Майчинство от България на майки родили в чужбина

  • 13 615
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 872
Моят слу4ай е съ6тия...
Родих в Белгия, ба6та белгиец. Тука6ния акт за раждане, с поставен апостил от белгийското вън6но министерство, се превежда на български и се заверява в българското посолство в Бруксел.
С този документ в България от об6тината ми издадоха  български акт за раждане  с ЕГН и детето автомати4но става и български гражданин. Т.е. с двойно гражданстово.
От социалните взех молба - декларация за еднократна помо6т при раждане на дете, но в нея трябва да декларирам 4е отглеждам детето в България. Затова се и отказах. Не си струва за 200 лв да подавам невярна информация. Изри4но пи6е, 4е за неверни данни нося накавателна отговорност по 4лен еди кой си. Но ако детето 6те се отглежда в България - няма проблем...
Трябват ти :
1. Оригиналното удостоверение за раждане на детето/ задържат го за справка 1 месец/
2. Копия от удостоверенията за раждане на вси4ки деца.
3. Удостоверение от служба ГРАО/ пак в об6тината/ за родените от майката деца.
4. Ли4на карта за справка.

В молбата се вписват данни за майката и ба6тата и дали са : осигурени, самоосигурява6ти се, неосигурени или пенсионери. Успех!

# 16
  • Мнения: 872
Моят слу4ай е съ6тия...
Родих в Белгия, ба6та белгиец. Тука6ния акт за раждане, с поставен апостил от белгийското вън6но министерство, се превежда на български и се заверява в българското посолство в Бруксел.
С този документ в България от об6тината ми издадоха  български акт за раждане  с ЕГН и детето автомати4но става и български гражданин. Т.е. с двойно гражданстово.
От социалните взех молба - декларация за еднократна помо6т при раждане на дете, но в нея трябва да декларирам 4е отглеждам детето в България. Затова се и отказах. Не си струва за 200 лв да подавам невярна информация. Изри4но пи6е, 4е за неверни данни нося накавателна отговорност по 4лен еди кой си. Но ако детето 6те се отглежда в България - няма проблем...
Трябват ти :
1. Оригиналното удостоверение за раждане на детето/ задържат го за справка 1 месец/
2. Копия от удостоверенията за раждане на вси4ки деца.
3. Удостоверение от служба ГРАО/ пак в об6тината/ за родените от майката деца.
4. Ли4на карта за справка.

В молбата се вписват данни за майката и ба6тата и дали са : осигурени, самоосигурява6ти се, неосигурени или пенсионери- само с да и не. Успех!

# 17
  • Мнения: 914
здравейте Много моля ако някой ми помогне със съвет ПРИ МЕН нещата са такива Първата ми дъщеря я родих в Украйна бащата е от Мароко и завършваше докторската си десертация в Одеса НЕ получих никакви помощи нито майчинство Съпруга ми не смяташе,че трябва да прося някакви минимални издръжки Върнахме се да живеем в Мароко ТУК СЪМ от 9 год Родих втората и третата си дъщери Преди 2 год и половина родих и сина ми За съжаление ,поради лекарска немърливост момченцето ни получи абцес на бъбречето ,когато бе на 8 мес ВЕЧЕ две год бягаме по лекари В България не съм си ходила от 9 год,моите родители идваха два пъти Не съм получавала никакви средства или помощи Миналата год бяхме в Франция на лекар за детето но свои разноски Накратко на сина ми му предстои трансплонтация на бъбрек Ще пътуваме след около месец От работата на съпруга ми му помогнаха една трета от сумата А КАК ДА СЪБЕРЕМ  останалите средства Към кого да се обърна  ПОМОГНЕТЕ МИ     

# 18
  • Мнения: 1 116
Ето една тема от преди 3 години. Там бях писала отговора на НОИ, точно по този въпрос, имат ли право на отпуск по майчинство в БГ, майки родили в чужбина.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5588.msg78831#msg78831

# 19
  • Мнения: 914
ЗДРАВЕЙ Tannita Благодаря ти за бързия отговор Доколкото разбрах трябва да си отида в Бг преди детето да навърше 3 год Но за съжаление това е невъзможноВсе пак остава открит въпроса за майките които нямат трудов стажмогат да ли могат да получават соц помощи

# 20
  • Мнения: 1 817
Ако детето е и българче, имаш право на еднократна помощ от 200 лева. Ако ще го отглеждаш в България, имаш право и на майчински, както и на детски! Не са много, но ти се полагат!  Peace

# 21
iskam da popitam kolko staj trqbva da imam za da polu4avam mai4instvo ,tai kato v momenta sam bezrabotna.predvaritelno blagodarq.

# 22
  • Мнения: 353
.
От социалните взех молба - декларация за еднократна помо6т при раждане на дете, но в нея трябва да декларирам 4е отглеждам детето в България. Затова се и отказах. Не си струва за 200 лв да подавам невярна информация. Изри4но пи6е, 4е за неверни данни нося накавателна отговорност по 4лен еди кой си. Но ако детето 6те се отглежда в България - няма проблем...

МарияФ-няма изискване детето да се отглежда в България,за да се получи тази помощ.Достатъчно е детето да има ЕГН-тоест да е българче и по документи.

Аз  я получих.Моят син е роден в Париж,където живеем в момента.Не са ми изисквали никакъв документ,за това ,дали тук получавам детски и т.н. социални помощи за раждане и отглеждане на дете.

Условието детето да се отглежда поне 6 месеца в БГ важи за получаването на майчинството.

 Hug

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
И аз се отказах от еднократната помощ, тъй като трябваше да излъжа че си гледам детето в БГ. За 200 лв не ми се рискуваше  Naughty

Шомон, гледах молбата през януари или февруари 2006 - и тогава го имаше това условие за отглеждане в БГ. Може оттогава да са го сменили, ама не ми се вярва  newsm78

# 24
  • далечно
  • Мнения: 1 029
gery_to, естествено че е морално да искаш майчинство и прочие от държавата, където си плащала осигуровки - била тя БГ или друга - и ако е нормална държава, то ясно не е тяхна работа дали си техен гражданин или временно пребиваващ: трявба да ти плаща  Peace

Обаче да работиш и плащаш осигуровки в една държава (или никъде  Wink ), а да си търсиш майчинството от друга държава (или и от двете) - това не е ок по моята ценностна система.

Общи условия

Активация на акаунт