Медицина в Англия (чужбина)

  • 2 526
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Здравейте,

Дъщеря ми учи биология и химия в НПМГ и след 3 години завършва. Има желание да учи медицина, ще й се в чужбина, предпочита Англия. За мен Германия е по-достижимо и реалистично, но всякакви такива идеи за образование в чужбина са ми много абстрактни и хабер си нямам как става. По принцип знае английски и немски.

Някой може ли да разясни съвсем накратко отгоре-отгоре как се случват нещата, за да може тя да си прецени отрано дали да се подготвя или да си остане за нашия си софийски МУ Simple Smile

За мен прекрасен вариант би бил да си учи в бг, пък после ако иска, да ходи да работи из "Европата".

Благодаря за отделеното време.

# 1
  • София
  • Мнения: 35 098
Първо трябва да си прецените дали може да заплащате сумата от 9000 паунда годишно, после да отидете при консултант, който да ви обясни многото изисквания и срокове за кандидатстване.

# 2
  • Мнения: 3 200
Медицина за българи във Великобритания е мисия невъзможна. Възможно е да има изключения, аз поне не знам за такива.
Да почнем с това, че английският не може да бъде "по принцип знае".
След това изискванията са такива, че ги покриват почти само британците.
Влезте в UCAS и ги вижте.
За Германия - да. Има много българи учили и учещи медицина там. Предимно от немските гимназии.

# 3
  • Германия
  • Мнения: 3 431
В Германия много трудно се влиза медицина, успехът трябва да е 6,00 иначе почти няма шанс.

# 4
  • Мнения: 25 610
Медицина за българи във Великобритания е мисия невъзможна. Възможно е да има изключения, аз поне не знам за такива.

Аз знам. Оксфорд как ти звучи? Simple Smile
Но влизането е трудно и сложно. Първо се изкарва тяхна диплома за средно, после се кандидатства и т.н. по каналния ред. Перфектното владеене на езика се подразбира.
Медицината и на български е една от най-тежките специалности, не вярвам, че някой ще може да се справи, ако знае чужд език само „по принцип“.

# 5
  • Мнения: 597
Великобритания не е в Еврпейската Общност. Проверете дали се признават дипломите в ЕО.

# 6
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 397
За Германия пълния отличен от дипломата е само началото на изискванията за да може кандидатът да бъде допуснат до 8-часовия приемен изпит, включващ доста обширно тестване за логично мислене, бързина, физика, химия, биология,   математика, както и въпроси и задачи от куп други области, което означава високо ниво на владеене на немския, също и  съответния езиков сертификат удостоверяващ ниво С1. Дано се включи една потребителка с подробностите, че аз дори името на изпита не можах да запомня задълго, бях се интересувала преди повече от 3 години. Друго за което са ви споменали по-горе са консултанските фирми занимаващи се с оформяне на документи за кандидатстване, можете да посетите някоя такава. Там ще ви кажат и за нужния хорариум по физика, защото след разделянето на средното образование на 2 гимназиални етапа, часовете може да се окажат недостатъчни. До кандидатстването  ученичката да държи високо ниво по всичко в училище, да избере и вариант Б, ако това е МУ София, от 11-12ти клас да започне подготовка за КСК по неговия формат.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 15:44 от Беллора

# 7
  • Мнения: 99
9 000 паунда е ОК, очаквах повече, на теория мога да ги прежаля.

Знам за сертификатите за английски, аз самата имам такъв, CAE, не знам дали имат още такова нещо. Нямам спомени да беше кой знае какво, изкарах едно ниво под максималното без да уча, трябваше ми за тапия пред работодатели.

За дипломата, която се приравнява към тяхното средно ще е интересен въпрос. Нашето средно се разделя след 10ти клас и двете последни години учат само профилиращи предмети. Това прави изкарването на пълно 6 по-лесна работа, защото те учат основно профилиращите предмети, а тя така и така зубри здраво биология и химия и ходи по олимпиади, което е правило в НПМГ.

Консултанти не ми харесва особено, не обичам да ми помагат хора, които имат финансов интерес да не знам сама.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 15:46 от ivana31

# 8
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 397
Високото ниво на подготовката по химия в НПМГ да не ви успокоява, ако дъщеря ви  ще кандидатства в София. Форматът на изпита е специфичен, спазват се определени алгоритми и начини на разписване на задачите, които не се учат в училище, някои учители ги обясняват, но най-често не, затова си трябват специализирани курсове/уроци, т.е. нужен е учител по химия поне като за начало за да подготви кандидата по изискванията за КСК за МУ. На олимпиадите има толкова далечни от изпита за МУ неща, че няма смисъл да давам примери, синът ми също ходеше по олимпиади, но последната година спря за да не си губи времето. По биология може да се подготви сама, трябва да се готви по учебниците препоръчани на сайта на университета. Понеже от училището на детето ви вероятно доста деца ще кандидатстват Медицина, тя постепенно с времето ще започне да научава подробности къде какво се иска. А консултантските фирми са полезни, със сигурност няма да минете без тях, ако се стигне до подаване на документи, защото тук информация с най-пълни подробности едва ли ще получите.

# 9
  • Мнения: 3 200
Медицина за българи във Великобритания е мисия невъзможна. Възможно е да има изключения, аз поне не знам за такива.

