Гледахте ли Лека нощ деца току що!!!

  • 5 156
  • 118
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 630
Кой каза 4е в богатите Европейски страни и САЩ е нормално да се спира парно или вода ако си миеш зьбите например #Crazy

Няма такова нещо  Naughty никой не следи колко вода,ток или парно изразходва.В пове4ето слу4аи това то е вклу4ено в наема или ментаненаса/ако имаш собствено жилище /.Хората вьобще това не ги интересува,това го има само в БГ.

Искаш ли, това да го пратиш на моята електро или водна фирма, моля те  Laughing

Или предпочиташ да ти пратя снимка на някоя от сметките ми ?

На скоро бях поразена от познат българин, който ни беше на гости за седмица
 и ми каза, че не си е изключил или намалил парното в празния апартамент
в България за да не му изтиват стените на апартамента.

# 76
  • Мнения: 459
Кой каза 4е в богатите Европейски страни и САЩ е нормално да се спира парно или вода ако си миеш зьбите например #Crazy

Няма такова нещо  Naughty никой не следи колко вода,ток или парно изразходва.В пове4ето слу4аи това то е вклу4ено в наема или ментаненаса/ако имаш собствено жилище /.Хората вьобще това не ги интересува,това го има само в БГ.

Искаш ли, това да го пратиш на моята електро или водна фирма, моля те  Laughing

Или предпочиташ да ти пратя снимка на някоя от сметките ми ?

На скоро бях поразена от познат българин, който ни беше на гости за седмица
 и ми каза, че не си е изключил или намалил парното в празния апартамент
в България за да не му изтиват стените на апартамента.


Да, и ние не изключваме климатика, без значение дали сме вкъщи или не. Пуснали сме го от октомври месец и сметката ни за ток варира от 50-60 лв месечно. Така е по икономично. Защото поддържа постоянна Т, при едно прекъсване от 1 денонощие например, при следващо вкл ще работи повече докато затопли отново цялата стая, вкл и стените.

# 77
  • Мнения: 1 425
САЩ пък са точно най-големите прахосници и разсипници на света. Ама откакто последните години ги удрят ураган след ураган и цената на безина им се качи даже и там ввзеха да се замислят по-умните хора.

# 78
  • Мнения: X
да си кажа и аз

моите уважения към авторката на темата, но реакцията и говори за доста и все негативни неща за нея
това е началото на отдавна закъснялата енергийноспестовна кампания в БГ и като такава и е простено, че нещата все още са недоизпипани и на места глупави
единственото, което е глупаво за мен е, че се започва отзад напред както винаги - би трябвало да се почне от възрастните - като тук само яки глоби помагат, докато не ти бръкнат в джобчето, се правиш на ударен
и не, не става въпрос за нашата мизерия, а за мизерията на нашите деца в едно близко бъдеще, когато те и техните деца ще страдат от нашите умни действия сега
и тук в Швеция инфото за спестяване на енергия се дава като измерение на спестените пари през годината, защото тълпата реагира първосигнално, нищо не им говори парников ефект и други странни изрази, ама опре ли ножа до паричките, може


ето ви малко инфо как да спестим: (1лв=5крони, цената на тока е 0,98kr за kWh)
1. да изключваме всички stand-by апарати
ефект: 320 крони/година
2. да сменим накрайника на душа с такъв под налягане
ефект за семейство от 4ч. : 1500 крони/година
3. да сменим лапмите с енергоспестяващи
ефект: 500 крони/година за 3 бр 40W и 3 бр 60 W
4. да се намали отоплението с 5% за 1 градус по-ниска температура
ефект: 700 крони/година
5. да се взима бърз душ вместо вана
за тук не намерих инфо колко се спетява, но пак не е малко

бърза сметка: 3000крони на година= 600лв на месец
толкова ли сме богати, за да изхвърлим толкова пари?


тук колите на етанол са освободени от такса за паркиране
автобусите са само на етанол
възрастните непрекъснато се обстрелват с разни на тактики за спестяване на пари, ако . . .

така че, давайте правилния пример на децата си, за да имат бъдеще


# 79
  • Мнения: 285
Аз пък много се зарадвах, че дават точно такива филмчета. И то точно на децата.
Защото фактът, че настоящата тема съществува, доказва че малките няма как да научат тези неща от родителите си.

Не знам кого от изказалите се майки цитирам: "всичко на макс".  Sick Бляк!

Да бе, вЕрно, че цъкаш кранчето на парното (респ. ключа на лампата) и нейде из дебрите на неизвестния технически прогрес, идва топлото и светлото. То нито топлото, нито светлото ще свършат. ВСИЧКО НА МААААКС!!!!

Максималното потребление води до максимално производство. Колкото повече харчим, толкова повече ще ни произведат. А това, че всеки произведен киловат (освен че го виждаме написан в сметката), убива по-малко Земята ни? Няма значение, а? Нали за нас има, а?

Глобалното затопляне е още мъглява дефиниция за повечето от балканските ни тикви. И тъжното е, че сега, когато още можем да направим нещо, за да намалим марша ни към самоунищожението, ние крещим ВСИЧКО НА МАКС!

Коментарът ми нататък е излишен...

# 80
  • Мнения: 109
Как'Сийка го каза!!!
Wolf го каза!!!
Евала на Martisun - това все едно аз съм го казала!!!
И съм абсолютно съгласна с nadinka
Когато имахме кола беше на газ, готварската ми печка е на газ,синът ми си сипва вода в чашка, когато си мие зъбите и не хвърля боклуци по земята...явно нещата опират до култура и съзнание от наша страна

# 81
  • Мнения: 1 630
Да, и ние не изключваме климатика, без значение дали сме вкъщи или не. Пуснали сме го от октомври месец и сметката ни за ток варира от 50-60 лв месечно. Така е по икономично. Защото поддържа постоянна Т, при едно прекъсване от 1 денонощие например, при следващо вкл ще работи повече докато затопли отново цялата стая, вкл и стените.

Не съм технически компетента по въпроса, но няма как да се съглася с това.

Лично ние през деня сме на работа.
В къщи сме примерно от 19 до 23 часа (когато си лягаме и изключваме парното)
+ 1 час сутрин

как точно за 5 часа ще използвам толкова енергия колкото за 24?

Не знам как е било направено въпросното филмче,
 но по принцип мисля, че точно децата са много добра целева група за този тип кампании

 

# 82
  • Мнения: 2 292
най после да чуя, че нашите са направили нещо свясно. браво на тях. само така. следващия сънчо може да е zа това как се рециклира стъклото, пласмасата и хартията, както и полzата от това. Също може да почнат агитация против иzсичането на горите. После може да пройектират няколко филмчета zа вредата от тютюнопушенето и наркотиците . Успех.

# 83
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не съм гледала поредицата. Вероятно не е българска. Като знам политиката на БНТ да купува възможно най-евтините пакети, като нищо е попаднало между другото. Пък може и да е политика за екологично обучение или нещо такова (БНТ е длъжна да излъчва разни таквиз неща).
Както и да е.
Според мен има крещяща нужда от филми за деца на такива теми. Надявам се и да са добре направени...
Не мога да разбера въпросът с мизерията и възмущението на автора на темата. Мизерията не се "учи". Нито се прихваща по въздушно-капков път.

# 84
ХУБАВО Е когато четете, да четете внимателно!
Нямам нищо против образователните филмчета, напротив даскал съм и класен и говорим за тези неща в клас много сериозно с децата. Обучението е чудесно нещо.
Говоря КОНКРЕТНО за това филмче, че беше абсолютно идиотско. Идеята му беше хубава - реализцията меко казано странна.
Не знам дали има някой, който по принцип да е против пестенето, опазването на околната среда и влиянието на семейството в положителна посока.
Ама спрете се малко де.
Не смятам, че е редно някой да внушава на детето ми, че трябва да мръзне. Имаше и други такива неща.
И понеже за повечето изказали мнения априори всички са тъпаци и всичко е някаква кауза, която на всяка цена да се защитава, недейте моля да гледате предаванията, които гледат децата ви. Недейте да се вълнувате кой по какъв начин ги учи на иначе принципно добри неща, нито какъв език използва.
Пътят към Ада бил постлан с добри намерения казват.
И в това филмче всичко беше с добри намерения, но ИЗПЪЛНЕНИЕТО му беше в смутителна форма.

# 85
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
ХУБАВО Е когато четете, да четете внимателно!

Говоря КОНКРЕТНО за това филмче, че беше абсолютно идиотско. Идеята му беше хубава - реализцията меко казано странна.

И в това филмче всичко беше с добри намерения, но ИЗПЪЛНЕНИЕТО му беше в смутителна форма.

Ти сигурно видя, че не си единствената, която е гледала филмчето? Аз също го гледах. Нито е странно, нито ме смути... много мило ми се видя даже. На мен лично ми харесва поредицата.

# 86
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 917
Много хубаво правят в такъв случай БНТ. Това е сериозен проблем на балканския ни характер - хем сме бедни, хем разхищаваме. Какво ненормално има в това, като тръгне сутрин семейството на работа и на градина или училище, да намали до минимум радиаторите; същото да се направи и вечер на заспиване. Или докато си миеш зъбите, да спреш крана с шуртящата вода. В богатите европейски страни или САЩ такива неща са нормални, а тук - не.

Виж, ако направата на такова филмче е калпава, това е друг въпрос, ама идеята си е добра.

newsm10
Категорично заставам зад идеята. Ако от малки децата не се научат да ценят това, което имат като природа, то няма как да стане на по-късен етап. Като си свикнал от дете да изхвърляш торбичката с боклук през прозореца, защото е по-лесно и бързо вместо да ходиш до кофата за боклук, то няма да го правиш и като възрастен. Елементарно е. Затова и поддържам подобни форми на агитация. Разбира се, много важно е и как ще бъдат направени те.

# 87
  • Мнения: 11 316

Ама спрете се малко де.
Не смятам, че е редно някой да внушава на детето ми, че трябва да мръзне. Имаше и други такива неща.

Ето това ме накара да ти отговоря.
Мислиш ли, че моите деца, които спят на 14-16 градуса мръзнат? Както ги научиш
Ако се научиш да пестиш ток и парно, може да ти останат пари да им купиш пухени завивки, за да не мръзне детето ти.
Много те моля преди да пишеш, помисли добре  Naughty
Още една идея за пестене ви давам, въпреки че за много от вас не е реализируема.
Имаме на двора резервоар за дъждовна вода. Пера с нея и я ползвам за тоалетната.
Може да ме гледате втрещено, докато четете, но.. така спестявам и прах за пране. Защото дъждовната вода е мека. Не ми се налага да слагам и Калгон.
За изключването на парното и енергоспестяващите крушки няма да говоря.

# 88
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
Духчето не караше никой да мръзне или да спи с пуловера. Не може да се вади нещо от контекста на цялото и айдее - учили ни на мизерия.
Филмчето не е българско (значи и небългарчетата ги учат на мизерия) - честно казано не му обърнах внимание и какво е. Пък и съвсем случайно попаднахме на него - нямаме деца и в къщи на "Лека нощ, деца" не се набляга. Wink
Та накратко: хлапето влетя от вън, врътна парното на мах и хвърли чорапите и блузата - да си "прави лято". И когато духчето каза, че е много горещо, детенце отвори прозорец ли беше, врата ли? да се разхлади. И от там нататък духчето заобяснява за природа, икономия и т.н. Пуловерът беше споменат във връзка, че не е необходимо топлото да брули като за световно - може да си облечеш пуловер, ако ти е хладно. Нито дума за мизерия и спане с пуловер и чорапи.
И в тази връзка: на мен такива филмчета не са ми пускали, нямам (все още) проблеми с плащането на сметките, ама си спя с чорапи. Цяла зима - зиморничава съм си.

Последна редакция: чт, 15 фев 2007, 16:10 от Shonny

# 89
  • Мнения: 4 555
Sagita, ето това е твоя реплика:
Цитат
Има ли някой да ми обясни как по-точно битовото потребление на ток вреди на околната среда? Или парното?
Тъй като каза, че си учителка, предлагам ти да подготвиш една тема по този въпрос на учениците си. Прочети малко книжки, порови се в интернет, не е много сложно. След това задай този въпрос на децата. Нека те кажат какво мислят.

Предлагам ти го най-добронамерено, дано да не виждаш заяждане в думите ми. Мисля, че и за теб и за тях ще е полезно подобно нещо.
Успех   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт