Електронни рецепти - антибиотици и лекарства за диабет

  • 770
  • 13
  •   1
Отговори
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Здравейте. Наскоро разбрах, че са вкарали електронните рецепти. Бях в чужбина за малко и съм изпуснала кога се е случило. Приемам метформинов препарат и днес в аптеката ми искаха електронна рецепта, която нямам. Не го пия на своя глава, изписано ми е от ендокринолог преди време и си взимах с хартиената рецепта.

Сега лекарствата ми свършват, имам няколко хапчета, а не мога да си купя.

Да се моля ли на личната да ми пусне рецепта?

Тази рецепта еднократна ли е? Всеки път ли трябва да ми я пускат за всяка опаковка лекарство? Все пак го пия постоянно, а не като антибиотик, еднократно?

Отчаях се вече, не знам какво да правя с тези рецепти.

Мога да отида на ендокринолог, но ще губя време да чакам да дойде ден за преглед, а аз няма да имам лекарство до тогава. Sad

# 1
  • Мнения: 46 518
Заболяването ти регистрирано ли е в системата?

Не следя новините и изпаднах в подобна ситуация. В аптеката ми казаха да ида пак при ендокринолога или личната да ми издадатат електронна рецепта (с валидност 6 месеца). Ендокринологът ми не работи по касата, затова избрах личната. Тя още не беше наясно със ситуацията, един ден след промяната и ми пусна рецепта само за 2 кутии, които ще ми стигнат за 2 месеца.

Пробвай на първо време при личния лекар, докато успееш да отидеш на ендокринолог.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Личната въобще не знае, че имам такова заболяване. Ходя си при частни ендокринолози и не ползвам направления. Тя е доста незаинтересована и никога не е коментирала здравния ми статус. Ако съм с настинка или грип просто се лекувам сама, максимум болничен да взема и това е. Общо взето полза от личната нямам, не знам в каква система трябва да ми регистрира заболяването. Имам стари амб листа от ендокринолога.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 36 606
Преди два дни купувах АБ за дъщеря ми, с гнойна ангина е. Личната пусна електронната рецепта, отидох в аптеката, казах ЕГН на детето, дадоха ми точно една опаковка. Попитах не мога ли да взема две, казаха не. Колкото е изписала личната, толкова дават. Ако се наложи втора, отивам и ми пуска нова електронна рецепта.

Какъв е проблемът да си отидеш пак на частен? Не се чака чак толкова много.

# 4
  • Мнения: 46 518
Във вашия случай личният няма да може да издаде рецепта. Освен да отидете с документите и да пробвате да ви впише заболяването, тогава вече ще може.

За ендокринолог на частно не се чака. През супердок можете да прегледате свободните часове за доста лекари.

И аз ходя на частни енддокринолози, но веднага след като ми откриха заболяването, докторът ми издаде нужните документи и каза, че трябва да ги занеса на личната, която да ги регистрира в системата. Той е трябвало да ви го каже, личният лекар нито може да постави такава диагноза, нито знае къде сте ходили на частно.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Идеята ми беше личната да пусне рецептата електронно, като я помоля по телефона. На работа съм, лекарствата ми са свършили. Трябва да отсъствам от работа, за да ходя на ендокринолог на частно другата седмица, примерно вторник, сряда. До тогава няма да имам лекарства, а в супердок ще ида при някой случаен, който ако се заяде пак не решавам проблема. Sad

Въобще нямах представа, че личната трябва да вписва нещо някъде. Винаги ходя на частно (фонд) и се лекувам само така. Личната дава час за след три дена и като си болен, последният път оздравях, докато ми дойде час за прегледа. Sad

# 6
  • Мнения: 46 518
Не знам. С моята лична не успявам да се свържа по телефона, а и да се свържа, държи на живо да се ходи...

Има работещи ендокринолози в събота.
Ако не искате при случаен, звъннете на този, който ви е издал предишната рецепта, дано се съгласи да я поднови с електронна.

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Лекарката спря да работи в София, само в друг град е вече. Преди години ми беше дала рецепта и ползвам нея, не съм я сменяла. След това ходих при други ендокринолози, общо взето лечението ми е същото… рецептата ми сигурно е на 4 години.. нямам лекар, който да ме познава и да ме помни до толкова, нито им имам телефоните. Последно ходих при Влахов. Имам амбулаторни листа, ако личната има как да изпише лекарството, мога да докажа, че имам проблем. Пазя изследвания и всичко.

За събота и да има, късно е вече. Днес разбирам, че и моето лекарство е с такава рецепта. Ще звъня на личната, ако не помогне, вторник отивам на някакъв ендокринолог, който има час.

# 8
  • София
  • Мнения: 28 579
Първо питай дали може да ти издаде ел. рецепта.

# 9
  • Мнения: 25 750
Първо се успокойте. След това запознайте личния си лекар със цялата документация с която разполагате и си поискайте рецептата да бъде подновена в електронен вид.

Живея в държава където рецептите са само електронни, свиква се.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 36 606
Пила съм известно време метформинов препарат, нямам впечатление, че е чак такава трагедия, ако се пропусне няколко дни. Наистина малко по-спокойно. И да, понякога се налага и да се отсъства от работа, не е чудо невиждано.

# 11
  • Мнения: 25 620
Пила съм известно време метформинов препарат, нямам впечатление, че е чак такава трагедия, ако се пропусне няколко дни.

Метформин се почва и спира по схема, не трябва да е рязко.

# 12
  • Мнения: 3 157
Чак схема на започване и спиране няма.Започва се с по-ниска доза за да не се получи разстройство.Каква е тази пуста система, в която трябва да се регистрират заболяванията-не знам да има здравно досие при нас.Ако се ползва НЗОК-ясно, че се подава заболяването, регистрира се и чак тогава от НЗОК заплащат частично лекарствата за него, но ако човек си го плаща, за каква система става дума?

# 13
  • Melmak
  • Мнения: 3 011
Ъпдейт: бях при личната. Занесох й изследвания от вчера, които правих от профилактичните в работата, но си доплатих един инсулин. Поне да имат някакво доказателство за завишените ми нива.

Пуснаха ми рецепта за многократна употреба в рамките на 6 м. След това трябва нова. Тя не знаеше, че имам такова състояние, защото не съм споделяла с нея.

Общи условия

Активация на акаунт