Отговори
# 285
  • Мнения: 5 370
Ама, момичета, моля ви се, вижте колко други по-интересни теми има.За патриоти, за революция, анти-патриоти, искат личните карти да си хвърлят...много по-интересно и стойностно.
Оставете ме на мииирааааа-пееше Ивана преди време. Mr. Green Laughing
Аз съм гадна , долна капиталиСка, дето работи от "сутрин до здрач' , разчекнала е е такива уста  smile3532 да печели, само от МОЛ- а пазарувам, никакви прИмоции, директно на първоначалната цена от 300 лева за блузка, дааааа, как иначе.
Достатъчна ли ти е тази автодисекция, ФОВ? Mr. Green

# 286
  • Мнения: 7 837
Мисля че тази  тема беше достатъчна за някои хора, за да достигнат до изводите и окончателно да се убедят в неща относно авторката, до които аз стигнах доста отдавна  Laughing

# 287
  • Мнения: 5 370
Мисля че тази  тема беше достатъчна за някои хора, за да достигнат до изводите и окончателно да се убедят в неща относно авторката, до които аз стигнах доста отдавна  Laughing
Тъй тъй, слушайте кака ви Кейси какви ги реди, тя знае всичко и има крстален глобус. Mr. Green

# 288
  • Мнения: 669
Добре де - ако средната класа започва от 2000лв, тогава най-ниската класа неможе да ме убедите, чеможе да разполага например с 1000-1500лв. Наистина има хора, които живеят с такива средства, че аз се чудя как още са живи.
Имам едни комшии, които разполагат със заплатата на мъжа, който работи в чистотата, и имат 2 малки деца - пълна мизерия. Сигурно във Факлутета живеят по-сносно. Нямат баня, нямам си и идея какво ядат децата и т.н.
Та си мисля, че средната класа би трябвало да започва от по-ниско - например поне 1000лв. Е тогава няма да може да си позволяват доста неща, но няма и да тънат в мизерия.
Ние живеем с около 1500лв. месечно сега докато съм в майчинство, след 2-3 месеца се връщам на работа и ще ги докараме до над 2200лв но нямаме разходи за храна, от което спестяваме, и само 1 заем, и общо взето не се ограничаваме от излизания всяка седмица някъде, 1 път годишно на почивка, дрехи (не от пазара), и т.н.
А за горна граница може да се говори можеби за 10 000лв. Вече за повече пари месечно смятам че си е висока класа, която си поволява доста глезотийки.

# 289
  • Мнения: 4 585
   Понятието средна класа се определя от отношението към средствата за производство, а не от доходите.
     Може да вземате със съпруга си по 2000лв заплата и да нямате деца, но ако всеки ден продавате срещу тази заплата умения, знания, навици, организационни способности - сте лумпен пролетариат.
  Ако имате едно павилионче за закуски и в него правите хот-дог със съпруга си за по около 1000лв печалба на месец - да вие сте от средната класа.

# 290
  • Мнения: 3 447
   Понятието средна класа се определя от отношението към средствата за производство, а не от доходите.
     Може да вземате със съпруга си по 2000лв заплата и да нямате деца, но ако всеки ден продавате срещу тази заплата умения, знания, навици, организационни способности - сте лумпен пролетариат.
  Ако имате едно павилионче за закуски и в него правите хот-дог със съпруга си за по около 1000лв печалба на месец - да вие сте от средната класа.
Според мен това определя по-скоро разликата между пролетарий и капиталист, в малко по-друга посока  Simple Smile

# 291
  • Мнения: 2 013
   Понятието средна класа се определя от отношението към средствата за производство, а не от доходите.
     Може да вземате със съпруга си по 2000лв заплата и да нямате деца, но ако всеки ден продавате срещу тази заплата умения, знания, навици, организационни способности - сте лумпен пролетариат.
  Ако имате едно павилионче за закуски и в него правите хот-дог със съпруга си за по около 1000лв печалба на месец - да вие сте от средната класа.

По тази логика президентът и той е пролетирий. Заплатата му е към 2000 бона, плаща му я държавата, неговият труд с нищо не допринася за икономическото развитие. Както пише Дайнов в цитираното в началото изследване - тези на хранилката на държавата по никакъв начин не са част от средната класа.
Да, обаче има много хора, които са наемници по същество, но могат да се причислят към средната класа - пак справка това изследване.

# 292
  • Мнения: 4 300
Да, обаче има много хора, които са наемници по същество, но могат да се причислят към средната класа - пак справка това изследване.

Могат, ако освен че са наемници са и мениджъри. Т.е. от тях зависи нещо, определят понякакъв начин пазара, генерират стойност.

# 293
  • Мнения: 5 370
Да, обаче има много хора, които са наемници по същество, но могат да се причислят към средната класа - пак справка това изследване.

Могат, ако освен че са наемници са и мениджъри. Т.е. от тях зависи нещо, определят понякакъв начин пазара, генерират стойност.

Хммм....аз имам познати, които са от т.нар.експертен персонал, но без ръководни функции. В смисъл  не са мениджъри, но чрез упражняваната от тях  дейност вкарват големи приходи във фирмата. Едните са търговци, а другите-сервизно обслужване.
Това къде ги поставя? Thinking

# 294
  • Мнения: 4 300
Все си мисля, че трябва да имат ръководни функции. Иначе какво ще им е мениджърското и какво ще определят?
Ще са си изпълнители, но на задачи, изискващи висока квалификация.

Всъщност мисля, че се подходи погрешно в дискусията, защото конкретно в България може би заради сивата икономика, може би и заради други фактори, заплащането на труда не е много логично. Щото иначе няма как да си обясня, че за редене на 1 кв. м. паркет ми искат 42 лв, а мой набор , лекар, взема в пъти по малка заплата и му удържат данъци, т.е. взема още по малка заплата.
 А майстора с 42-та лева хем си ги слага в джоба, хем не влиза в статистиката на доходите, хем създава нещо дет' се вика и определя пазара:)
Познай кой от двамата  е експертен персонал и кой е с мениджърски функции.

# 295
  • Мнения: 4 585
Това, че президентът Първанов взима 2000 бона заплата е малко пресилено.
Из всички полит икономии и философии единствения признак, по който се разделят класите е отношението им към средствата за производктво. И Фоербах четох, и Кант, и Малтус, и Хегел, и Карл Маркс и Фридрих Енгелс, и Ленин. Това е. Това че някой носи доста пари в къщи, може да го причисли към средна ръка българин, но не към средната класа, ако не е поне рентиниер, акционер, или поне собственик на недвижими имоти, които отдава под наем. Ние в тоя форум сме много шарени и това е едно от хубавите му неща. Желая ви лек ден.

Общи условия

Активация на акаунт