Виетнам ще ни помага с кадри за туризма

  • 2 124
  • 58
  •   1
Отговори
# 45
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
И още нещо да кажа - на много от собствениците въобще не им пука за туризма, а как да си изперат парите.
Подкрепям с две ръце!!!
В к.к.Слънчев бряг,където съм работила,камериерките в околните хотели са циганки и туркини от селата,защото няма българка,която да се съгласи да работи за 200 лева заплата.
Колкото и да е добре платена една работа,когато е сезонна,по-добре да отида в Испания и да работя целогодишно,ако ще и за 500 долара да е.Каквото и да си говорим,в БГ сезона е четири месеца,от тях два слаби.

# 46
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Нагледала съм се на "знаещи" езици младежи по БГ курортите;
мда, страхотия и потрес при повечето.
За повечето работещи младежи по морските ни курорти най-важното е веселбата, купона.
Работата е последното нещо, което ги интересува.
Да, вярно е, че повечето собственици на хотели перат и препират пари;
но е вярно, че нищо не разбират от туризъм;

След като не трябват квалификации и специално образование за сервитьор/барман, предлагам да се затворят всички учебни заведения, в които се подготвят такива кадри.
Но също така предлагам и да не проявяваме претенции към качеството на обслужването, което получаваме в заведенията.

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 338
Нагледала съм се на "знаещи" езици младежи по БГ курортите;
мда, страхотия и потрес при повечето.
За повечето работещи младежи по морските ни курорти най-важното е веселбата, купона.
Работата е последното нещо, което ги интересува.
Да, вярно е, че повечето собственици на хотели перат и препират пари;
но е вярно, че нищо не разбират от туризъм;

След като не трябват квалификации и специално образование за сервитьор/барман, предлагам да се затворят всички учебни заведения, в които се подготвят такива кадри.
Но също така предлагам и да не проявяваме претенции към качеството на обслужването, което получаваме в заведенията.

Ние си плащаме , и имаме претенции , но трябва да ги имаме към собственика,този ,който наема неправилните хора, той ни предлага услугата, а не към сервитьора.На всеки ще му пука ако загуби доходна  работа и прилични условия и взаимоотношения  и съответно ще се старае да работи както трябва за да не го изгонят.

За сервитьотр и барман може и курс да се изкара,но всичко зависи как човек подхожда към нещата.Ако иска се справя, практиката учи.За това,че се наемат хора от "кол и въже" са виновни тези,които наемат.


# 48
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
повечето от заведенията  са сезонни и всеки гледа да лапне каквото може за 3-4 месеца та да избие разходи. естествено, че цените ще са високи и ще избиват от разходи. но не трябва да миксираме капанчетата и семейни ресторанти  с по-елитните заведения. има разлика.
яд ще ме е не за друго, а ако им плащат повече от българите без да имат квалификация, само защото са чужденци. както се правеше преди.

# 49
  • София
  • Мнения: 903
Не съм прочела цялата тема и затова извинявайте, ако се повтарям с някого.
Според мен няма нищо странно в това да идват чужденци, които да работят у нас ( в случая виетнамци). И как няма да е така? newsm78 Колко от наште млади кадри, завършващи туризъм знаят английски? Може ли един сервотьор, барман, камериер или рецепционист да не знае чужд език - как тогава ще работи всеки ден с чужденци??? Четох някъде, че това било най-големия проблем в туристическия бизнес. И защо?  newsm78 Защото всички образовани млади хора с перфектен английски ( или някакъв друг западен език) отдавна вече не са в България ( да не са луди да работят за такива мижави заплати).

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 6 338
Аз подозирам,че известно време може и да поработят като "черноработници" и после   ще се насочат към по-доходоносни занимания.

виетнамци). И как няма да е така? newsm78 Колко от наште млади кадри, завършващи туризъм знаят английски?

Би трябвало да знаят,чуждият език е задължителен елемент от това образование.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 6 338
Защото всички образовани млади хора с перфектен английски ( или някакъв друг западен език) отдавна вече не са в България ( да не са луди да работят за такива мижави заплати).

Ако не са там са при  малкото елитни , добре платени  и държащи на професионализма  туроператори,фирми  и хотели.И междудругото доста чужденци работят в туризма,не само на мениджърски длъжности ,но и като аниматори и представители например,но заплащането е по-високо от на българите.

Последна редакция: пн, 05 фев 2007, 10:21 от Галхен

# 52
  • София
  • Мнения: 903
Аз подозирам,че известно време може и да поработят като "черноработници" и после   ще се насочат към по-доходоносни занимания.

виетнамци). И как няма да е така? newsm78 Колко от наште млади кадри, завършващи туризъм знаят английски?

Би трябвало да знаят,чуждият език е задължителен елемент от това образование.

Да, чуждият език е задължителен за тези с висше образование, които учат Туризъм в университетите, но те след това не стават бармани и сервитьори, а търсят мениджърска длъжност.  Проблема с езика е при по-ниско образованите заети в туризма кадри.
Защото всички образовани млади хора с перфектен английски ( или някакъв друг западен език) отдавна вече не са в България ( да не са луди да работят за такива мижави заплати).

Ако не са там са при  малкото елитни , добре платени  и държащи на професионализма  туроператори,фирми  и хотели.И междудругото доста чужденци работят в туризма,не само на мениджърски длъжности ,но и като аниматори и представители например,но заплащането е по-високо от на българите.

заплащането е по-високо от на българите.

А нормално ли е да е така?  Дали има някъде по света място, където заплащането на техните граждани да е по-ниско в сравнение с това на чуждите граждани, заемащи еднотипни длъжности.  newsm78 Мисля, че това само в милата ни родина може да се случи.

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 6 338
Малката подробност е,че те работят директно за чуждестранната фирма, а не за българската.

Например за Тунис знам,че има протекционистична политика по отношение на икономиката и туризма.Всичко се   произвежда в Тунис и задължително се наемат по-голям процент местни в туризма.За това и са добре в тази област.

# 54
  • Мнения: 1 893
Галхен е казала по-същественото, но да добавя, че за дефицита на квалифицирана работна ръка по Черноморието допринася и краткия сезон. С какво да се издържат през останалите седем месеца от годината?

# 55
  • Мнения: 13 512
Ама чакайте сега- Варна не е само Златните и Дружба- има си заведения,които си раотят целогодишно. и ако хората са квалифицирани, ще си намерят  работа в града много лесно.

# 56
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Ама чакайте сега- Варна не е само Златните и Дружба- има си заведения,които си раотят целогодишно. и ако хората са квалифицирани, ще си намерят  работа в града много лесно.
И това не е така,защото като видят,че си работил в комплекс и веднага казват:"Оооо,ама вие на пролет ще отидете пак там,затова не можем да ви назначим.На нас ни трябват сериозни хора."Така са ми казвали,макар че имат нужда от персонал.Как могат да знаят дали съм сериозна и т.н.,като не са виждали как работя?

# 57
  • Мнения: 1 893
Ама чакайте сега- Варна не е само Златните и Дружба- има си заведения,които си раотят целогодишно. и ако хората са квалифицирани, ще си намерят  работа в града много лесно.
И това не е така,защото като видят,че си работил в комплекс и веднага казват:"Оооо,ама вие на пролет ще отидете пак там,затова не можем да ви назначим.На нас ни трябват сериозни хора."Така са ми казвали,макар че имат нужда от персонал.Как могат да знаят дали съм сериозна и т.н.,като не са виждали как работя?
Така е. А и нали като свърши сезона, всички се втурват да търсят работа във Варна и Бургас. А там също има заведения само за лятото, чийто персонал през зимата е свободен.
Изглежда лесно само отстрани. Но не че виетмнамците ще решат проблема.

# 58
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
много малко собственици разбират , че ако се грижат за персонала бизнеса ще им върви по-добре Simple Smile защото точно тоя персонал играе по-важната част.
преди години като започнах работа в един бар собственика ми каза "заплатата ще ти е .....лв. след 6 месеца, ако ми харесва как работиш ще си на процент от целия оборот." не се замислих много, но на 6-та заплата човека си изпълни обещанието. заплатата ми стана двойна. това беше голям стимул и за новите.
"гладна мечка хоро не играе" са казали хората.

Общи условия

Активация на акаунт