Третото българско царство в снимки 1878 – 1946 г.

  • 7 336
  • 126
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 18 427
Абе не е само до предсмъртни желания.Имаха толкоз години след края на комунизма, да не говорим, че Симеон II беше на власт...ама сега НДСВ са част от коалицията Синя България и според мен - лично мнение - са се активизирали.

# 106
  • София
  • Мнения: 5 881
Това обяснява защо няма английски крал на снимката .

Последният английски крал е Харолд. След него идват саксонците.

Не е по темата, но препоръчвам тази много хубава книга: https://m.helikon.bg/116998-%D0%9F%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4 … %D0%B0%D0%BB.html

# 107
  • Мнения: 18 427
Това са формалности. Страната се казва Англия, без значение дали кралят е от англите, саксите или норманите.
То и страната ни се казва България, въпреки че от 1014 г. елита няма нищо общо с древните българи. А и цялото население е гърцизирано.

# 108
  • София
  • Мнения: 5 881
Лорде, може ли да не се изокаш по всяко мнение и във всяка тема? Не обсъждаме етническия състав на нобилитета, а и не ти отговарям на теб.

# 109
  • Мнения: 18 427
Не знаех, че поддържаме частен чат и не може да се отговаря и от друг човек. В другите форуми на мен често ми отговоря не човека към когото съм се обърнал. Включително ти си ми отговаряла, когато съм се обръщал към Васиту или някого другиго.
Колкото до другото - не, не може. Първо не е "всяка" тема (пиша в не повече от пет теми), второ - изказа ти е обиден, опитите да командваш - също. И третото - то не обсъждахме и кой е последният крал на англите. Думата "английски крал" се използва и днес, официалн израз е и просто се правиш на интересна, че нямало вече английски крале.
П.С. темата за етноса я подхвана ти.  Впрочем добре е да се прави разлика между "английски крал" и "крал на англите"

# 110
  • София
  • Мнения: 1 591
Димитър Наумов - български пълномощен министър на България в САЩ по времето на цар Борис III

Не знам кой е човекът вляво на първата снимка. Може би негов колега или някой американец. Очевидно снимката е правена преди войната и това оформяне на мустаците да излезе рязко от мода.

Райна Наумова - съпруга на Димитър. Снимката е правена на бала по повод встъпването в длъжност на Рузвелт. Мога да снимам и самата покана, ако на някого му е интересна Relaxed


# 111
  • Варна
  • Мнения: 18 038
Райна Наумова - съпруга на Димитър. Снимката е правена на бала по повод встъпването в длъжност на Рузвелт. Мога да снимам и самата покана, ако на някого му е интересна Relaxed
Да, моля. Simple Smile

# 112
# 113
  • Мнения: 1 605
Three Eyed Raven, някъде може ли да се намери повече информация за живота му, излиза ми само кратка справка в Уикипедия?

# 114
  • София
  • Мнения: 1 591
Аз знам само разказаното от баба ми и имам малко спомени от самата Райна Наумова, която е нейна леля и моя кръстница.
Историята им е изключително интересна и си мечтая някой ден да се филмира, защото си струва.
Димитър бил доста по-възрастен от Райна, но двамата били безумно влюбени и от близки приятелски семейатва от тогавашната аристокрация. Той бил от най-приближените на царя. Женят се и малко по-късно той получава поста в САЩ. Заминават там и имат няколко много щастливи години. Имам много снимки и писма от тогава.
Не могли да имат деца. Не е ясно по чия вина, но това по никакъв начин не се отразява на отношенията им.
Когато България застава на страната на Германия Димитър бил потресен. Разказвал на всички, че това било някаква шега и няма как да е истина. Налага им се да прекъснат всички приятелства там и се връщат в България.

След деветосептемврийския преврат Димитър, Райна и целият им приятелски кръг  в България са неудобни за новия режим. Започват гонения, репресии, насилие. Много от роднините им биват съдени и убити. Димитър е арестуван и изпратен в лагера „Николаево”, а след това е преместен в лагера „Белене”.
Райна е заточена заедно със своя приятелка в село в Родопите, където прекарва 5 години.
Наумов е освободен е от лагера „Белене” през 1951 година.

Първото нещо, което той прави когато излиза на свобода, е да разбере къде е Райна и да отиде при нея. Прибира си я в София.
Здравето му е било много разклатено след мъченията, но живеят заедно още няколко години. Една вечер на прибиране от опера, той пада на земята и умира в ръцете й.
Тя повече не се омъжва. Почина няколко месеца преди да навърши 100 години. В последните 10 години беше на легло и с деменция. По цял ден разговаряше с починалите си приятелки и с Димитър. Последното й желание беше да я погребат в един гроб с него и да бъде с брачната халка на пръста си. Бях на погребението и едва след него започнах да разпитвам баба ми за тях. Наследих апартамента й и там открих тези съкровища и още много снимки, ленти, картички и писма.

# 115
  • Мнения: 3 442
Невероятна история! Помествайте повече такива! Почти нищичко не знаем за т. нар. по време на соца "бивши хора". А съм сигурна, че има какво да се разкаже.
Ако имате интересни градски снимки от София ги пратете на "Стара София" - https://www.facebook.com/starasofia. Имат страхотен архив и търсят още.

# 116
  • Мнения: 1 605
И аз благодаря много за разказаното, наистина историята е за филм и се надявам някой да го направи. А ако решиш да качиш някъде архива, моля те, сподели. Наистина няма много информация, поне публична, за този период, а те са били едни от хората, които пряко са "писали история".

# 117
  • Наблизо
  • Мнения: 6 223
Много интересна история.
Впечатлява ме фактът,че Наумов е бил открито потресен от заставането на България на страната на нацизма.
Вярно,че и управлението е било националсоциалистическо…но прави голямо впечатление как “аристокрацията” са били Ок с това или направо са си членували в близките до нацизма организации.
Разбира се,не всички..но..

Иначе,за жалост,съдбата им след 1944 ,е много тъжна.Без вина виновни.

# 118
  • Мнения: 9 343
Съжалявам,но не мога да му съчувствам на Димитър. Той е можел да избяга на Запад,но меко казано наивно е останал в България след септември 1944г...

# 119
  • Мнения: 1 605
Бил е потресен, както и много други, че България е тръгнала да обявява война на този и онзи без никой да я кара. А нацизма по това време още никой не знаел, че ще се превърне в злото, което става после.

Въобще не е било толкова лесно да се избяга някъде.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт