Допада ли ви името за момиче???

  • 7 062
  • 154
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 12 493
Пък след предаването в неделя аз лично преосмислих Спаска.
Моля, кажете какво са давали в неделя и защо преосмислихте името?
Трисериен детски филм от 80-те години - "Рицарят на Бялата дама". Спаска е едно много симпатично момиченце, от главните герои - деца, които живеят в училище-интернат, мисля че беше оздравително, играят шах, проучват една пещера и т.н.
https://youtu.be/jpCfktoOD14?si=QAlPNk5StLq0foNd

Последна редакция: вт, 03 окт 2023, 18:21 от Mama Ru

# 91
  • София
  • Мнения: 13 602
Точно това е.
Училището е спортен интернат.
Спаска Спасова или Спаска Дългата. Голяма сладурана.

# 92
  • Melmak
  • Мнения: 3 280
Честно казано името Спас и производните му не ми харесват не заради Ламята Спаска, а заради “те ти булке Спасовден” и случващото се на този ден в далечни времена.

Иначе Спас на испански би бил Салвадор, което всъщност ме кефи, ако не ставаше дума за България.

# 93
  • Мнения: 12 493
Честно казано името Спас и производните му не ми харесват не заради Ламята Спаска, а заради “те ти булке Спасовден” и случващото се на този ден в далечни времена.

Иначе Спас на испански би бил Салвадор, което всъщност ме кефи, ако не ставаше дума за България.
На Спасов ден жената от бездетно семейство е можела да изневери на мъжа си и евентуално да забременее. Никой не я е осъждал, приемало се е, че детето е на съпруга, не се е търсело от кого е забременяла. Във времена, когато жената е била винена за липсата на деца й се е давал шанс да даде наследник на семейството, а не да бъде заклеймена като безплодна. Не е много по-различно от използването на донорска сперма днес.

# 94
  • Melmak
  • Мнения: 3 280
Е, как да не е различно? Хората днес отиват в клиника и нямат досег с донора, нито се виждат, нито се знаят. А едно време.. да си легнеш с друг момък от селото… не, не ми е същото.

# 95
  • Мнения: 9 003
Според нумерологията трите имена имат различна вибрация, събират се вибрациите на отделните букви и сборът се 'редуцира' до едноцифрено:
СПАСКА=9+7+1+9+2+1=2
СПАСИМИРА=9+7+1+9+9+9+8+1=8
СИМОНА=9+9+4+6+5+1=7
Халачка=4+1+3+1+6+2+1=9
Спаска Халачка=2+9=2
Спасимира Халачка=8+9=8
Симона Халачка=7+9=7

Интересно, че Халачка има вибрация 9 и добавена към име, не променя вибрацията му.

Число на името 2
Скрит текст:
Символизира променлив емоционален характер, творческа надареност и вътрешно безпокойство, което може да прерасне в неувереност в самия себе си или във фанатична преданост на дадена идея.

Хората на Луната се приспособяват лесно към обстоятелствата и заобикалящите ги хора. Те постигат целите си, като заобикалят препятствията и интуитивно избират линията на най-малко съпротивление. За тях са свойствени резки промени в настроенията. Те са къщовници, настроени за семе­ен живот, верни, чувствителни, никога не рискуват. Неза­висимо от дружелюбието си, често се стараят да се скрият от суровата действителност в света на фантазиите си.

Именно затова сред тях често се срещат хора с творчески професии. Хората, които имат число на името 2, се характеризират с чув­ство за отговорност, стремеж към независимост. Когато осъ­ществяват замислите си, те винаги действат дипломатично и премерено, без Да позволяват на околните да ги „притискат” и да ги принуждават да правят нещо, което не им допада.

Такива хора трябва да престанат да се тревожат за дреболии, да избягват конфликти и караници, да не си създават врагове. Съвместната работа с приятелите и колегите ще им донесе успех
.
Число на името 8
Скрит текст:
Символизира предприемчивост, педантичност, постоянство в навиците и увлеченията, уважение към законите и реда, установен в обществото. Уран благоприятства дейността в сферата на голямата политика и едрия бизнес, предвещавайки обществено признание и материални блага. Тези хо­ра не обичат нищо повърхностно и временно, като предпочитат ред и стабилност във всичко.

