Обсесии/ Липса на баланс в живота

  • 365
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11
Здравейте!
От известно време се анализирам, защото виждам в себе си неща, които ме смущават и едно от тях е следното: забелязвам, че в живота си, все намирам нещо, към което да се “фиксирам” по ужасно нездравословен начин и да правя целия ми живот да се върти около него, забравяйки за всико останало.
Забелязах го за първи път като съвсем малка (сигурно съм била на 5-6 годинки) с нездравословното ми “зарибяване” по едно детско сериалче.
После, като тийнейджър, новата ми мания стана футбола (гледане, не спортуване) -  превърна се в център на моята вселена - ставах с мисли за предстоящите мачове, лягах броейки дните до началото на идния сезон - за броени месеци се превърнах в енциклопедия по въпроса и правех и невъзможното, за да си следя любимите първенства (дори и за сметка на недостиг на сън).
Последва нова мания, отново като тийнейджър - реших да отслабвам. Хвърлих се и там с пълни сили, останах кожа и кости, развих анорексия и все пак, със започването на университет и промяна на фокуса към учене, успях да я преборя.
Завърших уни, започнах работа и това се превърна в новата ми обсесия - поемах всички проекти, ставах с лаптопа, лягах с лаптопа, спях по 5-6 часа на нощ и намирах живота си за перфектен - шефовете ме обожаваха, чувствах се супер успешна…но: уикендите умирах от скука, защото центрирайки се върху работата, без нея животът ми беше ужасно празен.
С жъненето на професионални успехи получих и оферта за страхотна нова работа. Приех я. Тръгнах си от старата фирма и се замислих как целият ми труд остана там. Да, с усилията си създадох чудесни неща, но нищо от това не остана с мен.
Това ме накара да отместя фокуса от работа към личен живот - сега работя балансирано, но новата ми мания е създаването на успешна връзка - пак нездравословно много се центрирам над партньора, притискам го едва ли не и цялото ми настроение се определя от настроението във връзката.
Животът ми изглежда някак празен - имам работа, приятели и хобита но някак слагам огромен фокус върху само един сегмент от живота си и не знам как да стана по-умерен човек, който успява да отделя внимание и да получава радост/да се наслаждава и на други неща в живота си, без да се фиксира над само едно нещо, около което да се върти цялата му вселена…Ако имате някакви съвети, ще съм благодарна.

# 1
  • Мнения: 2 474
Основният ми съвет е да започнеш да посещаваш психолог, някъде нещо още от детството ти те е травмирало (вероятно става дума скрита травма), за да продължаваш и в зряла възраст да се фокусиращ като идея-фикс върху даден аспект от живота ти. Особено щом си стигнала до анорексия. Не знам дали тогава си посещавала такъв специалист, но сега определено вече е крайно време, защото това са натрапчивости, които са нездравословни и ако досега си се справяла с тях, то при изграждане на връзка с партньор ще ти бъде много трудно. Пък камо ли, ако решиш да имаш деца.
Тъй че търси подходящия за теб специалист, невинаги първият се оказва най-успешен, трябва да усетиш, че това е човекът за теб. Поне при мен така стана, смених няколко, докато стигна до тази, която наистина откри още в самото начало корените на моите проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт