дървеници в София 2023

  • 1 371
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте, това лято сме пренесли дървеници в нас. всичко започна с няколко ухапвания по ръката ми в края на месец юни, ръката се поду ужасно много и ходих на алерголог в Токуда, където ми казаха, че са дървеници. Ние никога не бяхме чували и виждали. Не взехме мерки в началото. В края на август обаче видях на стената една и я снимах и тогава видях в гугъл, че това действително е дървеница. започна се едно пръскане в нас- първо с айкън, после 2 пъти идва фирма desinsect. резултат 0. Междувременно ние сме изпрали всичко и чаршафите на 90 градуса, изхвърлихме си леглото и матрака, всичко, което беше под леглото- също. Чистим с парочистачка поне веднъж седмично. Въпреки това изглежда, че проблема не намалява изобщо. Откакто водим битката с тях те са още по- ожесточени. Хапят предимно мен, а аз съм бременна, мъжа ми от време на време, а детето изобщо (слава богу).

Има ли някой, който се е справил с тях, как протече процеса по изчистването им?

Срам ме е да ме виждат хората с разчесаните ми рани по ръцете, просто е ужасно. Няма нещо, което да сърби повече от тях...

Според това, което изчетох в интернет, проблема в Европа с тях е огромен, а тук в България нищо не се чува. Със сигурност има много заразени домакинства.

# 1
  • Мнения: 40 924
Нямам никакъв опит, но съм гледала по телевизията какво правят в САЩ. Казваха, че с химикалите не е сигурно, защото гадовете може да се укриват някъде и да оцелеят. Та радикалната мярка беше да запечатат дома/къщата и да нагнетяват горещ въздух вътре за да поддържат температура от Х градуса за няколко дни. От това всичко умирало.

# 2
# 3
  • Мнения: 3 535
Трябва да намерите гнездото им. Може да се крият в легла, матраци, но може някои да са се заселили и под ел.контакти, ламинат, первази и оттам да излизат.

# 4
  • Мнения: 1 005
О , справихме се 🙄 След като пръскахме , чистихме ,  викахме фирми .... Изхвърлихме всичко от стаята - легла , матраци , нощни шкафчета ... и тогава извикахме фирма да напръска . Вече от години няма . Иначе , пръскахме и уж всичко беше наред , до момента , в който явно не им се излюпва новото поколение и пак наново . Няма да забравя как детето седеше на един барбарон в стаята и забелязах някаква черна линия 😳 - бяха се наблъскали в сгъвката за ципа - стотици . Няма такъв ужас .

# 5
  • Мнения: 4 572
Да сте си купували скоро нова мебел преди ухапванията?

Вижте какъв е жизненият цикъл на дървениците - извикайте фирма да пръска в ден Х, след това отново - в деня, когато им се пада края/началото на нов жизнен цикъл.

Парочистачката няма да ги убие, защото кой знае къде се крият.

Питайте с какво пръска фирмата и колко време има действие - активната съставка, която много помага срещу насекоми, е фипронил. Някъде срещам, че е забранен в ЕС, но явно не е точно така. Фипронил има в ампулите фронтлайн, с това пръскам срещу хлебарки, друго не помага. То е напълно безвредно за хора и други бозайници. С такова активно вещество ми пръска и фирма у дома - за два часа се излиза, затваря се плътно и после няма и следа от миризма или отрова. Напръсканото не се мие поне няколко дни. 

Друг препарат с фипронил е фендона, но трябва да е с максимална концентрация, като за хлебарки, даже повече.

https://dddmagazin.com/index.php?_route_=fendona-60-sk-10-ml

Напълно изтребва насекоми, вкл. там, където друго не действа, един растителен препарат - Би-58. Обаче е токсичен и отровен, трябва да се пази карантина. Разработен е за външно пръскане, навън се разпада и след няколко дни не остава, но вътре ще се наложи да прекарате известно време на друго място. Активното му вещество е диметоат - в някои държави е забранен, тук се продава свободно в агроаптеките. В Западна Европа много препарати са забранени, така че е възможно проблемът да идва и от това - моя близка се бореше месеци наред с мишка (или мишки) в Лондон - като си идва тук купува лепкащи тетрадки, даже мислеше да си вземе котка от България.

Една идея - вземете от лепкащите тетрадки за мишки и сложете на различни места из жилището. Където се налепят повече насекоми - значи гнездото им е близо.

Пръскане напосоки няма да помогне много, потърсете, ако намерите гнездата им, или ако не ги намерите - навсякъде се пръска, вкл. ъгли, первази, ниши за тръби, зад шкафове. В старо жилище ли живеете?

Преди много години в България пак е имало много дървеници. Доколкото знам от баба, изтребват ги ефективно чак като започват да третират с ДДТ. Забранен е, но е бил супер ефикасен срещу тях.

# 6
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Купете си препарат Ейкън/има в Хоуммакс/ и сами си напръскайте,всичко в това помещение трябва да бъде изпрано на 60 градуса.Фирмите за паразити не се справиха при леля ми!Само това помогна.Има инструкции на самия препарат, но ще се наложи да спите в друго помещение след пръскането.За по сигурно няколко дни подред пръскайте!

Общи условия

Активация на акаунт