Хронична умора/Фибромиалгия?

  • 1 112
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 152
Здравейте,
Вече не знам какво ми е, при кого да ида и какво да гледам, като всички лекари казват нищо ти няма.
От месец и половина съм със страшно изтощение, лесна умора и сърцебиене, нямам апетит и свалих много килограми. Замайване и много слаба памет, забравяне, объркване.
Стомаха ми е раздразнен. Болят ме ставите по цялото тяло.
Вкъщи едвам се влача. Не излизам от дома, защото не мога, а когато се налага е само с кола и ходене няколко метра. Тревожността ми е 100%. Според личната е от стрес или изкаран вирус.

Правила съм всякакви изследвания и всички са ок според лекарите. Аз обаче не съм.

Желязото ми е 19
Вит. Д почти на долна, но приемам по 4 капки на ден
Вит. Б12 196, приемам по 1 таблетка под езика

TSH 3.15
TAT и МАТ високи
Ft3 5.19
Ft4 15.13

С Хашимото и Тревожно разстройство съм.
Пия Стимулотон, и Клонарекс при нужда.
Витамини, Магнезий.

Някой като мен?

# 1
  • Мнения: 11 358
Изследване за Епщайнбар?

# 2
  • Мнения: 6 346
По принцип фибромиалгията най-често е свързана и с хипотиреоидизъм, дори изследванията да са в норма. При Вас е очевидно, че сте с хипофункция и имате нужда от хормон. Но дори и да не беше толкова очевидно, има публикации за успешно повлияване и на фибромиалгия, и на поствирусен синдром (отпреди ковид, при други вируси) с терапия с щитовидни хормони. Но от ендокринолог това няма да го чуете, уви.

# 3
  • Мнения: 767
По колко л-тироксин на ден пиеш?

# 4
  • Мнения: 11 358
По принцип фибромиалгията най-често е свързана и с хипотиреоидизъм, дори изследванията да са в норма.

Защо мислите така? Майка ми се излекува от фибромиалгия и няма такова нещо. Покрай нея се запознах и с доста хора с фибромиалгия и също не се потвърждава теорията ви. Малко Рей-Пийт теорията звучи, където се изпада в крайности и всичко е щитовидна или прогестерон.

# 5
  • Мнения: 152
По принцип фибромиалгията най-често е свързана и с хипотиреоидизъм, дори изследванията да са в норма. При Вас е очевидно, че сте с хипофункция и имате нужда от хормон. Но дори и да не беше толкова очевидно, има публикации за успешно повлияване и на фибромиалгия, и на поствирусен синдром (отпреди ковид, при други вируси) с терапия с щитовидни хормони. Но от ендокринолог това няма да го чуете, уви.

Здравейте, по какво се разбира, че имам хипофункция, 3,15 TSH нали уж е в референтните стойности. Забелязвам обаче, че има тенденция да се повишава. Август беше 1 и нещо, а това 3.15 е от преди месец и половина.

Благодаря Simple Smile

# 6
  • Мнения: 767
Щом имаш ТАТ и МАТ над нормата, значи си с Хашимото. Симптомите ти отговарят едно към едно с моите, когато ми е малка дозата л-тироксин. Лятото я намалям, зимата я увеличавам. Сама си я коригирам, защото ми омръзна да ходя при ендокринолога, той прави същото. Когато ми е малко л-тироксина, започва умора, глад, депресия, болки в мускулите и ставите, подуване. Когато ми е много л-тироксина започва едно безпокойство, раздразнителност, треперене, сърцебиене и безсъние. Понякога 25 мкг повече или по-малко на ден правят чудеса с тялото!

# 7
  • Мнения: 152
Щом имаш ТАТ и МАТ над нормата, значи си с Хашимото. Симптомите ти отговарят едно към едно с моите, когато ми е малка дозата л-тироксин. Лятото я намалям, зимата я увеличавам. Сама си я коригирам, защото ми омръзна да ходя при ендокринолога, той прави същото. Когато ми е малко л-тироксина, започва умора, глад, депресия, болки в мускулите и ставите, подуване. Когато ми е много л-тироксина започва едно безпокойство, раздразнителност, треперене, сърцебиене и безсъние. Понякога 25 мкг повече или по-малко на ден правят чудеса с тялото!

