Плащате ли болнични на детегледачките?

  • 1 413
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 640
НЕ! Чета и не мога да разбера защо трябва и малка или и голяма сума да й се дава /освен заплатата/, след като тя НЕ Е ЗАРАБОТИЛА тези пари,НЕ Е РАБОТИЛА тези дни.Ти да не си официално регистриран работодател,че да я възмездяваш за пропуснати ползи,при положение ,че не по твоя вина тя се е разболяла.   Че то ако всички майки са като вас,то тогава аз да не се връщам на работа,ами направо да ви потърся и евентуално да ме вземете мен за гледачка.И образование ,и желание, и опит с гледане имам!

# 16
  • Мнения: 24 467
Къпинче, по КТ работодател може да е всяко физическо лице /т.е. всеки човек/, а не само юридически лица, като работодател може да бъде дори домакинство. Има си §.1., т.1 от ПЗР на КТ, където ясно си го пише. Не става въпрос за каквато и да било официална регистрация като работодател. Има си законови правила при сключване на легален трудов договор- да се регистрира същия в НОИ и ежемесечно да се привеждат осигуровки, както и ежемесчно да се подават по два броя декларации и това е напълно ясно, законно и цивилизовано отношение към човека, който ми гледа детето. В крайна сметка жената не бере домати, занимава се с много отговорна работа. Аз когато се разболея си получавам обезщетенията от НОИ, не виждам защо да не стане това това и по отношение на бавачката ми. Ти като ходиш на работа не ти ли се изплащат болнични? Ако не- тогава напусни незабавно, не си струва само за заплата да се хабиш. Нейното също си е работа.
Също така и тя е човек и тя един ще се пенсионира и за нея трябва да тече трудов стаж.
Що се отнася до предложението ти  Peace, само че за следващия път, засега сме доволни, поне аз, от моята бавачка.

# 17
  • Мнения: 1 734
Не, само изработеното. Нали вече болничните не се заплащат от работодателя...

# 18
  • Мнения: 24 467
Болничните и преди не бяха за сметка на работодателя, само се плащаха от него и се теглеха от НОИ, освен за първите три, после един ден, които си бяха за негова сметка. Плащането на обезщетения след първия ден болнични и сега е за сметка на НОИ, но се превеждат директно от него, без посредник в лицето на работодателя, нали затова плащаме и на фонд "Общо заболяване и майчинство" част от общото ДОО.

# 19
  • Мнения: 1 640
Мислех си,че след като няма официален трудов договор,сключен м-у родителите и гледачката,то тя би могла сама да поеме отговорността за възмездяването си при злополука,нетрудоспособност и др.,като си направи застраховка/примерно/ или се самоосигурява/както правят безработните/
    Джуди,аз не съм юрист,просто разглеждам казуса  в качеството ми на родител.Казах какво мисля и не твърдя,че становището ми е законово или юредически издържано.Професията ми далеч от тази област на познанието.
   По отн-е на офертата - шегувах се-във Варна съм.

# 20
  • Мнения: 24 467
Знам добре, че не всеки сключва трудов договор, но аз лично, не само от правна гледна точка, но и от морална смятам това за най- добро и за двете страни и точно болничните са една от тези страни. Освен това мисля, че така и самата жена е най- доволна, а съгласете се, че е по- добре детето да го гледа един доволен от условията, които му предлагате човек, а не от такъв, дето с две очи си търси друга работа и е при Вас само с мисълта за временност.
За офертата, Къпинче, е ясно че се шегуваш. Желая ти приятна вечер.

Общи условия

Активация на акаунт