Пловдивски университет

  • 835
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15 601
Здравейте. Търся мнения относно специалностите Софтуерно инженерство и Информатика в Пловдивския университет - кандидатстудентски изпити, балообразуване, ниво на обучение, доволни ли сте вие, като родители и вашите деца от университета, има ли общежития и всичко свързано с тези две специалности, за което се сетите.
Ще съм безкрайно благодарна на всяка една информация.

# 1
  • Мнения: 1 928
За специалностите не знам, но моя позната учи 3- та година в Пловдив и е на общежитие .

# 2
  • Мнения: 66
Здравейте. Търся мнения относно специалностите Софтуерно инженерство и Информатика в Пловдивския университет - кандидатстудентски изпити, балообразуване, ниво на обучение, доволни ли сте вие, като родители и вашите деца от университета, има ли общежития и всичко свързано с тези две специалности, за което се сетите.
Ще съм безкрайно благодарна на всяка една информация.
Изпити и балообразуване - нещата се менят през годините, има информация в сайта, но с добър успех по информатика/математика би трябвало да може да се влезе, не е толкова труден изпита както в СУ.

Общежития - факта е, че сградата на факултета е в края на града и на повече от километър от жилищни квартали, а има ново общежитие точно до сградата. Съответно ако живееш на квартира ще ти трябва транспорт до факултета (има доста автобуси, защото има и гимназии там), а ако живееш на общежитие ще ти трябва транспорт за да идеш в града за магазини/заведения, съответно ще е полезно сам да си готвиш. Но на общежитията е малко късмет с какви хора ще се паднеш, ако обичат само да купонясват няма да е добре, защото специалността изисква много учене и то точно вкъщи, извън университета.

Обучението е приемливо, но не на твърде високо ниво откъм изисквания за студентите, и програмата е по-лека и разчита на самоподготовка. Което не е проблем, защото такова е естеството и на професията, доста разчита на самостоятелно, постоянно учене.

Във връзка с това, тъй като пазара се засити а наплива не спира, ще е доста трудно следващите години да си намериш добра работа като младши специалист. Затова има смисъл да се записват тия специалности само ако човек наистина е мотивиран да чете и да практикува постоянно и самостоятелно, университета е предимно за насоки и рамка, проверка на знанията и запознаване с бъдещи колеги. Е, има и някой трудни дисциплини които университета те кара да научиш, вместо да ги игнорираш, така че и от това ще има полза. Но далеч не чакайте на него, каквото се преподава там два пъти повече трябва да научите като теория сами вкъщи и да си правите самостоятелни проекти, ако искате да може да си намерите работа.

# 3
  • до морето
  • Мнения: 152
Пловдивски университет е бутафория на университет. Синът ми учи там втора година и той и аз съжаляваме, че кандидатства там, а не във ВТУ. Неговата специалност е лингвистика с 2 езика и ИТ.
Нищо не учат, часовете са смешно малко, има по 2 дни от седмицата в които няма нищо. Програмата е направена за удобство на преподавателите, а не в полза на студентите. Давам пример - по единия език има часове само в 1 ден от седмицата и те са слети, без да са предвидени почивки както е по закон. На практика се получава, че вчесто 6 уч.часа те взимат 4.5 учебни часа. И това е за цялата седмица. 60% от учебните часове са извънаудиторни т.е. самоподготовка и всъщност те не съществуват, а би трябвало да са - проекти, практики и т.н. Правихме справка с учебното разписание на същата специалност в друг университет. Еми нищо общо няма! Убедена съм, че качеството им на образование в повечето специалности е подобно. Моето мнение е - бягайте от този университет!

# 4
  • Мнения: 66
Пловдивски университет е бутафория на университет. Синът ми учи там втора година и той и аз съжаляваме, че кандидатства там, а не във ВТУ. Неговата специалност е лингвистика с 2 езика и ИТ.
...
Това не е специалност от областта на информатиката. Може там да не е добро положението, но недостатъците които сте изброили (малко часове и повече време за самоподготовка) не са толкова голям проблем за информатиката.

Общи условия

Активация на акаунт