Медикаментозен аборт и Метотрексат след това

  • 240
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 114
Здравейте. Преди 2 седмици и половина правих медикаментозен аборт. Бях с малко закъснение, 6 дни. Останало е нещо малко, а каналът вече е затворен. Но мен ме придърпва и боли. Предлагат ми Метотрексат, 2,5 мг, 2х1 за седмица или кюретаж. Ама било много малко, за да ми минават цялата матка с кюрета. Обаче за Метотрексат пише ужасни неща и съм в паника. А искам друго дете...Sad

# 1
  • Мнения: 9 094
Здравей! Точно преди година минах през подобно нещо - моето ембрионче се оказа имплантирано в белега от предишно секцио...След неуспешен медикаментозен аборт, пристъпихме към аборт с вакуум, под ехографски контрол - заради специфичното място на ембриона. Твърдяха, че е излезнал цял, без остатъци. Настоявах за Метотрексат, по съвет на друг лекар, практиката е такава, че при съмнения за остатъци, е добре да се приложи някаква доза Метотрексат, за да се избегне евентуално развитие на остатъчните клетки. Не ми поставиха и след месец се оказах с 5см образувание в матката, което премахнаха оперативно. Уж да ми спестят еднократна доза Метотрексат и да трябва да се пазя 6м от забременяване после, се оказах с коремна операция и пазене за поне 1г...
Съветът ми е да те изчистят, по какъвто и да е начин, и да не се страхуваш от Метотрексата. Консултирай се и с друг лекар, специалист, не просто гинеколог. Какви са стойностите ти на ЧХГ?
Винаги може да бъде направен кюретаж под ехогхрафски контрол, не е нужно на сляпо да те чистят.
Не се страхувай от самата процедура, под упойка си, минава за минути, приемат те сутринта, на обяд те изписват.
Метотрексат се изчиства от тялото за средно 3м.
При теб не знам защо е изписан цяла седмица, а не еднократно, при мен стойностите на ЧХГ паднаха с 300 единици за 24 часа, от 1 инжекция само. Жалко, че не беше сложена навреме...
Да не говорим, че в случаи като твоя понякога изписват още медикаменти, за доизчистване на матката.
Консултирай се с друг лекар ако имаш възможност, пусни си ЧХГ ако не е пуснат и не се страхувай, защото всеки един от вариантите не е страшен, важното е да се изчистиш.

# 2
  • Мнения: 114
В крайна сметка ми направиха абразио. Казаха ми, че чхг не е голямо, явно обаче не е и 0. Казаха, че това са двата варианта, единият с Метотрексат за седмица, 2х1 от 2,5мг през устата. Но аз вече бях пила 2 антибиотика, така или иначе натрових тялото си, а като прочетох и това каква отрова е, се отказах категорично. Изпих само 1 хапче от 2,5мг, което мисля изключва пазене 6 месеца или поне се надявам. Изчистиха ме уж, ще чакам преглед вече да видим всичко наред ли е. Сега се чудя дали медикаментозният аборт е бил напълно излишен или пак поне е помогнал на матката да изчисти някаква част... Не знам, не искам да мисля, че е бил тотално излишен... Иначе имах болки, не мисля, че можех да изчакам дп цикъл да видим дали сама ще се изчистя. Много гадно чувство, лошо ми беше, чувствах придърпване, тежест, дискомфорт, лошо ми беше.. След 11 дни антибиотици, не беше окей. Реално 2 седмици и половина е стоял този остатък, надявам се не е причинил твърде големи поразии, някои жени стоят толкова време с мъртъв плод без да знаят също... Не знам...

# 3
  • Мнения: 9 094
Радвам се, че е минало! Не разбрах че още днес, мислех, че имаш време да вземеш някакво решение, но така или иначе, е минало. Ще се справиш, не се страхувай!
Дозата на Метотрексата е малка. Изчакай 3-6 месеца и тогава подновете опити.
След 10 дни за всеки случай си пусни отново ЧХГ. Докато не падне под 10, а най-добре 0 - не спирай да го тестваш.
Нямаш поразии в матката, не си вкарвай филми - все пак нали затова са контролните прегледи след аборт, за да се следи именно заради такива неща. А и матката е чуден орган - възстановява се успешно след какво ли не.
Медикаментозният аборт понякога работи, понякога не...Тъй като се счита за неинвазивен метод, стана популярен...Понякога обаче теглим късата клечка...
Дай си време да излекуваш това, което ти е в душичката в момента.
И ти пожелавам успешна бременност тогава, когато трябва да ти се случи Simple Smile

# 4
  • Мнения: 114
Радвам се, че е минало! Не разбрах че още днес, мислех, че имаш време да вземеш някакво решение, но така или иначе, е минало. Ще се справиш, не се страхувай!
Дозата на Метотрексата е малка. Изчакай 3-6 месеца и тогава подновете опити.
След 10 дни за всеки случай си пусни отново ЧХГ. Докато не падне под 10, а най-добре 0 - не спирай да го тестваш.
Нямаш поразии в матката, не си вкарвай филми - все пак нали затова са контролните прегледи след аборт, за да се следи именно заради такива неща. А и матката е чуден орган - възстановява се успешно след какво ли не.
Медикаментозният аборт понякога работи, понякога не...Тъй като се счита за неинвазивен метод, стана популярен...Понякога обаче теглим късата клечка...
Дай си време да излекуваш това, което ти е в душичката в момента.
И ти пожелавам успешна бременност тогава, когато трябва да ти се случи Simple Smile

Наистина ли трябва да чакам 6м пак заради само 1 хапче? 😮

# 5
  • Мнения: 9 094
Не знам едно хапче на какво количество Метотрексат се равнява, нито знам моята инжекция колко мл е била, но от проучването, което си направих тогава - научих, че се изчиства от организма за мин.3 месеца, но някои лекари препоръчват да се изчака 6.
Дозата от 2.5 уж се изчиства от организма за часове, но предвид това, че се отразява на фолиевата киселина - личният ми съвет е да подновиш приема й под метилирана форма (Топ Фолат например) и да направиш минимум месец с нея. Аз бих избрала 3 месеца пауза, и постоянно пиене на фК.

Последна редакция: чт, 18 апр 2024, 16:27 от Café del Mar

Общи условия

Активация на акаунт