов ден защо не Михаела?

# 64
  • Мнения: 2 815
Още едно име се сетих ... Стела/Стиляна/Стелияна.

# 65
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 016
Мдааа... Flushed Още на първа страница съм предложила Стела...

# 66
  • SF
  • Мнения: 21 323
А аз София! Simple Smile

# 67
  • Мнения: 11 959
Харесва ми Спасимира, защото познавам една дама с това име-умна и изискана, адвокат е. Като познаваш някого, свързваш името му. Хубави имена са и другите, но повечето са често срещани и какво се случва, ако в един клас се съберат-уточнява се"малката, голямата, русата, черната и тн" А за умалително, всичко може да се избере. На Спасимира може да се казва "Сиси", например.

редактирамЕ, няма такова съвпадение! В момента по БНТ"БНТ завинаги" откъс от "Рицарят на бялата дама". Много е сладка Спаска.

Последна редакция: нд, 01 окт 2023, 19:44 от Светкавица

# 68
  • Мнения: 8
Харесва ми Спасимира, защото познавам една дама с това име-умна и изискана, адвокат е. Като познаваш някого, свързваш името му. Хубави имена са и другите, но повечето са често срещани и какво се случва, ако в един клас се съберат-уточнява се"малката, голямата, русата, черната и тн" А за умалително, всичко може да се избере. На Спасимира може да се казва "Сиси", например.

редактирамЕ, няма такова съвпадение! В момента по БНТ"БНТ завинаги" откъс от "Рицарят на бялата дама". Много е сладка Спаска.
Наистина името го свързвам с любим за мен човек ❤ а и на всички имена може да се измисли прякор, например Софка на София и т.н , а на Спасимира мисля,че галеното е Спаси, поне на мои познати с това име, така им казват.

# 69
  • Мнения: X
Нали знаеш, че на починал не се кръщава.
Предлагам Сияна, Соня, София, Силвия.

# 70
  • Мнения: 724
Аз също харесвам името Спасимира. Познавам само мъже, които го носят и са все хубави хора със специфичен характер. А комбинацията със също така рядка и специфична фамилия ще я откроява и прави запомняща се. Един ден би могло да помогне на детето, ако избере реализация в сфера, в която трябва да се откроиш. Няма да е поредната Мария Иванова и Гергана Георгиева (също прекрасни имена, разбирате какво искам да обясня).

# 71
  • Мнения: 1 380
Силвия ми харесва...също и  Сияна.

# 72
  • SF
  • Мнения: 21 323
Наистина името го свързвам с любим за мен човек ❤ а и на всички имена може да се измисли прякор, например Софка на София и т.н , а на Спасимира мисля,че галеното е Спаси, поне на мои познати с това име, така им казват.

Е, точно това "Спаси", не е ли тъпо???
Спаси.
200 пъти да го повторя, не става по-приемливо.

# 73
  • Мнения: 1 624
На починал не се кръщава първо дете. На авторката е второ. А, и само, ако решиш с народното схващане да се съобразиш, не се кръщава.

# 74
  • Мнения: 12 857
Хайде сега суеверия. Познавам хора, кръстени на починал човек, нищо им няма, късметлии са повече от средното.
Нищо общо няма починал ли е човекът с това, дали името е хубаво. В крайна сметка, освен ако не изобретиш уникално име, с всяко име има стотици и хиляди починали.

# 75
  • Мнения: 1 468
Извинете, да попитам какво му е лошото на името Спаска? Въпросът е към тези, които пишат "Не! Ще й викат Спаска!".

# 76
  • Мнения: 12 857
Добрата ламя Спаска.

# 77
  • Мнения: 1 468
И?... може ли по-подробно.

Да допълня, знам за съществуването на Добрата ламя Спаска. Не разбирам в какво се състои проблемът.

# 78
  • София
  • Мнения: 1 979
Спаска е остаряло и тромаво име, което напомня на баба от село - Спаска,Веска,Ганка,Гинка,Станка.....
Разбира се,че човекът прави името, но все пак това име е първото, което хората научават за теб. При толкова красиви,смислово наситени, нежни и.т.н. имена да си Спаска е тъжно според мен. Винаги има риск един ден детето ти да се обърне и да ти кажа как можа да ме кръстиш еди си как, но при Спаска рискът е в пъти по-голям.

# 79
  • Мнения: 11 959
Аз не съм убедена, че децата, които тепърва ще се раждат, ще са много запознати с ламята Спаска. Във филми и литература за деца също има "модни тенденции".
За "селските имена" - имало е период, в който е било немислимо да кръстиш Яна, Неда, Рада и се започва с Янита, Нели, Радосвета и тн. Обаче, някъде я края на 80-те или дори по-късно изведнъж тези имена стават отново актуални.

# 80
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Спасимира-не.

София Халачка
Силвия Халачка
Соня Халачка
Стела Халачка
Сияна Халачка
Савина Халачка
Стефания Халачка
Светлозара Халачка
Светлана Халачка
Станислава Халачка
Станимира Халачка

# 81
  • Мнения: 5 569
Хайде сега суеверия. Познавам хора, кръстени на починал човек, нищо им няма, късметлии са повече от средното.
Нищо общо няма починал ли е човекът с това, дали името е хубаво. В крайна сметка, освен ако не изобретиш уникално име, с всяко име има стотици и хиляди починали.
Има се предвид, когато кръщаваш на конкретен починал човек от семейството, в глобален мащаб е ясно, че ще има. Simple Smile
Иначе аз също много не вярвам в тези народни поверия или суеверия, но една приятелка кръсти на починали близки и двете си деца - едното е на нейния починал баща, другото е на починалата майка на мъжа й, като имената са повторени дословно. И двете деца имат тежки здравословни проблеми и сега се обвинява, че не е послушала хората, които й казвали да не кръщава на починал. Аз се опитвах да я успокоя, че няма общо и не е виновна, но не й е утеха. В крайна сметка всеки решава в какво да вярва и какво да прави. Всичко е субективно.

# 82
  • Мнения: 12 857
Мой близък кръсти дъщеря си на починалия си брат. Прекрасно момиче, с идеално здраве (да не чуе дяволът, ето и аз съм суеверна Wink ), а е и голяма късметлийка.
Просто нямат общо тези неща с името, защото човекът прави името, не името - човека.
Но ти сама знаеш. Flowers Four Leaf Clover

П.П.Имаше един разказ от Джек Лондон "Самуел" по темата за имената, хората и късмета в този смисъл.

# 83
  • Мнения: 2 772
Мисля, че някои се шегувате с авторката щом ви харесва Спасимира.
При други предложения щеше да е нарочено като име от соца завършващо на - мира.
Името ми звучи същото като - Бранимира,, Боримира, Ивомира  и тн  закачки и напасвания от други имена.
Има хубави имена на слава и мира, но точно това е измишльотина, точно както модерните сега Теа и Деа.

Авторката щом харесва Моника е чудесно звучащо име.
С буквата С вече са предложени страхотни имена.

# 84
  • София
  • Мнения: 13 464
Имената, завършващи на мир/а нямат нищо общо със социализма.
А Бранимир/а е много хубаво.
Пък след предаването в неделя аз лично преосмислих Спаска.

# 85
  • SF
  • Мнения: 21 323
Извинете, да попитам какво му е лошото на името Спаска? Въпросът е към тези, които пишат "Не! Ще й викат Спаска!".

Няма нищо лошо. Кръщавайте си дъщерята Спаска. Аз съм за разнообразието.

# 86
  • Мнения: 2 772
Ами, faver ray,  моето име завършва на мир, не производно слава богу, по скоро с руски произход.
Има значение как се записват дългите имена на слава и мир, защото могат да се получат много партенки да се подсмихва и притежателя един ден.

Ако не ми допада името Спаска по филми няма да го преосмисля.
Мария Петрова е споделяла в предавания, че е кръстила дъщеря си  Елинор по харесване от филм - Мостовете на Медисън, но има значение и какво е харесано.

# 87
  • Мнения: 1 257
Както споменаха нагоре, човекът прави името. Познавам жена и момиче с името Спасимира (не са роднини), и заради хората името ми звучи много хубави. И на двете им казват на галено Спаси, което на мен ми звучи много мило, както и Стаси (за Станислава).
Като цяло са ми малко тежки тези съставните имена (с -мира и -слава), но повечето имат много хубави съкращения.
"С" наистина е благодатна буква, тук са едни от любимите ми имена - споменали сте ги - София и Стела. Доста се разпространи София обаче, ако авторката държи на по-рядко и уникално име, не е вариант. Но пък наистина си отива с Борис и с фамилията.
Симона (извинявам се предварително на авторката и всички засегнати) не ми харесва по горната причина - хората, които познавам. Всичките ми познати Симони са глезени и превзети. Та оттам и нехаресването на името.

# 88
  • Мнения: 5 569
Извинете, да попитам какво му е лошото на името Спаска? Въпросът е към тези, които пишат "Не! Ще й викат Спаска!".

Няма нищо лошо. Кръщавайте си дъщерята Спаска. Аз съм за разнообразието.
+1
Нека има Цонки, Ценки, Генки и Спаски.
Когато Спаска отиде на училище и седне до Елизабет, ще й обясним, че не името прави човека и да не прави драми от нищото. Wink
Във форума е разказвана и историята на две сестрички Гинка и Наталия. Познайте коя цял живот се чувства ощетена от родителите си. Simple Smile

Авторке, и на мен ми харесва името Моника. Познавам все приятни дами с това име, сладко е. Simple Smile

# 89
  • Мнения: 1 468
Пък след предаването в неделя аз лично преосмислих Спаска.
Моля, кажете какво са давали в неделя и защо преосмислихте името?

# 90
  • Мнения: 12 352
Пък след предаването в неделя аз лично преосмислих Спаска.
Моля, кажете какво са давали в неделя и защо преосмислихте името?
Трисериен детски филм от 80-те години - "Рицарят на Бялата дама". Спаска е едно много симпатично момиченце, от главните герои - деца, които живеят в училище-интернат, мисля че беше оздравително, играят шах, проучват една пещера и т.н.
https://youtu.be/jpCfktoOD14?si=QAlPNk5StLq0foNd

Последна редакция: вт, 03 окт 2023, 18:21 от Mama Ru

# 91
  • София
  • Мнения: 13 464
Точно това е.
Училището е спортен интернат.
Спаска Спасова или Спаска Дългата. Голяма сладурана.

# 92
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Честно казано името Спас и производните му не ми харесват не заради Ламята Спаска, а заради “те ти булке Спасовден” и случващото се на този ден в далечни времена.

Иначе Спас на испански би бил Салвадор, което всъщност ме кефи, ако не ставаше дума за България.

# 93
  • Мнения: 12 352
Честно казано името Спас и производните му не ми харесват не заради Ламята Спаска, а заради “те ти булке Спасовден” и случващото се на този ден в далечни времена.

Иначе Спас на испански би бил Салвадор, което всъщност ме кефи, ако не ставаше дума за България.
На Спасов ден жената от бездетно семейство е можела да изневери на мъжа си и евентуално да забременее. Никой не я е осъждал, приемало се е, че детето е на съпруга, не се е търсело от кого е забременяла. Във времена, когато жената е била винена за липсата на деца й се е давал шанс да даде наследник на семейството, а не да бъде заклеймена като безплодна. Не е много по-различно от използването на донорска сперма днес.

# 94
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Е, как да не е различно? Хората днес отиват в клиника и нямат досег с донора, нито се виждат, нито се знаят. А едно време.. да си легнеш с друг момък от селото… не, не ми е същото.

# 95
  • Мнения: 8 927
Според нумерологията трите имена имат различна вибрация, събират се вибрациите на отделните букви и сборът се 'редуцира' до едноцифрено:
СПАСКА=9+7+1+9+2+1=2
СПАСИМИРА=9+7+1+9+9+9+8+1=8
СИМОНА=9+9+4+6+5+1=7
Халачка=4+1+3+1+6+2+1=9
Спаска Халачка=2+9=2
Спасимира Халачка=8+9=8
Симона Халачка=7+9=7

Интересно, че Халачка има вибрация 9 и добавена към име, не променя вибрацията му.

Число на името 2
Скрит текст:
Символизира променлив емоционален характер, творческа надареност и вътрешно безпокойство, което може да прерасне в неувереност в самия себе си или във фанатична преданост на дадена идея.

Хората на Луната се приспособяват лесно към обстоятелствата и заобикалящите ги хора. Те постигат целите си, като заобикалят препятствията и интуитивно избират линията на най-малко съпротивление. За тях са свойствени резки промени в настроенията. Те са къщовници, настроени за семе­ен живот, верни, чувствителни, никога не рискуват. Неза­висимо от дружелюбието си, често се стараят да се скрият от суровата действителност в света на фантазиите си.

Именно затова сред тях често се срещат хора с творчески професии. Хората, които имат число на името 2, се характеризират с чув­ство за отговорност, стремеж към независимост. Когато осъ­ществяват замислите си, те винаги действат дипломатично и премерено, без Да позволяват на околните да ги „притискат” и да ги принуждават да правят нещо, което не им допада.

Такива хора трябва да престанат да се тревожат за дреболии, да избягват конфликти и караници, да не си създават врагове. Съвместната работа с приятелите и колегите ще им донесе успех
.
Число на името 8
Скрит текст:
Символизира предприемчивост, педантичност, постоянство в навиците и увлеченията, уважение към законите и реда, установен в обществото. Уран благоприятства дейността в сферата на голямата политика и едрия бизнес, предвещавайки обществено признание и материални блага. Тези хо­ра не обичат нищо повърхностно и временно, като предпочитат ред и стабилност във всичко.

Те не обичат да зависят от други хора, постигат всичко със собствени сили. Стремежът към материално благополучие често става основна движеща сила в живота им. След като завършат успешно една работа, тези хора веднага се заемат със следващата. За тях са характерни инат, трезв поглед за нещата, рационален ум. Те са благоразумни, предпазливи, точни и методични.

Много са трудолюбиви и настойчиви при постигане на целите си. След като се научат да разпределят правилно работата между подчинените и сътрудниците си, оставяйки за себе си само въпросите на общото ръководство, те са способни да достигнат големи висоти.

Число на името 7
Скрит текст:
Символизира впечатлителност, съзерцателност, фина душевна структура. Хората, които се намират под покровителството на Сатурн, трябва да насочат таланта си към сферата на точните науки, философията, психологията, педагогиката. Ако са решили да се занимават с комерсиална дейност, трябва да си осигурят подкрепата на надеждни и грамотни партньори.

Но с каквото и да се занимават, успехът им във всяка една дейност зависи в голяма степен от задълбочения анализ на резултатите от вече постигнатото и от реалното планиране на бъдещето. Свойственото им философско отношение към живота може да се изрази в религиозност или увлечение по езотеричните науки. Те се отличават с отстъпчив характер, никога не отказват на хората помощ, ако нещо за от тях.

Често страдат от нестабилното си финансово положение, парите буквално се топят в ръцете им, на всичко отгоре склонността им към хазартни игри не е съчетана с късмет на игралната маса.

Често дават великолепни идеи, но рядко довеждат замисленото докрай. Трудно вземат решения. Това са изтънчени, чувствителни натури, милосърдни и отзивчиви реагиращи на настроението на околните. Не приемат конфликтите и скандалите.

# 96
  • Мнения: 724
Е, как да не е различно? Хората днес отиват в клиника и нямат досег с донора, нито се виждат, нито се знаят. А едно време.. да си легнеш с друг момък от селото… не, не ми е същото.

Не е същото, но е бил единствен шанс и надежда за много семейства. По тази причина и народът ни е приел тази практика като обществено приемлива и си е затварял очите пред истината за произхода на родените впоследствие деца. Значимостта на това се потвърждава и пред явното усилие да се свърже тази практика по някакъв начин с религията. Някак жизнеутвърждаващо и изключително човечно ми е - истинско културно постижение за времената, в които е възникнало.

Та Спас, Спаска и производните на тях имена в моята глава се свързват с нещо добро. Но и аз харесвам доста от старите български имена - носят идентичност. Колкото до Спаска и Елизабет на един чин... майката на Елизабет е кифла и аз отказвам да общувам с такива. Никой не може да ме убеди, че такова явно чуждопоклонничество може да бъде част от смислена личност. Толкоз по въпроса.

# 97
  • Мнения: 5 569
Вятър и мъгла, не се хващай за конкретното име, това е просто пример. Аз също не харесвам особено да се дават чужди имена на българчета, моето дете носи чисто българско име, неархаично и за мен е красиво. Разбира се, и не осъждам родители, които кръщават децата си със западни имена, всеки е свободен да кръсти отрочето си, както намери за добре. Идеята беше да илюстрирам двете крайности за подсилване на ефекта. Забрави за Елизабет, Мелани и Тифани. Но и Кристина, Валентина, Мария, Радина или Александра да са на чина до Спаска, пак ще е кофти за детето и е все тая.

Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

# 98
  • Мнения: 12 352
Имам две деца в ученическа възраст и работя над 20 години в училища с ученици от 5 до 12 клас и никога не съм чула да се подиграват на дете за името му, независимо дали става въпрос за Станчо, Йордан(к)а, Иван(к)а, Мария, Анъл, Мете, Есра или Робърт, Дейвид, Стивън, Елизабет. Не съм виждала и някой да се свива заради името си или да се мисли за нещо повече. Това май е повече в нечии глави на съфорумки. Или живеем в различни Българии, щото съм далеч от София. Виж, за неудобство/ не харесване на фамилия и нежелание да бъде използвана, да, има го, но за собствено име до сега не съм срещала.

# 99
  • Мнения: 1 468
Това с подигравките не го разбирам като аргумент. Малките хулиганчета могат да намерят подигравателен вариант и на най-красивото име, а нормалните деца ще се отнасят нормално с всеки, както казва Mama Ru. Не зависи от името.

# 100
  • Мнения: 5 569
Не съм виждала и някой да се свива заради името си или да се мисли за нещо повече. Това май е повече в нечии глави на съфорумки. Или живеем в различни Българии, щото съм далеч от София.
Сигурно е последното, Мама Ру, защото познавам млади жени - софиянки Станка, Кирилка и Стоянка, които цял живот ги е срам да се представят и си измислят какви ли не галени, само и само да прикрият истинското си име. И подигравки има, и срам, и всичко. Та, далеч не е само в главите на съфорумките за огромно съжаление.
И е вярно, че човекът прави името, но пък едно хубаво име е добър старт. Simple Smile

# 101
  • София
  • Мнения: 13 464
Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

Абсолютно аналогично е, защото е било единственият алтернативен начин.
И не е било точно слагане на тога, защото не си е избирала мъж от селото, а е ходила извън населеното място и човекът е бил непознат, а тя е нямала право да гледа или да пита кой е.
Обикновено за бездетните хора е по-важно да имат дете, а не как точно се е появило. Това е трудно за разбиране, когато човек не го е изживял.

# 102
  • Мнения: 8 927
И в училище, дори учителите прекръщават децата, защото не могат да запомнят толкова имена.  Детето трябва да  ги поправя, или избира по-добре да си мълчи, че му писва.
Познавам един Георги, в подготвителен клас в езикова гимназия му дадоха име Хорхе и така си остана до завършването, понеже имаше двама Георги в класа и да се различават.

 

Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.
Навремето е нямало нито клиники, нито изследвания. Много мъже и свекърви са прехвърляли 'вината'  за бездетност на булката. За мен този ритуал е голямо богатство и народна мъдрост. Сигурно други народи нямат подобен обичай. Не го схващам като изневяра. Все пак е формулиран в ясни граници - само един ден в годината, ако на булката не е ден за зачеване, ще чака догодина Спасов ден. Плюс това не знае кой ще и партнира.
Иначе уважавам всякакви мнения по този въпрос. Няма правилно и неправилно.

Последна редакция: ср, 04 окт 2023, 08:22 от Pepina_n3

# 103
  • SF
  • Мнения: 21 323
Аз от това по-грубо изказване не мога да различа в темата.
Как само ме натискаш да си признавам!!!... Simple Smile
Май някой друг изпада в истерия.
За тормоз в училище има други теми. Тук коментираме конкретно име. Признание не се прави под натиск. Това е много груб и безрезултатен прийом. На всичкото отгоре сме анонимни в този форум и не се притискаме да изнасяме нищо лично от животите си. Припомни си правилата на форума.
Извинявам се на всички, които се казват Спаска и са се почувствали обидени от това, че не харесвам имена с подобно звучене. Няма как да знам кой как се казва и да внимавам. Поставен е въпрос, отговарям на въпрос.
Ghibli и на тебе ти се извинявам, ако си се почувствал(а) засегнат(а).


Грубото мнение, по повод на което написах отговора, е изтрито. Предполагам, че и моето ще замине.

# 104
  • Мнения: 12 352
Пепина,  учил е в испанска паралелка. В испаноезичния свят ще му викат Хорхе, а не Георги, еквивалент е.

# 105
  • Мнения: 12 857
И аз не съм гледала нищо в неделя и си оставам на старото мнение. Wink

Между другото, аз съм с интернационално име, а сестра ми - със старовремско като изброените по-горе, само че по-зле. Ами, мога да ви кажа коя сестра си харесваше името и коя беше другата, която го мразеше. На кого е нужно такова нещо? Не че няма красиви български имена, но има и такива, които са си изживели времето.
Но какво пък, нека има разнообразие, наистина.

# 106
  • Мнения: 12 352
Изобщо няма гаранция, че детето ще хареса името, което са му дали. Моята е Лъчезара и до преди година-две си харесваше името. Да, ама после започна - какво било това име, никой не се казвал така, защо не съм я кръстила Едже или Мелек (гледаше турски сериали)... Сега пък любимото й било Лора, трябвало да я кръстя така. А аз обмислях Александра, Дария и Лъчезара, като първото итретото са ми любими, но на нея сега никое от тях не й харесвало.

# 107
  • Melmak
  • Мнения: 3 184
Разбира се, че няма гаранция, че детето ще си харесва името. Кръстена съм на баба ми с българско име, не е архаично, а по-скоро вечно. Нито е от модерните, нито е нещо от рода на Пенка, Върбинка и подобни. Еми.. не си го харесвам. Обожавам баба ми и не ме е яд, че съм кръстена на нея, защото е страхотен човек. Обаче самото име.. ми дълго е, трудно е за транслитерация, работя с чужденци и за тях е мъка. Не харесвам твърде модерните тип Мелани, Джулиана и подобни, но и много архаичните не ми допадат. Никой не ми се е подигравал за името, нито в училище, нито никъде. И аз пак не го харесвам.

Из форума бях чела, че на една Дария в училище ѝ казвали диария. Красиво име е Дария, но ето и на него са успели да измислят простотия..
И все пак едно е да се казваш Пенка, Станка, Петка, Трепка и подобни, друго е да си Силвия, Мария или Ралица.

Сещам се за две сестри Силвия и Пенка. Ами..много ясно, че едната ще си е ок с името, другата ще се чуди на акъла на родителите си.

# 108
  • SF
  • Мнения: 21 323
Случаи всякакви. Като кръстят Виктория на баба Витка, която не го признава и създава ядове, след това за името на дядо Станчо внимават да бъде изкопирано едно към едно.

Имам приятелка (леко сменям името) Мариела. И друга наша приятелка все й повтаря, че много харесва това име и е искала даже дъщеря й да се казва така. Но не се казва така, защото баба Мария е настоявала, че ако я кръстят ("запишат") така, след това да ходи при баба си Мариела да я гледа. Дъщерята се казва Мария.

# 109
  • Мнения: 393
Зачетох темата и виждам, че доста от вас харесват името Сияна. Моята дъщеря се казва така, като никога не съм се сещала за това име, просто един ден си казах че така ще се казва и я кръстих така. 😂 Имена всякакви, но със сигурност мислете за това как ще се отрази на детето в градина или училище. Определено с буквата С има доста по-хубави имена, съответно с прякор или умалително име, който няма да бъде обиден за детето.

# 110
  • Мнения: 5 569
Не става дума дали си харесваме името или не. Аз почти не познавам човек, който си харесва неговото, колкото и да е хубаво. Май само една Виктория познавам, която е казвала, че й е любимо и дотам. Grinning
Всички останали са с резерви. Но едно е да не си харесваш принципно хубавото име, друго е да ти е много архаично/осмиващо/будещо подигравки. Две съвсем различни неща са.
Mkyorova, Сияна е много хубаво име, беше ми и на мен сред вариантите. Още като го чух за първи път, го харесах. Но друго с различна буква надделя, със сходен смисъл. Simple Smile
Скрит текст:
Не е въобще по темата, но само да допълня финално, че аз разбирам идеално желанието на тези хора да имат деца, но дали ще е непознат извън селото, или познат, за мен лично пак е неприемливо. Има и други начини да станеш родител, особено когато генетичният материал няма да е и на двамата партньори, но няма да навлизам повече в дълбочина... Такива са били порядките някога и е въпрос на светоусещане.
Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

Абсолютно аналогично е, защото е било единственият алтернативен начин.
И не е било точно слагане на тога, защото не си е избирала мъж от селото, а е ходила извън населеното място и човекът е бил непознат, а тя е нямала право да гледа или да пита кой е.
Обикновено за бездетните хора е по-важно да имат дете, а не как точно се е появило. Това е трудно за разбиране, когато човек не го е изживял.

# 111
  • София
  • Мнения: 13 464
Алиса, в онези времена алтернативата е била единствено да вземеш хранениче. Осиновяването не е имало сегашната форма. Аз за други исторически опции не се сещам.
Единственото друго популярно е било да ти даде дете близко семейство - това са били семейства на брат/сестра или на кумци/кръщелници, които са бедни и многодетни и са си давали на-малкото дете на богати бездетни роднини. Далеч по-грозно и страшно е, а и обърква отношенията в семейството за поколения напред (вкл.имахме възрастни, отдавна покойни, близки с подобна съдба и знам от първа ръка тежки истории).
Не пречупвай визията през съвременното развитие на медицината и социума.

За да съм по темата, аналогично е с имената. Животът е динамичен. Всичко се променя. Вкл. модите и харесванията на имената. За живота ми до тук е имало времена с модерни умалителни, после кратки, после дълги, после чужди, после класически, после измислени и какви ли не още. Та за, дай Боже, дългият и щастлив живот и на това детенце - модите също ще се сменят и все ще има ту харесване, ти не на името (каквото и да е то), пък и колкото хора, толкова вкусове.
Понеже съм живяла в Скандинавието, там се впечатлих какви странни и труднопроизносими имена дават понякога на децата си, но рядко някой се впечатлява от чуждия избор. Щом така харесва на родителите.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 02:21 от Fever Ray

# 112
  • Мнения: 5 569
Ама нали и аз това казвам - такива са били порядките тогава, разбирам. Самото виждане за нещата, че непременно жената е "виновна", дамгосването й като "ялова", че после и "благоволението" на родата да я пуснат великодушно на чуждо за един ден в годината, без да го правят на въпрос, та дано някой я осемени (дори не знам на какъв принцип става изборът - тя ли го избира, някой друг ли й го избира), да има наследник и да се махне петното от челото й, иначе - анатема, за мен лично е крайно неприятно и нищо прекрасно и позитивно не мога да видя. Като се надявам правото ми на мнение да бъде уважено. Simple Smile
За смяната на модите съм съгласна. Забелязвам, че сега примерно се върнаха имена като Яна и Рада сред децата, които са от едно време, но в момента пак са актуални. Обаче все си мисля, че случаят на Спаска няма да е такъв, но може и да бъркам. Wink

# 113
  • Мнения: 554
Е, щом са разрешавали жената да преспи с чужд мъж, значи са допускали, че вината може и да не е в нея.

# 114
  • SF
  • Мнения: 21 323
Fever Ray, и тук чуждият избор не ни определя поведението. Винаги мога да реагирам вътрешно, ако някой избере името Али Баба за сина си и ако имам време за празни приказки, ще го обсъдя с приятели на моя акъл, но пред родителите никога няма да покажа, че ми пука какво име са избрали. Мога да попитам за произхода или да изслушам с любопитство, ако те решат да разкажат как се е стигнало до този избор.
Точно по тази тема нито поведението ми, нито интересите ми са много по-различни от тези на скандинавците.
Коментирам чуждия избор, в тема, пусната за коментиране на чужд избор. Някой търси мнението ни/ми и аз си го пиша, когато имам време и желание да пиша.
В детските години, с незрялото поведение, когато съм чувала име на дете от сорта на Спаска, съм питала "мамо, защо тези хора са си кръстили детето така", но това се е случвало и при името Майкъл, Свен... - детско любопитство. Майка ми, като зрял човек, подобно на скандинавците, не се е занимавала с хорския избор и естествено, смислен отговор на детските въпроси не съм получавала.
Както вече отговорих и на потребителка (изтрито е), който както иска да си кръщава децата, но да имат едно наум, че и който, както иска ще ги харесва, възприема, коментира, имитира. Тези процеси в живота няма как да се спрат и всички да бъдат окачествени като невъзпитани, некултурни и т.н. И най-културният човек може да се изсмее на "честито ново бебе Спаска!" Като си има други проблеми и ангажименти, бързо ще забрави за бебето Спаска и ще даде вид, че наистина други неща са по-важни. Както и при скандинавците.

# 115
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
С български презиме и фамилия ,по-добре Спаска отколкото Стейси.
Аз съм с впечатления,че децата не се подиграват на имена.
Те измислят подигравки ,когато не харесват друго дете,независимо как се казва и са способни да измислят нещо гадно и за най-красивите имена.
В класа на дъщеря ми имаше момиченца Стефка и Йордана и момченце Недко.Никой не се е подигравал.Децата ги приемаха нормално.Обаче съм чувала коментари от родители...

# 116
  • София
  • Мнения: 1 979
Запишете ме и мен в списъка с хора, които си харесват името😁
Плюс винаги са ми казвали,че ми отива.
Но да едно е да не си харесваш името,съвсем друго е да те е срам да се представяш с него.
Позната Здравка се представя като Зара например.

# 117
  • SF
  • Мнения: 21 323
С български презиме и фамилия ,по-добре Спаска отколкото Стейси.
Аз съм с впечатления,че децата не се подиграват на имена.
Те измислят подигравки ,когато не харесват друго дете,независимо как се казва и са способни да измислят нещо гадно и за най-красивите имена.
В класа на дъщеря ми имаше момиченца Стефка и Йордана и момченце Недко.Никой не се е подигравал.Децата ги приемаха нормално.Обаче съм чувала коментари от родители...

Децата са толкова първосигнални понякога, че може да не харесат дете, само защото се казва с някакво такова име. Те още не умеят да търсят характер, ценностна система, навици и др. Липсва им начетеност и не се различават освен по марка телефон и маратонки, а по-късно и кой с каква кола го карат на училище.  Зависи Спаска от кой "отбор" ще се падне.

# 118
  • Мнения: 12 352
Може да те е срам от име като Салфетка, Ягодка, Черешка и подобни. Дори и неблагозвучни от днешна гледна точка имена като Пенка, Стаменка, Ценка или архаични като Стойна, Йорданка, Иванка не са повод да се срамуваш от името си и да го променяш. Здравка пък си е съвсем нормално пожелателно име, в пъти по-хубаво от Зара.

# 119
  • Мнения: 19 523
Напоследък страшно много западни имена чувам на хора около мен, в началото нещо като Ричард Груев ми правеше впечатление, сега почти всеки втори е Ханс, Матю, Мелани, Джесика, Лоте, Емили,(Емали) и др. Това в съчетание с българска фамилия ми е много смешно и нелепо.

# 120
  • SF
  • Мнения: 21 323
Е.... това вече си е много индивидуално. Може и да не е точно "срам" това, което изпитват. Просто не харесват Цонка, Бонка, Спаска, а така са кръстени.
Познавам хора, които на въпроси за името отговарят със "Сия", а тя е "Сийка", Мария, а тя е Марийка. Даже познавам хора, които  така отговарят на въпроси за имената на майките им. Майката се казвала Вили (а тя е Вилка) или Надя (Найденка) и т.н. Аз също обичам да казвам краткото си име, защото никой не запомня цялото ми име (много рядко срещано е и хората не си правят труда).

# 121
  • Мнения: 12 352
Напоследък страшно много западни имена чувам на хора около мен, в началото нещо като Ричард Груев ми правеше впечатление, сега почти всеки втори е Ханс, Матю, Мелани, Джесика, Лоте, Емили,(Емали) и др. Това в съчетание с българска фамилия ми е много смешно и нелепо.
Край мен няма такива имена. Най-много по някой Стивън, Дейвид, но рядко. От момичетата - Емма.
Масово:
Емма, Никол, Рая, Мая, Дария, Александра, Виктория, Симона,
Кристиян, Александър, Николай, Виктор, Димитър често го срещам...

# 122
  • Мнения: 5 569
Познавам няколко Пенки, нито една не се представя така. Всички до една са "Пепи", дори в официална кореспонденция някои се подписват така. Също мои познати Станка и Стоянка са Таня, Найденка е Надя (с Есме сме писали заедно Grinning). За тях очевидно името е повод да изпитват неудобство. За други може да не е, но за тях е. Simple Smile
По отношение на Здравка - любим за мен човек се казваше така и затова не ми е неприятно, вкл. и в мъжки вариант, но и не бих кръстила детето си по този начин. Родена е като второ детенце за семейството след бебенце, живяло малко след раждането. Родителите й били посъветвани да й дадат пожелателно име, с което да е здрава, за да има дълъг живот и да "остане". Баба живя до 91.

# 123
  • SF
  • Мнения: 21 323
Съвсем наскоро трябваше да попълвам едни документи и разбрах, че моя позната е Стойка. Всъщност всички я знаем като Стаси и аз бях сигурна, че е Станислава.

# 124
  • Мнения: 12 352
Разбрах, че леля ми е Веселина, а не Веска чак след като почина. Дори на вратата на табелката пишеше Веска и ....

# 125
  • Мнения: 10 585
Позната Сийка се представя за Сияна
Друга Тотка - Тони
Пенки имам няколко, някои късно ги разбрах, че са Пенка - Петя, Пепи, Ети...
Стоянка - Таня

# 126
  • Мнения: 1 468
Аз имам двама познати, които се представят и подписват Жоро, а се казват Георги. Сигурно и те са хора с комплекси от името си.

# 127
  • Мнения: 12 352
Аз имам двама познати, които се представят и подписват Жоро, а се казват Георги. Сигурно и те са хора с комплекси от името си.
Съвсем възможно е. За харесване и аз не си харесвам името, но си се представям с него, а не си измислям прякори. И точно на комплекси или желание по някакъв начин да се откроиш като различен е представянето с друго име. Изключение са ми имена като Сталин, Ленин, Тракторка, Салфетка и подобни безумия, които реално са се срещали.
Преди няколко години в парка се разминаваме с една разкошна 3-4 годишна кукла, след която родителите викаха "Стояна, Стояна!". Предполагам тя няма да се срамува от името си, щом родителите й са го избрали и не изпитват те самите неудобство от избора си. Личното ми мнение е, че комплексите се насаждат от родителите, например, ако не са имали избор и е трябвало да кръстят едното дете със старо, неблагозвучно име или на човек, когото не харесват и самите те съжалявам за това, съответно се стремят да променят и името на нещо по-приемливо като Пенка - Пепи, Пепина; Сийка - Сиси, Сияна и т.н.

# 128
  • Мнения: 1 257
То стана малко като отчетна за имената, та да си кажа и аз. Сега много си харесвам името. Обаче като бях дете все ми се искаше да е някакво такова дълго, завъртяно, сложно. И имаше периоди, в които се представях като Александрина, Александрия или Анастасия  Smiley В интервала 4-5 ми звучаха къде-къде по хубаво от простичкото Ана (с едно Н) Laughing

# 129
  • Мнения: 5 569
Както казах, почти не познавам хора, които си харесват името, особено пък като са били деца. Една приятелка имам Ивелина, тя ми разказваше, че много си е мразила името като малка, после като се огледала и видяла колко "по-лоши" има, си го захаресала. Grinning И аз не си харесвах моето. За една бройка съм щяла да се казвам Александра, ама заради популярното тогава галено Сашка ми се е разминало. Grinning Сега всички са Алекс, Али, Сани и каквото си искате, но по онова време не е било така. И сега познавам една 50-годишна жена, която всички винаги наричат Сашка и поне 5 години мислех, че така се казва, пък тя била Александра. Animal See No Evil И на три млади Александри наборки на 30+ така им казват някои, та... вече Алиса никак не ми се струва лош вариант. Blush

# 130
  • Мнения: 2 772
Стояна, Ивана, Йордана им се придаде фешън последните години. Не звучат зле при произнасяне, за разлика ако завършваха с - ка.
Същото е и с Неда, Рада са ок, стига да не са Недка и Радка.

Но пък обсъжданата Спаска без ка ще е Спаса и е грубо

Александър имах в набора ми 4-ма и бяха Сашо, по възрастни познавах пък още по- зле - Сандьо. Вече всичко е Алекс, ама Сашо ми се е набило за себе си не го харесам.

# 131
  • Мнения: 1 404
Алиса, ти Алиса ли се казваш в действителност? Харесвам много това име. За първи път чух българка да се казва така, когато научих, че съпругата на Стефан Софиянски е Алиса.

Допълвам: относно името Спаска/Спасимира - не бих кръстила детето си така, защото Спас означава „спасител“. Това име е прозвище на Христос: „Воскресение Твое, Христе Спасе, ангели поют на небесех“/„Твоето възкресение, Спасителю Христе, ангелите възпяват на небесата“, и според мен не подхожда на друг човек. Гръцкият вариант на името е Сотир, женска форма - Сотирия.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 21:37 от Radilena

# 132
  • Мнения: 12 857
"Полудя ли, мар Стояно,
та излизаш толкоз рано?"
За Стояна важат отделни правила за мен - много го харесвам, точно заради това стихотворение.

# 133
  • Мнения: 1 374
Аз винаги съм си харесвала името и предпочитам да ми казват Саша вместо Алекс. Някак много по-мило и нежно ми е като се обръщат към мен със Саше/Сашинка/Сашенце. Работя с чужденци и те ми казват Алекс, защото иначе е объркващо за тях, но не ми харесва. В моето обкръжение няма чак толкова много хора, които да не си харесват имената.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 16:26 от Tessaria

# 134
  • Мнения: 554
Допълвам: относно името Спаска/Спасимира - не бих си кръстила детето така, защото Спас означава „спасител“. Това име е прозвище на Христос: „Воскресение Твое, Христе Спасе, ангели поют на небесех“/„Твоето възкресение, Спасителю Христе, ангелите възпяват на небесата“, и според мен не подхожда на друг човек. Гръцкият вариант на името е Сотир, женска форма - Сотирия.

По тази логика не е редно и София да се казва никой, защото София е Светата Премъдрост, друго прозвище на Христос.

Нито Спаска, нито Стейси са ми окей. Има стотици имена по средата, които няма да звучат остаряло или нелепо. Матю Иван Петров и подобни са ми много смешни за деца от несмесени бракове. Детето няма да има нормално име нито в България, нито в чужбината, в която живее, ако изобщо е в чужбина.

# 135
  • Мнения: 4 762
Ей разтеглихте я тази тема във всички посоки и авторката избяга.
На мен, след многократни  повторения на ум  , започна да ми харесва Спасения - звучи  пожелателно, като орисия да е спасител в живота.
Спасения Халачка- от всички производни това най- много ми допада, ако трябва да е дословно на дядо Спас.

# 136
  • Мнения: 12 352
Доколкото схванах, авторката иска да продължи името на своята баба Спаска, към която е била привързана. Да го поднови.
На мен повече ми допадат Спасимира и Спасияна. Първото е доста натоварено като послание - да спаси света, но пък не е лошо.

# 137
  • Мнения: 12 857
....
Терминът ми е в дните около Архангеловден.
А какво ще кажеш за Михаела? Около Архангеловден ще е подходящо, а името е много хубаво.

# 138
  • Мнения: 1 404
Написах, че аз не бих кръстила. Някои кръщават. В Русия например не се използват имената Спас и Христо. Там не се кръщават деца в чест на Христос, а също и на Богородица: https://pravoslavie.ru/6441.html.

Христина кръщават, но не в чест на Христос, а на няколко светици с това име в календара.

С името София е същото - там кръщават в чест на св. София Римска, а не в чест на светата Премъдрост Божия.
Повечето Софии в България също празнуват на 17 септември.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 20:35 от Radilena

# 139
  • София
  • Мнения: 13 464
Не пише, че не го кръщават с тези имена. Пише, че ги кръщават, но не ги наричат да са наименовани така в чест на Христос и на Богородица.

# 140
  • Мнения: 1 404
В Русия не кръщават Христо и Спас, защото няма други светци в руския календар с това име. Ето руски православен календар: http://days.pravoslavie.ru/ABC/. Използват Христофор - има светец с това име.

Аз поне не съм чула руснаци да използват имената Христо и Спас. И да се срещат - е изключителна рядкост. В Гърция се използват имената ХрИстос и Сотирис. Явно в България е навлязла гръцката традиция. Ето още нещо по темата: https://www.pravmir.ru/vopros-otvet/mozhno-li-cheloveku-pri-kres … koe-imya-xristos/.

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 21:23 от Radilena

# 141
  • Мнения: 8
Благодаря на всички за коментарите. Изчетох всички, засега надделява името София. Но не съм решила окончателно и в последния момент може нещо друго да решим с мъжа ми.

# 142
  • София
  • Мнения: 13 464
Какво общо има Русия и традициите там с избора на име тук!?
Нито едно от имената на моите деца не се ползва в Русия,пък някои вече свои деца чакат.
И руснаците не са най- добрия пример нито за православие, нито за друго.

# 143
  • Мнения: 12 857
Нямат Христо и Спас руснаците, и какво? Ние нямаме Игорь и Маруся, поне в народната традиция, а не, че някой не може да си кръсти така децата. Различни народи, различни имена.

# 144
  • Мнения: 1 404
Познавам две българки с името Маруся. Срещаше се в соца. Както и Наташа. Просто изразих мнението си. Нали затова е този форум. Авторката ще си реши.

# 145
  • SF
  • Мнения: 21 323
Много руски имена не са популярни в България, както и много латвийски, литовски, казахстански, узбекски. Не можах да схвана връзката с Русия. Нито имаме Фьодор, нито Ксения (давам пример с популярни руси имена и непопулярни у нас, иначе примери като Владимир, Александър и Николай - бол!)

# 146
  • Мнения: 1 404
Дадох пример с Русия, защото тя е православна славянска страна, както и ние. Там не кръщават Христо и Спас. Аз също не бих кръстила, защото Спасителят е Един. Иисусовци има много – името присъства и в Стария завет, но Христос е един, затова не бих кръстила детето си на Него. Позовах се на руската традиция, защото ми харесва конкретно в тази практика и импонира и на моето виждане по въпроса. Живея в България. Нямам руски корени.

Последна редакция: пт, 06 окт 2023, 19:10 от Radilena

# 147
  • Мнения: 12 352
Като цяло в Русия не се срещат имена като Христо, Христина, Кристина, Ангел, Ангелина, Богдан, Богдана, Спас, Спасия, Рада.  Срещат се сред украинци и прибалтийските държави. Но модата с имената се променя и при тях и започват да набират популярност имана като Злата и Милана, имена от латино сериалите, западни имена.

# 148
  • Мнения: 8 927
"В Русия съм, в Русия съм"... ама. извинявайте. къде задълбахте, а авторката фамилията е чешка по-скоро.

# 149
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 016
Не е чешка, българска е.

# 150
  • София
  • Мнения: 2 437
Минавам да напомня, че руската православна църква е продължение на българската, те много неща са си измислили и модифицирали, не бих се водила по тях.
Но с течение на темата и аз започнах да приемам Спасиана или дори Спасения за напълно ок име, вероятно защото звученето не е грубо.

# 151
  • Мнения: 483
Познавам една Спасина,за Спасимира не бях чувала,малко измислено ми звучи.

# 152
  • Мнения: 1 835
Туй дете не го ли кръстиха вече?

# 153
  • SF
  • Мнения: 21 323
Може. Ние си изказваме мнения за името. Темата е отворена.

# 154
  • Мнения: 272
На мен ми допада комбинацията Силвия Халачка.
Иначе и Симона, и София, и Сара ми харесват.
И само да допълня, че ми харесва името Спаска. Това, че децата преди 40 години са се присмивали на името, не е причина да се заклейми като грозно. А децата се присмиват на това, което родителите представят като смешно/дори и със случаен комемтар. Не спорете, че не е така, моля. Децата, които се присмиват на други деца са по някакъв начин поущрявани от родител. Това може да стане и с най-разпространеното име Мария-да я наричат Отварачката примерно. Всякакви тъпотии могат да хрумнат.

Последна редакция: пт, 13 окт 2023, 01:02 от DoReMii

Общи условия

Активация на акаунт