Проект за ремонт на стара къща?

  • 460
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте!

Пиша ви със следния казус:

Имам стара къща на село, която искам да ремонтирам. Първите неща, които искам да оправя са покривът, основите (нужна е хидроизолация), ел. инсталацията (подмяна) и правене на вътрешна тоалетна към банята (преди е била с външна тоалетна).

Въпросът е, че намерих една фирма и ходихме на оглед на място. Човекът видя всичко на място, даде доста добри идеи, прави груби чертежи и измервания и каза, че ще се свърже с мен да уточним всичко.

С жена ми коментирахме че все пак гоним някакъв бюджет (не сме коментирали конкретни суми) и че искаме каквото може да се съхрани: хубави вътрешни врати (криви били, за смяна били, баба му все прави врати е имала в тях), дървеният под и мебели.

Така де, обаче явно нещо не сме се разбрали, защото човекът ми прати мейл седмица по-късно с оферта за проект (интериор и архитектура) на стойност майка си и баща си (9000+ без ДДС).

След като се чухме по телефона и му обясних отново какво искам първо (4те неща изброени по-рано и също коментирани на място), той ми каза, че даже неговият проектант ми бил направил отстъпка и че такива са цените.

Аз му обясних, че искам да си направя някаква груба сметка колко би излязъл ремонтът (никой не говори за точна сума) за да знам дали изобщо си заслужава да влизам във филма.

След няколко дни получавам нова оферта, пак за проект. Този път скромните 4000 без ДДС, включващ ВиК, електро, покрив и частично интериор.

В случая аз ли не съм прав, че искам ориентировъчна оферта без да се налага да платя близо 5000 лв. за проект? Все си мисля, че човек с опит в бранша може да сметне грубо и да каже, особено при положение, че е бил на място и е видял всичко с очите си.

Да вметна също, че човекът на няколко пъти коментира как 'много пари щели да отидат в къщата' но не даде никакви конкретни цифри. Само каза, че изграждане на нов покрив може да стигне до 300 лв/кв. м.

Не искам да бъда типичния Ганьо, но имам някакво усещане, че този си мисли, "И да не ме наемеш да ти правя къщата, поне едни 5000 лв. ще ти взема."

# 1
  • Мнения: 131
Това е цената за проект доколкото разбрах? При нас в малък град,цените за проектиране са фиксирани, около 30лв. на кв.м. е в момента.Къща 110кв.м. - 3300лв. проект. Покрива при нас влизаше в тази цена. Проектирането включваше - конструкция, архитектура, ВиК,Ел.,енергийна ефектовност,май това беше.

П.п Да си допълня отговора.  При проектирането получихме едни количествени сметки за нужните материали,с които разкичните строителни фирми могат да дадат оферта,за да се сметне цената на нужните материали и отделно цената за труд. При нас цената за труд вариваше много. Материалите сам решаваш дали да са по-скъпи или на по ниски цени.

# 2
  • Мнения: 5
Това е цената за проект доколкото разбрах? При нас в малък град,цените за проектиране са фиксирани, около 30лв. на кв.м. е в момента.Къща 110кв.м. - 3300лв. проект. Покрива при нас влизаше в тази цена. Проектирането включваше - конструкция, архитектура, ВиК,Ел.,енергийна ефектовност,май това беше.

П.п Да си допълня отговора.  При проектирането получихме едни количествени сметки за нужните материали,с които разкичните строителни фирми могат да дадат оферта,за да се сметне цената на нужните материали и отделно цената за труд. При нас цената за труд вариваше много. Материалите сам решаваш дали да са по-скъпи или на по ниски цени.

Благодаря за отговора. Да, това е цената за проект и пише че включва покривна конструкция. Сега виждам, сметнато е 47 лв за кв. м. А колко време отне да се изготви вашият проект? На офертата ни пише 50 работни дни считано от 01.06.

