Съвет за очен преглед

  • 586
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте,
нося очила от дете за късогледство, над 10г бях с -1 диоптър, наскоро усетих че диоптъра ми може би се е променил, отидох на преглед, разшириха ми зениците, дадоха ми рецепта за -1.5 на двете очи. Притеснява ме това, че д-р каза че имам астигматизъм ( това си го знам, до сега имаше -0.5 на едното око), но сега при прегледа не ми изписа очилата с астигматизъм. Моля, ако има офталмолог тук, който да види и да даде съвет

# 1
  • Мнения: 13 811
като човек с дълъг опит в тази област и деца, които също от малки имат очни проблеми -  мога да кажа, че понякога, дори да имаш кривина  на лещата на около (астигматизъм), виждаш по-добре ако стъклата нямат астигматична корекция. Важи за по-незначителни неравности. Защото има такива, като ъгли, цилиндри, които не могат да бъдат прескочени. Предполагам, на прегледа, лекарят ви е сменят стъклата и ви е питал как виждате по -добре - така или иначе. Добавял ви е и е махал лещи със  астигматични корекции , но вие сте давали по-добри показател когато сте били без отколкото когато сте били с'ъс  такава. Затова ви е предписал и такива очила.

# 2
  • Мнения: 14
Здравейте, да сменяше различни.
Благодаря, исках да се уверя Simple Smile

# 3
  • Мнения: 46 520
Дайте снимка и на рецептата.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 523
След като са видели резултатите от машината, докторите вече нагласят корекцията с лупите, като се съобразяват кое е най-удобно за пациента. Да няма напрежение, да вижда добре в даден диапазон. Щом е решила да ви изпише така  рецептата за очила, значи това е най-доброто за вас.

# 5
  • Мнения: 46 520
Може да е най-доброто, но може и да е грешка.
Случвало ми се е да имам грешка в рецептата. Случвало ми се е и да ми изпишат грешен диоптър. Затова в случая бих направила още една консултация с друг специалист.

# 6
  • Мнения: 2 481
А разшираха ли ти зениците? Защото ако не - то не се прави така. Първо се мери на разширени зеници, след това - на нормални и чак тогава се определя диоптер.
В интерес на истината астигматизмът е много малък, особено на дясното око.
Аз е момента и на двете очи имам 1 диоптер астигматизъм и под диоптер късогледство и не нося очила. Хайде, то аз съм след операция за корекция на късогледството, преди бях с 5-6 диоптера, но дори и когато носех очила, не ми коригираха пълния астигматизъм.
Ако не си направила още очилата - препоръчвам второ мнение.

# 7
  • Мнения: 46 520
А разшираха ли ти зениците? Защото ако не - то не се прави така. Първо се мери на разширени зеници, след това - на нормални и чак тогава се определя диоптер.
Зависи на каква възраст е.

# 8
  • Мнения: 2 481
Това какво общо има?
Разширявали са ми зениците и на 13, и на 25 и на 38 г.
Просто ми е любопитно, затова питам.

# 9
  • Мнения: 46 520
Това какво общо има?
Разширявали са ми зениците и на 13, и на 25 и на 38 г.
Просто ми е любопитно, затова питам.
Разширяване се налага при деца и много млади хора, заради особеностите на младото око. По-късно е необходимо в някои случаи при далекогледство, висок диоптър късогледтво, както и при придружаващи болести като диабет и високо кръвно, наследствени очни заболявания или профилактично след 60 г. за профилактика на макулна дегенерация, перде и т.н.
При рутинен преглед, при толкова малко късогледство и вече установен астигматизъм няма нужда да се рзширяват зеници.

Уточнявам, че не съм лекар, цитирам мненията на лекари, които съм посещавала.

# 10
  • Мнения: 2 481
Може би си права за малкия диоптер, а понеже бях с доста по-висок, затова са ми ги разширявали - особено след като родих и диоптерът драстично се промени. Но както писах, аз бях с над -5 и астигматизъм.

# 11
  • Мнения: 13 811
Когато цял живот си имал миопатия и нещата се влошават с годините ( което следва логиката) -  няма как диагностиката да се случва само на апарат. Когато бяха млада с години правих очила само с една рецепта. След 45-50 г. промените към влошаване при всеки човек са факт  -  далекогледство, задълбочаване на късогледство, комбинации, рядко хора нямата очни проблеми. Често разминаването между апарат и изписани очила са драстични, така че разширяването на зениците само помага на лекаря да прецени как да реагира. Затова и винаги е добре да се ходи на един но традиционно добър лекар и той да следи очите на един човек в цялата динамика с години ,  а не на 5 лекаря които да потвърдят или отхвърлят някаква рецепта.  Примерно аз съм вече с -8 но имам очила -5 , а 30 години преди това бях бетонирана на -4.

# 12
  • Мнения: 46 520
Аз на апарат въобще не разчитам за определяне на диоптър, винаги има голяма разлика с реалния преглед, но зеници не са ми разширявали от детска възраст.
Като съм питала, казват, че няма връзка с определянето на стойностите, освен в детска възраст. Правело се при съмнения за някои заболявания.
Ето една статия на лекар с обобщена иформация.

# 13
  • Мнения: 13 811
Винаги са ми ги разширявали. Винаги разширяват на децата ми. На апарат гледат преди разширяването и след разширяването. Всичко друго едва ли може да се нарече пълна диагностика. Както казах това има значение. И аз не искам да ми ги разширяват, но това е положението. Особено когато има миопатия, астигматизъм, реален диоптър и работен диоптър (на очилата). Когато  имаш проблеми със зрението нито една процедура не трябва да се спестява. Иначе се получава - сега това вярно ли е, не е ли...

# 14
  • Мнения: 14
Извинявам се, не успях да влезна няколко дни. Първо на нормални зеници и в друг ден, на разширени (просто защото нямах възможност в същия ден да ги разширят).

Общи условия

Активация на акаунт