Отказ от българско гражданство

  • 907
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 203
Здравейте,
Моя позната има българско и американско гражданство, но иска да влиза в армията на щатите и за целта трябва да няма двойно гражданство. Питала е за процедурите в консулството ни, но срокът за отказ е около година и половина, до две. Посъветвали я да се свърже с адвокат по емиграционни въпроси, който е тук, и по този начин сроковете се съкращават. Някой може ли да даде препоръка за такъв?

# 1
  • Мнения: 465
Един въпрос - после ако евентуално й потрябва пак бг гражданство, дали ще може да си го върне?
Предполагам не..

# 2
  • Мнения: 25 899
Препоръка за адвокат тук в щатите не мога да дам, има много български групи във ФБ, може да попита там.

За отказ от българско гражданство (мега тъпа идея), не е ли по добре да се свърже с адвокат в България. Дори и да се наложи да се прибере, със сигурност процедурата в БГ ще е по кратка.

# 3
  • Мнения: 203
Явно не съм се изразил правилно - Адвокат в България търси, който да задвижи нещата, понеже има опция от САЩ да го направи, но ще е по-бавно. И да, може да дойде до тук за каквото е необходимо във връзка с това. А за връщане на бг гражданството... едва ли ще иска. Там е раждана и за последните 10 години не  е идвала Simple Smile Цялото семейство са там

# 4
  • Мнения: 25 899
Ще намерите адвокат който да съдейства, щом е толкова належащо да се октаже от европейското си гражданство. Лично аз съм със смесени чувства към хората които вземат такова решение.
Успех на дамата в армията.

# 5
  • Мнения: 465

А за връщане на бг гражданството... едва ли ще иска. Там е раждана и за последните 10 години не  е идвала Simple Smile Цялото семейство са там

Благодаря за отговора.
Гражданството няма общо с това дали си е идвала или че семейството й е там.
Живот дълъг, човек понякога си променя приоритетите и избора.
Но ако това си е решила и е условие - желая й късмет!

# 6
  • Мнения: 1 486
И аз имам такъв случай тя беше с немско и американско гражданство, работи за военните в Америка и се отказа от немското си гражданство за да се развива. На майка й и беше много болно, но наистина обстоятелствата са такива, място за обвинение няма, това са лични решения. Знам, че когато идва в Германия може до 3 месеца престои.

# 7
  • Down south
  • Мнения: 7 876
Германия не разрешава двойно гражданство.
Зелена карта и немско гражданство е схемата.
Това между другото.

Познатата на автора да си направи съответното проучване

"What is the U.S. citizenship requirement to join the Army? Although the Army wants people from all different backgrounds and experiences, all candidates must be a U.S. citizen or permanent resident with a valid Green Card"

Последна редакция: вт, 11 юни 2024, 23:33 от Daylily

# 8
  • Мнения: 2 992
Познатата вероятно иска да расте в направление, в което се иска secret clearance - това не може да се вземе без американско гражданство и е трудно, ако имаш и друго гражданство. Иначе просто за армията може и без зелена карта даже, има отделни програми за кандидати с потенциал, по които да получат ускорено статут.

# 9
  • Мнения: 46
Познатата вероятно иска да расте в направление, в което се иска secret clearance - това не може да се вземе без американско гражданство и е трудно, ако имаш и друго гражданство. Иначе просто за армията може и без зелена карта даже, има отделни програми за кандидати с потенциал, по които да получат ускорено статут.

Къде може да се види информация за програми без зелена карта за кандидати с потенциал? И с какъв статут се предполага, че е човек тогава - работна виза, студентска, друга? Благодаря предварително.

# 10
  • Мнения: 25 899
През Мексико най лесно. Няма визи, няма печати...Smiley

# 11
  • Мнения: 2 992
Къде може да се види информация за програми без зелена карта за кандидати с потенциал? И с какъв статут се предполага, че е човек тогава - работна виза, студентска, друга? Благодаря предварително.

Програмата се казва MAVNI - не знам дали в момента още е активна, тя е с федерално финансиране и иска периодично одобрение от конгреса, та статусът й се променя. Изискването е/беше да си в страната с легален статус и да можеш да минеш успешно военно обучение. Сигурно има и по-специфични изисквания като възраст, образование, физически данни и прочие, аз не съм я ползвала и не я познавам в детайли. Но идеята беше, че по тази програма беше възможно да получиш директно гражданство, без да минаваш изобщо през зелена карта - мисля единствената възможност за такова нещо.

# 12
  • Мнения: 293
Пограмата не е активна от известно време. Трябва да имаш зелена карта за всички специалности за подофицер и гражданство за офицер. За отказа от гражданство не съм сигурна дали трябва да се премине цялата процедура в България или няма да е достатъчно декларирането на отказ и връщане на паспорта в консулството както съм чувала за хора от други националности. Възможно е и рекрутерът да няма опит точно в това и да се наложат повече въпроси по веригата.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт