Интервю след години безработица

  • 3 877
  • 60
  •   2
Отговори
  • Мнения: 109
Здравейте, налага ми се да започна работа след повече от година безработица и изключително много ме притеснява въпросът, който очаквам да получа от интервюиращите, а именно каква е причината за безработицата ми. Не бих искала да споделям лична информация с интервюиращите и не знам как да процедирам. Ще може ли да ми дадете съвет?

# 1
  • Мнения: 1 574
Кажи, че си била извън Бг.

# 2
  • Мнения: 711
Друг вариант са семейни обстоятелства, обучение, и пр. Във всеки случай избягвай отговори, които биха те представили в негативна светлина.

# 3
  • София
  • Мнения: 35 101
Казваш, че причините са лични, но вече си на линия за пазара на труда и нямаш търпение.
Има хиляди начини да не споделяш лична информация.

# 4
  • Мнения: 109
Друг вариант са семейни обстоятелства, обучение, и пр. Във всеки случай избягвай отговори, които биха те представили в негативна светлина.

Притеснява ме да не искат подробности, като кажа, че съм била безработна поради семейни причини. Това е истинската причина, но темата е тежка за споделяне.

Казваш, че причините са лични, но вече си на линия за пазара на труда и нямаш търпение.
Има хиляди начини да не споделяш лична информация.

Иска ми се да кажа точно това, но на интервюиращите не им е достатъчно и продължават да искат още информация.

Кажи, че си била извън Бг.

Не съм се сетила. Благодаря за предложението. Може и да се получи.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Не си длъжна да отговаряш на някакви лични въпроси. Като човек каже “лични причини” не би следвало да се пита повече, защото е грозно. Другият вариант наистина е да кажеч, че не си била в България.

# 6
  • Мнения: 711
Друг вариант са семейни обстоятелства, обучение, и пр. Във всеки случай избягвай отговори, които биха те представили в негативна светлина.

Притеснява ме да не искат подробности, като кажа, че съм била безработна поради семейни причини. Това е истинската причина, но темата е тежка за споделяне.

Не следва да искат подробности, това вече ще е простотия. Ако го направят обаче, не споделяш, отписваш ги и продължаваш с търсенето на работа.

# 7
  • Мнения: 2 475
С лъжата за чужбина голям батак може да стане. "Така ли? В коя държава?... В кой град?... Аз имам братовчед там.", "О, значи имате познания по език." и още безкрайно много ситуации на работа после. Лъжите винаги лъсват. По-добре нещо от рода на "Семейството ми преживя тежък период и имаше нужда от моята покрепа и помощ." или нещо друго, максимално близо до истината, но без подробности. Кой нормален човек ще рови в личния живот до толкова?

# 8
  • Мнения: 109
С лъжата за чужбина голям батак може да стане. "Така ли? В коя държава?... В кой град?... Аз имам братовчед там.", "О, значи имате познания по език." и още безкрайно много ситуации на работа после. Лъжите винаги лъсват. По-добре нещо от рода на "Семейството ми преживя тежък период и имаше нужда от моята покрепа и помощ." или нещо друго, максимално близо до истината, но без подробности. Кой нормален човек ще рови в личния живот до толкова?

Случва ми се на всяко интервю да искат подробности какво точно се е случило. Не ми се отдава да лъжа и като се притесня започва да си личи, а не искам да споделям лична информация и става отвратителна ситуация.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Категорично нямат право да ровят за детайли. Лични причини, свързани с полагане на грижа за близък. Без повече информация.
При въпроси, навлизащи в личното пространство, отговор от сорта на "Съжалявам, но темата е тежка за мен, не бих искала да я дискутирам." би трябвало да сложи край на въпросите.

# 10
  • Мнения: 31 694
Лични семейни причини. Или здравословни проблеми.
Ако пък питат какви  точно семейни причини, ами казваш, че са лични и не желаеш да ги споделяш.
Ама не би трябвало да питат.

# 11
  • Мнения: 109
Категорично нямат право да ровят за детайли. Лични причини, свързани с полагане на грижа за близък. Без повече информация.
При въпроси, навлизащи в личното пространство, отговор от сорта на "Съжалявам, но темата е тежка за мен, не бих искала да я дискутирам." би трябвало да сложи край на въпросите.

Благодаря, следващия път ще го кажа. Надявам се да се получи.

# 12
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Разбира се, че няма да отговаряш в конкретика. Не е редно да питат. Отговори както е описала милинка. Това е.

# 13
  • Мнения: 711
А наистина на всяко интервю ли става дума за тази дупка от 1 г.? Това е леко странно, все пак периодът не е толкова дълъг.

# 14
  • Мнения: 109
А наистина на всяко интервю ли става дума за тази дупка от 1 г.? Това е леко странно, все пак периодът не е толкова дълъг.

Да, на всяко. Първоначално си помислих, че няма да е толкова голям проблем, но явно е.

Общи условия

Активация на акаунт