Те не обичат да зависят от други хора, постигат всичко със собствени сили. Стремежът към материално благополучие често става основна движеща сила в живота им. След като завършат успешно една работа, тези хора веднага се заемат със следващата. За тях са характерни инат, трезв поглед за нещата, рационален ум. Те са благоразумни, предпазливи, точни и методични.

Много са трудолюбиви и настойчиви при постигане на целите си. След като се научат да разпределят правилно работата между подчинените и сътрудниците си, оставяйки за себе си само въпросите на общото ръководство, те са способни да достигнат големи висоти.

Число на името 7
Скрит текст:
Символизира впечатлителност, съзерцателност, фина душевна структура. Хората, които се намират под покровителството на Сатурн, трябва да насочат таланта си към сферата на точните науки, философията, психологията, педагогиката. Ако са решили да се занимават с комерсиална дейност, трябва да си осигурят подкрепата на надеждни и грамотни партньори.

Но с каквото и да се занимават, успехът им във всяка една дейност зависи в голяма степен от задълбочения анализ на резултатите от вече постигнатото и от реалното планиране на бъдещето. Свойственото им философско отношение към живота може да се изрази в религиозност или увлечение по езотеричните науки. Те се отличават с отстъпчив характер, никога не отказват на хората помощ, ако нещо за от тях.

Често страдат от нестабилното си финансово положение, парите буквално се топят в ръцете им, на всичко отгоре склонността им към хазартни игри не е съчетана с късмет на игралната маса.

Често дават великолепни идеи, но рядко довеждат замисленото докрай. Трудно вземат решения. Това са изтънчени, чувствителни натури, милосърдни и отзивчиви реагиращи на настроението на околните. Не приемат конфликтите и скандалите.

# 96
  • Мнения: 755
Е, как да не е различно? Хората днес отиват в клиника и нямат досег с донора, нито се виждат, нито се знаят. А едно време.. да си легнеш с друг момък от селото… не, не ми е същото.

Не е същото, но е бил единствен шанс и надежда за много семейства. По тази причина и народът ни е приел тази практика като обществено приемлива и си е затварял очите пред истината за произхода на родените впоследствие деца. Значимостта на това се потвърждава и пред явното усилие да се свърже тази практика по някакъв начин с религията. Някак жизнеутвърждаващо и изключително човечно ми е - истинско културно постижение за времената, в които е възникнало.

Та Спас, Спаска и производните на тях имена в моята глава се свързват с нещо добро. Но и аз харесвам доста от старите български имена - носят идентичност. Колкото до Спаска и Елизабет на един чин... майката на Елизабет е кифла и аз отказвам да общувам с такива. Никой не може да ме убеди, че такова явно чуждопоклонничество може да бъде част от смислена личност. Толкоз по въпроса.

# 97
  • Мнения: 5 603
Вятър и мъгла, не се хващай за конкретното име, това е просто пример. Аз също не харесвам особено да се дават чужди имена на българчета, моето дете носи чисто българско име, неархаично и за мен е красиво. Разбира се, и не осъждам родители, които кръщават децата си със западни имена, всеки е свободен да кръсти отрочето си, както намери за добре. Идеята беше да илюстрирам двете крайности за подсилване на ефекта. Забрави за Елизабет, Мелани и Тифани. Но и Кристина, Валентина, Мария, Радина или Александра да са на чина до Спаска, пак ще е кофти за детето и е все тая.

Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

# 98
  • Мнения: 12 493
Имам две деца в ученическа възраст и работя над 20 години в училища с ученици от 5 до 12 клас и никога не съм чула да се подиграват на дете за името му, независимо дали става въпрос за Станчо, Йордан(к)а, Иван(к)а, Мария, Анъл, Мете, Есра или Робърт, Дейвид, Стивън, Елизабет. Не съм виждала и някой да се свива заради името си или да се мисли за нещо повече. Това май е повече в нечии глави на съфорумки. Или живеем в различни Българии, щото съм далеч от София. Виж, за неудобство/ не харесване на фамилия и нежелание да бъде използвана, да, има го, но за собствено име до сега не съм срещала.