Колко време се пие хормон? Тъй като знам, че като се върнат към нормално стойностите, се спира. Но като пак тръгнат над норма, отново се започва. Не се ли въртим в омагьосан кръг така?

# 8
  • Мнения: 767
Не се спира хормонът, защото стойностите пак ще излязат извън норма и симптомите ще се върнат. Това е автоимунно заболяване, организмът произвежда антитела, тя атакуват жлезата и постепенно я унищожават, структурата й се променя. В резултат на това жлезата не произвежда достатъчно тироидни хормони и трябва да се допълва липсата им с прием на синтетични като л-тироксин. Това важи ако Хашимото е с хипофункция. Има и редки случаи, при които е с хипер функция, тогава се приемат други лекарства, които да намалят излишното производство на хормони.
Не знам, на мен симптомите ти ми приличат на хипофункция.
Не трябва да спираш хормоните заради това, че стойностите на TSH, FT3, FT4 са в норма. Те са в норма точно заради приема на хормони!

# 9
  • Мнения: 152
Не се спира хормонът, защото стойностите пак ще излязат извън норма и симптомите ще се върнат. Това е автоимунно заболяване, организмът произвежда антитела, тя атакуват жлезата и постепенно я унищожават, структурата й се променя. В резултат на това жлезата не произвежда достатъчно тироидни хормони и трябва да се допълва липсата им с прием на синтетични като л-тироксин. Това важи ако Хашимото е с хипофункция. Има и редки случаи, при които е с хипер функция, тогава се приемат други лекарства, които да намалят излишното производство на хормони.
Не знам, на мен симптомите ти ми приличат на хипофункция.
Не трябва да спираш хормоните заради това, че стойностите на TSH, FT3, FT4 са в норма. Те са в норма точно заради приема на хормони!

Аз не приемам хормони.

# 10
  • Мнения: 3 122
Прав е Вашият лекар, че е след вирусно. Това е класически пост-ковид (дълъг ковид). А за фибромиалгия се говори, ако продължи поне 6 месеца. Още е рано за такава диагноза.

# 11
  • Мнения: 1 751
Извинявайте за спама, но май няма друга актуална тема? И аз съм със съмнения за фибромиалгия или лаймски артрит, все още в процес на диагностика, минах  невролог и ревматолог с вливки. С хипо и аденом съм, но си пия нужните лекарства от години. Болката е предимно в глезена, но понякога се усеща по целия десен крак и стига до седалището. Предстои ортопед за всеки случай, и за финал съдов. Лудница. Стрес не липсва, с умората явно съм свикнала и не мога да преценя дори как да отговоря на невролога при разпита за анамнеза 🫣 За първи път чух за това състояние.

# 12
  • Мнения: 11 358
Майка ми се излекува с медрол /изписан от лекар/ и след петскенер, който светна цялото тяло.

# 13
  • Мнения: 1
ЗДРАВЕЙТЕ,ЗА ФИБРОМИАЛГИЯ СЕ ХОДИ ПРИ РЕВМАТОЛОГ.ТРЯБВА ДА СА МИНАЛИПОНЕ 3 МЕСЕЦА С СИМПТОМИ.КАТО ЧЕТА ТУКА МИ СЕ ИЗПРАВЯ КОСАТА.АЗ НЕ ЖИВЕЯ В БЪЛГАРИЯ И ЩЕ ВИ КАЖА САМО ЧЕ НЕЩАТА НЕ СА ТОЛКОВА ПРОСТИ И НЕ ОПИРАТ ДО ХОРМОНИ И ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА ,ТЕ СА СЛЕДСТВИЕ ОТ ФИБРОМИАЛГИЯ.

Общи условия

Активация на акаунт