Съвременна българска литература

  • 1 669
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 18 573
Людмила Филипова  има две-три книги, "Червено Злато", Стъклени съдби" и малко фентъзи, дето харесвам заради темите и стават според мен, но чета последната и и не мога да я  трая. При все, че съм запозната с материята, тя ползва същите източници, които съм чела, поне част от тях четох преди,  и пак се питам това роман ли е  или документалистика.  Почна да издава по две на година  и не струват вече.
 А Розмари  се чете леко, за това я харесват,  повечето я познават само от цитати, дето се носят из нета ,подбрани ,патриотични. Чувството, че преразказва старите ни понятия и  познания и то леко и умело вплитат, остава. То и за плагиатство е обвинена, няма   някаква ценност написаното ,нито историческа ,нито художествено ,но има умела реклама и  е добър търговец.

# 16
  • Мнения: 10 188
Много наши автори се (само)рекламират, но когато човек иска и реши- има как да направи подбор лично за себе си подходящата за четене книга.

# 17
  • Мнения: 18 573
Разбира се , но някои четем всякакви автори, някои  бавно и осмислено ,други - за разнообразие и отгоре-отгоре. Безплатни повечето.

# 18
  • Мнения: 190
Людмила Филипова  има две-три книги, "Червено Злато", Стъклени съдби" и малко фентъзи, дето харесвам заради темите и стават според мен, но чета последната и и не мога да я  трая. При все, че съм запозната с материята, тя ползва същите източници, които съм чела, поне част от тях четох преди,  и пак се питам това роман ли е  или документалистика.  

Най-вероятно, защото борави с документални факти, което не е недостатък.
В "Стъклени съдби" има доста съспенс.
Людмила Филипова, както повечето жени писателки, не си позволява нецензурни думи.

# 19
  • Мнения: 18 573
Прекалила е с фактите в последната книга.

# 20
  • Мнения: 190
Не съм чела, нещо свързано с войната беше, но не "Война на буквите".

# 21
  • Мнения: 18 573
И да и не, за мощите на Йоан Предтеча е, но много  инфо като  документалистика ,та се губи художественото ,цитира и Спароток, когото чета понякога, тракийски произход,  идеята, че сме наследници на Бог. Ама много цитати направо, макар без кавички ,преразказани. И ЦРУ  и разни такива, та и Дарвинови тефтери откраднати да не се разбере истината за нас естествено ,като божествени.

# 22
  • Мнения: 190
"Божият ген" се казва, но вече не е най-новата. "Войната на верите" е от миналата година.

При този вид автори интересното е, че въпреки голяма доза художествен елемент, могат да те заинтригуват че да почнеш да проучваш темата и научаваш много интересни и полезни неща.

# 23
  • Мнения: 583
Аз като чуя за божествения ни произход и всякакви патриотични заигравки, веднага препоръчвам "Мисия Туран". Толкова ми е неприятно постоянно да се имитира Дан Браун, да се слагат разни неща извън контекст в опит за оригиналничане на местна почва. Провинциална литература не може да ни извади от блатото на немощния ни пазар.

# 24
  • Мнения: 22
А, какво мислите за "Глина"? Според мен е много преувеличена, защото е разказано много раздуто. Иначе, ми харесва, че изказът е естествен, но много обем и леко клиширана история и много наблъскана понятийно.
"Мамник" също частично - има интересни хорър, народни и фентъзи елементи, но е много журналистически представена.
Наскоро прочетох "Майките" на Теодора Димова - особена, много дълбока и докосваща история, в необичаен стил.

# 25
  • Мнения: 1 590
За мене "Глина" е волна програма върху мита за вграждането, заложен в нашия фолклор и нейната Жара е интерпретация на Струна невеста. Неоспоримо е умението на Виктория Бешлийска да пише въздействащо, красиво и картинно и точно в това е силата ù. Идеите ù обаче, и за "Глина", и за "Сърце" са по-скоро вариации на нещо, вече написано другаде под друга форма, затова и смятам, че тя няма да ни предложи нищо по-добро от "Глина" и няма да се развие като писател. Добър и сладкодумен разказвач е, но по-скоро преразказва, отколкото измисля свои истории.

# 26
  • Мнения: 4 396
Елин Рахнев издава ли напоследък?

# 27
  • Мнения: 1 590
Да, ICU го издават и даже миналата година излезе стихосбирка "Не зная как да се държа, когато ме обичат", помня, че имаше представяне на някое от книжните събития.

# 28
  • Мнения: 10 188
Днес загубихме един от съвременните български автори - Алек Попов, нека да е светъл пътят му!

Общи условия

Активация на акаунт