Сайт за ЕБХ

  • 16 753
  • 253
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 462
Добре, значи засега все още си е "Истината е някъде там... - да поговорим за аспектите на естественото родителство" Wink

А пък за поставянето на някакви граници виж мнението на Duol по-горе, apple също я подкрепи. Те (рамките) също служат и като някакъв ограничител да се знае, че не навлизаме някъде в твърде дълбоки (сектантски Wink) води.

И като подкрепа на мнението на Duol ще дам и един съвсем пресен пример как някои мами биха определили какво е това "естествено":

Интересна концепция. А да ти е хрумвало, че "естественото" за бебето и майката би било новороденото САМО да се държи с ръчички и крачета за твоя корем?

"Естественото" за малкото маймунче е да виси на майка си, а за маймуната - да го носи. И двете си имат и съответните приспособления за това.

Естественото за малкото човече е да си спо в бебешкото легло, а за майката - да изобрети / закупи въпросното легълце или люлка и бейбифон. И двете си имат съотетните приспособления за това - бебчето - огромна глава, която не може да задържи, а мама / тате - големия мозък, който да измисли приспособленията.

"Естествената" среда за вас и малкото човече е цивилизацията с всичките й екстри. Прородата се е погрижила да премахне излишните приспособления за живот в "естествена" за други животински видове среда. В която нито ти, нито бебето ти бихте оцелели и час.

Не се притеснявайте, че отдалечавате бебето си от природата, като се ползвате от облекченията на цивилизациата: за живот в природата то така или иначе никога не е било предназначено.

# 121
  • Мнения: 485

jabushka, имам една молба към теб лично - т.к. ще пуснем една тема тук във форума, която да е нещо като мини-форумче, би ли предложила какво да пишем в първия постинг Praynig! Разбира се, и предложенията на останалите ще са ми от полза Hug. А, да ви кажа честно, чудя се, дали направо това да не си го направим в новия сайт, който вече се подготвя... Thinking


Съдържанието на първия постинг ще зависи от това, какво ще обсъждаме в тази тема. Каква е целта й? Какви проблеми ще се дискутират? Дали целта е да се види кои са майките, които гледат децата си по този начин, или ще обсъждаме конкретни въпроси, свързани с този начин на живот. За новия сайт ли ще говорим? Ако е минифорумче - тогава дали тази тема няма да дублира темите за ЕБХ, темата на дългокърмещите майки, маймунската тема и др.

Не знам как ще го приемете, но все пак ще си кажа мнението.
Аз не бих използвала думата ЕСТЕСТВЕНО. Вече се убедихме, че тази дума подвежда. Естествено родителство също не е удачно. Какво сега майките, които са родили със секцио, не са естествени, така ли? Или пък майките, използващи памперси? Така излиза, че всички са изкуствени, освен Людмил и Мирена, може би.

Предлагам да въведем някакво определение, които дори и да звучи малко особено или пък "сектантски", но поне хората ще разбират какво имаме предвид. И няма да има всеки път спорове кое е естествено, а кое не е.

След като приемем, че ние подразбираме под естествено родителство следните неща (цитирам Поли):

1.  естественото раждане е активното, т.е. без обезболяване (с анестезия) и не е секцио - хайде да не е задължително домашно и неасистирано, за да не изпадаме в крайности, все пак, ако на някой му хареса разказ за такова раждане е добре дошъл
2. естественото хранене е кърменето на поискване
3. естественото захранване е педагогическото
4. естественото отбиване е инволюция
5. естественото приучаване към гърне е ЕБХ
6. естественото възпитание е привързаното родителство - основните принципи са да растем ЗАЕДНО с детето и информиран избор, примери на неща, които се прилагат са носене със слинг, съвместен сън, НЕгледане на много телевизия

Искате ли да се опитаме да дадем някакво определение на този начин на живот и възпитание на децата? Какъв е той? Back-to-nature? Природосъобразен? Маймунски? Привързано родителство? Няма ли начин да се опише с една думичка или изречение, която да е по-подходяща от твърде общото понятие ЕСТЕСТВЕНО?

# 122
  • Мнения: 462
Искате ли да се опитаме да дадем някакво определение на този начин на живот и възпитание на децата? Какъв е той? Back-to-nature? Природосъобразен? Маймунски? Привързано родителство? Няма ли начин да се опише с една думичка или изречение, която да е по-подходяща от твърде общото понятие ЕСТЕСТВЕНО?

Искам, искам Wink! И аз се дърпам от думата "естествено".

Към списъка бих прибавила интуитивно родителство и инстинктивно родителство.

# 123
  • Мнения: 462
Изрових моите преводи, които можем да сложим към списъците на български:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101995.0 - Битката на кърменето, към секция кърмене

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=103341.0 - Поведение на майката по време на кърменето, пак към кърмене

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=106744.0 - Не се бойте от бебето на ръце! - към възпитание


mimi_kir, нали ще ги добавиш, моля!

И още към английските:

http://www.atlc.org/ - ALLIANCE FOR TRANSFORMING THE LIVES OF CHILDREN, рубрика общи

http://www.easybirthing.com/ - Natural childbirth utilizing hypnobirthing , към раждане



# 124
  • София
  • Мнения: 12 291
  Аз отдавна не съм влизала именно в тази темичка..
  Надявам се наистина да остане нещо в този форум поне като препратка към този сайт, защото много майки влизат именно тук. Ако не беше този форум аз самата не бих научила много неща.
   Нали целта е именно това повече хора да се запознаят с този начин и стил на отглеждане на децата и да знаят че не са сами.
   Незнам докъде сте стигнали с подготовката на сайта като имам време ще се опитам да прочета всичко, но само да попитам дали има нещо с което да помогна? Някога бях почнала да превеждам статия за ЕБХ то, но на фона на другите темички за ЕБХ които се пуснаха и бяха страхотни тази отново беше нещо общо и затова се отказах. Ако са останали невзети неща за превод за каквото и да е от англииски бих могла да се опитам да помогна.
   Може би някакви статии за близнаци, например за кърменето - винаги съм смятала че инфото е малко....
  П.П има ли го вече сайта и ако да какъв е адреса?

Последна редакция: пн, 26 фев 2007, 14:13 от Aila

# 125
  • Мнения: 373

jabushka, имам една молба към теб лично - т.к. ще пуснем една тема тук във форума, която да е нещо като мини-форумче, би ли предложила какво да пишем в първия постинг Praynig! Разбира се, и предложенията на останалите ще са ми от полза Hug. А, да ви кажа честно, чудя се, дали направо това да не си го направим в новия сайт, който вече се подготвя... Thinking


Здравейте! Нас ни нямаше, Поли, не съм прочела, извинявй! Ами трябва да си помисля! Макар че в момента мога само да пиша за това как давам отбой в ЕБХ - отглеждането! Имам чувство, че трябва да съм надарена като Наполеон или да се раздесеторя, за да мога и това да направя! Едва ли би ми оставало време и за форум--- Ама че живот е нашият живот! За естествено хранене става (не бих имала нерви за изкуствено!), ама това с постоянното изпишкване - не знам! Simple Smile)))) Поли, все пак каква тема ще пуснеш? Сега ще ви дочета и другите постинги!

# 126
  • Мнения: 373


Съдържанието на първия постинг ще зависи от това, какво ще обсъждаме в тази тема. Каква е целта й? Какви проблеми ще се дискутират? Дали целта е да се види кои са майките, които гледат децата си по този начин, или ще обсъждаме конкретни въпроси, свързани с този начин на живот. За новия сайт ли ще говорим? Ако е минифорумче - тогава дали тази тема няма да дублира темите за ЕБХ, темата на дългокърмещите майки, маймунската тема и др.

Не знам как ще го приемете, но все пак ще си кажа мнението.
Аз не бих използвала думата ЕСТЕСТВЕНО. Вече се убедихме, че тази дума подвежда. Естествено родителство също не е удачно. Какво сега майките, които са родили със секцио, не са естествени, така ли? Или пък майките, използващи памперси? Така излиза, че всички са изкуствени, освен Людмил и Мирена, може би.

Предлагам да въведем някакво определение, които дори и да звучи малко особено или пък "сектантски", но поне хората ще разбират какво имаме предвид. И няма да има всеки път спорове кое е естествено, а кое не е.

След като приемем, че ние подразбираме под естествено родителство следните неща (цитирам Поли):

1.  естественото раждане е активното, т.е. без обезболяване (с анестезия) и не е секцио - хайде да не е задължително домашно и неасистирано, за да не изпадаме в крайности, все пак, ако на някой му хареса разказ за такова раждане е добре дошъл
2. естественото хранене е кърменето на поискване
3. естественото захранване е педагогическото
4. естественото отбиване е инволюция
5. естественото приучаване към гърне е ЕБХ
6. естественото възпитание е привързаното родителство - основните принципи са да растем ЗАЕДНО с детето и информиран избор, примери на неща, които се прилагат са носене със слинг, съвместен сън, НЕгледане на много телевизия

Искате ли да се опитаме да дадем някакво определение на този начин на живот и възпитание на децата? Какъв е той? Back-to-nature? Природосъобразен? Маймунски? Привързано родителство? Няма ли начин да се опише с една думичка или изречение, която да е по-подходяща от твърде общото понятие ЕСТЕСТВЕНО?

Аз съм съгласна с теб за повечето от нещата, които си написала тук! Освен с това, че Л. плюс М. са естествени! Какво значи естествено, в крайна сметка! Може пък да са престорени и неестествени творци на "естествен живот"? Някои пък, използващи памперси, може и да са по-искрени хора!  А естествено ли е в наше време да се живее така? Какво ще правят децата, като пораснат? Например!
Както виждате, мен обикновено ме избива на по-общи въпроси, на .... абе, общо взето май най-много ме интересува приложимостта на маймунското отглеждане в наши дни, в нашия свят! Как така разни майки пишат, че не свалят бебето от слинга! Глупости какие-то!.... Извинете! Че Мариам ще изперка, ако постояно я държа увиснала надолу с главата я над пералнята, я над кофата за боклук, я над хладилника! А от друга страна аз не мога постоянно да клеча с нея... 
Има пък бебета с много висок тонус, май се казваше - те пък може да не обичат да са носени?...
А какво им е неестевеното на бибероните-залъгалки? Това, че са пластмасови ли? Не че моите две дъщери приемат биберон, но ако едно бебе е със силен сукателен рефлекс и не може да заспи по друг начин, освен сучейки, се препоръчва непрекъснато кърмене ли? няма как да ги наврем в едно ведро и да ги оставим да гледат щъкащите наоколо кокошки! можем да ги поставим пред блока да гледат прехвърчащите коли!  И да виси постоянно на майка си? като маймуните? (ами ние нямаме косми!) а как се приучава бебето да виси на майката? това ми стана интересно!
А можем ли всички да се пренесем на село?! (Моята мечта! ....НО - но, всъщност, не всички - нали?!?! И Людмил едва ли би ни искал всички при себе си! Ще наводним селото! Wink)

За мен това остава основният проблем: какво може да се приложи, и какво не в нашия свят? Аз за нещо такова бих писала. Иначе не би ли се дублирало с досегашните теми? Не знам. За мен това е и целта на форума в случая. Но не съм чела Рожана, почти! ...

"Естествено или ИЗКУСТВЕНО!?" ИЗКУСТВЕНО- ЕСТЕСТВЕНО!  Ето един оксиморон за темата!
Защото, като си помислите, това е един парадокс! Както беше писала "моята" антроположка, това е трудна работа! Цитирам по памет: "Прилагането на тези начини на отглеждане на дете всъщност е много трудно, защото това са заемки и са ИЗКУСТВЕНИ атрибути, една майка трябва ИЗКУСТВЕНО да ги приложи към живота си, и това е трудно!"  Прилагането на елементи на една култура към друга култура не би могло да е естествено, то е нещо като "колаж".  Това да решиш да носиш бебето си в слинг не е ествесвено за нашата култура, и то се прави някак насила, трябва да се отвоюва!

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 01:16 от jabushka

# 127
  • Мнения: 373
"Интуитивно" ми харесва...

# 128
  • Мнения: 462
Здравей, Aila  Heart Eyes!

  Надявам се наистина да остане нещо в този форум поне като препратка към този сайт, защото много майки влизат именно тук. Ако не беше този форум аз самата не бих научила много неща.

Тук, определено ще се пускат такива темички и ще се продължава да се говори за тези неща. Та нали това това е целта!!! Да се информират колкото се може повече мами, а bg-mamma е точното място за това. Но смятам, че е по-добре как това да става да не обсъждаме тук, а в нашия си форум (към сайта), където ще си имаме темичка "Организационни". Примерно. Или пък "Връзка с bg-mamma Wink"...

Аз, самата също попаднах от началото на разните информации именно от тук. Но главно от кърмаческия форум. Затова и се ръгнах именно там, защото там намерих съмишленички. Но при мен вече нещата са на още "по-далечно" ниво и имам нужда да обсъждам точно с този тип съмишленици и други неща - възпитанието, педагогиката, собстеното ми развитие, проблемите с носенето (а не просто "трябва или не трябва")... Списъкът е безкраен... jabushka също говори за това. Искам още да прокараме закон, разрешаващ на акушерките да асистират при домашно раждане. Както учим педиатрите си на кърмене, така и да "научим" акушерите и гинеколозите на активно раждане. Също искам в България да има закон, разрешаващ отказа от ваксиниране. Трябва заедно да измислим как да обучаваме децата си. Мен лично живо ме интересува какви методи да използвам в собственото си преподаване на студентите и частните ми ученици, а не само конкретно за собствените ми деца.

Форум вече има. На мен лично много ми харесва като визия. Още му обсъждаме разделите. Тук може да си кажете предложенията по този въпрос. Другият проблем заради, който още не сме ви го предложили, че аз имам софтуерен проблем на личния комп и не се занавам с тия неща сега.

Сайтът се работи. Един добър художник се захвана с оформлението. Ще го направим "един път" Wink. Не бих желала това да е нещо простичко. Това е осъществяване на поне две мечти и има нужда от още доста време за да се реализира. Това няма да е място, в което просто има информация. Това ще е място, в което да се потопиш в атмосферата. Така че, ще почакаме още. Но да знаете, че никой от нас не е спрял. Всички правим по нещичко всеки ден в тази насока.

Aila, много ти благодаря за предложението за превод   bouquet! Определено си имаме нужда от преводачи. Даже ако имаш някой предвид, който да се включи също би било добре дошло. Конкретно за теб като задачка съм измислила нещичко. Ще започна малко по-отдалечко: Вече е доказано, че развитието (и възпитанието) на бебето започва не след раждането му, а още по време на бременността. Но аз си мисля, че започва даже още преди това. До скоро подобна информация съм срещала по-скоро в езотеричната литература, но ми казаха един научно-популярен филм (лекция), в който чисто научно се обяснява връзката между психо-емоционалното развитие и възнамеряването на зачеването, зачеването и т.н. до по-голяма възраст на човеченцето. Аз, за съжаление, не съм го гледала. От една страна, защото се намира в Колибката, а аз оттук нямам достъп, а от друга, защото няма субтритри, а говорели много бързо. Имам само преразказ на някои извадки, но лично не съм проверила за какво точно иде реч. Но знам, например, че един от сайтовете, които се цитира в края на филма е ...birthpsyhology... не помня сега точно как се изписваше, който и hedra ни е дала. Ако информацията наистина е добра (за което съм почти убедена... Wink) ще проследим дадените линкове. Намерих и личната страница на лектора, където също има полезни статии. И оттам ще изберем материал за превод. Та ето го филма:

Bruce Lipton - Nature Nurture - The Biology of Conscious Parenting.avi

Можеш да го намериш в Колибката (kolibka.com дано да не бъркам, нали не го ползвам).

Ето малко цитати от коментари към филма:

много ценно нещо, разказва как предопределяме детето още преди зачатието и после до 6-тата година.  говори за това как външната среда програмира генетично ембриона. ако родителите живеят в среда на стрес (показва опит с мишки) тогава природата отнема от интелекта на детето и замества с повече способности за оцеляване...казва, че няколко месеца преди зачатието родителите вече определят бъдещото дете...значи ние сме го предопределили с нашия живот тук...той го обяснява напълно научно.даже малко прекалява с генетиката и хромозомите...
той говори от съвсем научна гледна точка

аааа. казва, че живеейки в страх със сигурност отрязваш 50% от интелегентността  му

показва опит, извършен с мишки, на ренгеновата снимка се вижда, че тази, която е в стресова среда има повече мускулна маса за сметка на мозъка. Мозъка й е на половина в сравнение с другата...
той много интересно обяснява как до 6-та година детето е в състояние, в което нормално човек е когато е под хипоноза -- алфа ниво. То всичко приема за чиста монета, както се казва и това му остава до живот като основополагащи принциппи

и ако те са погрешни, после подсъзнанието ще се бори за да запази статуквото. Например детето е много добър бегач, но като малко са му казвали че е загубеняк и подсъзнанието ще направи всичко за да  не може да спечели нито едно състезание за да опази принципа...

показва кадри на видеозон как се карат родителите а фетуса реагира и подскача вътре в майката...
в момента казва колко е важна първата седмица след раждането, тогава се създава силната връзка между родителите и детето


Ето и един цитат от статия на Цареградская, който потвръждава пак подобна теза:

Другой исследователь Дернер Г. на основании экспериментальных и клинических наблюдений приходит к выводу, что гормоны стресса, действуя за несколько недель до рождения, во время родов и в течение первого года жизни, участвуют в формировании мозга. Аномальные уровни гормонов во время его развития могут играть роль вредоносных факторов, «способных вызвать физиологические и/или психологические нарушения его функций в последующей жизни». По мнению автора, которое он высказал еще в 1978 году, «миллионы людей являются умственно, эмоционально и физически отсталыми или даже инвалидами и/или преждевременно умирают из-за расстройства здоровья или заболеваний, связанных с нарушением процесса развития». Особое внимание исследователь обращал на ряд факторов, которые он относит к числу опасных в период развития мозга в раннем возрасте. Одними из них являются стресс, психосоциальная депревация и гипоксия или асфиксия.

Тааааа... Отвлякох се. Мисълта ми беше - предлагам ти да гледаш тази лекция и ако ти хареса, ще намерим точно кой материал да преведеш. Имам и резервен вариант, в случай, че това не ти допада... Но за него - ако се наложи...

jabushka , здравей и на теб! Определено твоята липса се усещаше Heart Eyes!

По всичко, което пишеш (за слинга, проблемите с ЕБХ, биберона-залъгалка) имам какво да ти пиша, защото също съм мислила по тези въпроси, и даже и преживявала. Но ако започна тук ще има да изпиша цял ферман. Затова и смятам, че това е добре да стане именно в новото ну форумче.
Струва ми се, че подфорум на bg-mamma определено е излишен. Информацията, която искаме да пуснем ще я слагаме направо в "Майки" или "Наши деца"... или където трябва. Дали ще пускаме нова тема, която обсъждахме досега също не знам доколко има смисъл. И както казва Duol, трябва да си изясним смисъла на тази тема, което също предлагам да направим в темата "Връзка с bg-mamma" от новото форумче.

И още нещо имаме да си изясняваме - "заглавието" на форума и сайта. Въпреки, че и това може да стане по-нататък. Въпросният художник, за който ви казах спомена нещо такова "Оставете бебето да се роди, то ще си дойде с името...".
Аз, все пак, избирах между "интуитивно родителство" и "привързано родителство". Но клоня към второто, защото вече имаме някаква дефиниция на "привързано", в която също се включва и интуитивното. Освен това има на какво да се позоваваме и е ясно за какво става въпрос. "Интуитивно" е твърде абстрактно понятие, а смятам, че ни е нужно известно канализиране. Но определно се отказах от "естествено"!

# 129
  • Мнения: 373
Е пък че как се е усетила липсата ми, Поли, след като аз по никакъв начин не помагам с правенето на сайта! Уви!

# 130
  • Мнения: 462
Виждам, че вече му хвана цаката на малкия шрифт Wink

jabushka, как да ти го обясня... Thinking Ти ми помагаш да осмисля някои неща. Даваш ми някакъв стимул. Нещо като искра си ми. Като катализатор. Нещо такова... Караш темата да става по-жива и по-интересна. Схвана ли ми мисълта?

# 131
  • Мнения: 373
Виждам, че вече му хвана цаката на малкия шрифт Wink

jabushka, как да ти го обясня... Thinking Ти ми помагаш да осмисля някои неща. Даваш ми някакъв стимул. Нещо като искра си ми. Като катализатор. Нещо такова... Караш темата да става по-жива и по-интересна. Схвана ли ми мисълта?

айде, айде!

а малкият шрифт - на друг компютър съм, на него явно му харесва!

# 132
  • Мнения: 462
Да ви информирам докъде сме стигнали с някои неща. Мама Ежка се зае да оформи списъка с английските линкове. Май се оказа по-сложно отколкото си мислеше в началото Wink. Та очакваме тези списъци.

Поли, ето и от мен една статия за присъствието на дула(жена- придружител) на раждането http://www.llli.org/NB/NBJanFeb98p4.html
не съм я превела още- ти кажи да почвам ли? Не съм сигурна, че се вмества в естествените методи.

lilfi, сподели, моля те докъде си стигнала с тази статия, както и с материала за ЕБХ, който беше почнала, за да ни държиш в течение на нещата!

# 133
  • София
  • Мнения: 2 162
Поли, аз я свърших- само трябва да я прегледам и доизмисля някои термини. Не съм я пуснала обаче, защото ми се струва много общо и не дава някаква кой знае каква информация освен за книгата на Ингрид Бауер. Ако въпреки това обаче кажеш да я пусна първо тук в БГ мама- ще го направя още утре.

# 134
  • Мнения: 462
lilfi , нали за статията с ЕБХ-то говориш? Да... спомням си, че нещо съвсем общо беше... Но нищо - все пак толкова труд си вложила. Не може да стои така покрито Naughty!!! Свършила си работата пък си траеш... Party Пускай я! И нали няма да забравиш да ни дадеш линкче  Wink.

Мен ми е по-интересна тази с дулата. При нея как вървят нещата?

И още видя ли какво писах по-горе във връзка с филмчето
Bruce Lipton - Nature Nurture - The Biology of Conscious Parenting.avi.

На теб как ти се струва?

 Всъщност въпросът ми е към всички... И ми е терсене, че като че ли ентусиазмът ви изведнъж угасна...

 

Общи условия

Активация на акаунт