Какви мерки да предприема

  • 2 038
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Може да звучи идотско, но това е една от безбройните причини дъщеря ми да е в системата на частното образование. Мразя "някой си" да решава и да изисква да давам пари за "нещо си"... без право на избор за мен.

Вярно е, че общините нямат достъчно пари за градините, НО...

Вярно е и че е най-лесно да поискаш от родителите, чиито деца са там...
Вярно е, че се иска от всички по равно - за какво дарение става дума? Семейството Х имат доход от 5 хил. - 35 лв., семейството У доход от 500 и на тях - 35лв. И ако не ги намерят са низвергнати и те и детето им. В края на краищата за това плащаме данъци. Аз поне за това плащам. И осигуровките си за това плащам. За да се възползват хора, които имат нужда от това без да плащат.

Защото моето дете нито от държавното здравеопазване, нито от държавното образование се ползва, но никой не намаля моите данъци - нали? Но най-добрата ми приятелка е самотна майка с 2 деца и доход от 300 лева. За нея 35 лева в началото на годината са огромен разход и точно за нея трябва да се погрижи държавата.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Молбата ми е да ми помогнете,ако знаете към каква институция да се обърна, защото ми писна ваче от тяхната наглост.

Жалба до РИО?Районен инспекторат по образованието/ е отговорът. Извинявам се, но много се паля по подобни теми.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
 Е как какви мерки? Първо - разговор с възпитателките защо се искат парите и с какви документи ще отчитат разходването им. Второ - разговор с директорката. И като събереш достатъчно информация - жалба до инспектората.
 В градината на Мартин също се събират пари, но системата е друга - има родителски комитет, възпитателките не взимат пари, никакви - още в началото ни предупредиха, че те пари не събират и няма да взимат. Всеки родител дава колкото и когато може, а от родителския комитет всеки месец залепят на таблото пълен отчет за събраната сума и за какво е изхарчена, заедно с фактурите.

# 18
  • Мнения: 1 640
Към авторката: ТИ СИГУРНА ЛИ СИ,ЧЕ ПАРИТЕ СЕ ИСКАТ ПО ИНИЦИАТИВА НА УЧИТЕЛКИТЕ?!?!?!Обикновено и най-често решенията за събиране на средства идват от директорката и се отнасят за всички деца от даденото дет.заведение!Т.Е.решението е на ниво дет.градина/или ясла/,а не на отделна група.Искай отговори от директорката или от родителския актив на групата ви.Ако тези отговори не те удовлетворяват,едва тогава ходи по по-високи инстанции.
   Не бързай да скачаш срещу учителките,първо провери как стоят нещата.Ако вече си проверила и госпожите са инциаторките,говори с директорката.

# 19
  • Мнения: 814
Че то открай време си е така, дори когато детето ми беше в елитна езикова гимназия ние, родителите, давахме пари за пердета в класната стая, за да не им блести слънцето в очите, за корнизи, гъби за избърсване на черната дъска и за какво още не помня, в детската градина си носехме боички, блокчета за рисуване и с цветна хартия и какво ли още не.
Това е стаааааара, изпитана практика и няма да се промени и по времето на нашите правнуци, докато държавата не подпомага по достойнство учебните заведения. Опънеш ли се, откажеш ли или се противопоставиш,  се променя и отношението  към децата ни . И повечето "борбени" родители правим това, което ни се диктува  и изисква от нас.
Не ми се иска да коментирам различните възможности на родителите да отговарят на тези допълнителни изисквания-за едни 15-20 лв. не са проблем, за други са непосилни. 
Аз исках да даря на някое училище стария компютър на дъщеря ми-има много по-съвременен, междинният като версия ползвам аз. Оказва се, че апетитът на учителите да го задържат или разпределят помежду си е по-голям, отколкото необходимостта някое дете да се учи  на него . При това положение просто отказвам да им го дам-стои на терасата в кашон и в скоро време ще го дам за резервни части. Не дължа нищо на учителите, задължението за осигуряване на тяхната база и комфорт не е мое, по-скоро имам морален и етичен дълг къъм деца в неравностойно положение, които могат, но нямат възможност да развият способностите си.
 

# 20
  • Мнения: 656
Арита, споделям мнението ти с една малка разлика.
...Това е стаааааара, изпитана практика и няма да се промени и по времето на нашите правнуци, докато държавата не подпомага по достойнство учебните заведения...
Самият факт, че ако дариш компютър той няма да отиде пряко за обучение на дете, а ще отиде за някой учител е показателен, че дори и средства да се осигурят, те ще отидат по друго направление...

# 21
  • Мнения: 755
При нас в 77 ОДЗ където синът ми е записан на първата родителска среща някъде началото на октомври беше 2006г се реши  да събират за учебни помагала , завивки и играчки на децата по 50 лв. на дете.... за Коледа събраха по 10лв за куклен театър и подарък. С това се изчерпва родителското подпомогане в градината на синът ми , но си мисля , че е в границите на нормалното , защото като чета може и много повече да се иска и предприеме. Всъщност чудесата ги няма , ако искаме децата ни да  пребивавт в нормални условия НИЕ трябва да им ги създадем , защото т. нар. "на държавна издръжка" отдавна не съществува. Всеки преценява кое ще му излезе по-изгодно дали подпомагането на държавната ДГ или таксата в частна такава. Това е... в материален свят живеем и трябва да го поддържаме.  Laughing Peace

# 22
  • Мнения: 1 455
Единствените пари които са ми поискани,са всеки месец по 2,00 лв.Съгласна съм с Isa. Peace За какво се плаща тази вноска? Общината е длъжна да осигури необходимото.Не си длъжна да даваш.

# 23
  • Мнения: 4 736

Ей сега ме издрусаха още 15 лв, при положение, че в " касата " от няколко месеца има събрани 300. На въпроса за какво...Ами да се сменяло бюрото на г-жата и да се купели щори, че в стаята печяло. Такова слънце пече посред зима,че нямам думи. А пък въпросното бюро със сигурност не е за удобството на децата Close

# 24
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

Ей сега ме издрусаха още 15 лв, при положение, че в " касата " от няколко месеца има събрани 300. На въпроса за какво...Ами да се сменяло бюрото на г-жата и да се купели щори, че в стаята печяло. Такова слънце пече посред зима,че нямам думи. А пък въпросното бюро със сигурност не е за удобството на децата Close

Ей това вече ми се струва доста нагло! Shocked А щорите да не би да ги сложат само покрай бюрото на г-жата, та на нея да не й пече, че те децата трябва витамин Д да събират! ooooh!

В нашата детска градина в началото събраха по 25лв. за помощни материали и на Коледа по 10 лв. за подаръци.
Струва ми се в рамките на нормалното!

# 25
  • Мнения: 4 736
Мдаа... По-надолу бях писала, че уж бяла дъска щеше да се купува, пък сега се транформира в щоли и бюро. Предполагам, че много от списващите ще кажат " Никой не те кара да даваш насила! ", така е. Но ако не дам след това на моето детет ще бъде натяквано индиректно най-вероятно, а аз ще трябва да търпя кръвожадни погледи от страна на преподавателката.

# 26
  • Мнения: 1 455
Касиди сигурна съм ,че на много от родителите не им е приятно да дават,но от тези като твоите притеснения дават.Според мен варианта е да се обсъди на родителската среща,но може би трябва да се поговори преди това с родителите за да си убедена,че ще намериш подкрепа,а и да не нарочат точно твоето дете.

# 27
  • Мнения: 1 640
Смятам,че ново бюро,нови чаршафи,нови щори или пердета,4 лв.месечно само за хигиенни материали,освен това 50 лв. от вс.дете в началото на уч.година Е ПРЕКАЛЕНО И ТО МНОГО ПРЕКАЛЕНО,ама и мен това ме очаква след 8 месеца.От една "стара" майка разбрах,че в тази насока се движели исканията в ДГ/квартална,не централна!/,която съм избрала за детето си.Искам удобства ,но не и да се отива в крайности,все пак!На моето работно място никой не се пъне да ми създава на мен чистота и удобства!С мои средства и усилия се старая.

# 28
  • Мнения: 755
 Къпинче , много малко ... да ти кажа хич много не те питат, така ти поставят условията и ситуацията , че все е патово положението. За мое най-голямо съжаление  никой не се интересува дали мисля това подпомагане взето единодушно /половината се съгласяват заради общата кауза/ за прекалено или не.. Даваш си като поп и това си е... и да кажеш нещо гракват пет отсреща и всичко завършава с това като не ти изнася не си давай детето в тази ДГ. Това е... Tired Затова се радвам , че поне е еднократно  т.е. само в началото на година , а не системно. Тази мисъл именно ме накара да напиша , че мисля , че е нормално. Това е... Simple Smile Tired Simple Smile

# 29
  • под тепетата
  • Мнения: 9 315
Само един въпрос ще ви задам и после-заповядайте с оплювките. Знае ли някоя от вас колко струва месечната издръжка на дете на общината, в която сте?И ще смогвате ли да плащате тази сума, ако общината ви осигури изброените от вас неща. Е, станаха 2 въпросите, но тъкмо ще имате материал...

Общи условия

Активация на акаунт