Розов лишей

  • 732
  • 14
  •   1
Отговори
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Здравейте, повече от седмица съм с диагноза розов лишей. Не знам от къде се появи, след пиенето на два поредни антибиотика лъсна и това  Разпространи се за няколко дена по цялото тяло и по-малко на крайниците, по лицето няма . Изписани са ми противоалергични, за имунната система Hayde и уж за сърбежа Topyclair. На своя глава се мажа още със Sudocream и Licoid lipocream, пия чай от коприва и гледам да не се мокря.
И въпреки всичко сърбежа не намалява, чак вече ме "боли" от сърбеж. Най- силен е на гърба и по задните части, явно  триенето на дрехите е по голямо там.
   Моля за препоръки от хора преминали тази гад, как са облекчили този сърбеж. Разбрах че минимума за излекуване  е месец, но поне да не сърби толкова.  Лекарката каза при влошаване да си сложа кортикостероидна инжекция, не съм я купила защо и не знам какво е влошаване, то си беше лошо и  при прегледа. Все едно някой е взел коприва и е натъркал цялото ми тяло. Приемам всякакви съвети за по бързото облекчаване на лезиите.

# 1
  • Мнения: 745
Здравейте! За съжаление, минава бавно и има сериозен дискомфорт. Всичко необходимо сте го направили - използвате противоалергично, кортикостероиден мехлем, друг с цинк, всичко е правилно. Чака се да мине, с лишеите е така. Може да попитате за някакво охлаждащо мехлемче в аптеката или нещо друго, пробва се, но дали ще помогне реално… Тук ситуацията е такава,  че минава много бавно - 5-6 седмици и то в добрия вариант. Най-добре попитайте фармацевтите и пробвайте още нещо, за да видите дали няма да има някакво облекчение. Всичко, което са ви казали и вие правите е по протокол, няма нещо грешно, но с лишеите е такова положението - бавно минават. Не розов, друг вид ми се появявал след дълъг престой лятото на морето, нееднократно, но всеки път доста седмици минават, преди да изчезне. Отиват два месеца при лишеите, трябва с пробване и което на вас помогне.

# 2
  • Мнения: 9 093
Здравейте!
Ще споделя личен опит, с уточнението, че това, което аз имам по кожата - е лишей, но не знам дали е розов. Розово-червени "рошави" петна по кожата, които сърбят много, и като ги почеша, кожата се лющи...
Преди десетина години се сдобих с това чудо, след като заспах на плажа, върху влажна хавлия...целият ми гръб стана в тези ужасни неща. Оттогава, при спарване на кожата - при тренировка, ако не се преоблека, или ми е много горещо - се появяват, вече имам тук там и по раменете, но главно по гърба. Единственото, за толкова години, което ми е помагало е спирт Анти мико бета. Една медицинска сестра в кожен диспансер ми го прошепна, докато бях на преглед - оттогава винаги си имам шишенце, ето дори снощи се намазах и днес вече са кафеви  и не сърбят толкова.

# 3
  • Мнения: 718
На мен ми помогна Джинджира спрей (синята опаковка). Редно е да уточня, че при мен сърбежът беше слаб, но го препоръчах на колега, който беше хванал розов лишей на морето и направо изгаряше - помогна и на него. Има някаква друга разцветка - червена ли беше, оранжева Джинджира ли, не знам, но лекарката му я беше изписала нея и не му помогна. Синята - да.

# 4
  • Мнения: 6 150
Единственото, което работи безотказно за розовия лишей е Адвантан, както и мазане със зехтин. Преди много години го хванах от мерене на дрехи в мола и вече нищо не пробвам преди да е изпрано. Наскоро и дъщерята на моя приятелка се обзаведе с него и по тази схема за седмица мина. Иначе и бяха дали само цинков крем и щеше да се влачи не знам колко време, то се разпространяваше все повече.

# 5
  • Мнения: 4 406
Помня, че мажех Галена Алба.
Със сигурност имаше и друго, но какво..? Ако намеря, ще кажа.

# 6
  • Мнения: 2 472
АЗ го получих това лято и го влачих до октомври. Розовият лишей е вирус. Аз не знам откъде съм го прихванала. Изписаха ми нещо за мазане, от което въобще не ми мина, нещо беше на стероидна основа. Спрях го и започнах да чета и да търся информация. Това, от което видях голяма полза беше един турски сапун със зехтин. Миришеше на сапун за пране, но всеки ден като си взимах душ задължително се миех с него, даже имам още. След това слагах крем здраве с цинк. Това е. Моите петна, обаче се появиха от двете страни на корема и малко към гърдите. Класически пример за розов лишей ,точно по учебник.

# 7
  • Мнения: 745
Кремчето “Здраве”, пудрата - спрей “Джинджира Алба” и “Судокрема” са с цинков оксид, но авторката цинка не я облекчава. Спиртът, както и цинкът горят и затова помагат много при всякакви кожни проблеми - рани, лишеи, пъпчици, шарка и др. Проблемът е, че не на всички хора, много е индивидуално.  Там е работата, че “Судокремът” не помага на авторката и не успокоява сърбежа, а нещо трябва да и помогне, че лишеите минават, но се проточва оздравяването дълго време. Има различни теории в медицината за причините за състоянието, но нито една не е категорична. Че е вирус е само една от теориите, реално обаче категорично доказателство няма и затова повечето лекари се опират на неустановеността. Други вярват в някое от предположенията и не искат да възприемат друго. Това е истината. Не е страшно, ще мине, макар и да е доста неприятно, докато мине. Страшни са тези болести, които нямат оправяне.

# 8
  • в джунглата
  • Мнения: 916
Благодаря на включилите се!
Имам чувството че няма оправия🙁

# 9
  • София
  • Мнения: 3 706
Да дам и аз моите 5 стотинки по темата. Страдала съм от розов лишей. Лекарката смяташе, че е от пробване на дрехи в магазин, които не са прани и имат остатъчна боя по тях. Тогава ми казаха, че не трябва да се къпя. Даже ми дадоха болничен, понеже няма как да ходя на работа и да не се къпя. От водата се възпаляват плаките по кожата, затова без никакво мокрене. Ще мине!

# 10
  • Мнения: 4 406
О, Дънди, моето като че ли не изглеждаше така.

При мен първо се появи едно петно-майка, след него наизлязоха и други. Като пръстен.
Тръгна от непрана нова дреха, да.

Не мога да видя ти имаш ли такива ?

# 11
  • в джунглата
  • Мнения: 916
О, Дънди, моето като че ли не изглеждаше така.

При мен първо се появи едно петно-майка, след него наизлязоха и други. Като пръстен.
Тръгна от непрана нова дреха, да.

Не мога да видя ти имаш ли такива ?

Явно има различни видове розов лишеи. Може и да съм имала в началото, незнам. То вече цялата съм един огрооомен лишей😀

# 12
  • Мнения: 15
Преди почти месец и аз се сблъсках с този проблем. Отначало забелязах само 1 сърбяща пъпка, но не ѝ обърнах внимание, след 4-5 дена вече изби и по корема, ръцете, гърба, през това време се и разболях. След 2 дена като отидох на дерматолог ми каза, че е алергия, почти не ме погледна, а и първоначално пъпките бяха по ситни. Предписа ми неща за алергия от които не се оправях, а ставах доста по-зле, сърбеше ме много. След 1 седмица отидох на алерголог, който ми каза, че това не е алергия, а според нея розов лишей. След няколко дена отидох и на друг дерматолог, който ми потвърди, че е това. Не знам кое от всичко ми е помогнало или просто организмът се е преборил, но преди седмица беше доста зле положението/беше почнало да ми избива и по краката/, а сега почти нямам нищо останало. Дерматологът ми предписа дипрозон, да го смеся 1:1 с база крем, 2 пъти на ден за 5 дни, след това веднъж на ден още 5 дни, и за сърбежа Джинджира Алба и един спрей на Биодерма пак за успокояване, но честно казано почти не ползвах спрейовете. Някакси ми идваха доста тежки на кожата и успокоение чувствах за малко. Реших също да започна да се пръскам със сребърна вода и да пия чай от коприва/видях го из форумите/. Иначе си се къпех всеки ден. Не знам от какво ми се получи, казаха ми, че може би от спад на имунитета. Споменаха ми и че повтаря в много редки случаи. Дано повече да не ми се случва, защото беше доста гадно преживяване. Успех на всички!

# 13
  • Мнения: 765
Рошличката, твоето е гъбички... казва се Ring worm, може да прочетеш в интернет. Не е от дрехи, хваща се обикновено от тоалетните седалки.

Розовият лишей не трябва да се маже с нищо. От влагата се увеличава, така че ако се овлажнява с кремове, реално ще се разрасне. Едно лято мъжът ми беше станал като петниста хиена, ужасно беше. Личната само погледна, каза розов лишей, с нищо недей мажи, ще мине само за няколко месеца. И така стана.

# 14
  • Мнения: 4 406
Vanne,
Възможно е и такова да е било. Макар че според дерматолога беше розов лишей. По спомен мина за около месец. Май само по лицето нямах. Аз го свързам с облечена нова непрана дреха.
Слава Богу, после не съм имала повече.
Както казах, мажех с Галена Алба, цинкова тинктура. И още нещо, но не намерих рецептата.

Общи условия

Активация на акаунт