Аз знам. Оксфорд как ти звучи? Simple Smile
Но влизането е трудно и сложно. Първо се изкарва тяхна диплома за средно, после се кандидатства и т.н. по каналния ред. Перфектното владеене на езика се подразбира.
Медицината и на български е една от най-тежките специалности, не вярвам, че някой ще може да се справи, ако знае чужд език само „по принцип“.
С българска диплома?
Може... Браво! Sunglasses

# 10
  • Мнения: 99
Високото ниво на подготовката по химия в НПМГ да не ви успокоява, ако дъщеря ви  ще кандидатства в София. Форматът на изпита е специфичен, спазват се определени алгоритми и начини на разписване на задачите, които не се учат в училище, някои учители ги обясняват, но най-често не, затова си трябват специализирани курсове/уроци, т.е. нужен е учител по химия поне като за начало за да подготви кандидата по изискванията за КСК за МУ. На олимпиадите има толкова далечни от изпита за МУ неща, че няма смисъл да давам примери, синът ми също ходеше по олимпиади, но последната година спря за да не си губи времето. По биология може да се подготви сама, трябва да се готви по учебниците препоръчани на сайта на университета. Понеже от училището на детето ви вероятно доста деца ще кандидатстват Медицина, тя постепенно с времето ще започне да научава подробности къде какво се иска. А консултантските фирми са полезни, със сигурност няма да минете без тях, ако се стигне до подаване на документи, защото тук информация с най-пълни подробности едва ли ще получите.

Благодаря Ви!
Аз мислех да я запиша на курсове в МУ последната година, как Ви се струва този вариант?

За Великобритания, да не звучи помпозно, девер ми е преподавател по химия в Кеймбридж. Въпреки това предпочитам да не му увисваме на врата "Чичо, айде да кажеш как става". Дъщерята му е племенничка, има си майка и татко да й берат кахърите за амбициите.

Аз съм по принцип срещу типизирането: "Там не става". С българска диплома моя колежка отиде да учи в Харвард.

# 11
  • София
  • Мнения: 35 098
Става, но едната диплома реално не е нищо.
В Англия се иска и стаж - медицински центрове, старчески домове, беседи, множество изпити, нивото на език е водещо също.

Обърнете се към чичото за насоки по приема най-малко.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 3 359
9 000 паунда е ОК, очаквах повече, на теория мога да ги прежаля.



За медицинските специалности във Великобритания сумите са много по-големи , не искам да конкретизирам , но си проверете .

# 13
  • Мнения: 25 610
Медицина за българи във Великобритания е мисия невъзможна. Възможно е да има изключения, аз поне не знам за такива.

Аз знам. Оксфорд как ти звучи? Simple Smile
Но влизането е трудно и сложно. Първо се изкарва тяхна диплома за средно, после се кандидатства и т.н. по каналния ред. Перфектното владеене на езика се подразбира.
Медицината и на български е една от най-тежките специалности, не вярвам, че някой ще може да се справи, ако знае чужд език само „по принцип“.
С българска диплома?
Може... Браво! Sunglasses

# 14
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 397
ivana31 няма как да знам. Зависи от училището, от нивото и по химия, от учителя в училище дали "разширява" материала, или кара стриктно по учебник. Освен това съм от Варна. Синът ми случи на страхотна учителка в училище, която ги подготвяше там направо по сборниците на университета и не ми е струвало нищо, макар че той имаше подготовка и за София, но до там така и не стигна, на предварителните изпити беше болен, теста му за Ковид отрицателен, но не можеше да стои на крака и пътуването беше изключено (2 седмици преди това с баща му бяхме с Ковид) а когато го приеха във Варна с 1/3 от класа му каза че остава тук. Беше чул че курсовете към Варненския МУ не били добри, знаехме координати на няколко от топ учмителките по химия, но след като една от тях му преподаваше в училище (с колеги се шегуват че трябва да и издигнат паметник в двора на университета Joy) тази грижа ми отпадна. За софийските курсове не мога да говоря, по прицип се спрягат имена на учителки, при които няма празно и курсовете на определена школа но не запомних имена. Хубаво е химията за някой БГ МУ да се учи 2 години, материалът е много и не е лесен, дори за училите доста химия, разделя се на 2 - започва се с неорганична, за която казват че е по леката част, и после органична, за която е нужно повече време.Със сигурност за тези които са я свършили до първи гимназиален етап, подготовката за някой МУ си трябва да е 2 години.. Ако детето е с профил биология и се заеме със сериозно четене с препоръчаните на сайта на униврситета уччебици,може да се подготви без учител за около година.

Ms.Gorgeous е споменала, но мисля че за САЩ и Англия, системата е много различна от нашата и европейската, с българска диплома става, ако се изкара там няколко години т.н. медицински колеж, което въобще обемисля българската диплома, т.е. и с нея и без все тая. Мисля че за САЩ този колеж беше 4 години, следва 4 г. медицина и още 4 специалност, накрая сметката прави 12 години... Нещо такова беше и за Англия, разказвали са ми, но не обърнах голямо внимание. В Германия Франция, Холандия и Италия приемат с българска диплома  специалност Медицина е 6 години както при нас. Затова консултацията с фирма занимаваща се с подготовка на докумеинти е важна, там знаят къде какво е нужно.
А тези 9000 (чувала съм едни цени за Кралския медицински колеж в пъти по толкова, но не обърнах голямо внимание че не ме интересуваше) знам че за Единбург е толкова, но трябва да се умножи Х 2 че издръжката е доста солена.

Последна редакция: чт, 16 ное 2023, 19:17 от Беллора

Общи условия

Активация на акаунт