Eпидемия от паротит !

  • 7 721
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 563
От много години прилагане на 1-та доза ММР на 12 месеца се установи че до 4-6 години децата имат проблем със защитата срещу паротит.
Затова възрастта на реимунизационната доза се снижи 4-6.
Тази схема се оказа работеща и ефективна-пази във възрастта 5-15.
а установи ли се защо? нали ваксината е същата?
за работеща и ефективна между 5-15  Confused ок, нека да приемем че е така, макар аз да съм скептична... какво се случва от 16 год. възраст нататък? Тогава е най-опасната възраст да прекараш заушка.

за многото  години прилагане на много деца за да се установи че нещо не е ефективно не искам дори да коментирам Sick

# 61
  • Мнения: 563
Няколко са причините:...

Добре, много са трагични нещата в Бг, ясно. А дали само в Бг ли има епидемии newsm78


не, има навсякъде. Миналата година имаше в Айова, при 66% ваксинирани. ето линк




Оказа се че лицата засегнати нямали втора доза, а фалшиво записана втора такава...

сериозно, как разбра? дай линк моля! благодаря

# 62
  • Мнения: 3 506
Sylvi, и не само Айова... На доста места има... А ей това и аз продължавам да питам, ама отговор няма:
Цитат
за работеща и ефективна между 5-15   ок, нека да приемем че е така, макар аз да съм скептична... какво се случва от 16 год. възраст нататък? Тогава е най-опасната възраст да прекараш заушка.



Цитат
Ако ваксинираш за паротит всички деца, шансът да има болни е малък и съответно и за предването на по-възрастни е по-малък (косвено броят на заболелите възрастни също е нисък)

Не мога да се съглася. Шансът да има болни деца е (може би) по-малък, но нараства шансът да има болни възрастни, т.е. просто променяме възрастта на боледуващите, от което особена полза няма (меко казано)...


Между другото днес попаднах на един израз - measles party, и по-общия - pox party, който за пореден път ме накара да се замисля - в миналото (по време на "големите и страшни" епидемии, а  newsm78) хората са организирали (и продължават да организират) специални събирания, на които децата им да имат възможност да се заразят с детските болести, ние се чудим как да го избегнем...

Hopla, май ти точно ме беше питал дали бих си заразила детето умишлено, специално за шарките определено взех да се замислям...

# 63
За последен пьт кьм Хопла2
Запомни само едно неЩо от мен.
Няма гаранция,че точно твоето дете няма да бьде увредено от ваксина.Никога не е кьсно и невьzможно това да ви се случи.Затова не се подигравай и не бьди толкова самоуверен,да не плачеШ някой ден както плачат други родители. Peace
Слагайте си ваксини на воля,но после няма да хленчите.

Моля, не ми приписвай подиграване, защото такова няма никъде. Мисля, че веднъж ти споделих виждането си за човечеството и живота - нядявам се не си мислиш, че може да бъдеш безсмъртен, защото това пък съвсем е невъзможно. Затова към тези проблеми подхождам чисто прагматично, а не идеологически - сравнявам примерно 2 < 4 -> правя си извод какво да направя. Надявам се този път да ме разбереш.
Виждаш, че последното твое изречение може да се напише абсолютно аналогично и така:
Не си слагайте ваксини на воля,но после няма да хленчите. (И любопитното е - кои ще са повече. Моето мнение по въпроса е ясно.)
 Peace

# 64
  • Мнения: 8 585
Няколко са причините:...

Добре, много са трагични нещата в Бг, ясно. А дали само в Бг ли има епидемии newsm78


не, има навсякъде. Миналата година имаше в Айова, при 66% ваксинирани. ето линк




Оказа се че лицата засегнати нямали втора доза, а фалшиво записана втора такава...

