Нашите орхидеи – тема 43

  • 20 765
  • 723
  •   2
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 3 914
Ридомил голд, Сигнум, Алиете.

# 661
  • Мнения: 39 412
Куадрис. 2мл/1 литър вода.

# 662
  • Мнения: 43
Здравей те, чета ви и се уча да гледам орхидея. Искам да попитам защо, след като пусна цветонос пъпките започнаха да съхнат. Къде бъркам и не мога да се порадвам на красивите цветове. Поливам веднъж на 10-12 дни. Листата са добре.

# 663
  • Пловдив
  • Мнения: 1 035
Малко цъфнали от мен

Скрит текст:














Тази е ароматна

Една розова на райета
Скрит текст:



И почти черната
Скрит текст:





Хубава вечер на всички!

# 664
  • Мнения: 8 082
Прекрасни са! И всичките дребосъчки Heart Eyes

Без да те стресирам, но обърни внимание на ей това черно нещо (аз бих махнала директно цялото листо). Орхидеята изглежда супер, само да не е тръгнало гниене отдолу...
Скрит текст:

# 665
  • Пловдив
  • Мнения: 1 035
Благодаря Peneva, изобщо не съм го видяла, а ги поливах в неделя. Ще махна цялото листо.

Допълвам, махнах листото. Мисля, че няма гниене.

Скрит текст:




Ето и листото


Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 21:11 от jujasol

# 666
  • Мнения: 5 132
Моите красавици да покажа, колко смело нацъфтяха Simple Smile                    
                                                                              
                   

         

     
  Тази последната за сега отвори първото цветче и то е различно от предния цъфтеж. Интересно ми е дали и следващите ще са като него.

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 09:20 от beauty_magnolia

# 667
  • Мнения: 1 930
Здравейте,
искам да покажа орхидеите в офиса ( на колежка са) и да помоля за съвет и да разберем какво им е. Проблемите са започнали миналото лято, като листата им са започнали да лепнат, не ги е третирала с нищо. В момента най-младите листа на някои са направо изсъхнали и паднали, на други са сбръчкани, на петна и също много сухи. Въпреки очевидните проблеми почти всички са цъфнали, а другите имат пъпки. Много са красиви! Ще съм благодарна да дадете съвет с какво да ги третираме, на мен направо ми се къса сърцето и дано не сме закъснели.

Скрит текст:
, , ,

# 668
  • Мнения: 39 412
С тези снимки може да отидеш до някоя земеделска аптека и от там ще кажат най- точно какво да се предприеме, кога да се повтори или какво друго да се добави. Успех!

# 669
  • Мнения: 8 082
Ядат ги трипси, според мен Thinking
Не знам дали стои инструкцията на първа страница или в предишната тема, но накратко - редуване на поне два вида системни инсектицида през 7 дни. Поливат се по обичайния начин (накисване и отцеждане), така че растението са "пие" от препарата. Контактен не мисля, че има нужда, а и не е убобно да се пръска в офиса...

ПП: В агроаптека толкова качествено са ме информирали какво да си взема, че за стайни растения и изрично казване, че имам бебе, ми дадоха препарат и изрична инструкция да не се ползва на закрито с остатъчна миризма...
В Бриколаж обичайно знаят какво дават Hands V

# 670
  • София
  • Мнения: 3 914
Остра нужда от третиране с инсектициди имат орхидейките. Трипси имате. Не е за радост, че цъфтят много богато - опитват се да се спасят така. Както ви е казала peneva_a - два различни системни инсектицида ви трябват. Например Валмек и Моспилан. Моспилан се разтваря 1,5-2 грама на 10 /десет/ литра вода. Валмек не помня точно, но има дозировка от производителя. Не превишавайте концентрацията описана в листовката, независимо какво ви казват в агроаптеката. Вие не изпивате цялата опаковка антибиотик на веднъж като ви го изпишат, за да подейства бързо и сигурно.
И двата препарата са системни, което означава, че можете да поливате и опръсквате с еднакъв резултат. Нормалното поливане замествате с разтвор на единия препарат, като ги редувате - сега Валмек, следващият път Моспилан, после Валмек, после Моспилан. 4 обработки през 5-10 дни са достатъчни. Ако пръскате цветовете, гледайте да не е по лицевата част директно, защото понякога увяхват все едно са опрашени.

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 10:03 от Raya

# 671
  • Мнения: 1 930
Много ви благодаря peneva_a и Raya за съветите. Запазила съм си информация за инсектицидите от предишни теми и сърдечно благодаря Raya, че с такова търпение обясняваш и повтаряш всеки път. Ще се заема аз с лекуването на тези красоти или най- малкото ще контролирам процеса, дано успеем да ги спасим. И още нещо само да попитам- колежката ги полива директно, не ги кисне. Така да продължим да поливаме с препаратите, нали? Или е необходимо накисване?

Последна редакция: ср, 24 апр 2024, 17:44 от Живанк@

# 672
  • Мнения: 13 821
...колежката ги полива директно, не ги кисне. Така да продължим да поливаме с препаратите, нали? Или е необходимо накисване?

Директното поливане е достатъчно. Всякакъв вид на поливане/опръскване с разтвор на препарата е достатъчен.

# 673
  • София
  • Мнения: 3 914
Да, няма проблем с директното поливане. Предполагам сипва отгоре по половин чаша и минава на следващата. Можете да полеете вие, като половината чаша я сипете  малко по-бавно и така, че да намокрите повече от корените.

# 674
  • Мнения: 2 783
Здравейте,препоръчайге някой препарат за пръскане на корените срещу къбички и т.н

Общи условия

Активация на акаунт