Въпросът е, че някак подходът на този човек ми се струва съмнителен. Не даде конкретна информация и почти веднага каза, че покривът е за бутане при положение, че е ремонтиран преди време и съвсем не е в окаян вид.

Все пак мисля, че имам право на някакъв ориентир от към разходи без да е направен проект. Или аз съм в грешка тук?

# 3
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 614
Ми то няма как да ти каже колко ще е ремонтът без да има проект какво ще се прави. Като искаш без проект ти си контактувай с отделния майстор един по един, кажи какво искаш да се направи и те ще ти кажат колко струва покрив, другия за стените, третия за инсталации и т.н. Или иди при друг строител, ама не такъв с проектант.

# 4
  • Мнения: 131
Това е цената за проект доколкото разбрах? При нас в малък град,цените за проектиране са фиксирани, около 30лв. на кв.м. е в момента.Къща 110кв.м. - 3300лв. проект. Покрива при нас влизаше в тази цена. Проектирането включваше - конструкция, архитектура, ВиК,Ел.,енергийна ефектовност,май това беше.

П.п Да си допълня отговора.  При проектирането получихме едни количествени сметки за нужните материали,с които разкичните строителни фирми могат да дадат оферта,за да се сметне цената на нужните материали и отделно цената за труд. При нас цената за труд вариваше много. Материалите сам решаваш дали да са по-скъпи или на по ниски цени.

Благодаря за отговора. Да, това е цената за проект и пише че включва покривна конструкция. Сега виждам, сметнато е 47 лв за кв. м. А колко време отне да се изготви вашият проект? На офертата ни пише 50 работни дни считано от 01.06.

Въпросът е, че някак подходът на този човек ми се струва съмнителен. Не даде конкретна информация и почти веднага каза, че покривът е за бутане при положение, че е ремонтиран преди време и съвсем не е в окаян вид.

Все пак мисля, че имам право на някакъв ориентир от към разходи без да е направен проект. Или аз съм в грешка тук?
Проекта отне няколко месеца,но връщах архитекта няколко пъти да преправя размера на банята и верандата.
Според мен намерете друга фирма,която да ви изготви проект и след това търсете строителна фирма. Не знам за кое населено място става въпрос,ако искате ми пишете на лично съобщение.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 314
Нали не мислиш, че някой ще прави количествени, качествени сметки по точки, ще чертае и изчислява без пари, че да ти каже горе-долу колко ще струва?

# 6
  • Мнения: 5
Това е цената за проект доколкото разбрах? При нас в малък град,цените за проектиране са фиксирани, около 30лв. на кв.м. е в момента.Къща 110кв.м. - 3300лв. проект. Покрива при нас влизаше в тази цена. Проектирането включваше - конструкция, архитектура, ВиК,Ел.,енергийна ефектовност,май това беше.

П.п Да си допълня отговора.  При проектирането получихме едни количествени сметки за нужните материали,с които разкичните строителни фирми могат да дадат оферта,за да се сметне цената на нужните материали и отделно цената за труд. При нас цената за труд вариваше много. Материалите сам решаваш дали да са по-скъпи или на по ниски цени.

Благодаря за отговора. Да, това е цената за проект и пише че включва покривна конструкция. Сега виждам, сметнато е 47 лв за кв. м. А колко време отне да се изготви вашият проект? На офертата ни пише 50 работни дни считано от 01.06.

Въпросът е, че някак подходът на този човек ми се струва съмнителен. Не даде конкретна информация и почти веднага каза, че покривът е за бутане при положение, че е ремонтиран преди време и съвсем не е в окаян вид.

Все пак мисля, че имам право на някакъв ориентир от към разходи без да е направен проект. Или аз съм в грешка тук?
Проекта отне няколко месеца,но връщах архитекта няколко пъти да преправя размера на банята и верандата.
Според мен намерете друга фирма,която да ви изготви проект и след това търсете строителна фирма. Не знам за кое населено място става въпрос,ако искате ми пишете на лично съобщение.

Благодаря!

Нали не мислиш, че някой ще прави количествени, качествени сметки по точки, ще чертае и изчислява без пари, че да ти каже горе-долу колко ще струва?

Никой не е казал, че не бих платил за грубо пресмятане. Въпросът е, че явно те така са свикнали да работят и грешката е моя. Правил съм ремонти и преди и до сега винаги съм получавал ориентировъчна оферта след оглед, вземане на размери и уточняване какво искаме - неща които направихме с въпросният човек когато дойде на оглед (който аз заплатих).

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 878
При всички положения ти трябва проект, който естествено струва пари. Добре е да си платиш за количествена сметка към проекта, която няма да е 100% точна, но все пак е достатъчно да я има. След това си даваш проекта и КС на две- три строителни фирми, бригади или майстори да ти направят оферта по нея и си го избираш изпълнител.
Няма кой да ти го измисли, да извади количества и да ти го остойности без пари.
Освен това ние няма как да знаем какво е състоянието на къщата нямаме дори снимки, че да предположим нещо, а човекът е бил на оглед и е видял обекта.

# 8
  • Мнения: 5
При всички положения ти трябва проект, който естествено струва пари. Добре е да си платиш за количествена сметка към проекта, която няма да е 100% точна, но все пак е достатъчно да я има. След това си даваш проекта и КС на две- три строителни фирми, бригади или майстори да ти направят оферта по нея и си го избираш изпълнител.
Няма кой да ти го измисли, да извади количества и да ти го остойности без пари.
Освен това ние няма как да знаем какво е състоянието на къщата нямаме дори снимки, че да предположим нещо, а човекът е бил на оглед и е видял обекта.

Благодаря!

# 9
  • Мнения: 296
Смятате си некоректно цената. Няма да правите ремонт, а поне преустройство, или пристройка, зависи къде е банята. Интериорът, дори частичен, не е част от обичайната документация за общината, и явно се прави от външен проектант. Той си има собствена цена на кв м, поне 8лв/кв м.

50 работни дни е нормален срок, ако нямате съгласувани с ЕВН и ВиК скици.

# 10
  • Мнения: 39
Не разбрах човекът, с който сте ходили, с каква професия е - проектант, строител?
Не знам дали ще "минавате" през Общината, но ако да, то подозирам, че там без част Архитектура няма да "минете".
Може да поискате цена без интериор.
Както казва AliceSw - срокът е нормален.

# 11
  • Мнения: 1 037
А аз бих посъветвала да не се прави проект по официалния ред. Може да се мине със скици, измервания и ориентировъчни количества. При ремонт и реконструкция няма как да се извадят точни количества на материали и видове работи, винаги има разминавания, в общия случай се слагат  се едни 30-40% непредвидени, дори в официалните КСС-та по програми, когато става въпрос за реконструкция.
С изключение на покрива, останалата част може да мине като текущ ремонт, за който не се изискват книжа.
Процедурата по изготвяне, одобряване, съгласуване и всички останали дейности по въвеждане в експлоатация е тромава, времеемка и скъпа. Няма значение дали е нещо дребно или строиш завод за самолетоносачи, документацията и бюрокрацията е една и съща.

# 12
  • Мнения: 5
А аз бих посъветвала да не се прави проект по официалния ред. Може да се мине със скици, измервания и ориентировъчни количества. При ремонт и реконструкция няма как да се извадят точни количества на материали и видове работи, винаги има разминавания, в общия случай се слагат  се едни 30-40% непредвидени, дори в официалните КСС-та по програми, когато става въпрос за реконструкция.
С изключение на покрива, останалата част може да мине като текущ ремонт, за който не се изискват книжа.
Процедурата по изготвяне, одобряване, съгласуване и всички останали дейности по въвеждане в експлоатация е тромава, времеемка и скъпа. Няма значение дали е нещо дребно или строиш завод за самолетоносачи, документацията и бюрокрацията е една и съща.

Благодаря ви!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт