До колко обезболява упойката при естествено раждане

  • 832
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 55
Здравейте!
Вчера бях на преглед и се заговорихме с докторката. По принцип искам да раждам секцио и я попитах при естествено раждане колко обезболява упойката. Тя ми каза, че може напълно да обезболи. Моля дамите, които са раждали да кажат това така ли е ?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 5 957
Не съм раждала естествено, а само секцио.
Просто искам да вмъкна, че ако целта е да се избегне болката избирайки секцио, няма да се получи точно така .
Секциото си боли. Не по време на операцията, защото си със спинална упойка, но след това като отпусне упойката си боли. Раздвижването е болезнено и първите дни е трудно ходенето и всяко сядане/ставане и лягане. Това си е коремна операция все пак.

# 2
  • Мнения: 55
Не съм раждала естествено, а само секцио.
Просто искам да вмъкна, че ако целта е да се избегне болката избирайки секцио, няма да се получи точно така .
Секциото си боли. Не по време на операцията, защото си със спинална упойка, но след това като отпусне упойката си боли. Раздвижването е болезнено и първите дни е трудно ходенето и всяко сядане/ставане и лягане. Това си е коремна операция все пак.

Така е, но при естественото раждане ми изглежда по-жестоко.

# 3
  • Мнения: 60
Аз съм раждала естествено с епидурална упойка. Сложиха ми упойката на 3-4см разкритие и то защото аз исках да поспя (Не бях спала повече от 12 часа). Та 20тина минути след като я сложиха заспах. Спах около 3 часа, сама се събудих с желание да напъвам и викнах дулата. С епидуралната (която уж удължава раждането) за 3 часа от 3 см бях на 9 см разкритие.
Не се усещат толкова контракциите, затова и успях да поспя. С епидуралната можех да се разхождам без проблем, да сменям позициите и т.н. което е голям плюс.
За самото раждане имах нужда от напътствия:
1. Казваха ми от машината която измерва тоновете и контракциите кога имам контракция за да напъвам и
2. Не усещах от упойката къде точно напъвам.
И въпреки това горе долу за 20-25 минути напъни родих.

След това доста бързо ме отпусна. Около час след раждането си ходех сама до тоалетната, успявах  да си взимам бебето и почти всичко си правех сама. Трябваше ми помощ единствено при изправяне от легнало в седнало положение, но това го има мисля всяка жена първите часове.

Бих препоръчала епидурална когато контракциите са много болезнени. Сега с второто искам да опитам без нея от гледна точка на това, че самото напъване може би щеше да е по-лесно.

Иначе си боли самото раждане, усеща си се бебето в родилния канал, усеща се когато излиза и т.н. И все пак окситоцина който организма произвежда от напъните, от минаването на бебето в родилния канал и т.н. много притъпява болката, според мен помага и после за кърменето.

Аз не бих го заменила честно казано за секцио. А пък ако пак имам силни болезнени контракции, пак ще избера епидурална упойка. Хем не те боли, хем си усещаш всичко 🤷‍♀️

# 4
  • Мнения: 1 302
+1 към горното, не бих избрала секцио пред естествено раждане точно заради болката. Първото си е коремна операция, при която възстановяването отнема по-дълго време. Второто е естествен процес, за който тялото ти е напълно подготвено.

Аз също раждах естествено с епидурална упойка, но не беше пълно обезболяване. Определено облекчи контракциите, но си усещах всичко, само по-леко. Най-болезнената част беше докато бебето слизаше в таза, но като дойде време за напъните всичко мина доста бързо, сама усещах кога да напъвам. Цялото раждане беше около 4 часа, а след около час вече можех да се движа свободно, да се обслужвам и да се грижа за бебето. Не съм имала никакви болки след раждането.

Живот и здраве, ноември ще се появи второто ни детенце и пак ще раждам естествено, ако всичко е наред.

# 5
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
Аз нищо не усещах,проблемът беше че дори не можах да напъвам като хората и естественото ми раждане се превърна в кошмар.Затова с малкият още преди да забременея бях решила на 1000% че ще е секцио (появиха се и медицински причини и дори се роди на избраната от мен дата,10 дни по-рано от тази, която посочи доктор Вецев,но пък и 10 дни полежах в болницата за задържане).
И от секциото се възстанових по-бързо отколкото първия път...

# 6
  • Мнения: 55
Аз съм раждала естествено с епидурална упойка. Сложиха ми упойката на 3-4см разкритие и то защото аз исках да поспя (Не бях спала повече от 12 часа). Та 20тина минути след като я сложиха заспах. Спах около 3 часа, сама се събудих с желание да напъвам и викнах дулата. С епидуралната (която уж удължава раждането) за 3 часа от 3 см бях на 9 см разкритие.
Не се усещат толкова контракциите, затова и успях да поспя. С епидуралната можех да се разхождам без проблем, да сменям позициите и т.н. което е голям плюс.
За самото раждане имах нужда от напътствия:
1. Казваха ми от машината която измерва тоновете и контракциите кога имам контракция за да напъвам и
2. Не усещах от упойката къде точно напъвам.
И въпреки това горе долу за 20-25 минути напъни родих.

След това доста бързо ме отпусна. Около час след раждането си ходех сама до тоалетната, успявах  да си взимам бебето и почти всичко си правех сама. Трябваше ми помощ единствено при изправяне от легнало в седнало положение, но това го има мисля всяка жена първите часове.

Бих препоръчала епидурална когато контракциите са много болезнени. Сега с второто искам да опитам без нея от гледна точка на това, че самото напъване може би щеше да е по-лесно.

Иначе си боли самото раждане, усеща си се бебето в родилния канал, усеща се когато излиза и т.н. И все пак окситоцина който организма произвежда от напъните, от минаването на бебето в родилния канал и т.н. много притъпява болката, според мен помага и после за кърменето.

Аз не бих го заменила честно казано за секцио. А пък ако пак имам силни болезнени контракции, пак ще избера епидурална упойка. Хем не те боли, хем си усещаш всичко 🤷♀

Значи все пак си боли и със упойка.

# 7
  • Мнения: 401
Не съм раждала естествено, но след секцио не можеш да излезеш на разходка поне 10 дни. Не можеш да се свиеш да седнеш да си накърмиш детето...Два месеца сигурно внимавах да не направя някое рязко движение и да не кашлям... Така че внимавайте какво си избирате, раждане без болка няма.

# 8
  • Мнения: 60
Не мисля, че има раждане без болка. Но не бих казала, че болката е непоносима (а аз имам нисък праг на търпимост). И наистина както и други са писали - възстановяването е по-бързо в повечето случаи.

Значи все пак си боли и със упойка.
[/quote]

# 9
  • Мнения: 921
Аз раждах с упойка, след като я поставиха спря да ме боли до края. Направиха ми епизиотомия и като почнаха да ме шият упойката ме отпусна слабо и усещах, добавиха ми още малко и си ме зашиха без болка. Може би  самото напъване беше по-дълго заради упойката, защото почти не усещах контракциите.
Момичето в моята стая беше със секцио, като гледах как едвам ставаше и сядаше… Аз й помагах за бебето.

# 10
  • Мнения: 2 478
Раждала съм с включен окситоцин и упойка, както и без нищо. Упойката прави контракциите безболезнени, усеща се само свиването. Често обаче тя не продължава своето действие в активния процес на раждане в самия край. За сметка на това подпомага разкритието, защото отпуска. Аз имах чувството, че ме е пуснала съвсем накрая, иначе след самото слагане си легнах малко да почина, беше хубаво.
Раждането без никакви намеси и без упойка обаче беше много по-лесно и безболезнено. Пак си беше 13 часа (16 първият път), но ненамесата в процеса оцених като правилен ход. За мен.

# 11
  • Мнения: 490
Раждах естествено, не бих повторила ! Rumi11111 , това което пишете е много ограничено , май гледате само от вашата камбанария ?!? След раждането , имах болки повече от седмица. Не можех да сядам , доста дълго време, а нямах усложнения. Сложиха ми и епидурална упойка след третия час ужасни контракции без разкритие 😞 . Всяко раждане протича различно и възстановяването също ! Познавам и жени , които веднага след раждането са били супер, но за съжаление не съм от тях ...

# 12
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 018
Нито са ме рязали като прасе,нито имах проблеми с излизанията(единствено след излизане от реанимацията бях с ниско кръвно,но то е нормално за мен, просто тогава бе по-ниско от обичайното).На ден 6 излязох на среща с едно момиче от форума,на ден 8 пропътувах 200 км заедно с бебето,от 15-16 ден почнахме с разходките.Единственото неприятно нещо беше като кихна,ама е нищо в сравнение на това,че след нормално раждане не можех да си седна на д-то 2 месеца заради разрезите и шевовете там долу,а и с вътрешните шевове възникна проблем, чието решение отне 5 месеца.Е как да искам пак да родя нормално.
Поговорете си с лекарят при който ще раждате и вземете заедно най-доброто решение.

# 13
  • Мнения: 490
И каква беше ползата да се напише нещо, което да притесни бременна за пръв път жена? По-добре да не мисли какво може да се обърка, тъй като срещу този риск няма застраховка.
Ползата е , че жената ще знае за какво става въпрос ! Няма гаранция , че при нея ще има проблеми след естествено раждане, няма гаранция , че долу ще има шевове колко сме имали аз и Елислава ( примерно ). Хубаво е да знаеш всички варианти с плюсовете и минусите им. Давам един пример, не по темата. Скоро на детето му правиха операция за премахване на трета сливица .. Влязох с нея в операционната, сложиха ѝ маската на лицето, детето почна да обръща очите ( нормално ) , но за момента в който почна да се тресе и издава странни звуци, никой не ме беше предупредил. В този красив момент, докторите казаха следното - " хайде майче, излизай ! Ще ти кажем , ако има нещо!" Това бяха най- дългите двадесет минути в живота ми ! Ако знаех, че ще протече така, нямаше да изпадна в шок и ужас !

# 14
  • Мнения: 2 478
Еми, пита се за упойка при нормално раждане, а не за операция.

Общи условия

Активация на акаунт