# 99
  • Мнения: 1 468
Това с подигравките не го разбирам като аргумент. Малките хулиганчета могат да намерят подигравателен вариант и на най-красивото име, а нормалните деца ще се отнасят нормално с всеки, както казва Mama Ru. Не зависи от името.

# 100
  • Мнения: 5 603
Не съм виждала и някой да се свива заради името си или да се мисли за нещо повече. Това май е повече в нечии глави на съфорумки. Или живеем в различни Българии, щото съм далеч от София.
Сигурно е последното, Мама Ру, защото познавам млади жени - софиянки Станка, Кирилка и Стоянка, които цял живот ги е срам да се представят и си измислят какви ли не галени, само и само да прикрият истинското си име. И подигравки има, и срам, и всичко. Та, далеч не е само в главите на съфорумките за огромно съжаление.
И е вярно, че човекът прави името, но пък едно хубаво име е добър старт. Simple Smile

# 101
  • София
  • Мнения: 13 602
Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.

Абсолютно аналогично е, защото е било единственият алтернативен начин.
И не е било точно слагане на тога, защото не си е избирала мъж от селото, а е ходила извън населеното място и човекът е бил непознат, а тя е нямала право да гледа или да пита кой е.
Обикновено за бездетните хора е по-важно да имат дете, а не как точно се е появило. Това е трудно за разбиране, когато човек не го е изживял.

# 102
  • Мнения: 9 003
И в училище, дори учителите прекръщават децата, защото не могат да запомнят толкова имена.  Детето трябва да  ги поправя, или избира по-добре да си мълчи, че му писва.
Познавам един Георги, в подготвителен клас в езикова гимназия му дадоха име Хорхе и така си остана до завършването, понеже имаше двама Георги в класа и да се различават.

 

Това за Спасовден на мен не ми допада. Да сложиш рога на мъжа си, за да има семейството наследник, не ми е същото като процесът да се случи в клиника. Мое мнение. Иначе разбирам, че идеята е същата, но за мен лично е недотам приемливо.
Навремето е нямало нито клиники, нито изследвания. Много мъже и свекърви са прехвърляли 'вината'  за бездетност на булката. За мен този ритуал е голямо богатство и народна мъдрост. Сигурно други народи нямат подобен обичай. Не го схващам като изневяра. Все пак е формулиран в ясни граници - само един ден в годината, ако на булката не е ден за зачеване, ще чака догодина Спасов ден. Плюс това не знае кой ще и партнира.
Иначе уважавам всякакви мнения по този въпрос. Няма правилно и неправилно.

Последна редакция: ср, 04 окт 2023, 08:22 от Pepina_n3

# 103
  • SF
  • Мнения: 21 505
Аз от това по-грубо изказване не мога да различа в темата.
Как само ме натискаш да си признавам!!!... Simple Smile
Май някой друг изпада в истерия.
За тормоз в училище има други теми. Тук коментираме конкретно име. Признание не се прави под натиск. Това е много груб и безрезултатен прийом. На всичкото отгоре сме анонимни в този форум и не се притискаме да изнасяме нищо лично от животите си. Припомни си правилата на форума.
Извинявам се на всички, които се казват Спаска и са се почувствали обидени от това, че не харесвам имена с подобно звучене. Няма как да знам кой как се казва и да внимавам. Поставен е въпрос, отговарям на въпрос.
Ghibli и на тебе ти се извинявам, ако си се почувствал(а) засегнат(а).


Грубото мнение, по повод на което написах отговора, е изтрито. Предполагам, че и моето ще замине.

# 104
  • Мнения: 12 493
Пепина,  учил е в испанска паралелка. В испаноезичния свят ще му викат Хорхе, а не Георги, еквивалент е.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт