Повтарящ се конюктивит

  • 790
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10 849
Заглавието на темата е красноречива. Сблъсквал ли се е някой с повтарящ се и упорит конюктивит? Как се излекувахте трайно?

Последна редакция: чт, 01 фев 2024, 15:38 от Ели-Мели

# 1
  • Мнения: 2 489
Проблеми със зрението имате ли? Синът ми имаше повтарящ се конюнктивит. Оказа се, че има късогледство и астигматизъм. Откакто започна да носи очила, спря да получава конюнктивит.

# 2
  • Мнения: 10 849
Имам да, късогледство от 20 години. Последната година ми се случва това чудо.

# 3
  • Мнения: 2 480
Какви капки сте слагали и колко дълго? Очното налягане как е?

Преди доста години при мен не се сещаха да го измерят и ме нарочиха, че съм с конюктивит. Изписваха кортикостероидни капки, които още са вдигали налягането! Един ден се оказа катастрофално високо. Понякога очите са раздразнени именно от високо налягане, а не от конюктивит.

# 4
  • Мнения: 10 849
Всичко ми мериха, уж всичко е наред като цяло. Слагах Офтакуикс, Дукреса, Вигамокс, Тобрадекс. Последно комбинирано слагах Вигамокс и Тобрадекс. Но този Тобрадекс постоянно го изписват и за задна храна и бактерии в носа. С малко дете това ни е ежедневие. Вече си мисля, че съм развила резистентност или непоносимост към тези капки. Но лекарите, всеки си гледа за себе си и да реши проблема, за който е компетентен. Никой не гледа общата картина, колкото и да обяснявам

# 5
  • Мнения: 2 488
Пуснете очен секрет, за да видите каква е бактерията и на какво е чувствителна и на какво резистентна. Офтакуикс и Дукреса съдържат един и същи АБ - Левофлоксацин, Вигамокс е Моксифлоксацин, което пак е хинолон, може да сте резистентна към цялата група. Тобрекс е от друга група, но за мен е супер слаб. Задължително направете и носен секрет, защото може там да е резервоара на инфекцията. Често от носа бактериите отиват в очите и правят конюнктивити, случвало ми се е много пъти. А е ясно децата колко бактерии носят от детската градина и училището.
Секрети - поне 1 седмица след последно прилагане на капки с АБ. И избягвайте кортикостероиди.
Аз лично много често правя конюнктивити, защото имам и синдром на сухо око, проверете и за това също.

# 6
  • Мнения: 10 849
С какво се лекувате щом имате често конюктивит?

# 7
  • Мнения: 2 488
С АБ капки, то няма как иначе.
Слагам си изкуствени сълзи от 10 години и повече всеки ден.

# 8
  • Мнения: 10 849
Вчера бях за второ мнение при друг лекар и той ми каза, че нямам конюктивит.. вече не знам на какво да вярвам. Имах обилен жълт секрет в очите, но според него не било конюктивит. НО общо взето ми изписа пак 2 вида капки...

# 9
  • Мнения: 2 488
Както те посъветвах - щом имаш жълт секрет е редно да се вземе очен секрет. Но, ако вече си почнала лечението няма как да стане.
Какво ти изписа?

# 10
  • Мнения: 10 849
По Коледа се лекувах с Дукреса. На 15 януари пак се появи и 2 седмици бях на Вигамокс и Тобрадекс по схема. В понеделник на 29.01 спрях лечението и 2 дни по-късно пак се появи. Сега съм на Вигамокс и Софтакорт, 5 дни да съм си слагала. И аз искам да пусна секрет, но как да стане като постоянно съм на някакви капки от месец и повече насам..

# 11
  • Мнения: 2 488
Звучи като да е вече някаква резистентна бактерия. 🤔
Ами щом си на лечение - след като ти свърши и да имаш, и да нямаш секрет - пускай МБ.
И аз преди години имах един такъв период, в който буквално изкапах всички видове капки, докато се оправя.
Прави ми впечатление обаче, че винаги ти изписват и кортикостероид, което според мен не е ОК.
Направо търси друг офталмолог, най-добре от очна болница, че никак не е добре така…

# 12
  • Мнения: 10 849
Последните 5 пъти бях в очна болница, все при различни лекари, защото все бяха празници или почивни дни, когато се появява. Вчера бях при специалист в една клиника. Не знам вече къде да ходя. Дано след сегашното лечение да се закрепят нещата и да пусна секрет..

Общи условия

Активация на акаунт