Подарък от кръстница за кръщелник/майката

  • 634
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,

Ще съм кръстница скоро на детето на моя много близка приятелка.

Купила съм кръстче, ръчно бродирани кърпи за ритуала, също реших да взема голяма ръчна питка да се почерпят всички гости и ще купя букет за моята приятелка. Пътувам от чужбина специално за кръщенето и съм си взела почивен ден по случая.

Майката иска да купи дрешките, разбрали сме се за самия ритуал кой какво ще вземе.

Прието ли е да се подари и още нещо на бебето от кръстницата, странично от кръстчето?

За мен самата церемония е най-важното, най-специалното нещо, което ще им "подаря", това да съм му кръстница. Както и за мен е най-големият подарък, че ме избра за кръстница. Но не знам дали не е "очаквано" и нещо повече откъм подаръци по принцип, извън нещата за церемонията.

Благодаря!

Последна редакция: пт, 17 май 2024, 10:31 от raindrop678

# 1
  • София
  • Мнения: 2 717
В моят край е прието кръстникът да купи и облече новите дрехи на детето (освен кръстчето)

# 2
  • Мнения: 6
В моят край е прието кръстникът да купи и облече новите дрехи на детето (освен кръстчето)

Благодаря, майката иска тя да вземе дрешките. Странично от самите неща, които са за ритуала, ме интересува дали се очаква нещо друго.

# 3
  • Мнения: 1 505
И аз знам, че дрешките се купуват от кръстницата. Но това е най-добре и с майката да го изговорите, не се знае дали ще иска да го спазва.

edit: видях горното мнение, според мен за ритуала не трябва друго. Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 2 717
При нас те дадоха и пари на детето. Това си е по собствена преценка, не традиция или обичаи. Ние от своя страна, в знак на благодарност, им подарихме спа уикенд. Всичко си е до усещане.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 093
По принцип пари се дават, то не само от кръстниците, а и от всички гости, но няма нищо задължително. Всичко трябва да е според вашите възможности и усещания.
Най-непрактичният подарък, който получихме за кръщенето на сина ни, той и изгоря, де - беше ваучер за фотосесия в град, различен от този, в който живеем. Също така никога не сме ходили и не сме фенове на такива неща, но явно някой е решил, че е подходящо. Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 13 612
Пари не сме давали отделно (били сме със съпруга ми общо 7 пъти кръстници). Към изброените неща (кърпи, свещи, цветя, питка, бонбони, свещи и цветя) обичайно подаряваме красива илюстрирана детска Библия, някоя дрешка (зависи от традициите на семейството, но ние не "обличаме", а купуваме бяла ризка за момченце или бяла блузка/рокличка за момиченце). Кръстчето е златно или сребърно и е достатъчно ценен подарък само по себе си.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 717
Навсякъде обичаите са различни. За 4ова 3 най-добре да се посъветва с родителите

# 8
  • Мнения: 388
+китка здравец с червен конец вързани стръкчетата за самото кръщене. Аз това знам, може да има разлика в различни райони за цвета на конеца или да не е съществено.
Детска хавлийка за обвиване и подсушаване на бебето след ритуала.
Ако имате предвид някакви подаръци в пари или сметка, не. Обаче от този момент нататък трябва да присъствате в живота на детето - възпитаването в християнските ценности, в доброто, да следите развитието му, да го съветвате, да сте ЕДВА ли не като майка за него, тоест да милеете за него.

# 9
  • Мнения: 9 413
Какво трябва за църквата, казват в църквата при записването на дата за кръщенето. Дрехите на децата ми аз ги избрах, кръстницата ги плати. Когато аз съм била кръстница, дрехите ги платих аз, майките си ги избираха.

# 10
  • Мнения: 2 378
Аз лично бих направила подарък и на приятелката си. Като се появи бебето, цялото внимание е към него и майката остава малко на втори план.

# 11
  • София
  • Мнения: 13 612
Алекс, щом вече ще го кръщават детето, явно се е появило. Wink
И празникът си е на детето, не на майката.

# 12
  • Мнения: 2 378
Алекс, щом вече ще го кръщават детето, явно се е появило. Wink
И празникът си е на детето, не на майката.

Да, това го разбрах, и казвам че аз лично бих направила подарък и на приятелката си. И съм правила.

# 13
  • Мнения: 825
Детето колко е голямо и кръстчето колко е голямо? Питам, защото на кръщенето на нашето дете кръстницата подари кръстче с нормална големина. Детето беше към 3 годишно и не го е носило. Намирам за безмислено малко дете да носи бижута. Когато стана на 11 сама си поиска кръстчето. До сега го носи, кръстчето пасва за възрастта ѝ, а когато го обърна и видя, че е гравирано на гърба с името ѝ още повече се зарадва. За мен на точно тази възраст кръстчето се разбира, приема и е много по-смислено за това направете нещо с перспектива. Много се зарадвах, че нямаше малко бебешко кръстче - хем нямаше да ѝ го слагам като малка, хем сега щеше да е късно да го носи.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 612
Аз не бих подарила на майката друго. Само цветята. По традиция родителите подаряват на кръстниците.

Общи условия

Активация на акаунт