Честито, българи!

  • 6 856
  • 183
  •   1
Отговори
# 150
  • България-София
  • Мнения: 573
И аз съм против живеещите в чужбина българи да определят управниците ни. Може би срока от 3 мес е малък - поне година да е.
При това и аз съм от завърналите се "емигранти". Шест години живях в Израел и "пропуснах" появата на играчи като Симеон и Сидеров на политическата сцена, въпреки че не съм спирала да се интересувам от процесите в БГ. Глупости са това, че който следи нещата има обективна представа какво наистина се случва в родината ни /както някой много уместно забеляза - не се сблъсква с проблеми от сорта с 300-400 лв. как да искара месеца, ако не дай си боже му се наложи до доктор да опре - в кое джобче и колко да пусне, за да му се окаже адекватна помощ и прочие злободневни проблеми, които още след първата година бях забравила.../. Затова, дори и факта, че посолството ми беше на 5 мин. от работата - не отидох нито веднъж да гласувам. Сега - да! Защото живея тук, защото децата ми са тук. Не ходя да гласувам за парламент и президент в Израел - защото мисля си нямам право.
Колкото до зравните осигуровки - не разбирам този хленч - нещата бяха ясно регламентирани. Когато аз се върнах, с бележка от гранична полиция и документ за чуждо гражданство ми опростиха "дълга", започнах да си плащам от момента на завръщането - и сега съм здравно осигурен гражданин. Който заминава за повече от 3 мес. - подава в НОИ молба и съответно не плаща за периода. Сроковете за уреждане на подобни случаи с живущи зад граница бяха удължавани многократно. Е, как "силно интересуващите и непрекъснато следящите събитията в БГ български граждани" са пропуснали този факт и възможността да уредят проблена си?..... В интерес на истината ще отбележа, че като всяко нещо в БГ и правено в БГ, закона има сигурно има неоразумения и сигурно доста ще скокнат да разказват случаите си, но е факт, че поне го има.
На тези, които не "стъпват в България", не правят "здравен туризъм" - за какъв зор ви е да избирате някой, като това не влияе по никакъв начин на сегашното ви положение. Патриоризъм? Родолюбие? Не мисля.

# 151
  • Мнения: 1 416
Лора, пак си мисля какво би могло да е решението на този проблем по принцип...........................
Съгласна съм, че малцинставата се мобилизират лесно, а мнозинството не гласува - така вотът се манипулира лесно.
Въпреки всичко, слабата избирателна активност на българите не може да е оправдание за откровената спекулация на ДПС. Каквото и да си говорим, тяхното поведение е нечестно и неморално. ДПС се облагодетелстваха достатъчно от изселниците - време беше да пробваме да ги спрем...

# 152
  • Мнения: 181
Толкова е лесно да се пише и морализаторства, когато си далеч и не се сблъскваш ежедневно с проблема!
Вижда се къде живея, не съм от този град и все още не мога да свикна с много неща!
Имате ли идея какво е в областната управа? В общината? Да не говорим за селата!!
Нямам нищо против определящите се с турско самосъзнание, познавам много добри и хубави хора, но не съм съгласна да нямам право на избор, защото други с автобуси или  некоректно държане манипулират вота ми.
Казвате 15 000 гласове за депутат!
А колко трябват за кмет, в град с 40 000 жители при 50 % избирателна активност!
Сами си направете сметката, колко автобуса стигат, за да се промени вота!
И най ме е яд, когато трябва да отида да гласувам за човек, на който не симпатизрам, само за да предотвратя града да има турско говорящ кмет!
Защото хората от малцинствата не упражняват правото си на глас - те подават бюлетината, която им посочат, без право на избор - нима считате това за демократично?

# 153
  • Мнения: 1 517
........Но за сметка на това ни задължават по граждансто да плащаме Здравна осигуровка в България smile3515. Та и лихви ни начисляват, в здравен туризъм ни обвиняват newsm12
Не, че ще "се метна " на  самолетчето до "близкото" Консулство в Чикаго, отстоящо "само" на четири часа път със самолет. smile3534 да гласувам, или пази боже ще прекарам близо 24 по самолети и летища........ за да си оправя "безплатно" зъбките. Моята медицинска застраховка покрива годишните ми прегледи и евентуално лечение.
Та да си дойдем на думата - когато трябва да "снесем" парички за този който клати гората-БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ сме 100%, но когато трябва да се гласува за поредния боклук  smile3513


 И това не е честно!!! Не може баща ми да живее от 10 години в Русия, да се лекува там, а да плаща здравни осигуровки тук. Тъпо е.
Колкото до гласуването (всякакъв вид гласоподаване): по-редно е шефа ми - италианец, постоянно живеещ и работещ тук да гласува за български депутати, щото плаща данъци тук, отколкото баща ми, който живее в Русия. Татко ми да гласува на руските избори.
   Така мисля аз.
Колкото до българските граждани от турски произход...да се научат да четат и да пишат на български първо  Crossing Arms

# 154
  • Мнения: 2 755
Г-жа Броненосец, всичко изписано от теб по тази тема, още веднъж доказва тезата, че българските емигранти, особено тези, които от години са в чужбина, не са "в час" със ситуацията тук. Желая ви здраве и късмет и престанете да се намесвате в нашия живот.

Сега малко офф, но не мога да не напиша нещо за здравните осигуровки. Към онези, които се оплакват, че трябва да плащат за нещо, което не използват : Знаете ли, колко, ще трябва да платите, ако недай Боже ви се случи да опрете до болница, тук? Тези 800 лв., които е платил брата на Lennie, са просто малка сумичка от това, което, ще ви поискат. Всички ние сме смъртни и никой не е застрахован, че няма да му се наложи да използва здравните услуги. НЗОК, с всичките й недостатъци е по-малкото зло. Има операции, които със следоперативният период са с петцифрени суми. Така че, не роптайте толкова. Разбира се, най-добре, ще бъде, ако всеки сам се застрахова там, където си иска, включително и в чуждестранни застрахователни компании, но уви, монопола на НЗОК за момента остава. Confused

# 155
  • Мнения: 6 167
Тонита,
Към онези, които се оплакват, че трябва да плащат за нещо, което не използват


тонита, не става въпрос, че някой не плаща за нещо , което не използва. Stop
не става въпрос за циганите във филиповци, които не плащат тока, който използват например.
става въпрос, че някой плаща за нещо, което не е използвал, не е бил част от тази система.
в момента в който влезе в нея, естествено е, да плаща за това, което използва.

# 156
  • Мнения: 2 755
става въпрос, че някой плаща за нещо, което не е използвал, не е бил част от тази система.
в момента в който влезе в нея, естествено е, да плаща за това, което използва
.
Значи, когато става дума за задължения, не сте част от системата, а когато става дума за права, като гласуването например, настава вой - Ама как, ние сме български граждани, защо ни дискриминирате?
За второто ти изречение - в момента в който влезе в нея, естествено е, да плаща за това, което използва - веднага може да се отговори така - Ок, когато се завърнете да живеете в България, естествено е да имате право да избирате управляващите ни. Peace

# 157
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако това се направи и за другите избори - парламентарни и президентски, това ще ме мотивира да си вдигна д...то и да отида да гласувам. А не съм го правила от много години. Сигурно ще има и други като мен и така ще се повиши избирателната активност.
Решила съм вече на тези избори да гласувам, само заради това решение за аут на гласовете на Догановите турци.

# 158
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
и друго  - Пена от Сусурлево , която се подписва с кръстче каква представа има от обстановката в страната?
или Айшето от Филиповци?  Или дядо Иван дето не помни какво е ял на обяд?
Или това, че Пена гази с налъмите в селската кал, получава 60 лева  я прави автоматично по-.. качествена гражданка  и .. познаваща обстановката в страната?  newsm78
защото тя се мъчи и страда , а един емигрант не? това ли е задължителното условие , за да си гражданин?
Лени, изборите не са тест за интелигентност. С тях не си определяме Ай Кюто и не показвайме кой е по-умен или по-прост.

В живота на Пена и Айшето има една огромна подробност, която очевидно пропускаш. Даже и двете да не гледат телевизия, вестниците да ги ползват в тоалетата на двора, да са тъпички според теб , те чудесно знаят колко струват хляба, млякото, яйцата, картофите, свинското месо, тока... искат-неискат си правят сметка кога могат да си купят обувки - дали веднъж годишно или по-рядко, дали могат да си купят нова пералня или ще перат на ръка ... и още и още. Този начин на живот "им набива в главите" какво се случва и в икономиката и в политиката на страната. И двете жени може и да не знаят да пишат, ама познават парите и боравят с тях, и двете "ядоха" дървото на всяко едно управление и чудесно знаят за себе си кога са били "най-добре", кога парите са им стигали и кога им е било най-тежко.
 Разликата е в това, че ти начина на живот тук го пропускаш, пропускаш всяка една минута от това да си българин. Денят да ти започва със смешните на пръв поглед притеснения - парите днес ще ти стигнат ли в магазина, когато купуваш 6 яйца 2 кисели млека и 1 наденица(защото за голямата част от българите заплатите не стигат), ще те сгази ли първият идиот на пешеходната пътека (защото полицията нехае за това, че на зебра пешеходецът е с предимство, но за сметка на това закриля наркопласьорите, за да върви търговията с дрога), дали шефът ти няма да те нагруби или изхвърли от работа (защото човешките отношения на работното място са рядкост), дали мъжа ти е намерил назаем пари да оправи развалената семейна кола, защото стои вече от 3 седмици неизползваема на паркинга, той тъкмо е платил гражданската отговорност, данъка и е сипал 20 литра бензин и не е смогнал да я ремонтира ... и още куп неща мога да изброявам. Ама няма да ми стигне времето и мястото.
 Властта "ни сипва в паничките манджата, която умее да готви". Даже и да не се интересуваш от политика, ти не можеш да избягаш от нея, тя е определяща за качеството на живота на всички живущи на територията на България. Затова и Айшето има повече право от теб да гласува, защото тя със своя избор, какъвто и да е той, ще си "постеле" килимчето за един по-добър живот и иска-неиска ще сърба "манджичката, дето й е надробена от настоящите политици".
А ти ако действително искаш да си българка преди всичко и да не бъдеш лишавана от правото си на избор и на глас, би било по-добре наистина да поживееш малко тук, да понатрупаш опит с това, което изпускаш, живеейки в странство и тогава да пуснеш твоята бюлетина в урната  Peace.

Как да дойда в Бг като утре моето дете ще отиде на училище с твоето. Съжалявам, че трябва да го кажа.
Проблемът има едно лице и това е - етническа и верска нетърпимост.
 
 Mr. Green Mr. Green От всичките твои постове по темата, бих казала, че етническа нетърпимост проявяваш само ти  Flutter.

# 159
  • Мнения: 907
По принцип си права, но реалността е друга. Само, дето бабата, подписваща се с кръстче, си брои стотинките в България, получава си мизерната пенсийка в България и си я харчи пак тук. А Хасанчо не знае български, живее в Турция, печели и харчи в Турция и ако не са безплатните автобуси, някой лев "подарък" и промивка на мозъка, за да не сбърка бюлетината, хич няма и да дойде в България. Разликата е, че баба Пена ляга и става с проблемите на страната, харесва Първанов, гледа новините, слуша радио Хоризонт и малко или много всяка минута от живота й е в досег с българския бит, култура, ценности, политика.
За решението - БРАВО!Дано остане непроменено! Искам такава промяна, но не за 3, а за поне 6 месеца и да важи за всички възможни избори! Peace Peace Peace


Аз (това е сборно, има много такива като мен, нещо като антипод на баба ти Пена Simple Smile) съм също един такъв Хасанчо според теб, защото не живея нито в БГ, нито в ЕС даже. Наистина аз все още не печеля в БГ, само харча там много повече "стотинки" отколкото баба Пена е видяла на куп. Нещо повече имам там инвестиции. Аз също гледам новините, може би и по-често от баба Пена и не само новините в 20.00, но и чета много повече изследвания за БГ и развитието и на много по-високо ниво, от това което е баба Пена. И не само гледам, но и учавствам в бг живот. Не само аз, но и много българи в чужбина правят неща извън БГ, без които малко хора ще знаят къде е това място и има ли го въобще. Tired Sad but true.

