Липса на лепетна реч при бебе на 9 месеца

  • 915
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 107
Здравейте! Бебето ми е на 9++ месеца, но липсва лепетна реч - има само едно шепнещо 'ха' и 'аааеее'. Не говоря за думи, но липсва бебешкото бърборене и това взе много да ме тревожи.
Не гледа никакви екрани, много чета, много говоря, но нищо...
Имаме час за профилактичен преглед другата седмица и тогава ще говоря с педиатъра, но ми се иска да почерпя опит от майки минали през същото с децата си.

# 1
  • Мнения: 2 747
Всяко дете се развива със собствен темп !

# 2
  • Мнения: 6 938
Много е рано да се говори за изоставане,след два месеца примерно може да има голяма промяна.Но все пак се консултирайте

# 3
  • Мнения: 13 807
Когато ви гледа да му гукате опитва ли се да подражава, плюнчи ли се, оформя ли устнички все едно иска да "каже " нещо. ,Когато му подавате някакви звуци ( Гу, Агу) звук опитва ли се да ви "отговори"

# 4
  • Мнения: 107
Когато ви гледа да му гукате опитва ли се да подражава, плюнчи ли се, оформя ли устнички все едно иска да "каже " нещо. ,Когато му подавате някакви звуци ( Гу, Агу) звук опитва ли се да ви "отговори"
Когато чета книга се опитва да имитира интонацията, когато го гледам и казвам срички понякога само ме гледа снизходително, в други случаи прави само 'ъъъ', 'ааа'

# 5
  • Мнения: 13 807
Зависи какви срички при дете на 9 месеца... Може да са "ма, па и ба" и някои гласни.

# 6
  • Мнения: 10 601
Чува ли на 100%?
До тази възраст да не е гукало си е абсолютно притеснително и според мен.
Педиатърът е трябвало да го забележи това досега.

# 7
  • Мнения: 924
Моето дете беше пристрастено към биберона до година и 3-4 месеца и абсолютно нищо не казваше дотогава. С биба в устата не говори/не издава звуци и срички, не имитира, не повтаря. Без биба в устата реве за бибата. Нямаше средно положение.
Наборчетата на годинка вече казваха по 3-4 ясни думи (мама, тата и т.н.), а моето на година и кусур мълчи като риба.

В рамките на един месец сама се отказа от бибата и като се отприщи едно бръщолевене - не млъква и до ден днешен.

Това, което искам да кажа е, че всяко дете е различно и според мен е рано да се притеснявате. За ваше спокойствие консултирайте се и с лекар, но според мен всичко ще си дойде с времето си.

# 8
  • Мнения: 107
Чува ли на 100%?
До тази възраст да не е гукало си е абсолютно притеснително и според мен.
Педиатърът е трябвало да го забележи това досега.
Чува си добре, да, правен е тест на слуха

# 9
  • Мнения: 475
Нашето, гукаше много малко, беше ми странно и на мен, но сега ела го виж- не спира Simple Smile бърбори и повтаря всичко Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 1 112
Моето дете беше пристрастено към биберона до година и 3-4 месеца и абсолютно нищо не казваше дотогава. С биба в устата не говори/не издава звуци и срички, не имитира, не повтаря. Без биба в устата реве за бибата. Нямаше средно положение.
Наборчетата на годинка вече казваха по 3-4 ясни думи (мама, тата и т.н.), а моето на година и кусур мълчи като риба.

В рамките на един месец сама се отказа от бибата и като се отприщи едно бръщолевене - не млъква и до ден днешен.

Това, което искам да кажа е, че всяко дете е различно и според мен е рано да се притеснявате. За ваше спокойствие консултирайте се и с лекар, но според мен всичко ще си дойде с времето си.

Не е от биберона, всяко дете е различно, моето до 2 години беше пристрастено към биберона си, ама си говорише през него като и се говорише. И то доста рано започна да говори. Няма общо, всяко дете си има негови си темпове на развитие и то различни във всяко нещо.

# 11
  • Мнения: 122
От всяко дете си има свой темп на развитие много майки са плакали после и на много деца не се помага навременно. Аз също мисля, че всичко е наред, но една излишна консултация е по-добре от притеснения и вина в последствие.

Общи условия

Активация на акаунт