Домашен прах за пране… и сапун.

  • 952
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Преди време си бях купил един прах за пране на Амалина. Хубав е, върши ми добра работа, но в последствие открих, че е доста лесно да се направи прах за пране в домашни условия и реших да пробвам!

От Амалина са качили следната рецепта в сайта си:
- 300 гр сода за хляб
- 50 гр настърган домашен сапун
- 30 гр смляна морска сол
- 30 капки етерично масло


Ето и линк към техният сайта и самата рецептата:
https://amalina.eu/pochistvane/domashen-prah-za-prane/
Ако не сте чували за марката, бих казал че правят хубави неща.

По тяхната рецепта половината сода се пече на 200°С за 30 минути, за да се получи натриев карбонат, познат на българският пазар като сода за бъчви или калцирана сода, но тя се продава и по магазините. След това всичко се смесва заедно и готово. За едно пране препоръчват да се слагат 2 супени лъжици.

До тук добре. Направо си купих готова сода за бъчви, даже и сапун съм взел, но не ми харесва, защото има някакъв отвратителен аромат. Не че не мога да намеря алтернативен вариант, но така и така не съм правил сапун никога, реших да пробвам да застрелям два заека с един куршум.


Сега обаче остава да разбера следните неща:

1. Някой пробвал ли е тази рецептата за прах за пране или друга аналогична? Някакво мнение и съвети?
2. Колкото до сапуна: някаква рецепта и начин на приготвяне? Като все пак да спомена, че ще се ползва за пране, не за ръце, и искам да стане хубав!
3. Знам че от най-различни мазнини става сапун, но за пране ще има ли съществена разлика между свинската маз и зехтина?


ПП Знам че не е лесно да се прави сапун, но това не ме плаши. Викам да пробвам, пък ако не стане ще взема готов.

# 1
  • Мнения: 4 572
А какъв е смисълът?

Сапун се прави от мазнина, която се вари и осапунява със сода каустик. Не е трудно, но има дребни тънкости, а работата със сода каустик е много опасна.

Технологията със зехтин - тип "кастилски сапун" сигурно няма разлика, можеш да си потърсиш рецепти. Една приятелка произвежда и продава кастилски сапун от зехтин, но го прави в промишлени количества.

Етеричното масло често предизвиква алергии. Ако се сложи в загрята смес, то много лесно се изпарява и не остава аромат. Пробвала съм да ароматизирам домашен сапун, никакъв ефект няма. И честно казано, не виждам някаква съществена разлика между домашно варен сапун и сапун за пране, освен цвета и аромата, ако има изобщо аромат.

Покрай Женския пазар в арабските магазинчета продаваха сирийски сапун - със зехтин, по много стара технология. Питай за сапун от Алепо.

И накрая - в магазините е пълно с какви ли не препарати, прахове и сапуни за пране. Не си мисли, че домашният ще е по-хубав.

# 2
  • Мнения: 12 780
Свекърва ми правеше по-рано сапун от мас. Миришеше ужасно! Тя е еко-манячка и си прави всякакви неща домашно.
Щом те влече... Аз не бих се занимавала, след като хората са се потрудили, нямам алергия от тези препарати, а и със сигурност те ще изпират по-добре - имам такава вътрешна убеденост.

# 3
  • Мнения: 4 572
Хубавият домашен сапун не би трябвало да мирише на нищо. Като изпереш остава един лек, свеж аромат на чисто.

Ако се прави с гранясала мазнина или лой, тогава мирише, и прането мирише, и въобще - вкарваш се в такъв еко-филм, че предпочитам алергиите.

Авторът не пише по каква причина иска да си бърка домашен сапун и прах. За алергични хора има достатъчно варианти по магазините. Отгледах бебе, което се изриваше от какъв ли не препарат за пране. От сапун за пране, магазинен, не се изриваше и е далеч по-лесно от това да варя и да пека сода.

Не знам и тая комбинация от препечена сода и морска сол дали не съсипва пералнята.

# 4
  • Мнения: 1 574
Едно време баба ми си переше чаршафите и само с настърган домашен сапун от свинска мас в Перла-та когато нямаше прах и се изпираха, та с него на 60-90 градуса става и без останалите съставки. Но доколко съвременна пералня ще понесе подобни експерименти за дълго, не се знае.

# 5
  • Мнения: 4 572
Аз съм прала със сапун за пране (не домашен) бебешките дрехи, но между тях си перях останалите с нормален. Сапунът ми се струва, че се отлага повече и може да повреди пералнята.

Бивша шефка на майка ми, от желание за икономия и "еко", пускаше калъп сапун с прането в автоматична пералня. По някое време спира цикъла, отваря, изважда го и пусна отново на изплакване. Ама тя и косата си миеше с домашен сапун и твърдеше, че от шампоаните ще стане суха, изтощена, ще окапе и няма да изглежда добре.

# 6
  • Мнения: 12 125
Скрит текст:
Преди време си бях купил един прах за пране на Амалина. Хубав е, върши ми добра работа, но в последствие открих, че е доста лесно да се направи прах за пране в домашни условия и реших да пробвам!

От Амалина са качили следната рецепта в сайта си:
- 300 гр сода за хляб
- 50 гр настърган домашен сапун
- 30 гр смляна морска сол
- 30 капки етерично масло


Ето и линк към техният сайта и самата рецептата:
https://amalina.eu/pochistvane/domashen-prah-za-prane/
Ако не сте чували за марката, бих казал че правят хубави неща.
По тяхната рецепта половината сода се пече на 200°С за 30 минути, за да се получи натриев карбонат, познат на българският пазар като сода за бъчви или калцирана сода, но тя се продава и по магазините. След това всичко се смесва заедно и готово. За едно пране препоръчват да се слагат 2 супени лъжици.
Скрит текст:
До тук добре. Направо си купих готова сода за бъчви, даже и сапун съм взел, но не ми харесва, защото има някакъв отвратителен аромат. Не че не мога да намеря алтернативен вариант, но така и така не съм правил сапун никога, реших да пробвам да застрелям два заека с един куршум.


Сега обаче остава да разбера следните неща:

1. Някой пробвал ли е тази рецептата за прах за пране или друга аналогична? Някакво мнение и съвети?
2. Колкото до сапуна: някаква рецепта и начин на приготвяне? Като все пак да спомена, че ще се ползва за пране, не за ръце, и искам да стане хубав!
3. Знам че от най-различни мазнини става сапун, но за пране ще има ли съществена разлика между свинската маз и зехтина?


ПП Знам че не е лесно да се прави сапун, но това не ме плаши. Викам да пробвам, пък ако не стане ще взема готов.
Процесът за получаване на натриев карбонат не е толкова лесен, да изпечем само содата бикарбонат...
Пари да ми дават, това дето го описваш няма да го пробвам.

# 7
  • Мнения: 2 113
По съвет на дерматолог слагам по 1 с.л. сол към праха за пране. За улеснение съм я разбъркала направо в праха за пране.

# 8
  • Мнения: 12 125
Къде се "изпари" последното мнение на автора?!

# 9
  • Мнения: 10
Къде се "изпари" последното мнение на автора?!

Както и предишното мнение започна:

Жени…

Като им кажеш нещо дето не искат да го чуят… Или чуват нещо, което им харесва, или просто не чуват нищо.

Питайте модераторите. Сигурен съм, че ще знаят по-добре. Освен ако и това мнение не се изпари потвърждавайки думите ми.

Общи условия

Активация на акаунт