Лени, според познанията ми по икономика (средното ми образование е такова), няма как капитал, който се влива в домакинствата, без да е пряко обвързан с производството на страната,  да доведе до добро. Тези пари водят до инфлация, т.е. има повече капитал, отколкото стока, от там до по-голямо търсене, отколкото предлагне. Получава се инфлационен дисбалнс в пазарната икономика...

Абе момиче хвърли си дипломата, нищо че е само средно. Не знам дали си забелязалa, но в БГ имаше обратния дисбаланс - много продавачи си седяха на стоката докато фалират. А чувала ли си колко капитал се изнася(ше) в швейцарски банки напр. От такива, които си живеят в БГ и имат право да определят кой къде и защо според теб. А и откъде заключи, че парите идващи в БГ са само за плащане на сметки и хляб. Капитал идва в БГ от чужбина, в частност и от българи в чужбина, да. Не само пари и инвестиции, но и знание. Без тях нито ще има нещо свястно на пазара, нито ще се произвежда и нещо българско конкуретноспособно за износ.

Може да има проблем със злоупотребата на турските гласове, но това не е повод да се лишат българи от конституционните им права. За тези познати на този или онзи, които нямат връзка с БГ - ок, ами такива и не гласуват, някои и от бг гражданство са се отказали.

Едно съветче за такива "националисти" - позаинтересувайте се какво става пък вие в чужбина - не си гледайте само под носа разкривения паваж пред дома, където си хвърляте боклуците. Малко жълти новини и лелята на лелята на не знам си какво от Америка не е целият свят, той е доста по-голям. Peace

PS. Да не говорим пък колко доведохте отвън да "ви" управляват - някои от тях не са и расли в БГ - Симеон, Велчев, Василев ... Или пак чужбинските българи са "ви" ги избрали. Що не изберете Айшето и Пена да оправят политиката, те нали са най-наясно какво и колко. Те са баш българките!

Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 15:00 от MegiX

# 160
  • Мнения: 907
Аз не разбирам защо емигрантите трябва да се чувстваме засегнати от този закон. Живееш 3 месеца в страната ( вдин вид влизаш в крак със ситуацията) - гласуваш, не живееш 3 месеца в БГ- не гласуваш. Никой  не отнема права и не забранява, а само се ограничава изборния туризъм, това е.
ХУбава идея, дано и да стане.  Peace

Ама и за американски президент не можеш да гласуваш докато не получиш гражданство, а това не става за 3 месеца.
За местни избори (какви кметове бе?!) никога не е имало възможност да се гласува в чужбина. Това наистина е глупост.

Искам и да кажа какво правят в родината на демокрацията - всеки грък където и да е по света, когато има избори получава билет до Гърция и обратно БЕЗПЛАТНО. Не ми е нужно като знам какво е дириджето, но те и гърците не са цъфнали.

# 161
  • Благоевград
  • Мнения: 142
 smile3508 smile3501
Само дано да влезе в сила!!!
 Peace

# 162
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Абе момиче хвърли си дипломата, нищо че е само средно. Не знам дали си забелязалa, но в БГ имаше обратния дисбаланс - много продавачи си седяха на стоката докато фалират. А чувала ли си колко капитал се изнася(ше) в швейцарски банки напр. От такива, които си живеят в БГ и имат право да определят кой къде и защо според теб. А и откъде заключи, че парите идващи в БГ са само за плащане на сметки и хляб. Капитал идва в БГ от чужбина, в частност и от българи в чужбина, да. Не само пари и инвестиции, но и знание. Без тях нито ще има нещо свястно на пазара, нито ще се произвежда и нещо българско конкуретноспособно за износ.

Е  Party, хайде благодаря ти за "разумните" съвети! Слва Богу, учила съм 4 години и имам знания повечко от това един пост от един юзър да ми дава акъл какво да правя с дипломата, а в същото време да ми демострира липса на елементарни познания за основните понятия в пазарната икономика  Peace  Flutter и грубо непознаване на родния си език  Mr. Green.
В крайна сметка ти не си ощетена, нали? Идваш си в "инвестиционна" България, отсядаш си за 3 месеца и никой с нищо няма да те лиши  Peace, ще си водиш инвестициите, ще хвърлиш, ако не моята диплома, то поне стотина пъти боклука в двора на кмета на София, ще хапнеш "кренвирши от месо", ще настъпиш 237 кучешки лайна, ще ритнеш 7 ползвани презерватива и 35 ползвани спринцовки с херо, ще се повозиш в час-пик в "уютния" градски транспорт, непременно ще хапнеш някоя и друга нитратна марулка или "кремиковско" зеленце, комшиите поне 3 пъти ще си изтупат килима и чергата, на която спи кучето им, на проснатото ти бельо, НО  ЩЕ ГЛАСУВААААШ  Hug Ти ще си изпълниш своето право на българска гражданка!!!
Заповядай, никой не те спира там където си отишла, защото твоята родина е ТУК. България има нужда от теб и би било нечестно да си стоиш някъде си, а да не си тук и не си спазиш задълженията на закона (колкото и безумен да е той) и да останеш в любимата ни родина поне за 93 дни. Нали твоят глас е съдбовен, важен и непрежалеим  Peace, ми и урните са тук   bouquet, чакат те   bouquet
Единственото, от което ще се лишиш е далеч по-хубавия живот, който водиш в момента. ДА си българин не е лесно и за тук живеещите и за "оттам". Избор имаш  Peace

# 163
  • Мнения: 907

НО  ЩЕ ГЛАСУВААААШ  Hug Ти ще си изпълниш своето право на българска гражданка!!!
Заповядай, никой не те спира там където си отишла, защото твоята родина е ТУК. България има нужда от теб и би било нечестно да си стоиш някъде си, а да не си тук и не си спазиш задълженията на закона (колкото и безумен да е той) и да останеш в любимата ни родина поне за 93 дни. Нали твоят глас е съдбовен, важен и непрежалеим  Peace, ми и урните са тук   bouquet, чакат те   bouquet
Единственото, от което ще се лишиш е далеч по-хубавия живот, който водиш в момента. ДА си българин не е лесно и за тук живеещите и за "оттам". Избор имаш  Peace

Ама защо ми говориш в "ще" форма. Всеки път гласувам, с изключение на последния, когато нямах избор. Гласувам, за да се променят нещата и тук и там, но гласуването веднъж на 3-4г. е най-малка част от начина, по който си изпълнявам "дълга".
Виждам ги тези неща с които ме "плашиш", виждам даже и много повече.

Взимай си дипломата и идвай. Избор имаш и ти. Защо страдаш ами не дойдеш да си водиш хубавия живот тук. Ще ти превеждам, когато искаш да "инвестираш" тук Mr. Green Няма да е сефте.

ПС Моят български поне се разбира от българския на много потребителки дето не са мръднали от БГ.

Последна редакция: вт, 20 фев 2007, 17:34 от MegiX

# 164
  • Мнения: 2 759
...Наистина аз все още не печеля в БГ, само харча там много повече "стотинки" отколкото баба Пена е видяла на куп. Нещо повече имам там инвестиции. Аз също гледам новините, може би и по-често от баба Пена и не само новините в 20.00, но и чета много повече изследвания за БГ и развитието и на много по-високо ниво, от това което е баба Пена. И не само гледам, но и учавствам в бг живот. Не само аз, но и много българи в чужбина правят неща извън БГ, без които малко хора ще знаят къде е това място и има ли го въобще. Tired

Може да има проблем със злоупотребата на турските гласове, но това не е повод да се лишат българи от конституционните им права. За тези познати на този или онзи, които нямат връзка с БГ - ок, ами такива и не гласуват, някои и от бг гражданство са се отказали. 
            Харчиш си парите в Бг? Имаш инвестиции? Интересуваш се от развитието на България? Чудесно, това го правят и доволен брой чужденци. Но не е достатъчно, за да гласуваш. Колкото до конституционното право - поправете ме, ако греша - по-горе беше ясно написано, че такова право в случая няма. Поне от няколко години.

           Друг е въпросът какво следва:

"Изселниците вън и от местните избори?
20 февруари 2007 / News.dir.bg
НДСВ ще настоява принципът на уседналост да залегне и в Закона за местните избори. Това съобщи пред БНР секретарят на партията Владимир Дончев..".
И т.н.т...

Общи условия

Активация на акаунт