Съвет за ясла

  • 1 656
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!
Детето ми ще навърши 2г. през Август.
И с това идва вечният въпрос ясла или детска градина?
Чувала съм различни мнения и не знам кое решение е по-добро за детето.
Едни казват,че ако тръгне на ясла бързо ще се адаптира.Други,че е по-добре да се изчака до 3г.
За семейството не проблем евентуалното започване или изчакване още една година за работа.Просто хем ми се иска да пусна кандидатстване хем се надявам да не го приемат 😄
Моля за съвет от по-опитните мами 😊

# 1
  • Варна
  • Мнения: 36 604
Опитните мами са опитни само от относно собствените си деца. За вашето решавате вие. Има много теми във форума за и против ясла/градина, четете и решавайте.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 410
За София приемане със сменен набор не е от най-лесните неща. Ако сте там, имайте го в предвид. Също така гледайте сроковете за кандидатстване и записване, защото изтървете ли голямото класиране (мисля, че и в други големи градове има едно основно) - за София е май месец, за тръгване септември, после местата са доста по-малко.

# 3
  • Мнения: 248
На времето нашата педиатърка ми даде един съвет като я попитах дали да пратя първото си детето на ясла на 2г. Каза да изчакам максимално, защото колкото детето е по-малко, толкова имунитетът му е по-слаб. Послушах я и пратих и двете си деца на градина на 3,6г. Почти не са боледували за целия период на градината, пили са антибиотик само по веднъж всяко. Дотогава всеки ден навън максимално много, леко облечени и без хранене с неподходящи храни.

# 4
  • Мнения: 1 145
Колкото по-късно тръгва, е толкова по-добре и от гледна точка на лекарства, които може да приема, но аз имам и друг пример. Колежка е изчакала до 3 години. Като пуснала детето на ДГ, то е било на антибиотик всеки месец. Разболяванията зависят от доста неща.

# 5
  • Мнения: 1 457
Кой каквото да разправя зависи от детето. Големият ми син го пуснах на ясла на 1г 3-4м. Голям рев беше, сутрин като го оставях  ми се късаше сърцето. На врата се хваща да бяга навън - аз бутам или нося навътре, там го поема да го дърпа някой навътре.... Но щом влезе - все едно нищо не е било - играе, яде, спи, раздава акъл...Този театър продължи първа ясла, втора ясла, първа група и отшумя съвсем след втора група (около 4-4,5г). Не е боледувал повече от 3-4 дни за сезон, което ми се струва нормално.
Малкият ми син - тръгна на ясла на 1г10м (понеже е роден януари, първа ясла почти на две). Малко съжалявам, че не тръгна по-рано даже, но нямаше как . Почти не е плакал, сам си влиза за разлика от батко си, яде, спи, но много беледува. Всъщност някои ще кажат не е много , но аз сравнявам с баткото Simple Smile
И друго дете да имам - за мен оптималното време за ясла/градина е моментът във който детето започне да търси контакт с други деца. Обикновено това личи по поведението му на места, където общува с други деца - площадки, детски кътове. Ако на такова място може да играе без да търси мама повече от 5 мин и търси контакт с деца - готово е Simple Smile Мойте и двамата ако отидем на площадка и няма никой седят до мен на пейката и мрънкат. Дойде ли дете, все едно ме няма там. Здравословно нещата също са индивидуални, на кой какъвто му е късмета Simple Smile

# 6
  • Мнения: 18 503
Моята дъщеря беше най-здрава в яслата и 1 и 2 група в градината. В предучилищна започнаха ежемесечните вирусчета, по график. Сега ще тръгва на училище, не е пила антибиотик в живота си, ако се води отчет по този параграф.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
Яслата е заместваща грижа, ако няма кой и как да се грижи за детето. И с двете си деца направих една и съща грешка да ги пусна на ясла.
Детето трябва да е достатъчно голямо, за да може да се изрази, да каже ако има нещо притеснително в яслата/градината.
Нашият педиатър ни каза, че ако няма никакъв друг вариант и родителите задължително трябва да работят, за да могат  да си плащат сметките, тогава може детето да се пусне на ясла като краен вариант.
При нас проблема обаче беше друг - класирането за градина, заради това пуснах малкия за няколко месеца само на ясла и го отчитам като голяма грешка от позицията на времето.

# 8
  • Мнения: 46 518
Няма правила, вие трябва да си решите.

Моето дете тръгна директно на градина на 3 г. От първия ден ходеше с голямо желание, боледуваше много рядко и леко.

# 9
  • Мнения: 794
Ако имаше кой да гледа детето ми след 2-рата годинка, нямаше да го пусна на ясла. За мен това е, както и по горе е написано, заместваща грижа, тоест план Б, ако няма друг вариант. Детенце на 2 годинки е още много привързано, много безпомощно, просто ми става лошо като си представя, че това ни чака наесен.
Но за детската градина съм напълно за - тогава вече са си адекватни дечица, имат си приятелчета, получават се игрите, пак може да плачат, но разговорите с родителите ще са доста по ползотворни.

# 10
  • Мнения: 176
Първото ми дете тръгна на 2г и 4 месеца и се спука да боледува,но сега голям положението не е много различно.
Явно си е до дете.
Обаче на мен вече ми е в повече и сега второто мисля да го забавя максимално и най-вероятно ще тръгне след 3г защото съм изтощена от болести вече.
За мен най-важното беше да може да говори добре преди да тръгне за да си каже какво иска и да може вкъщи да разкаже ако има проблем.
И двамата говорят много, но всеки казва ако може да се изчака до 3 години е по-добре.
Другото е че веднъж са малки,после вече и да искаме такова време с тях няма да го имаме а работа ни чака още много до пенсия.
Всеки има различно виждане по въпроса, послушайте вътрешния си глас и интуиция като майка, няма да ви подведе.

# 11
  • Мнения: 1 145
Зависи от работата. Явно вие може да си позволите да излезете повече. Ако искате да си гледате детето и не градите кариера, може би е най-добре да не го пускате. Друг вариант е да го пуснете на половин ден и да видите как ще стои въпросът с разболяванията.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 363
Щом имаш време, задръж си го вкъщи. Това социализация и нам кво си е след  3 год. До тогава детето има нужда само от мама, за да се развива пълноценно. Съгласна съм с Teriska, веднъж са малки. Това е най-хубавото време с тях!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 36 604
До тогава детето има нужда само от мама, за да се развива пълноценно.

Това просто не е вярно.

# 14
  • Мнения: 360
Тук и да питате такива въпроси, ще получите страшно субективни мнения, които изразяват ситуацията на конкретните родители - като страхове, работна ситуация, емоционално състояние. Хващате и прочитате плюсове и минуси и взимате решение спрямо собствената си ситуация и собственото дете. Такова нещо като "всички казват, че така трябва" или на "всички е ясно, че трябва да се направи еди как си" или "най-добре е да се пусне на Х години" просто не съществува.

Общи условия

Активация на акаунт