Фамилия на бебето

  • 932
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 233
Здравейте, момичета! Търся информация от вече раждалите мами по повод фамилното име на бебето. Детето няма да бъде припознато от мъж и аз не съм омъжена.

Доколкото знам, докато жената се възстановява след раждането, социален работник идва и пита как ще се казва бебето. Ако на този етап кажа фамилия, която не е моята собствена, те записват бебето с фамилията, която съм казала, нали така? Никой не ми иска документи, докато лежа в стаята след раждане, нали?

Какво става, когато трябва да взема акта за раждане от общината? На кой етап ми искат свидетелство за брак или нещо друго, което да удостоверява фамилията, която съм дала на бебето?

Проблемът ни е, че в момента водя дело за смяна на моята собствена фамилия, което дело ще се точи с месеци вероятно, и шансът да родя преди това е голям. Искам да избегна второ дело за смяна на фамилията на детето впоследствие, както и да избегна акт за раждане с фамилия, която се борим да сменим сега.
Ясно е, че в краен случай просто ще водим още едно дело след като успея да сменя моята фамилия, но, ако има възможност да се избегне поредното дело, ще се опитам.

Ще съм благодарна на някаква актуална информация по въпроса Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 28 787
Виж чл. 15 - https://lex.bg/laws/ldoc/2134673409
При раждането не са ме питали за фамилията, а само за малкото име, но аз имам сключен брак.

# 2
  • Мнения: 5 580
Никой не ми иска документи, докато лежа в стаята след раждане, нали?

Какво става, когато трябва да взема акта за раждане от общината? На кой етап ми искат свидетелство за брак или нещо друго, което да удостоверява фамилията, която съм дала на бебето?

Искам да избегна второ дело за смяна на фамилията на детето впоследствие, както и да избегна акт за раждане с фамилия, която се борим да сменим сега.

Разбира се, че Ви искат лични документи в стаята, за да си попълнят формулярите, няма как просто да кажете някаква друга фамилия, различна от Вашата, и те да не проверят. На мен свидетелство за брак не са ми искали след раждането, само искаха данните на мъжа ми и дата на сватбата.
Ще водите дело за смяната на имената на бебето, няма как.
В стаята ми имаше една родилка, която беше току-що разведена с бившия си мъж и детето й беше записано от социалната работничка с имената на бившия (презиме и фамилия), не на настоящия, защото по закон трябвало да мине някакъв срок след развода (година, ако не се лъжа). И тя е водила дела.
Успех.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 695
Ще водиш две дела.

# 4
  • Мнения: 12 376
Ако сте се развели последните 280-300 дни преди раждането (не помня точно колко бяха) детето автоматично се записва с презиме и фамилия от бившия съпруг. Важи и, ако сте станала вдовица.
Ако казусът не е такъв, при раждането имате следните варианти:
- детето да бъде записано с презиме, което е образувано от Вашето собствено име. Ако името не образува нормално бащино, например Деница, има вариант да бъде записано детето като Денев/ Денева, т.е да се ползва само корена на името или, ако е момиче презимето да е Деница, без окончание.
- баща Ви да даде разрешение детето да носи неговото име за презиме
Фамилното име се образува от Вашето презиме или се дава Вашата фамилия към момента на раждането. При промяна на обстоятелствата се сменят и в документите на детето.

# 5
  • Мнения: 233
Благодаря ви за отговорите, момичета Hug Има 5 месеца до раждането. Ако делото за фамилията ми приключи дотогава, всичко ще е наред, но ако не, ще си водя двете дела, какво да правим, хаха.
Момиче е. Моето име не образува нормално бащино, така че ще обмисля и варианта направо името ми да е вместо бащино. Не звучи зле в комбинация Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 2 437
Мой познат си смени личното име с дело. После бащиното име на сина му го смениха в ГРАО само с копие от решението на делото. Вероятно ще има някаква такава възможност, но не съм сигурна. Попитайте в ГРАО, но не разчитайте на първи отговор от служител на гише, защото за особени казуси не винаги с добре подготвени.

# 7
  • Мнения: 2 710
Мисля, че имате право да образувате бащино име с името на вашия баща.

# 8
  • Мнения: 233
Мисля, че имате право да образувате бащино име с името на вашия баща.
Имам, но само с негово съгласие, а той не фигурира в живота ми, а и не искам детето да има нищо общо с него и имената му.

Get_real, благодаря за отговора! Blush

Общи условия

Активация на акаунт