Кредитна карта - проверки

  • 367
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

От 2008г бях клиент само на Райфайзенбанк (РББ), съответно най-големия ми банков опит е там. Имах множество кредитни карти при тях от 2013г насам (по 1-2 карти всяка години с поднодяване). После РББ бяха купени от ОББ и до преди месец им бях клиент със разплат. сметки и кредитни карти. Всички к.к. съм върнал в ОББ и подал за закриване и в момента нямам никакви. Кредити нямам.

Искам да кандидатствам за кредитна карта в друга банка. Проучих щателно условията в сайтовете им, но при кандидатстването установих, че (някои) те карат да попълниш декларация, че съм съгласен те да направят проверка в ЦРД - централен регистър на длъжниците към КЧСИ.
https://newregistry.bcpea.org/

РББ никога не са ми давали такъв документ, просто правят проверки в ГРАО, НАП, НОИ, ЦКР и т.н. но нямам документ/декларация да съм подписвал относно ЦРД към КЧСИ.

Моето кредитно досие в ЦКР е чисто, нямал съм просрочия, но баща има много лош опит с ЧСИ и изпитвам отвращение и "страх" от това банка или който и да е да ми предоставя каквито и да е било лични данни към КЧСИ пък било то само и за проверка.

Банките, които проверих досега и които 100% искат да правят "обследване" в ЦРД са Тексим Банк, Токуда Банк, ПИБ, дори и ОББ днес/сега (след РББ/КейБиСи).

Някой има ли опит с това, може ли да обясни има ли някакви рискове ? От кога банките гледат в този регистър ?
Мерси предварително !

# 1
  • Мнения: 711
Не виждам някакви рискове за теб, подобна проверка намалява риска за съответната банка, затова вече е част от стандартната проверка на заявителя.

Те няма да предадат данните ти на ЧСИ, просто ще ги използват за проверка в регистъра.

# 2
  • Мнения: 12
Интересен въпрос! От Вас разбирам за този регистър, а уж съм във финансовата сфера (но не банкова)...
Моля, ако някой разполага с повече информация, споделете - например дали съдържа информация само за текущи дела, или подобно на ЦКР, включва и история? Ако има история, за какъв период?

# 3
  • Мнения: 1 459
Всички банки могат да правят проверки във всички бази данни, до които имат достъп, включително и този регистър, след като човек даде съгласие за обработка на личните му данни разбира се. В условията на банките при кандидатстване за кредитен продукт са посочени ЦКР, НОИ и т.н., но този списък не е изчерпателен и само конкретната банка знае къде точно ще проверява. Мен лично ме съмнява за кредитна карта да тръгнат да правят проверка в ЦРД.
Иначе тук има някаква примерна справка от регистъра и май няма кой знае каква информация в нея - https://miritel.bg/product/registar-na-dlazhnitsite/

# 4
  • Мнения: 2
Всички банки могат да правят проверки във всички бази данни, до които имат достъп, включително и този регистър, след като човек даде съгласие за обработка на личните му данни разбира се. В условията на банките при кандидатстване за кредитен продукт са посочени ЦКР, НОИ и т.н., но този списък не е изчерпателен и само конкретната банка знае къде точно ще проверява. Мен лично ме съмнява за кредитна карта да тръгнат да правят проверка в ЦРД.
Иначе тук има някаква примерна справка от регистъра и май няма кой знае каква информация в нея - https://miritel.bg/product/registar-na-dlazhnitsite/

В ТокудаБанк дават отделна декларация, която да се попълни за проверка в ЦРД. Първо от там разбрах за този регистър и после установих, че и другите гореспоменати банки го имат вписано в общите декларации.

Общи условия

Активация на акаунт