Творческо вдъхновение -1

  • 1 905
  • 133
  •   2
Отговори
  • Мнения: 18 220
Колеги,  тъй като мнозина пишещи  във форума се изявяваме  и като пишман-писатели тук е мястото за лично творчество





Тук качвам и някои линкове
https://www.wattpad.com/list/226419715

също и тук
https://fantastichen-sviat.com/%d0%bb%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%be-%d … 1%82%d0%b2%d0%be/


Тук можем да дискутираме своето творчество или да даваме идеи.

Последна редакция: ср, 17 апр 2024, 23:58 от Лорд Сняг

# 1
  • Мнения: 18 568
Птиците станаха питомни.
Хората станаха диви.
Идват при нас - непопитани -
живи гадинки, щастливи
хляб да приемат в ръката ни,
зрънце и клонки бодливи.
И е човешка съдбата им,
ние пък сме завистливи
на свободата им, дивата
дето променят на питомна
просто по свое желание -
искат и могат, в съзнание.
Питат ни те на езика си,
чудят се как отговаряме.
Ние сме в случая дивите
ала сърцата отваряме -
няма и начин, това си е,
учи ни бавно ,природа
дава човЕщина, знание
и не излиза му модата.
Просто в бетона настръхнали
малко сме позабравили
корена де ни е, съхне ли,
или разлистен  в дъбравата.

# 2
  • Мнения: 18 220
Браво, Браво
Аз съм много по-зле

Ода за Прометея

Скрит текст:
Един сред малцина
Сред приятели враг
Той дръзна да  превари
 своето време в бяг.
И предизвика Съдбата
И Гръмовержеца Зевс,
Той беше титанът Прометей.
Човешки приятел,
На тиранията враг,
Радетел за правда,
Що нивга не се показа слаб.
И не благодарност му върна Кронидът,
Загде подкрепи го Прометея  в първите дни,
Но затаи в сърцето страшна обида,
Че титанът  пред трона му, не се преви.
И  пожела духа му той да сломи,
Затуй му прати  му орела
Да  кълве му гърди,
Но Прометея срещна нещастието смело.
И не се огъна, макар да бе плувнал в кървѝ.
О, ти Прометее, който взе за нас огъня,
Къде ли щяхме да бъдем без тебе,
Ти ни даде толкова много.

Марияна прочетох 6 части Слънцето трепти и играе. Това целият разказ ли е? Ако да - моля те сложи едно КРАЙ.

Разказа много ми харесва, докосва се до фолклора. И аз обичам фолклора, но съм фен повече на шаманските истории.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 00:29 от Лорд Сняг

# 3
  • Мнения: 10 188
Не успях снощи да прочета разказа/новелата (защото пак хаотично се хвърлих на нещо друго - писах в другата тема какво), но това, което предния ден успях да прочета, ми беше харесало, така че се радвам, че се качи и останалото. (Лорде, доколкото разбрах от другата тема, трябва да е качено всичко, но в приложението, в описанието на новелата е посочено, че е от 10 части, а  можем да виждаме  6, ако краят ти е е сторил завършен, вероятно е променена първоначалната идея, ако не - значи чакаме продължението 😊).

Пожелавам ви много вдъхновения и успехи!

# 4
  • София
  • Мнения: 3 266
И аз тук - в позицията на читател 😍 Сега зарязах Софийски магьосници, за да чета фентъзито на Аниш, на този етап ме е увлякло и много ми харесва.
Джон, твоите неща се чудя да ги чета ли - ти харесваш Мартин, който избива героите си от любов към интригата 😀 Да знаеш, че вероятно няма да харесам нещата ти, но не заради липса на качества в тях. Така че пускай и на мен и очаквай критика 😂

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404

Марияна прочетох 6 части Слънцето трепти и играе. Това целият разказ ли е? Ако да - моля те сложи едно КРАЙ.

Разказа много ми харесва, докосва се до фолклора. И аз обичам фолклора, но съм фен повече на шаманските истории.

Благодаря ти!

Не, не е това краят. Има 10 части, но снощи не успях да ги пусна. Ще допълня днес по някое време до финала.

Аз имам доста неща написани, не само във фентъзи жанра. Ще споделям постепенно, че е нужно време за оформление.

Ако някой желае може да прочете новелата ми "Руси плитки" публикувана в "Литературен свят" през 2019.

https://literaturensviat.com/?p=161958

Там има и един кратък разказ.

Новелата "Руси плитки" е писана по спомени на дядо ми по майчина линия и разкази от баба ми (неговата жена). Има и някои авторски добавки за по-голяма плътност на текста.

# 6
  • Мнения: 18 220
Мариша аз харесвам много неща  - от Р.Хауърд и Толкин до Сандърсън и Зелазни. Но като цяло съм ориентиран към нестандартно фентъзи, а освен това обичам да пиша за шамани и първобитна магия (учил съм 4 г. етнология като студент)
Във втория линк (фантастичен свят) има препратки към три мои други разказа Т'хор Аоб, Черният Шаман, Морето на сълзите и още един. Пускал съм ги мнократно има ги и там. Ако все пак не си ги чела - и Черният шаман и Т'хор Аоб хронологично вървят един след друг, но аз препоръчвам да се почне първо с Т'хор Аоб и после да се мине на шамана....той бе замислен като прелюдия, едва след като образа на антагониста в Т'хор Аоб се разви от само себе си. за шамана мога много да разправям - как надскочи с много първоначално сложените му рамки и заживя самостоятелен живот.
Сред другите ми завършени разкази е първият ми разказ - Неприятности в Хейвън, който го има на много места в Интернет. Само изписваш Георги Александров - Неприятности в Хейвън - и ще ти излезе.

П.С. Това разгръщането на многопластво фентъзи е неблагодарна работа. Снощи се опитах да нахвърлям някаква концепция за 4 глава на Стихийните магове.... по -най-общи представи ще трябва да е поне 10 сцени (почнах с 3, последните две глави бяха по 5) и да вкарам поне 3 нови герои.

П.П.С. имам към 6-7 работи завършени и поне 15 - незавършени.  Напоследък опитвам да пише съвременни  фантастики ( Хакери например.), но силата ми е фентъзито.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 09:50 от Лорд Сняг

# 7
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 819
И аз тук, основно като читател. Писала съм преди доста време, а мъжът ми ме подскача от време на време с "Твоят човек още ли е в Бразилия?"

# 8
  • Мнения: 3 618

П.С. Това разгръщането на многопластво фентъзи е неблагодарна работа. Снощи се опитах да нахвърлям някаква концепция за 4 глава на Стихийните магове.... по -най-общи представи ще трябва да е поне 10 сцени (почнах с 3, последните две глави бяха по 5) и да вкарам поне 3 нови герои.

Мхмм... Карта, файлове с характеристиките на героите - кой какъв е, откъде е, години, коса, очи, височина, роднински отношения, файл с проявленията на магията....
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 17:06 от Аниш

# 9
  • Мнения: 18 220
И какво ще оставим на въображението на читателя? А магията искам постепенно да я разкривам, един файл би бил голям спойлер. Почнах работа сцена по сцена. Сцена 1, глава 4 е завършена. Надявам се тази вечер за завърша сцена 2, глава 4;в сцена 5 и 6  смятам да разкрия много повече от същността на магията - предания,разновидности и пр. но...да стигнем дотам.

Eдит - завърших и втора сцена на четвърта глава - за тази нощ стига. Вече я карам по-бавно, по сцена на ден, но искам да не претупвам сюжета. Във втора сцена съм отделил разгръщане на образа на Елезар - намеци кой е той, откъде идва, както и откъде идва Сарасвати. и някои други неща. Накрая завърших с лек намек за еротика. Мисля, че е нормално дори съм много сдържан, при мен романтиката и секса са изведени на заден план. Виждам съм фентъзита които са доста по-разкрепостени.

засега имам - сцена 1. Господарката Косара - завършена. Сцена 2 - Елезар - завършен сцена 3- Онегавон - в проект, сцена 4 - Безмер - в проект, сцена 5 и 6 - Роксана 1 и 2 (тук ще се отдели много място на магия, предания и пр.)... нататък засега не искам да го мислял, имам някаква обща идея, но да видим.

Последна редакция: пт, 19 апр 2024, 00:59 от Лорд Сняг

# 10
  • Мнения: 3 618
И какво ще оставим на въображението на читателя? А магията искам постепенно да я разкривам, един файл би бил голям спойлер.
Файловете са в помощ на автора при изграждането на света, особено ако персонажите са повече от 50. Кой е казал, че читателите ще го видят?

# 11
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 404
Няма нищо лошо във файловете, особено, ако става дума за много герои и обемен текст.

Аз качих всички части от моята новела.

Прочетох всичко на Лорда, което е качил за маговете - до снощи. Лично аз преди да направя няколко редакции и не дам на бета читател да го види и да се изкаже, не пускам нищо публично.
Лорде, при теб има и правописни грешки, според мен от бързане и недоглеждане.
Иначе историята звучи пак по същия телеграфен начин, все едно някой стои отстрани и предава от мястото на събитието...

# 12
  • Мнения: 18 220
Лейди Бриен, аз също прочетох твоя разказ до края.
Като цяло ми хареса, обърнат е към българския фолклор, само две-три забележки

1. Болестта мъчи Вълко дълго време, после той ходи като замян, а пък изведнъж разбираме от Деница, че са минали 2-3 дена, които са ѝ се сторили години.  - Нереално малко време е. Според мен 2-3 седмици е по разумен срок
2. Преломът в душата на Вълко ми се стори твърде лесен, дори и предвид сънищата-видения
3.Финалът ми дойде малко холивудски в смисъл със задължителният хепи енд.

Инак като цяло - доста любопитен сюжет.

Що се отнася до другото - права си, от бързане са грешките. Повечето поне де. Що се отнася до другото...то е и до стил. Аз все пак не искам да разкривам всичко отведнъж на читателя, искам да съм по-мистериозен и да виждаме "на час по лъжичка". Във втора сцена пак доста място отделях за нещо като предистория, да почне да става ясно, че Елезар и Сарасвати
Скрит текст:
не са нормални човешки същества.

# 13
  • Мнения: 3 618
Няма нищо лошо във файловете, особено, ако става дума за много герои и обемен текст.

Аз качих всички части от моята новела.

Прочетох всичко на Лорда, което е качил за маговете - до снощи. Лично аз преди да направя няколко редакции и не дам на бета читател да го види и да се изкаже, не пускам нищо публично.
Лорде, при теб има и правописни грешки, според мен от бързане и недоглеждане.
Иначе историята звучи пак по същия телеграфен начин, все едно някой стои отстрани и предава от мястото на събитието...
Чудесно, ще има какво да чета уикенда.

# 14
  • Мнения: 10 188
Прочетох и аз новелата, ако не бяхте обърнали внимание в темата за нея, вероятно нямаше точно това да избера, а си заслужаваше - като приказка от детството, но за пораснали деца, с магията на фолклора и думите пренася в отдалечени от ежедневието ни времена и е интересно разказана, благодаря!

Лорде, защо прочетох спойлера 🫣… харесва ми замисъла!

Общи условия

Активация на акаунт