Отговори
# 45
  • Мнения: 1 043
Аз си бях взела коте седмици преди да разбера че съм бременна - много си го обичах и неможах да се разделя с него докато бях бременна - трябва по голяма хигиена защото от котешките изпражнения може да се разболееш от токсоплазмоза
а котешкия пърхут е доста всеизвестно че е алерген , като родих любовта към животното неможеше да се мери с тази към детето ми и го дадох на свекърва ми за да го гледа тя, междо другото преди да отиде у тях ги бях разделила с бебка едната половина на къщата за бебето другата за котката но то постоянно ревнуваше и само да се промъкне в коридора и да види или портбебето или количката и се изпишкваше в тях  Sick, и в стаята с бебе несмееше да пристъпи дори все едно имаше враг вътре , мъчно ми е защото избяга още на третия ден като го занесе у тях си свекърва ми .
Много харесвам животинки но двете ми деца са на по предна позиция от което и да е миловидно животинче

# 46
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Пак ви моля не пишете неща,за които е по-вече  от очевидно,че не сте достатъчно информирани Stop

# 47
  • Мнения: 1 043
   Токсоплазмозата е зооантропоноза - заболяване общо за животните и човека. Причинител на заболяването е Toxoplasma gondii - облигатен вътреклетъчен паразит със сложен цикъл на развитие.

  Формите, през които преминава в развитието си са: ендозоит, мерозоит, цистозоит и псевдоциста в междинните гостоприемници и шизонт, гамети и ооциста в крайния гостоприемник.

Крайни гостоприемници са котките и всички останали представители на сем. котки. Междинен гостоприемник са човекът, всички останали бозайници и птиците. Котката може да е и междинен гостоприемник. Крайните и междинните гостоприемници отделят със слюнката, урината, фекалиите и млякото инвазиоспособни токсоплазми.

  Заразяването може да стане орално - за хората при консумация на замърсени със спороцисти (от котките) храни. При консумация на сурово месо от заразени животни (свине, говеда и т.н.), опасно повече за котките.

  Особено опасно е ако бременни жени поемат ооцисти от котка, особено в началото на бременността. Стига се до аборти и уродства на плода.

  Друг начин на заразяване е чрез контакта с животните напр. при галене.

  Възможно е и заразяване чрез кръвосмучещи и артроподи (кърлежи), но е много рядко.

  Условията за широко разпространение на токсоплазмозата са: големият брой животински видове, в които паразитира, начинът на заразяване, продължителното запазване на токсоплазмозите в гостоприемниците и др. фактори.

  При развитието си в организма на животните и човека, токсоплазмите оказват патогенното си действие чрез отделяне на токсини, предизвикващи алергични реакции. Токсоплазмите проявяват тропизъм към клетките на нервната и моноцито-макрофагеалната системи.

  Заболяването протича в следните клинични форми: скрита, безсимптомна, остра, подостра и хронична.

  Признаците при хората са доста общи. Често наподобяват респираторни инфекции, тонзилити с повишаване на температурата и затова най-точно диагнозата се поставя чрез серологично изследване за антитела, или чрез откриване в кръвта на самия причинител. Когато се заразят бременни жени т.нар. вродена форма (най-опасна), ако инвазирането настъпи в началото на бременността, настъпват аборти. Ако обаче това стане в последните месеци - раждат се или мъртви плодове или такива с малформации - хидроцефалия, пневмония, менингоенцефалит и т.н.

  Жени прекарали заболяването преди бременността и с висок титър антитела в кръвта не предават токсоплазмозата на плода си.

  Срещу токсоплазмозата няма специфично лечение. Използват се антибиотици и сулфонамиди с широк спектър на действие.

  Профилактика:

    * Високият брой на бездомните котки спомага за разпространяването на токсоплазмозата.
    * Домашните котки редовно трябва да се преглеждат.
    * Да не се допускат котки до складове с хранителни продукти.
    * Зеленчуците и плодовете да се измиват добре преди консумация.
    * Топлинната обработка на храните, нуждаещи се от такава да бъде педантично провеждана.
    * Миенето на ръцете и приборите за хранене със сапун е задължително.
    * Бременните жени трябва да спазват висока хигиена и при съмнение за заболяването да се изследват незабавно.

# 48
  • Мнения: 1 043
Попринцип котешките алергени могат да доведатдо усложнения при бронхиална астма ... аз не бих рискувала здравето на детето си пред егоизма да затворя нещо любимо за да си го мачкам като ми е кеф  Peace

# 49
  • Мнения: 1 043

     Котешките алергени представляват много малки частици, съдържащи в кожата, космите и слюнката на котките, които лесно се пренасят по въздушен път и могат да попаднат в човешкия организъм при допир или вдишване. При попадането в организма, алергените предизвикват алергична реакция, при която имунната система отделя специфичен химикал, наречен IgE, който се свързва с рецептори, намиращи се на повърхността на имунните клетки. Това предизвиква отделянето на веществото хистамин в тъканите, което предизвиква симптоми като сърбеж, кихане, сълзене на очите и хрема. Останалите терапии на алергиите към котки включват честото инжектиране с алергени в увеличаващи се дози. Това отнема време и би могло да доведе до сериозни последствия за пациента.

# 50
  • София
  • Мнения: 5 079
Не се разделяй с мъркащите сладури, аз бременях с персийка, сега имаме една много грижовна опашата "кака". Laughing
Ако животинчетата са здрави, няма проблем, такова нещо като "влияние" няма. Всичко опира до хигиена и разпределяне на приоритетите. Бих те посъветвала, не да се разделиш с животинките, но ако имаш възможност да ги дадеш временно примерно на родителите си, защото ще ти е много нанагорно в началото и хич няма да ти е до тях. А животните са си ангажимент като децата. На самите тях няма да им е комфортно да се чувстват изолирани и пренебрагнати. Но ако има кой да ти помага в грижите и за бебчо и за животинките, няма проблем. Стига да си в мир със себе си и с околните.
А относно факта, че можеш да се заразиш с токсоплазмоза чрез не добре термично обработени меса или неизмити плодове и зеленчуцисъм 100% съгласна! Не разбирам, защо толкова набеждават котките, домашните писани, неизлизали навън и тези не-ловящи гризачи не представляват толкова потенциална заплаха.
За мен, съжителството с куче е много по - опасно и нежелателно, да не се обиди някой, имам и куче  Crazy и го твърдя от личен опит. По - енергични са, изискват разходки, ровят и ходят навсякъде, цапат се, миришат, ШУМНИ СА и пр.
Но както казах, всичко е въпрос на лична преценка, бъди честна към себе си кое ще ти бъде по - приятно - да ходиш задължително с парцала по няколко пъти на ден, или да обръщаш това внимание на детето си...  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 11 апр 2007, 17:36 от ol4eto

# 51
  • Мнения: 911
Попринцип котешките алергени могат да доведатдо усложнения при бронхиална астма ... аз не бих рискувала здравето на детето си пред егоизма да затворя нещо любимо за да си го мачкам като ми е кеф  Peace

krissie , разбрахме, че умееш да сърфираш успешно из нета и да намираш търсената инфо, обаче беше достатъчно просто да копираш адреса, за да пием и ние от извора на познанието. Иначе може да се окаже, че цитирането е необективно и избирателно - говоря по принцип.

Явно не си наясно че, ЕЖЕГОДНО ВАКСИНИРАНИ И РЕДОВНО ОБЕЗПАРАЗИТЯВАНИ коткИ, КОИТО СЕ ОТГЛЕЖДАТ САМО В  ДОМАШНИ УСЛОВИЯ И НЯМАТ КОНТАКТ С ДВОРНИ ИЛИ УЛИЧНИ КОТКИ, НЕ МОГАТ ДА СА НОСИТЕЛИ НА БОЛЕСТТА. Освен това можем да си направим изследване, успоредно с това можем да заведем животинчето в клиника, за да му направят и на него такова изследване ( плюс  за микози). Иначе, да, сурово или недостатъчно добре сварено/изпечено месо може да е носител. Но кой днес си храни домашната котка със сурово месо??? Токсоплазмоза може да се открие и по плодовете и зеленчуците..... А какво ли пък да мислим за детските площадки и пясъчниците, опикани и оакани от кучета, в които децата ни ровят, после си пипат лицата, лапат немитите ръчици... Може би и за това пак са виновни гадните котки?
Що се отнася за астмата, тя  може да се отключи, ако детето е предразположено към нея, а НЕ котката е пряк причинител. Освен това детето няма да се окаже алергично само и единствено към пърхута на котката, но и към други неща, включая дори и храни. При подобни случаи естествено, че ще трябва да се разделим с животното и това изобщо не подлежи на коментар.
Всичко друго е въпрос на лични предпочитания, мнения и ЛЕГЕНДИ, но нищо повече.

Бъди така любезна да не правиш крайни заключения и да не използваш обидни епитети за жени, които не познаваш, които са по-информирани от теб и са в състояние да отглеждат едновременно и здравословно дете с любимец.

Последна редакция: чт, 12 апр 2007, 11:20 от korinka

# 52
  • Мнения: 4 784
Ние имаме много буен котарак и се страхувах, че ще има проблем с бебо, но за наше всеобщо учудване, единственото, което иска да направи, свързано с бебо, е да му лежи в количката, когато е празна. Аз също дълги години съм съжителствала с котки и когато по време на бременността ми си направих изследване за токсоплазмоза се оказа, че имам изграден имунитет.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 972
6te sum blagodarna na vsi4ki koito obsudqt tazi tema.Imam nujda ot max. informaciq za6toto imam 3 prekrasni kotki s koito mojebi 6te trqbva da se razdelq prez sledva6tata godina ....
Аз също имах котка по време на бремеността и за това питах моята лекарка за опасността от токсоплазмоза. Тя ми отговори, че не толкова самата котка /или друго животно/ може да причини тази болест, колкото ако  ядеш недопечено или недосварево месо или не мити плодове и зеленчуци. Така, че бъди спокойна. Задръж си котетата спокойно.

# 54
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Ние си взехме персийка месец преди да забременея.Когато разбрах че чакаме бебе вече се бях привързала към нея,а и нямаше на кой да я дадем/и моите и родителите на мъжа ми имат кучета/.Тя е много кротичка-нямам дори драскотина от нея,никога не излиза навън,яде само гранулирана храна и от време на време консерви на Уискас и си има всички ваксини.До сега/да чукна на дърво  Praynig/ според видеозона няма проблем с бебчо,но доста се наплаших като прочетох всички постове.все пак наистина се надявам всички тези твърдения колко опасни са маците да са силно преувеличени.

Общи условия

Активация на акаунт