Прием в детската градина

  • 2 304
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 534
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
:naughty:Alik, във Варна не е точно така. Децата, родени през първата половина на годината(до юни вкл.) се приемат още през юни- юли, когато е първия прием. Останалите- родени от юни до декември -се приемат през септември.
Ей това ме изуми
Приемът е веднъж годишно , може да има приети две-три деца и то ако има освободени места от други деца (кой на село , кой на море) , но това не означава прием ...
Сигурна ли си , че има официален прием през пролетта , това означава нови списъци за одобрение към общината и т.н.

# 31
  • Мнения: 202
А в случай като моя, детето ми е родено на 03.01.2005-трябва по правилник да тръгне на градина септември 2008 на 3г и 8м, дали ще го задържат в яслата 8 месеца повече? Не са ли длъжни като навърши 3 г детето да го изпишат и ако е така какво ще го правя аз 8месеца, такава отпуска няма???
 
Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;
2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;
3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина.
   bouquet

# 32
  • Мнения: 1 800
"Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;"
Ако това е така-чудесно, но директорката на яслата ми каза, че детето ще го изпишат веднага като навърши 3 години, т.е още януари, защото имало много чакащи за записване в яслата и нямали право да задържат децата над 3 години. Възможно ли е във Варна да има такива разпоредби или тази наредба би трябвало да важи за цялата страна?

# 33
  • София
  • Мнения: 2 493

от ей тука т.6 "При липса на свободни места в отделни детски градини, на родителите се предлагат други заведения, в които съществува възможност за прием. " - кой трябва да ме насочи? Градината която отказва да приеме детето ли?

# 34
  • Мнения: 1 800
Не, Общината. Те имат електронен регистър с информация за свободните места в детските градини. Ако тази градина, в която ти искаш няма места, ще ти предложат други варианти.

# 35
  • Мнения: 202
"Съгласно чл. 22, ал.1 от Наредба №6 за организацията и дейността на детските ясли децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:
1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;"
Ако това е така-чудесно, но директорката на яслата ми каза, че детето ще го изпишат веднага като навърши 3 години, т.е още януари, защото имало много чакащи за записване в яслата и нямали право да задържат децата над 3 години. Възможно ли е във Варна да има такива разпоредби или тази наредба би трябвало да важи за цялата страна?


Наредбата е  подзаконов нормативен акт, който се прилага за всички. Тя е действаща, независимо, че е доста остаряла. На основанието посочено в нея спокойно и уверено може да поискаш детето ти да бъде изписано в посочения период от 01 до 20 юни и ако ти откажат това ще е незаконосъобразно. Не се оставяй да те манипулират или обясняват ама видиш ли има толкова чакащи деца- да местата са ограничени, но ти  и детето ти имате права и защо да не се възползваш.

# 36
  • Мнения: 1 800
Благодаря, дано да си права, че не ми се мисли какво ще го правя от януари до юни - това е безумие.

# 37
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
И аз съм в същото положение и ти благодаря че си пуснала тема.Така и аз ще зная какво да правя.  bouquet

# 38
  • София
  • Мнения: 2 493
Не, Общината. Те имат електронен регистър с информация за свободните места в детските градини. Ако тази градина, в която ти искаш няма места, ще ти предложат други варианти.
Да де... значи трябва ако ми откажат да ида в общината да видя какво ще ми предложат. Така ли? Или мога да се обадя на един телефон, който "писна ми" ми беше да;а преди много време и аз затрих... Embarassed

# 39
  • Мнения: 1 800
Янче, не знам как е за София. Във Варна електронния регистър е достъпен и в интернет всеки може да провери къде има свободни места, къде колко деца ще приемат, колко групи и колко молби им подадени към момента. С въвеждане на ЕГН-то на детето проверяваш къде е притео и къде не:
http://it.varna.bg:4433/dzpriem/index.php?page=spravki&type=dz

# 40
  • Мнения: 5 468
Да де... значи трябва ако ми откажат да ида в общината да видя какво ще ми предложат. Така ли? Или мога да се обадя на един телефон, който "писна ми" ми беше да;а преди много време и аз затрих... Embarassed
Ей го - Открита телефонна линия по проблемите на образованието в София: 846 81 52.

Всеки работен ден от 9 ч. до 17.30 ч. служител на отдел “Образование” приема мнения, предложения и препоръки относно образователната система в столицата.

На посочения телефон гражданите могат да се информират и за свободните места в групите в детските градини.


Взето оттук - http://www.sofia.bg/oks.asp

# 41
  • София
  • Мнения: 2 493
Ню, тенкю.

# 42
  • Мнения: 2 534
Говорих за проблема с приема преди 3 години
Съгласиха се , че това е проблем и в скоро време ще имаме среща по този въпрос

Общи условия

Активация на акаунт