Съвети - Социализиране на дете 3+ години

  • 485
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
Здравейте!
Търся съвет/и как да промотирам повече самостоятелност и увереност в дъщеря ми (3,5 години). Със сигурност има такива от вас, които са се сблъсквали с такива ситуации.

Дъщеря ми ходи на градина и вече е свикнала там. Сега искам, а и тя иска да ходи на "извънкласни" дейности - гимнастика, плуване, музикални, танцови и т.н. курсове. Тръгваме от вкъщи с голям ентусиазъм, запознаваме се с преподавателите и като идва ред да влиза в заниманията (дори с мен) започва да се страхува, разстройва, иска да си ходим, започва да плаче и да се задъхва дори.
Не знам вече как да процедирам. Обещаваме си, говорим си, винаги всичко на думи е супер положително, а като отидем приключва желанието и. И така до следващия път.

Не знам вече как да процедирам. И на мен ми се губи желанието да я водя вече. Тя слуша от другите деца в градината, че ходят, иска и тя, казва ми - "Мамо, може ли да ходим на гимнастика"...
Може би е още малка? Може би се стресира като види повече непознати?
Вашите дечица кога и как спряха да се притесняват?

# 1
  • Мнения: 300
...
Не знам вече как да процедирам. Обещаваме си, говорим си, винаги всичко на думи е супер положително, а като отидем приключва желанието и. И така до следващия път.

Не знам вече как да процедирам. И на мен ми се губи желанието да я водя вече. Тя слуша от другите деца в градината, че ходят, иска и тя, казва ми - "Мамо, може ли да ходим на гимнастика"...
Може би е още малка? Може би се стресира като види повече непознати?
Вашите дечица кога и как спряха да се притесняват?

Според мен още няколко месеца е ще е готова. При нас на около 4 г. децата вече ходят на танци, преди това като че ли не са готови.

Ако в групата й знаете за деца, които ходят на танци/балет, ще е по-лесно да свикне, ако посещава там, където са и те. Няма да се чувства сама.
Покажете й на списание или в интернет малки момиченца със съответното облекло на сцена, някое видео как танцуват.. Може да се впечатли.

Сприятелете се с майките на момиченца, посещаващи балета/танците - чрез  тях ще следите "изкъсо". Например понякога форсират дете за шпагат, когато още не е готово. Или започват с една треньорка, много добра, която после сменят с някоя по-неопитна.

За плуване като възраст е време. Аз ангажирах лична треньорка по плуване за първите месец-два. За по-страхливите деца е добър вариант, за да нямат страх от вода. После вече в група, защото е по-забавно.
Успех!

# 2
  • Мнения: 60
Valerie R, благодаря за съвета!

Повече се интересува да гледа клипчета на малки гимнастички и танциорки от колкото от детско, когато и е позволено.

Опитахме с 2 нейни приятелки от градината, които вече ходят (на гимнастика), но пак не ни се получава. Те влизат, нея я е страх.

Къде намерихте лична треньорка по плуване (дали имате препоръка за София)?

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 263
Детето е още малко, тези мероприятия е препоръчително да започнат след 4г.
Това, че някои ходят и свикват не означава, че това е норма.
Позволете детето да узрее за тези занимания, няма нужда да бързате толкова.

# 4
  • Мнения: 300
Valerie R, благодаря за съвета!

Опитахме с 2 нейни приятелки от градината, които вече ходят (на гимнастика), но пак не ни се получава. Те влизат, нея я е страх.

Къде намерихте лична треньорка по плуване (дали имате препоръка за София)?

Попитайте детето от какво го е страх. Може тези две момиченца евентуално да са по-близки, а вашето момиченце да се чувства само.
Аз бих направила едно излизане/гости, което ви е по-удобно - 3-те майки и 3-те момиченца (без татковците Simple Smile)
Ще усетите веднага атмосферата, на децата им минава бързо. И стават всички приятелчета.
Ако това не проработи, тогава ще се мисли за други варианти.

Препоръка за лична треньорка по плуване за София не мога да дам, не живея в Сф. (Аз съм в морски град и да се намери такава не е проблем.)
Но бихте могли да се обърнете към някоя от тези, които са вече треньорки в плувния басейн. По принцип има такава услуга, нарича се индивидуално обучение, плаща, се на касата. Във времето, когато треньорката няма групи прави това индивидуално обучение. Дали ще е дете на 3 г. или госпожа на 50 г., няма значение. Малко по-скъпо е, но си струва.

# 5
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Най-вероятно детето не е узряло. Както вече са ви казали, вариант е да ходите, където ходят другите момиченца от групата в ДГ. Обаче, щом въпреки това се страхува и не иска, не я насилвайте. Изберете друг спорт или направо друг тип занимания, примерно арт ателиета, музикотерапия и т.н., тези занимания са с цел детето да се успокоява и не натоварват децата, а ги отпускат. Явно се притеснява, може би че няма да се справи и оттам идва напрежението и страха.

Колкото до плуването, треньори по плуване да искаш, в Спартак например. Дават и индивидуални уроци, които са двойни на групата, но определено има смисъл, в началото поне, както и при по-малки или при по-притеснителни деца.

# 6
  • Мнения: 922
Те така или иначе на повечето видове спорт ги приемат едва след 4-годишна възраст. Нормално е още да се притеснява, а и бързо да ѝ омръзва.

Общи условия

Активация на акаунт