Ипотечен кредит през КредитЦентър или Home2U?

  • 811
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

От няколко месеца си търсим апартаменрт и ето, че вчера най-накрая намерихме мечтания имот, който капарирахме на Home2U.

Още миналата година имахме среща с КредитЦентър, за предварително кандидатстване. Без проблеми ни одобриха за 300000 лв. при годишен лихвен процент 2.36% и 3.29% годишен процент на разходите в UniCredit. Бяхме на две срещи с тях и бяха много отзивчиви и като цяло ме спечелиха.

Вчера обаче на огледа брокера на Home2U много пъти подчерта, че за техните клиенти банките давали преференциални условия, което обаче няма как да знам дали наистина е така. Спомена и че като кандидатствам през един посредник след това нямам право за няколко месеца да опитам през друг.

И ето че сме пред дилема как да продължим. Ще съм благодарна на всякакви мнения и още повече, ако някои има директен опит с едните и другите Heartpulse

# 1
  • Мнения: 1 459
Лъжат за преференциалните условия, получават процент ако заведат клиент и затова приказва такива глупости брокера.
Няма ги в регистъра на кредитните посредници на сайта на БНБ..
Не знам защо изобщо се занимавате с Home2U, нарочно надуват цените, за да приберат още по-голяма комисионна..

# 2
  • Мнения: 2
Благодаря за отговора.

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 11:07 от Sonya9024

# 3
  • Мнения: 12 790
Не ми е много разбираемо защо кандидатствате през кредитен посредник. Защо не отидете директно в банката? Искате непременно да плащате на посредник или какво?

# 4
  • Мнения: 502
Не ми е много разбираемо защо кандидатствате през кредитен посредник. Защо не отидете директно в банката? Искате непременно да плащате на посредник или какво?
Услугите, предоставяни от кредитните посредници са безплатни за клиента. Те взимат комисонна от банките, не от хората. Тяхната роля е да събират оферти от всички банки и да договорят по-добри условия при отпускането на кредит.

# 5
  • Мнения: 12 790
Може. Все пак аз не бих се доверила на някакъв посредник да ми договаря, като че ли не мога да си поискам оферти от банките. Да бе, да, ще дадат на посредника по-добри условия - от какъв зор? А в случая този конкретен човек очевидно лъже.

# 6
  • Мнения: 502
Дават по-добри условия. Когато посредникът отиде в банката, на нея й е ясно, че след това ще отиде и в други банки. И че трябва да се конкурира с тях. Затова се опитва да даде максимално добри условия.
Не пречи и човек сам да обикаля клоновете ако има толкова време и нерви. Обаче банката няма да е до толкова стимулирана да предложи по-добър кредит. Виждам такива примери около мен. Затова и масово работят с посредници. Има и други плюсове, самите посредници са по-запознати с материята от обикновения човек и понякога може да дават ценни съвети.

# 7
  • Мнения: 2 430
Може и наистина да е така с кредитния посредник, обаче аз ако получавам процент от банката за всеки доведен клиент така да се каже, би било обратното - аз ще искам с банката да поддържам добри отношения. Защото дадения клиент ще поиска моите услуги еднократно, докато банката все ще ми плаща.
А банките искат печалба. Къде е логиката, да ми предложат, а и аз да препоръчам по-изгоден кредит, ако това ми намалява комисионната...
Може и да не е така логиката, но просто ми е интересно.

# 8
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Може и наистина да е така с кредитния посредник, обаче аз ако получавам процент от банката за всеки доведен клиент така да се каже, би било обратното - аз ще искам с банката да поддържам добри отношения. Защото дадения клиент ще поиска моите услуги еднократно, докато банката все ще ми плаща.
А банките искат печалба. Къде е логиката, да ми предложат, а и аз да препоръчам по-изгоден кредит, ако това ми намалява комисионната...
Може и да не е така логиката, но просто ми е интересно.
Кредетните посредници работят с всички Банки! Това едно и второ са много по-навътре в кредитирането, от който и да човек, тръгнал сам да си оправя. Всички Банки в началото много обещават, но после се почва..ама това, ама онова..ама офертата важи при тези условия..и т.н.
Също така само от профила на кредитополучателя му става ясно, коя/кои банки са най-подходящи и кой продукт. Следващият критерий е имотът, пак според спецификите знае,  коя е банката за него.
Но който иска да си обикаля банките. И като вземе оферта, да не си мисли, че това е всичко.  Една банка включва 5 показателя, друга 3 от тези 5 + 2 други. Успех със сравняватето.

# 9
  • Мнения: 2 430
Може и наистина да е така с кредитния посредник, обаче аз ако получавам процент от банката за всеки доведен клиент така да се каже, би било обратното - аз ще искам с банката да поддържам добри отношения. Защото дадения клиент ще поиска моите услуги еднократно, докато банката все ще ми плаща.
А банките искат печалба. Къде е логиката, да ми предложат, а и аз да препоръчам по-изгоден кредит, ако това ми намалява комисионната...
Може и да не е така логиката, но просто ми е интересно.
Кредетните посредници работят с всички Банки! Това едно и второ са много по-навътре в кредитирането, от който и да човек, тръгнал сам да си оправя. Всички Банки в началото много обещават, но после се почва..ама това, ама онова..ама офертата важи при тези условия..и т.н.
Също така само от профила на кредитополучателя му става ясно, коя/кои банки са най-подходящи и кой продукт. Следващият критерий е имотът, пак според спецификите знае,  коя е банката за него.
Но който иска да си обикаля банките. И като вземе оферта, да не си мисли, че това е всичко.  Една банка включва 5 показателя, друга 3 от тези 5 + 2 други. Успех със сравняватето.
Аз не отричам, че кредитните експерти са наясно с различните банки и техните продукти, както и с тънкостите. Аз просто се чудя, до каква степен биха имали изгода и биха го правили, за да удовлетворят взимащия заем и до каква степен банката.
Това е като да си брокер на продавача в една сделка, но да съветваш купувача, относно недостатъците на имота. Да, със сигурност разбираш от недвижими имоти, и със сигурност знаеш всичко за дадения недвижим имот. Даже би ми го показал в детайли и би ми дал допълнително информация за него. Но дали ще действаш в мой интерес или ще скриеш някакви недостатъци, за да стане сделката, понеже си взимаш процент от продавача?
Все пак да не забравяме, че кредитният експерт работи със служителите на дадена банка. Тоест те се виждат да кажем редовно по работа и той зависи от тях малко или много. Е, ако той им създава главоболия и договаря постоянно допълнителни условия, или намаля лихвения процент, или си спестява някоя застраховка, дали следващите пъти работата с тези хора би била лесна за него...
Да не говорим, че на него му плащат процент...
Аз наистина не виждам каква му е изгодата да се застъпи за мен, ако не му плащам аз.

Последна редакция: нд, 25 фев 2024, 22:02 от prolet_inchen

# 10
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
prolet_inchen, кредитният консултант ще си получи комисионата, от която и да е банка, така че няма пристрастия към определена. Знаете, че този бизнес се основа на препоръки, само ако работи професионално и хората са доволни ще има още клиенти, които да обслужва. Банката няма да му изпрати клиенти. За това фокусът е не върху Банката, а върху клиента, нищо че комисионата идва от Банката.
В Банките има голямо текучество, ниско заплащане, не познаване на продуктите и техните особености. За това и за кредитния консултант е важно във всяка Банка да има контакт поне на двама кредитни инспектора, които са много добри, а не са само "пощенска кутия" и препращат имейл, без никаква мисъл.

# 11
  • Мнения: 3 916
Я пак повторете - 2.36% и 3.29% ГПР? Това е огромна разлика. Гледайте си ГПР, а не лихвения "преференциален" процент.

Общи условия

Активация на акаунт