За сваляне на висока температура чрез увиване в мокри чаршафи

  • 17 175
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 114
Много моля да се въздържате от иронични забележки и емотикони като  Mr. Green.
Най-малкото е неуместно. Всеки, който е преживял притеснението детето му да вдигне висока /40 градуса/ температура, разбира, предполагам....
Очевидно мненията са коренно различни.

Учудва ме много категоричността на някои, които нямат медицинско образование, а отричат прилагането на този метод.  Thinking
Дами, какво ви дава право да смятате , че сте прави?

# 31
  • София
  • Мнения: 558
Много моля да се въздържате от иронични забележки и емотикони като  Mr. Green.
Най-малкото е неуместно. Всеки, който е преживял притеснението детето му да вдигне висока /40 градуса/ температура, разбира, предполагам....
Очевидно мненията са коренно различни.

Учудва ме много категоричността на някои, които нямат медицинско образование, а отричат прилагането на този метод.  Thinking
Дами, какво ви дава право да смятате , че сте прави?
Какво лошо виждаш в  Mr. Green  Забележката ми не е иронична, а абсолютно ТОЧНА....и много УМЕСТНА!
Едно и също е да скочиш в ледена вода с нормална температура на тялото /напр. в морето през зимата/ и да се обвиеш със студени чаршафи при повишена телесна температура. По друг начин не виждам как бих го описала за да стане ясно!  Rolling Eyes
А колкото до мен...имам медицинско образование, работя достатъчно дълго време и то в място, където температури от типа 37-37.5  "не са температури", а където 39-40 са ежедневие.....при деца и при възрастни...  Самата имам две деца и даже преди два часа синът ми имаше 39.6 ректална температура /измерена в дупето/ и в момента си спи спокойно в леглото... Никога не съм прилагала мокри чаршафи на дете и няма да приложа, това е садизъм и незнание в днешно време!  #Crazy
Не виждам друг начин да покажа какво би станало при този "метод" освен описаното по-горе! Всеки подобен опит за рязко смъкване на повишената телесна температура може да доведе до ШОК! А това вече наистина би изплашило дори знаещите, камо ли обикновенните майки....

# 32
  • Мнения: 1 114
А колкото до мен...имам медицинско образование, работя достатъчно дълго време и то в място, където температури от типа 37-37.5  "не са температури", а където 39-40 са ежедневие.....при деца и при възрастни...  Самата имам две деца и даже преди два часа синът ми имаше 39.6 ректална температура /измерена в дупето/ и в момента си спи спокойно в леглото... Никога не съм прилагала мокри чаршафи на дете и няма да приложа, това е садизъм и незнание в днешно време!  #Crazy

На това "място, където работиш" как смъквате температура от 39-40 градуса?
И хайде нямаше нужда да обясняваш...Всички знаем какво е ректална температура.
Едва ли лекарите,  които ме посъветваха за обвиването в чаршаф са "садисти" и "незнаещи". Naughty

# 33
  • Мнения: 5 531
Наистина може би по-нетравмираща е банята с топла(хладка) вода. И температурата се сваля бързо. Моята дъщеря прави гърч при висока температура. Ние нямаме подобни случаи в рода ни, но ето че детето ми прави. Аз не бих оставила детето си с температура 39,5 и да чакам да я свали само с температуропонижаващи лекарства, защото при нас може да последва гърч. И никой родител не е застрахован от това.

# 34
  • Мнения: 6 461


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151085.0
Еduina
Цитат
От народната медицина - сок от прясно изцеден лимон- сваля Т за 15 минути. Когато си с Т, сока не ти се струва кисел, така че захар не му трябва
Определено това е вярно  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 558
На това "място, където работиш" как смъквате температура от 39-40 градуса?
И хайде нямаше нужда да обясняваш...Всички знаем какво е ректална температура.
Едва ли лекарите,  които ме посъветваха за обвиването в чаршаф са "садисти" и "незнаещи". Naughty

Явно не са достатъчно знаещи!
С интравенозни медикаменти /парацетамол, аналгин - много ефективен в такъв случай/, студени компреси на определени места по тялото и за кратко време и венозни вливания. В домашни условия се прави същото, но течностите се приемат през устата по обясними причини...При обвиванията не става въпрос за стрес, а за ШОК! Което е,  меко казано, много сериозно и тежко състояние!

# 36
  • Мнения: 56


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=151085.0
Еduina
Цитат
От народната медицина - сок от прясно изцеден лимон- сваля Т за 15 минути. Когато си с Т, сока не ти се струва кисел, така че захар не му трябва
Определено това е вярно  Peace

Аз съм чувала за сок от портокал.Действа убодряващо и тонизиращо за организма.Сладко е течност е и детенцето го пие с удоволствие.

Моят син вече два пъти вдига Т над 39градуса.Първия път бяхме толкова изплашени и не знаехме какво да правим.Давахме му противотемпературни ,но не спадаше.Извикахме бърза помощ.Когато дойде лекарката ни посъветва да намокрим ританки с хладка вода,да ги обуем до дупето без да стигат до кръстчето,след това да го завием с нещо сухо и плътно.Каза че ако не пада може да сложим мокри кърпи и на ръчичките,но в никакъв случай обвиване с чаршаф(обвиването с чаршаф предложи моята свекърва която е медицински работник).Разбирате ли мисля си че може би се правят все нови и нови проучвания за методите на лечение и има лекари и медици които се поучавт,а има такива които просто вярват в това което са учили и отричат новите методи.Малко объркано стана дано сте ме разбрали.Едно време преди много много години лекарите са смятали че не е необходима стерилност,но не са били прави.Това с чаршафите е било преди когато не се е знаело до какво точно ще доведе или може да доведе.

Онияден когато дечко вдигна Т му правихме компрешчета на китките и крачетата с оцет.На челцето с вода,оцет и сода защото там кожата е по финна.Когато не падаше му слагахме ританките намокрени с хладка вода.Давах противотемпературни всякакви видове прес 2-3 часа.Според мен на моето дете най-добре му влияе Нурофен.Вода на малки глъдки през чести интервали.Когато Т паднеше под 38.5 го слагахме да спинка и постоянно го пипаме то си личи като вдигне над 38.5 започва да пламти и пак на ново процедурите и така до сутринта,когато Т спадна до по-нормални и безопасни нива.На другия ден имаше Т до обяд.Като го сложих да спи се припоти и от тогава се чувства по-добре.Дано опасноста е преминала.Отказах да му дам антибиотик.Давам му само Оксцилокопциум и Изоприносин(някво противогрипно)

Последно да кажа,че стана много дълго.Запазаете самообладание,че дечко всичко разбира.Знам че е трудно съдейки по себе си първия път как реагирах.Дано каквото и да става да няма усложнения и нека дечицата ни бъдат по-здравички.

# 37
  • Мнения: 539
с риск да се повторя ще кажа, че според мен най-удачният вариант е влажни обтривания (както на мен мн. доктори са ми казвали) на скънките, без корема и гърдите.

# 38
  • Мнения: 1 883
Едва ли лекарите,  които ме посъветваха за обвиването в чаршаф са "садисти" и "незнаещи". Naughty
Естетвено , че не са садисти , но са с остарели знания и малко по малко се интересуват от последствията за детето  , от родителите  PeaceАз също мисля , че е доста ТРАВМИРАЩО  това чудо с чаршафите. Ваничка с хладка вода е много по приемлив вариант .  Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 13 206
Досега ми се е налагало да свалям Т по тоз начин само веднъж.. Обаче не съм увивала детето с чаршаф. Аз знам така.... идеята е да се охлади кръвта един вид... затова се слагат компреси на местата където минават големи кръвоносни съдове.. Слага се компрес на бедрата, на подмишниците, чорапи на краката напоени с вода и оцет и на челото. НИКОГА в областта на СЪРЦЕТО!!!!
Предполагам, обаче, че ако е над 40 градуса температурата хладната вана е по-удачна...
Все пак трябва и да се внимава да не се сваля рязко Т. Да не дадеш някакво температуропонижаващо и да го увиваш с чаршафи. Аз това съм го правила след като не е подействал панадола.. А от моята лекарка знам как да свалям Т над 39,5... Давам през устата нурофрн и едновременно с това в дупето свещичка ефералган примерно. Двата препарата трябва да са различни. Да не дадеш и панадол през устата и панадол в дупето...

# 40
  • София
  • Мнения: 3 421
 Сваляла съм температура така само един единствен път и няма да повторя повече.
 Дъщеря ми беше малко под годинка и вечерта късно вдигна висока температура - 39.5 - не спадаше от лекарствата.
 Бях сама със сестра ми и само за това се сетихме, това бяхме чували. За пръв път се сблъсквах с такъв проблем.
 Детето ревеше така, че си загуби гласа.
Лекарката като дойде каза, че вече сме овладяли ситуацията и да я оставим да спи леко облечена и леко завита.
 Никога няма да повторя това на някое дете.

 А после разбрах, че рязкото сваляне на температурата е било много опасно.

А от моята лекарка знам как да свалям Т над 39,5... Давам през устата нурофрн и едновременно с това в дупето свещичка ефералган примерно. Двата препарата трябва да са различни. Да не дадеш и панадол през устата и панадол в дупето...


 И аз така процедирам. А щерката като по-глояма мога да придумам да сложи нещо студено под мишниците - от фризера нещо увито в хавлия.

# 41
  • Мнения: 957
Като дете съм вдигала 39,5-40 С и майка ми ми е слагала кърпа напоена с вода и оцет на челото.  Помня, че мирищеше гадно, но помагаше и по този начин температурата падаше.

# 42
  • Мнения: 2 792
 Да, аз съм използвала този метод и при двамата. Последно при Момчил миналата седмица, когато независимо, че пи Нурофен  40 минути след приема температурата продължаваше да се покачва и не се повлияваше, стигна 40 градуса, не съм го държала увит като пашкул, просто мокрия чаршаф се налага леко около тялото и овладяхме температурата, не е спаднало рязко, постепенно се повлия.
 Димана предпочита мокрите кърпи на челото, при висока температура преди 2 години и аз изкарах тежък грип с температура между 39.5-39.8 и тогава открих колко приятно нещо е да можеш да си охладиш горящата глава  Grinning
 
 

# 43
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз пътк пълня ваната с малко по-ниска от телесната температура.
1-2 градуса или просто на пипане да е малко по-хладка.

И температурата спада без мирис на оцет.

Общи условия

Активация на акаунт