сериозно, как разбра? дай линк моля! благодаря
"Vaccination status of reported mumps patients is being ascertained. In Iowa, preliminary vaccination data were reported through May 3, 2006.† Among 1,192 patients, 69 (6%) were unvaccinated, 141 (12%) had received 1 dose of measles, mumps, and rubella (MMR) vaccine, and 607 (51%) had received 2 doses of MMR vaccine; the vaccination status of 375 (31%) patients, the majority of whom were adults who did not have vaccination records, was unknown. Preliminary data, as of April 10, from two mumps outbreaks on college campuses in an Iowa county affected early in the outbreak, identified attack rates of reported mumps cases§ of 2.0% (31 of 1,542 students) and 3.8% (44 of 1,168 students). Preliminary data from vaccine coverage surveys suggest that the college with the higher attack rate had a smaller proportion (77% versus 97%) of students documented as having received 2 doses of MMR vaccine."

http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm55d518a1.htm
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5522a4.htm?s_cid=mm5522a4_e

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 00:26 от Birdie

# 65
Hopla, май ти точно ме беше питал дали бих си заразила детето умишлено, специално за шарките определено взех да се замислям...

Не знам.. И аз съм си го мислел, обаче като няма външни белези за нещо, не винаги значи, че всичко е ОК. Без да съм медик, мога да предположа, че процеса на зараза и преболедуване е сложен, а по всичко изглежда се получават вреди по цялото тяло. Така че идеалният вариант е нито да се разболяваш, нито да се ваксинираш. Обаче живеейки в "общество" това е много трудно постижимо... Затова се налага да се избира.

Примерно за варицела:

"Херпес зостер е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира с болезнен и характерно разположен кожен обрив. Болестта представлява реактивация на инфекция с варицела-зостер вируса, същият който причинява и инфекциозното заболяване варицела в детска възраст.

След преболедуването от варицела вирусът варицела-зостер остава в латентно (неактивно) състояние в коренчета на периферните нерви, които инервират кожата и пренасят информация за кожната чувствителност (за топло, студено, допир, натиск, болка и т.н.). Това реактивиране на вируса се наблюдава в 1 от всеки 5 души, преболедували от варицела. Това става най-често дълги години след боледуването от варицела."

(Пак от онзи сайт, одеве го намерих и ми изглежда интересен.)

Звучи ми много гадно, че имам "латентен вирус в коренчетата на периферните нерви", цял живот........ Сигурен съм че и на теб не ти е много приятен този факт.

Иначе имаш основание и ти за това което пишеш (по-добре ако се разболяваш от паротит да е в детска възраст) обаче има резон и в другото - да няма епидемии и така шансът да се заразиш и като дете и като възрастен да е минимален. Все пак ако тежките последствия като цяло при първия вариант са повече от тези при втория, то втория е за предпочитане.

# 66
  • Мнения: 4 150
Цитат
какво се случва от 16 год. възраст нататък? Тогава е най-опасната възраст да прекараш заушка.

Ako прочетеШ по zадьлбочено Ще видиШ,че се приема,че над таzи вьzраст или си прекарал zауШката беz симптоми и си иzградил антитела,или си с zдрава имунна система,която лесно се бори с zаболяването и го кара "на крак".Затова и никой не се тревожи повече zа таzи група хора.
Така е и с морбили.Приема се,че всяка майка родена до 1965 година е прекарала морбили сьс или беz симптоми  и zатова паzи кьрменото си дете чреz антитела.Докаzателства няма zа това предположение,но то наистина отговаря на истината,ако се мисли логично.

Хопла2
Цитат
Не си слагайте ваксини на воля,но после няма да хленчите
Не вьрви неЩо...не се врьzва...
Цитат
И любопитното е - кои ще са повече
.ИzобЩо  не ми е любопитно,стадото го zнам ....

Цитат
Така че идеалният вариант е нито да се разболяваш, нито да се ваксинираш. Обаче живеейки в "общество" това е много трудно постижимо... Затова се налага да се избира.
Това е хубаво,но zа сьжаление не е реално,вьпреки,че ако можеШ да наблюдаваШ пряко и да следиШ неваксинирани деца как и колко боледуват,много Ще се учудиШ,че много по рядко боледуват от ваксинирани.Но такава статистика в БГ няма как да се намери zаЩото е под ключ или пьк иzобЩо не се води.

Цитат
Звучи ми много гадно, че имам "латентен вирус в коренчетата на периферните нерви", цял живот........ Сигурен съм че и на теб не ти е много приятен този факт.
Само zвучи гадно,а всьЩност е неЩо сьвсем нормално от симбиоzата.Не е ниЩо патологично.Замислял ли си се някога каква е причината  да се отключва след години Зостер при някои,а при други не?
ЗнаеШ ли колко вируси и бактерии си носиШ латентно беz да подоzираШ,които при срив на имунната система могат да те довьрШат?
И друго...Всички теzи болести (Шарки и тн) се предават само от човек на човек.Т.е. само човека е "проводник" на теzи вируси и бактерии и никой друг.Т.е. той си ги носи по рождение или придобити преz живота си и те си живеят в него беz никаква симптоматика.При други отключват zаболяване,при него не.
Помисли zа всички "zараzни" болести и Ще откриеШ zакономерности.
И е хубаво да се чете научна литература в някоя библиотека,а не страници като таzи долната,колкото и да ти харесва. Peace


# 67
Хопла2
Цитат
Не си слагайте ваксини на воля,но после няма да хленчите
Не вьрви неЩо...не се врьzва...
Фактът, че пишеш в тази тема, значи напротив, много добре се връзва. Някои в момента хленчат и изглежда точно заради това, че не са ваксинирани те или тези около тях.
Цитат
Цитат
И любопитното е - кои ще са повече
.ИzобЩо  не ми е любопитно,стадото го zнам ....
Е да, защото си предубеден и изглежда имаш мисия. Каквото и да знаеш за "стадото" изобщо няма да спаси тези от съседното стадо, независимо дали то е по-малко или по-голямо или има само седем овце, които се мислят за Избрани.

Цитат
Цитат
Така че идеалният вариант е нито да се разболяваш, нито да се ваксинираш. Обаче живеейки в "общество" това е много трудно постижимо... Затова се налага да се избира.
Това е хубаво,но zа сьжаление не е реално,вьпреки,че ако можеШ да наблюдаваШ пряко и да следиШ неваксинирани деца как и колко боледуват,много Ще се учудиШ,че много по рядко боледуват от ваксинирани.Но такава статистика в БГ няма как да се намери zаЩото е под ключ или пьк иzобЩо не се води.
Напротив, подобно на теб, аз казвам че неваксинираните боледуват повече. Пример за това за паротит има в един преден пост.

Цитат
Цитат
Звучи ми много гадно, че имам "латентен вирус в коренчетата на периферните нерви", цял живот........ Сигурен съм че и на теб не ти е много приятен този факт.
Само zвучи гадно,а всьЩност е неЩо сьвсем нормално от симбиоzата.Не е ниЩо патологично.Замислял ли си се някога каква е причината  да се отключва след години Зостер при някои,а при други не?
ЗнаеШ ли колко вируси и бактерии си носиШ латентно беz да подоzираШ,които при срив на имунната система могат да те довьрШат?
И друго...Всички теzи болести (Шарки и тн) се предават само от човек на човек.Т.е. само човека е "проводник" на теzи вируси и бактерии и никой друг.Т.е. той си ги носи по рождение или придобити преz живота си и те си живеят в него беz никаква симптоматика.При други отключват zаболяване,при него не.
Помисли zа всички "zараzни" болести и Ще откриеШ zакономерности.
Няма доказателство, че ако си нямам латентен варицела зостер в нервите, то ще се разболея от 10-Пъти-По-Ужасна-Болест. Благодаря за тази симбиоза, но аз нямам необходимост.

Цитат
И е хубаво да се чете научна литература в някоя библиотека,а не страници като таzи долната,колкото и да ти харесва.
Лекар няма да ставам, така че и тази ми е достатъчна, стига да е вярна.

# 68
  • Мнения: 4 150
Цитат
И е хубаво да се чете научна литература в някоя библиотека,а не страници като таzи долната,колкото и да ти харесва.
Лекар няма да ставам, така че и тази ми е достатъчна, стига да е вярна.

 
Раzбира се...Не ти трябва пове4е. Peace

ПП 
Цитат
Благодаря за тази симбиоза, но аз нямам необходимост.

Думата "симбиоzа" ясна ли ти е?
 

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 01:11 от Christian

# 69
Цитат
И е хубаво да се чете научна литература в някоя библиотека,а не страници като таzи долната,колкото и да ти харесва.
Лекар няма да ставам, така че и тази ми е достатъчна, стига да е вярна.

 
Раzбира се...Не ти трябва пове4е. Peace


Ами за какво ми е, имаш ли идея? Ролята на черна станция, която си приел не те прави по-ерудиран.

Ако не е тайна, ти в коя област си специалист, ако си лекар?


Нито ги знам кои са, но ми е достатъчно, че не са Мара и Гинчето превели от някъде:

Автори

Всички публикувани материали са написани от лекари и са редактирани от водещи в съответната област специалисти.

Списък на авторите и редакторите участвали в написването на статиите в Puls.bg.

проф. д-р Панчев, П., дмн
проф. д-р Стаменова, П., дмн
проф. д-р Торбова, С., дмн
проф. д-р Цанков, Н., дмн
проф. д-р Червеняков, А., дмн
проф. д-р Шотеков, П., дмн
доц. д-р Хубенова, А., дм
д-р Атанасова, Диана
д-р Бонев, Климент
д-р Ваврек, Е.
д-р Габровски, Николай, дм
д-р Георгиева, Ваня
д-р Груев, Иван
д-р Денчева, Росица, дм
д-р Загоров, Максим
д-р Каваклиева, Светлана
д-р Койчев, Иван
д-р Конова
д-р Лалева, Мария
д-р Миланов, Стоян
д-р Нейчев, Владимир
д-р Петров, Захари
д-р Петрова, Василена
д-р Русев, Петър
д-р Смилкова, Д.
д-р Спиридонова, Цветелина
д-р Станкова, Евгения
д-р Стефанов, Стефан
д-р Цончев, Златан
д-р Червеняков, Петър
д-р Янева, Здравка

Цитат
ПП 
Цитат
Благодаря за тази симбиоза, но аз нямам необходимост.

Думата "симбиоzа" ясна ли ти е?
Да, ако видиш предното изречение, на това което си цитирал, би трябвало да се сетиш ако можеш, че точно за симбиоза говоря.
 

# 70
  • Мнения: 4 150
Мога да ти предложа други професори и специалисти в областта,които на са Мара и Гинчето,но едва ли Ще те впе4атлят.А и zа какво са ти...това нали каzа,4е ти е достатьчно и аz го приех.

Цитат
Благодаря за тази симбиоза, но аз нямам необходимост
Не сьм сигурен,че раzбираШ думата.Но какво zна4ение има zа мен това....

Цитат
Ролята на черна станция, която си приел не те прави по-ерудиран.
ЗаЩо да сьм черна станция и каква ерудация??? Ако дойдеШ,няма да ти откажа да те ваксинирам,нито детето ти.Раzбира се,вие се подписвате на едно лист4е и аz спя после спокойно.

Лека ноЩ  bouquet

# 71
Мога да ти предложа други професори и специалисти в областта,които на са Мара и Гинчето,но едва ли Ще те впе4атлят.А и zа какво са ти...това нали каzа,4е ти е достатьчно и аz го приех.

Цитат
Благодаря за тази симбиоза, но аз нямам необходимост
Не сьм сигурен,че раzбираШ думата.Но какво zна4ение има zа мен това....

Цитат
Ролята на черна станция, която си приел не те прави по-ерудиран.
ЗаЩо да сьм черна станция и каква ерудация??? Ако дойдеШ,няма да ти откажа да те ваксинирам,нито детето ти.Раzбира се,вие се подписвате на едно лист4е и аz спя после спокойно.

Лека ноЩ  bouquet

На нито един въпрос не даваш конкретен отговор... Освен това отговаряйки надменно се опитваш да се самоизтъкваш, без да става ясно има ли реално основание за това. Симбиоза та симбиоза - аз разбирам съжителство на повече от един различни организма при което може да има полза и за двата или само за единия (иначе няма да съжителстват, а ще е въпрос на случайност). Сега се върни назад и ми обясни след като казваш, че варицела зостер бил част от симбиозата - обясни от коя, каква полза аз имам и необходимо ли е да имам варицела зостер, за да се чувствам спокоен, че вместо нея няма да получа сърдечен удар например.

Все пак събуди любопитството ми - и пак да попитам - в коя област си специалист ако си лекар?

Нани на.   bouquet

# 72
  • Мнения: 4 150
Кьде ти отговорих надменно бе човек,какво се палиШ толкова...Ти zа ниЩожество ли се имаШ,че така ме чувстваШ...хайде по спокойно. Peace
Цитат
обясни от коя, каква полза аз имам и необходимо ли е да имам варицела зостер, за да се чувствам спокоен, че вместо нея няма да получа сърдечен удар например
Сигурен ли си,че вече не го носиШ в себе си?А с ваксина пьк сьс сигурност Ще го получиШ.

Специалиzирал сьм анестеzия и интенzивна медицина.Пациенти всякакви,вкл. и деца увредени от ваксини.На 46 години сьм,имам жена и 2 деца,неваксинирани.
Не мога да zаспя...след като ми пожела така мило нани на... Laughing

# 73
Кьде ти отговорих надменно бе човек,какво се палиШ толкова...Ти zа ниЩожество ли се имаШ,че така ме чувстваШ...хайде по спокойно. Peace
Цитат
обясни от коя, каква полза аз имам и необходимо ли е да имам варицела зостер, за да се чувствам спокоен, че вместо нея няма да получа сърдечен удар например
Сигурен ли си,че вече не го носиШ в себе си?А с ваксина пьк сьс сигурност Ще го получиШ.

Специалиzирал сьм анестеzия и интенzивна медицина.Пациенти всякакви,вкл. и деца увредени от ваксини.На 46 години сьм,имам жена и 2 деца,неваксинирани.
Не мога да zаспя...след като ми пожела така мило нани на... Laughing

Ами дай да си пишем тогава, аз имам работа и без това.
Най-вероятно го нося, мисля че съм карал варицела. Това не променя обаче мнението ми за този вирус. А и както се вижда 1 от 5 имат проблем след това, не всички. Но и да нямам, не виждам причина да се гордея с това, че нося латентен вирус някъде си.
Относно надменното писане щом питаш - твой прийом е да отговаряш "това еди какво си, но АЗ да ти кажа/дам/посъветвам друго". И за да не вадим други примери, нека се върнем конкретно на този: имаш някакъв списък с незнайни д-р X и Y. Ти ще ми даваш други. Е защо? Написаното в този сайт, който е информативен и най-вероятно се състои от неща, които ги има в учебниците 1ви курс по медицина - невярно ли е? Ако е, кажи кое. Ако не, за какво ти ще ми даваш да чета неща на други д-р Z1 и Z2?
Подобен отговор е излишен в повечето случаи. Ако обаче не ми напишеш "ще ти предложа други професори" то няма да има какво да отговориш. А като го пишеш се чудя каква е целта на написаното, ако може, поясни. Постигаш единствено разводняване на темата и от паротит стана тема за това какво е симбиоза и кой е "проф. д-р Панчев, П., дмн" написал статия в puls.bg.

П.С. а понеже наистина не знам, обаче ми се струва нелогично това, което казваш, че с ваксина със сигурност ще го получа - ваксинирането не представлява заразяване и протичане по нормалния начин на болестта, така че интуитивно не съм сигурен че ще имам същите последици. Тук може най-добронамерено да ме ограмотиш, дали наистина това е така или не?

# 74
  • Мнения: 4 150
Специално zа варицелата ти предлагам Бьрди да те ограмоти.
Иначе литература има достатьчно по вьпроса,ако се интересуваШ и можеШ да намериШ стига да искаШ.Има zабодена тема в началото кьдето е имало много дискусии.Участвал сьм често,слагал сьм много линкове.

Цитат
имаш някакъв списък с незнайни д-р X и Y.
За теб може да са неzнайни.За пове4ето медици са иzвестни личности.

Целта на написаното ли? .... дьржиШ се така,все едно ти е ясно всичко около ваксините както и това,като че ли си zастрахован от странична реакция.Затова ти каzах и преди.Таzи самоувереност може да ти навреди.Не ти го желая,раzбира се... Peace

Все оЩе се двоумя дали си zаслужава при теб труда ми и времето ми.

Последна редакция: пт, 02 мар 2007, 03:07 от Christian

Общи условия

Активация на акаунт